Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bohem Tarzı Ev Dekorasyon Fikirleri

Sıradanlıktan uzak rengarenk objelerin süslediği yepyeni bir yaşam alanı mı hayal ediyorsunuz? O halde yazımız mutlaka sizin de ilginizi çekecektir!

Güncellenmiş

Reklam
Bohem Tarzı Ev Dekorasyon Fikirleri

Evinizin atmosferinde özgürlüğün ve o tatlı rüzgarların havasını estirmek istiyorsanız, bohem ev dekorasyonu ile ilgili tüm sıra dışı fikirlere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Her evin dekorasyonu, renkleri ve düzeni o evde yaşayan insanların karakterlerini yansıtır. Romantik, neşeli, sanatsal ve adeta renkli bir dünyayı anımsatan bir ev dekorasyonuna sahip olmak size cazip geliyorsa o zaman bohem dekorasyon fikirlerini incelemelisiniz. Peki, moda dünyasında adını oldukça sık duyduğunuz bohem nedir ya da bohem tarzı ev dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Evinizi bohem tarzında yenilemek istiyorsanız bunun için yeni mobilyalar almanıza gerek yok. Büyükannenizin evinde bulunan eski mobilyaları ya da dekorasyon ürünlerini alıp, gerekirse üzerinde ufak birkaç değişiklikle yeni evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Bohem Dekorasyon Nedir?

Bohem tarz; geçmişin izlerini ve birbirleriyle ilgisi olmayan tarzları buluşturarak zıtlıklar üzerine kurulmuş bir dekorasyon stilidir. Daha çok bağımsızlığa vurgu yapan, farklı tarzları ve renkleri aynı anda kullanmanıza imkân tanıyan bohem ev dekorasyonu, farklı kültürleri tanımayı seven gezginler, sanatçılar, aktörler ve sıra dışı hayat sürmeyi sevenlerden ilham alınarak tasarlanan bir stildir. Kendi zevkinizi ve kendi tarzınızı kolayca yansıtabileceğiniz bohem dekorasyon ile bambaşka bir yaşam alanı oluşturmanız çok kolay. Bunun için tabii ki bohem tarzı mobilya ve bohem ev aksesuarları hakkında fikir sahibi olmanız gerekir.

Bohem tarz ev dekorasyonunda eşyalarınızın renk uyumlarına dikkat etmenize gerek yok. Hangi renkleri seviyorsanız dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Burada önemli olan rahat hissedebileceğiniz bir ortam oluşturmaktır.

Bohem Dekorasyon Renkleri

İlk olarak Fransa’da yaygınlaşan bohem dekorasyon akımı, göçebe hayatını yaşamayı seçen çingenelerin kullandıkları canlı ve özgür ruhlu eşyaların bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir tarzdır. Aslında bohem tarz ev dekorasyonunda herhangi bir kural yoktur. Bu nedenle bohem dekorasyon renkleri, metalik ve mücevher tonlarından sıcak toprak tonlarına kadar birçok farklı renk kombinasyonun birleştirilmesiyle oluşturulabilir.

Temel bohem renkleri arasında kahverengi, yeşil ve gri tonlarını kullanırken ortamı biraz daha hareketlendirmek için ateşli turuncu, baskın bir mor ve elektrik mavisi gibi renkleri de kullanarak hem sıra dışı hem de muhteşem bir görsellik elde edebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Bohem tarz dekorasyon için çok renkli ve hareketli aksesuarlar kullanmayı tercih ettiyseniz, duvarlarınızın renklerini daha sade renklerden seçebilirsiniz. Böylece ortamın karmaşık bir şekilde görünmesini de engellemiş olursunuz.

Bohem Dekorasyon Fikirleri

Bohem tarzı ev dekorasyonun en önemli özelliği kullanılan aksesuarların ve mobilyaların birbirlerine uyumsuz gibi gelen renklerden seçilmesidir. Bu düzen ilk başta gözünüze karmaşık gelebilir. Ancak bohem tarzınızı yansıtacak farklı görselleri de dekorasyona dahil ettiğinizde eviniz muhteşem bir görünüme kavuşacaktır.

Evinizin bohem tarz dekorasyonun da dikkat edeceğiniz bir diğer husus ise tercih edeceğiniz tekstil ürünlerinin seçimidir. Battaniyeler, kırlentler, yastıklar hatta kullanacağınız halıların canlı ve parlak renk tonlarında olması ortama hareket katmaya yetecektir.

Bohem tarzda desen tercihi ve kullanımı da son derece önemlidir. Bunun için çiçek desenli koltuk örtüleri, çizgili nevresim takımları ve örgü battaniyeler tarzını yansıtmaya yardımcı olabilir.

Aslen yayınlandı