Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Eski Kitaplar Nasıl Değerlendirilir?

Evdeki eski kitaplarla ne yapılır, eski ansiklopedileri ne yapabilirim diyorsanız kitaplarla yapabileceğiniz dekorasyon fikirlerini bu yazımızda bulabilirsiniz!

Güncellenmiş

Kitap rafı ve kitaplar
Reklam
Sign Up Banner

Eski ve kullanılmayan kitaplar maddi olarak pek bir değer sahibi değildir. Kitapların bakımı da oldukça zordur. Haliyle bu durum, evdeki eski kitaplar nasıl değerlendirilir sorusunu akıllara getirir. Aslında eski kitapları dönüştürerek kitaplarla dekorasyon ürünleri meydana getirmek için bir sanatçı olmanıza gerek yok. Eski kitaplardan ne yapılır diyorsanız, sizin için derlediğimiz yaratıcı fikirler arasından beğendiğinizi uygulayarak harika neticeler elde edebilirsiniz.

Dekorasyon için kullanacağınız eski bir kitabı parçalamadan önce, bu kitabın işlevini kaybettiğinden ve antika eser olup olmadığından emin olmanızı öneririz.

Eski Kitap Sayfaları ile Dekorasyon

Eski kitapları değerlendirme için en kolay yöntemlerinden biri eski kitap sayfalarını farklı şekillerde kıvırmaktır. Bu yöntem sayesinde oldukça fotojenik ve büyüleyici kitaplık dekor formları oluşturabilirsiniz.

 • İlk olarak değerlendirmek istediğiniz eski ansiklopedi veya kitabı tam ortadan ikiye açın.

 • Kitabın toplam sayfa sayısına göre kaç kıvırma işlemi yapacağınıza karar verin.

 • Kıvrımların eşit kalınlıkla olmasını istiyorsanız her kıvrım için aynı sayıda sayfa kullanın.

 • Kıvırma işlemini bitirdiğinizde her iki tarafta da aynı sayıda kıvrım olduğundan ve simetrik bir görünüm yakaladığınızdan emin olun.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Ayrıca eski kitap sayfalarından kitap ayracı yapmayı da deneyebilirsiniz.

Kütüphane ve Eski Kitaplar

Yaratıcı dekorasyon fikirleri üzerinde çalışırken yeni şeyler denemekten ve hata yapmaktan çekinmeyin. Böylece zamanla tamamen kendinize özgü tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Kitaplarla Dekorasyon

Eski kitapları değerlendirme yöntemlerinden bir diğeri ise kitapları üst üste yığın şeklinde koyarak dekoratif amaçlı kullanmaktır. Ancak bazen elinizdeki kitaplar dekoratif anlamda birbirine uyuşmaz veya farklı boylara sahip olabilir. Önereceğimiz yöntem sayesinde eski kitap yığınınıza özelleştirilmiş bir görünüm kazandırabilirsiniz.

 • Öncelikle yazmak istediğiniz özlü sözü belirleyin.

 • Özlü sözdeki kelime sayısı kadar eski kitap seçin.

 • Kitapların sırt kısmını tek renk kâğıt ile kaplayın.

 • İsterseniz bu aşamada boyama işlemi de yapabilirsiniz.

 • Kaplama veya boyama işlemi bittikten sonra her kitaba bir kelime yazarak dekoratif kitap yığınınızı tamamlayın.

Eski Kitaptan Kutu Yapımı

Eski ansiklopedileri ne yapabilirim diyorsanız yaratıcı dizaynlardan bir başkası da saklama kutusu yapmaktır. İyi tasarlanmış ve özenle yapılmış kitap saklama kutularını uzaktan tanımak neredeyse mümkün değildir. Böyle bir kutu sayesinde eşyalarınızı kimseye fark ettirmeden kolaylıkla saklayabilirsiniz.

 • Kitap saklama kutusu yapmak için sert kapaklı eski bir kitap seçin.

 • Kitabın iç sayfalarını tamamen kopartın ve sadece dış kabı kalsın.

 • Bu aşamada isterseniz kitap sayfalarınızı istediğiniz şekil ve büyüklükte maket bıçak yardımıyla da kesebilirsiniz. 

 • Maket bıçağını herhangi bir yerinize zarar vermeden dikkatli bir şekilde kullanın.

 • Daha şık bir görünüm sağlamak için kapakların iç kısımlarını farklı desenli kağıtlar ile kaplayın.

 • Kutunuzun kenarlarını oluşturmak için kitabın ölçülerine uygun kalın karton kesin.

 • Kestiğiniz kartonları birbirine ve kitabın arka kapağına sıkıca yapıştırın.

 • Gizli kasanız artık kullanıma hazır.

Nadir bir şeye sahip olup olmadığınızı öğrenmek için kitap başlığını, yayıncısını ve yazıldığı tarihini hızlı bir çevrimiçi aramayla kontrol edebilirsiniz. Ayrıca deri kapaklı veya yazar imzalı kitapları değerlendirirken bir kez daha düşünün.

Sıkça Sorulan Sorular

Kitaplıkta Kitaplar Neye Göre Sınıflandırılır?

Kitaplığınızı düzenlerken dikkate alacağınız pek çok sınıflandırma tipi bulunur. Ancak bunların hiçbiri tam anlamı ile tüm ihtiyaçları karşılayamaz. Bu yüzden ilk andan itibaren sürekli ve geçici sınıflandırmaların neler olması gerektiğine karar vermelisiniz. Sürekli sınıflandırmalar, her zaman uyulması gereken kurallardan oluşurken geçici olanlar ise şimdilik geçerli olan kurallardır.

Kitaplar Kütüphaneye Nasıl Yerleştirilmeli?

Kitaplarınızı raflarda yan yana sıkışık bir biçimde istiflemeyin. Aralarında nefes alabilecekleri kadar boşluklar olması sağlıkları açısından önemlidir. Hacimli ve kalın kitaplarınızı dikey olarak saklamak yerine yatay olarak saklayabilirsiniz. Ancak asla üst üste 2 kitaptan fazla koymayın.

Kitaplarda Böceklenme Nasıl Önlenir?

Böcekleri önlemek için yapabileceklerinizin en başında düzenli kitaplık temizliği gelir. Ayda bir kez tüm kitaplarınızı indirip rafların tozunu almanız ve eğer ıslak bir bez ile sildiyseniz kitapları yerleştirmeden önce kurumasını beklemeniz gerekir. Kitaplık rafları arasına koyacağınız defne yaprakları ise böcekleri kitaplarınızdan uzak tutacaktır.

Kitaplar Nasıl Bir Ortamda Saklanmalı?

Kitapların bulunduğu ortamın nemden uzak olması gerektiği gibi ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Raflı bir kitaplığınız varsa cam kapaklar ile toz oluşumunu erteleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı