Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kitaplar Nasıl Korunmalı?

Kitaplar bazen renkli dünyaları ile bizi büyüler, bazen de en yakın arkadaşımız olurlar. Peki kitaplarımızı korumamız için neler yapmamız gerekiyor?

Güncellenmiş

Reklam
Kitaplar Nasıl Korunmalı?

Kağıt baskılı kitaplardan hala vazgeçmediyseniz, onlara çok iyi bakmalısınız. Zira nem, güneş ve böcekler kitapların en zorlu düşmanları arasında yer alır. Zaman içinde kapaklarını ve sayfalarını olduğu kadar formlarını da yitirme tehlikesi ile karşı karşıya olan kitaplar, iyi bakılmazlar ise kötü şartlara direnemezler. Yazımızın devamında kitaplarınızı bu etkilerden korumak için işinize yarayacak ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Kitap sayfalarının arasına defne yaprağının yanı sıra karbonat da koyabilirsiniz. Böylece kokusu sizi rahatsız etmeyen karbonat, kapalı kaldıkları süre boyunca böcek ve benzeri canlıları kitaplarınızdan uzak tutacaktır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Nem, Güneş ve Böceklerin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Kitaplar, olumsuz koşullardan çok çabuk etkilenirler. Nemli ortamlar, güneş ışığı ve böcekler kitaplara en çok zarar veren etkenler arasında yer alır. Kitaplarınızı nemli ve rutubetli ortamlarda tutmanız çok kısa sürede küflenmelerine sebep olur. Bu yüzden kitapları sakladığınız odanın nemli olmaması gerekir. Direkt güneş alan bir yerde durmaları ise kapaklarının solmasına neden olur. Böcekler ve diğer küçük canlılar ise kitaplarınızın sayfalarını kemirerek zarar görmesine neden olabilir.

Bunlara Dikkat

Kitaplarınızı okurken ellerinizin nemli ve ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Kitap kapaklarını okurken çıkarsanız bile kitaplığınıza kaldırırken yeniden giydirmelisiniz.

Kitapların Saklanma Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Kitapların bulunduğu ortamın nemden uzak olması gerektiği gibi ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Raflı bir kitaplığınız var ise cam kapaklar ile toz oluşumunu erteleyebilirsiniz. Toz da en az nem kadar zarar verici etkilere sahiptir. Kitaplığınızı, bulunduğu ortamda doğrudan güneş almayan bir yere koymanızı öneririz. Kitaplarınızı sadece güneşten değil aynı zamanda yüksek voltaja sahip çabuk ısınan lambalardan da uzak tutmanız gerekir. Hem ışık hem de ısı kitaplar üzerinde olumsuz etkiler yaratır.

Böceklenmeyi Önlemek için Yapılması Gerekenler

Kapalı ortamlarda kitapları en çok tehdit eden unsurlardan biri de böceklerin varlığıdır. Böcekleri önlemek için yapabileceklerinizin en başında düzenli kitaplık temizliği gelir. Ayda bir kez tüm kitaplarınızı indirip rafların tozunu almanız ve eğer ıslak bir bez ile sildiyseniz kitapları yerleştirmeden önce kurumasını beklemeniz gerekir. Kitaplığınızın kuruduğu esnada siz de kitaplarınızın sayfalarını açarak hava almalarını sağlayabilirsiniz. Kitaplık rafları arasına koyacağınız defne yaprakları ise böcekleri kitaplarınızdan uzak tutacaktır.

Kitapları Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Kitaplarınızın daha uzun süre formda kalmasını istiyorsanız okurken muhakkak kitap ayracı kullanmalısınız. Ancak okumayı bitirdiğiniz kitabınızı kaldırırken ayracı içinde bırakmamalısınız.
  • Kitapların üstünü çizmeyi sevenlerdenseniz bunu kurşun kalem ile yapmanızı öneririz. Kitaplarınızın üstünde işaretleme yapmak istediğiniz de ise post-it gibi yapışkanlar kullanmanız onlara uzun vadede zarar verebilir.
  • Kitaplarınızı, raflarda yan yana sıkışık bir biçimde istiflemeyin. Aralarında nefes alabilecekleri kadar boşluklar olması sağlıkları açısından önemlidir.
  • Hacimli ve kalın kitaplarınızı dikey olarak saklamak yerine yatay olarak saklayabilirsiniz. Ancak asla üst üste, 2 kitaptan daha fazla koymayın.
  • Aslen yayınlandı