Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kitaplar Nasıl Muhafaza Edilir?

Kitaplık nasıl düzenlenir, kitap bakımı ve temizliği nasıl yapılır, kitapları tozdan korumak için neler yapılır? Yazımızı sonuna kadar okuyun, kitaplarınız ilk günkü kadar yeni kalsın!

Güncellenmiş

Kütüphane ve Eski Kitaplar
Reklam
Sign Up Banner

Kağıt baskılı kitaplardan hala vazgeçmediyseniz, onlara çok iyi bakmalısınız. Zira nem, güneş ve böcekler kitapların en zorlu düşmanları arasında yer alır. Zaman içinde kapakları ve sayfaları kadar formlarını da yitirme tehlikesiyle karşı karşıya olan kitaplar, iyi bakılmazlarsa olumsuz şartlara direnemezler. Peki, kitaplar nasıl korunur? Kitap bakımı ve kitap temizliği hakkında püf noktalarını sizin için derledik.

Kitap sayfalarının arasına defne yaprağı yanı sıra karbonat koyabilirsiniz. Böylece kokusu rahatsız etmeyen karbonat, kapalı kaldıkları süre boyunca böcek ve benzeri canlıları kitaplarınızdan uzak tutacaktır.

Kitap Bakımı Nasıl Yapılır?

Kitaplar, olumsuz koşullardan çok çabuk etkilenirler. Nemli ortamlar, güneş ışığı ve böcekler kitaplara en çok zarar veren etkenler arasında yer alır. Kitaplarınızı nemli ve rutubetli ortamlarda tutmanız çok kısa sürede küflenmelerine sebep olur. Bu yüzden kitapları sakladığınız odanın nemli olmaması gerekir. Direkt güneş alan bir yerde durmaları ise kapaklarının solmasına neden olur. Böcekler ve diğer küçük canlılar ise kitaplarınızın sayfalarını kemirerek zarar görmesine neden olabilir. Dolayısıyla kütüphane düzeni ve kitaplık temizliği çok önemlidir.

Kütüphane Rafında Kitaplar

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kitaplarınızı okurken ellerinizin nemli ve ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Kitap kapaklarını okurken çıkarsanız bile kitaplığınıza kaldırırken yeniden giydirmelisiniz.

Kitap Bakımı: Kitaplar Nasıl Muhafaza Edilir?

Kitaplık düzeni ve kitapların saklandığı koşullar büyük önem taşır. Kitaplar nasıl saklanır diyorsanız, kitapların bulunduğu ortamın nemden uzak olması gerektiği gibi ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Raflı bir kitaplığınız varsa, cam kapaklarla kitapları tozdan korumak mümkün. Toz da en az nem kadar zarar verici etkilere sahiptir. Kitaplığınızı, bulunduğu ortamda doğrudan güneş almayan bir yere koymanızı öneririz. Kitaplarınızı sadece güneşten değil aynı zamanda yüksek voltaja sahip çabuk ısınan lambalardan da uzak tutmanız gerekir. Hem ışık hem de ısı kitaplar üzerinde olumsuz etkiler yaratır.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Böcekli Kitap Nasıl Temizlenir?

Kapalı ortamlarda kitapları en çok tehdit eden unsurlardan biri de böceklerin varlığıdır. Böcekleri önlemek için yapabileceklerinizin en başında düzenli kitaplık temizliği gelir. Kitap temizliği nasıl yapılır diyorsanız, ayda bir kez tüm kitaplarınızı indirip rafların tozunu almanız ve eğer ıslak bir bez ile sildiyseniz kitapları yerleştirmeden önce kurumasını beklemeniz gerekir. Kitaplığınızın kuruduğu esnada siz de kitaplarınızın sayfalarını açarak hava almalarını sağlayabilirsiniz. Kitaplık rafları arasına koyacağınız defne yaprakları ise böcekleri kitaplarınızdan uzak tutacaktır.

Kitapları Korumak için Neler Yapmalıyız?

  • Kitaplarınızın daha uzun süre formda kalmasını istiyorsanız okurken muhakkak kitap ayracı kullanmalısınız. Ancak okumayı bitirdiğiniz kitabınızı kaldırırken ayracı içinde bırakmamalısınız.

  • Kitapların üstünü çizmeyi sevenlerdenseniz bunu kurşun kalem kullanarak yapmanızı öneririz. Kitaplarınızın üstünde işaretleme yapmak istediğinizde post-it gibi yapışkanlar kullanmanız onlara uzun vadede zarar verebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kitaplar Nasıl Bir Ortamda Saklanmalı?

Kitapların bulunduğu ortamın nemden uzak olması gerektiği gibi ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Raflı bir kitaplığınız varsa cam kapaklar ile toz oluşumunu erteleyebilirsiniz.

Kitaplarda Böceklenme Nasıl Önlenir?

Böcekleri önlemek için yapabileceklerinizin en başında düzenli kitaplık temizliği gelir. Ayda bir kez tüm kitaplarınızı indirip rafların tozunu almanız ve eğer ıslak bir bez ile sildiyseniz kitapları yerleştirmeden önce kurumasını beklemeniz gerekir. Kitaplık rafları arasına koyacağınız defne yaprakları ise böcekleri kitaplarınızdan uzak tutacaktır.

Kitaplar Kütüphaneye Nasıl Yerleştirilmeli?

Kitaplarınızı raflarda yan yana sıkışık bir biçimde istiflemeyin. Aralarında nefes alabilecekleri kadar boşluklar olması sağlıkları açısından önemlidir. Hacimli ve kalın kitaplarınızı dikey olarak saklamak yerine yatay olarak saklayabilirsiniz. Ancak asla üst üste 2 kitaptan fazla koymayın.

Aslen yayınlandı