Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bebekler Neden Uyumaz?

Gece uyumayan bebek, anne babaların en büyük problemlerinden biridir. Günler, hatta aylar süren bu problemin nedenleri neler olabilir sizler için araştırdık. İşte küçük yavrularımızın gece uyuyamama sebepleri...

Güncellenmiş

Reklam
Bebekler Neden Uyumaz?

Bebekler neden uyumaz diye bakıldığında onlarca farklı neden görülür. Acaba bir sağlık sorunu mu var, altı mı pislendi, karnı mı aç, gazı mı var diye yorulan zihne bir de gece boyunca uykusuz kalan beden eşlik eder. Her bebeğin sorunu başka olabileceği gibi belli aylarda görülen ortak problemler de olabilir. İşte olası nedenler:

Sağlık Sorunları

Bebekler gece bazı sağlık problemleri yaşadıkları için uykusuz kalabilir. Karın ağrısı, gaz, grip, burun tıkanıklığı, reflü, kabızlık bebeklerde en sık görülen ve uykuyu engelleyen sorunlar arasındadır. Ayrıca ateşi olan bebekler de geceleri uykusuz kalabilir.

Dönemsel Sorunlar

Bebekler, diş çıkarma gibi belli dönemlerde uykusuzluk sorunu çekebilir. Ortalama 6. ayda başlayan diş çıkarma, acıyan ve kaşınan diş etleri nedeniyle bebekleri uykusuz bırakır. Bebeklerin bu dönemde ateşlerinin çıkması da onların uykusuz ve daha huysuz olmasına neden olabilir. Ayrıca, bebekler sütten kesilme dönemlerinde de uyku problemleri yaşayabilirler.

Rutin Bakım Gerekleri

İyi bir gece uykusu için hijyenik ortam yaratmak önemlidir. Gece altı pislenen, karnı acıkan bebek huzursuzlukla uyanabilir veya uyuyamayabilir. Bebeğin yemek saatlerini kontrol etmeli ve bezinin yeterince konforlu olduğundan emin olmalısınız. Bebeklerin altı temiz olmasına rağmen uyumamasının nedeni genellikle acıkmasıdır.

Oda Sıcaklığı

Bebekler çok sıcak veya soğuk alanlarda uyumakta zorluk çekebilirler.

Bebeklerin uyku sorunları ortalama 3 yaşına kadar devam edebilir ve aralıksız, uzun bir gece uykusu için birkaç sene sabretmeniz gerekebilir. Uykusuzluk her zaman çok önemli bir sorunun habercisi olamayabilir, endişelenmek yerine bebeğinize sakinliğinizi koruyarak yaklaşmalısınız. Eğer bebeğin uyku sorunu karşısında yorgunluk ve stresten dolayı sakin kalmakta zorlanıyorsanız meditasyon uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Uyku Ortamı

Rahatsız yatak, çevrede gürültü ve fazla ışık bizler gibi bebekleri de rahatsız edebilir. Bu tip sabit uyaranlar nedeniyle bebeklerin gece uykusunda bozulmalar olabilir.

Gündüz Uykusu

Bebekler bazen gündüz çok fazla veya çok geç uyuduklarında da gece uykusuz kalabilirler. 3'üncü aydan itibaren günde 2-3 saat öğlen uykusu bebekler için genellikle yeterlidir. 6'ıncı aydan sonra ise 1 saatlik uykulara 2 kez yatması normal karşılanır. Eğer bebeğiniz bu sürelerden daha çok uyuyorsa, öğlen uykusu gece uykusunu bölebilir.

Yorgunluk

Bebekler uyku öncesinde rahatlamayı bekler, eğer uykudan önce öfkelenmiş, ağlamışsa bebekler bu yorgunluktan dolayı uyuyamayabilir.

Rüyalar

Bebekler biraz daha büyüdüklerinde korkulu rüyalar onların uyumalarını zorlaştırabilir. Uykudan korkuyla uyanan çocukların uyumakta zorlandığına şahit olabilirsiniz.

Ayrılık Korkusu

Bebekler annelerinin, babalarının yanlarından ayrılacağı korkusuyla bazen bilinçli olarak uykuya dalmayı reddeder. Bebeği sıklıkla kandırıyor ve onu oyalayarak yanından kaçıyorsanız bu problemi yaşayabilirsiniz.

Kokular

Odada bulunan ağır ve yoğun kokular da bebeklerin uyumasını engelleyebilir. Bu yüzden, bebeklerin uyuduğu ortam her zaman hijyenik temizlik şartları sağlanacak şekilde temizlenmelidir.

Bebekler anne babalarının kokusu ve sarılma hissi ile daha rahat uyuyabilir, bebek uykusuzluk sorunu çekiyorsa onu taşımak için kullandığınız uzun askıları uyuturken de takabilirsiniz. Bebeği ana kucağındaki gibi hafif hareketlerle uyutan hareketli beşikler, uyku sorununun üstesinden gelmek için işinize yarayabilir.

Yenidoğan Bebek Neden Uyumaz?

Yenidoğan bebeğim uyumuyor diye endişeleniyorsanız, bu sorunu yaşayan tek ebeveyn olmadığınızı, birçok ailenin bu sorunla karşılaştığını bilmelisiniz. Yenidoğan bebekler 2-3 saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyduğu için sık sık uyanmasının ve uyumamasının nedeni çok büyük ihtimalle bebeğin acıkmasıdır.

Bunlara Dikkat

Her bebeğin fizyolojisi, uyku düzeni, alışkanlıkları farklıdır, bebeklerinizi başka bebeklerle kıyaslayarak uyku sorunlarını gözünüzde büyütmemelisiniz. Bebeğiniz uzun süreli bir uyku problemi yaşıyorsa muhakkak bir uzmandan görüş almalısınız.

Uyumayan Bebeğe Ne Yapılmalı?

 • Eğer ayrılık korkusu nedeniyle uyuyamıyorsa, bebek uyuyana kadar yanında olmalı ona güven vermelisiniz. Kendini daha güvende ve sakin hissetmesi için bebeğinizin yanına kendi kıyafetlerinizden koyarak onu yatıştırabilirsiniz.
 • Bebekler uyumadan önce, onları güzel bir masaj ile rahatlatabilir, uykuya hazırlayabilirsiniz.
 • Bebeğin yatmadan önce gazını çıkarması için ona yardım edebilirsiniz.
 • Sağlık sorunu olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Bebek acıktığı için uyuyamıyorsa gece emzirmeyi deneyerek uykuya dalmasını sağlamanız da mümkün.
 • Bebeklerin uyuyabilmesi için onlara rahatlatıcı ninniler söyleyebilir veya hazır kayıtlardan dinletebilirsiniz.
 • Bebek yatakta uyuyamıyorsa, kucağa alarak uyutmayı deneyebilirsiniz.
 • Salya salgılayan, reflüsü olan bebekler için yatağa hafif eğim kazandırmak uyku konforunu artırmaya yardım eder. Bebeğin başının ayaklarından birazcık yüksek olması bile uyumasına yardımcı olacaktır.
 • Bebekler gündüzlerin aydınlık, gecelerin ise karanlık ve uyku vakti olduğunu öğrenebilir. Onları gece sessiz ve karanlık alanlarda tutmalı ve bu rutini edinmelerini sağlamalısınız.
 • Bebek odasında tütsü veya oda parfümü gibi ürünlerin olmadığından emin olmalısınız. Hijyenik ve kokusuz bir oda bebek uykusu için çok önemlidir.
 • Bebek gündüz çok uyuduğu için gece uyuyamıyorsa, gündüz uykularını birkaç saat öne çekmeyi ve sınırlamayı deneyebilirsiniz. Bebekle gün içinde bir oyun rutini oluşturabilir, beslenme sonrası yarım saat kadar oyun oynayabilirsiniz. Gündüz her zamankinden daha çok uyanık kalan çocuk, günün aydınlık olduğu saatlerde daha çok ayakta olması gerektiğine koşullanacaktır.

Bebek Uyuturken Neler Yapılmamalı?

Bebekleri uyuturken yapılacaklar kadar yapılmaması gerekenler de önemlidir. Bebek kaç aylık olursa olsun, "uyumazsan giderim" gibi tehditlerle strese girmemelidir. Halk arasında oldukça yaygın olan sallayarak uyutma yöntemi bebeği sersemleteceğinden ve alışkanlık yaratacağından tavsiye edilmez.

Bebek uyuyamadığında uykusuz kalan anne babalar da sinirlenerek tepki gösterebilir, bu durum bebeğin daha da gerilmesine sebep olacağından uyumayı iyice zorlaştırır. Bu nedenle bebeklere bakan ebeveynlerin sakinliğini koruması tavsiye edilir, ses tonlarını mümkün olduğu kadar alçak tutmaları, bebeklere anlayışla yaklaşmaları önemlidir.

Mavi ışık bebeklerin uyumasını zorlaştırabilir. Uyku öncesi bebeklerin telefon, bilgisayar ve televizyon ışıklarına maruz kalmaması gerekir.

Bebekleri başka çocuklarla aynı yatakta yatırmamalısınız. Hem uyku konforu hem de güvenliği için yatak paylaşmak doğru değildir. Bebeğinizin hijyenik bir ortamda uyuyabilmesi açısından da tek başına yatması daha doğru olacaktır.

Uykusuz bebekleri eğer bir sağlık sorunu yoksa, uyku arasında gezdirmemeli ve yatağından uzaklaştırmamalısınız. Ağladığında vakit kaybetmeden yanına gitmeli ve elinizle sırtını sıvazlayarak, onunla konuşarak sakinleştirmelisiniz. Onunla oyalanması için oyun oynamamalı, uykusunu iyice açmamalısınız.

Bebek İçin İdeal Uyku Ortamı

Bebeği her gün aynı yerde, aynı saatte uyutmalısınız. Her gün farklı saatlerde ve evin farklı odalarında uyutulan bebeğin denge sağlaması ve rutin oluşturması daha zordur. Uyuturken çevrede onu rahatsız edecek bir şey olmadığından emin olmalısınız.

22-23 derece bebekler için ideal ısıyı işaret eder. Oda sıcaklığını bu derecede sabitleyebilirsiniz. Bebeğin odasına çevredeki ışığı engelleyecek bir perde alarak, evde sessizlik sağlayarak ve yatağın konforundan emin olarak ona daha sağlıklı bir uyku ortamı yaratmanız mümkün. Bebek uykuya hijyenik temizlik şartlarını karşılayan temiz nevresimler ve temiz pijamalarla hazırlanmalıdır. Günlük kıyafeti ile bebeği uyutmamalı, uyku için bir hazırlık yapmalısınız.

Bebek çamaşırları ve nevresimleri için dermatolojik olarak test edilen, boya, fosfat, klor, paraben ve parfüm içermeyen özel deterjanlar tercih etmeniz doğru olacaktır. Bitkisel kaynaklı leke çıkarıcı bulunduran ve bu sayede lekeleri söken, kolaylıkla durulanan ve çamaşırlarda kalıntı bırakmayan, ciltte tahriş oluşturmayan deterjanlar kullanmalısınız. Omo Bebek sıvı deterjan, uykusuz bebekler için ideal ve hijyenik bir uyku ortamı oluşturmada size yardımcı olabilir.

Rahat bir uyku için bebeğinizin her zaman temiz kıyafetlerle yatağa girmesi de çok önemlidir. Bebek kıyafetleri nasıl temizlenir veya yenidoğan giysileri nasıl yıkanır diye merak ediyorsanız aşağıdaki videomuz tam size göre.

Aslen yayınlandı