Sararmış Bebek Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

Sararmış bebek kıyafetleri nasıl temizlenir, bebek kıyafetlerindeki sarı lekeler nasıl çıkar merak ediyorsanız aradığınız ipuçlarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bebek kıyafetlerinde sarı lekeler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Sararmış bebek kıyafetleri ve bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken karşılaşabileceğiniz sarı lekeler için telaşlanmanıza gerek yok. Sararan bebek kıyafetleri nasıl temizlenir ve bebek kıyafetlerindeki sarı lekeler nasıl çıkar gibi sorularınız varsa, vereceğimiz püf noktaları işinizi kolaylaştıracak!

Kabul etmeliyiz ki kıyafetlerdeki sarı lekeleri çıkarmak çoğu zaman kulağa zor bir görev gibi gelir. Özellikle zamanla sararan beyaz giysiler ve ter lekelerinin beyazları sarartması can sıkıcı olabilir. İşin içine bebekler girdiğinde ise sarı lekelerin ne zaman nereden geleceğini kestirmek çok daha zor. Güzel haber, sararan bebek kıyafetleri ve çamaşırlarını temizlemek sandığınızdan çok daha kolay! Üstelik sararmış bebek kıyafetleri nasıl beyazlatılır sorusu için birden fazla önerimiz var.

Sararmış Bebek Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

Bebek kıyafetlerindeki sarı lekeler canınızı sıkmasın diye deneyebileceğiniz birkaç basit yöntem önermeden önce ufak bir uyarı yapmamıza izin verin. Bebek kıyafetlerinde sarı lekelerden kolayca kurtulmanız mümkün, ancak önerilerimizi uygularken hassas kumaşlar ve değerli giysilerin zarar görmemesi için yıkama talimatlarına mutlaka göz atın. sararmış bebek kıyafetleri nasıl temizlenir, bebek kıyafetlerindeki lekeler nasıl çıkarılır gibi sorularınızın cevabı aşağıdaki yöntemlerle mümkün.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Deterjan

  Bazı lekeler uzman yardımı gerektirir. Özellikle bebeğiniz küçükse sararmış bebek kıyafetleri etrafınızı sarmış olabilir. Bebek kıyafet lekeleri nasıl çıkar sorusunun ilk cevabı elbette güvenilir bir bebek deterjanıdır. Sinirleriniz bozulmuşsa ve sarı lekeleri şansa bırakmak istemiyorsanız, özel olarak geliştirilmiş hipoalerjenik formülü ile hem cilde dost hem de üstün leke çıkarma gücüne sahip Omo Bebek yardımınıza koşacaktır. Lekeyi soğuk suyla ıslatın ve mümkünse 15 dakika suda bekletin. Omo Bebek ile lekeyi kaplayın ve kutunun kapağı yardımıyla lekeyi ovun.

  1. 1

   Lekeyi ıslatın

   Lekeyi soğuk suyla ıslatın ve mümkünse 15 dakika suda bekletin.

  2. 2

   Deterjanı uygulayın

   Omo Bebek gibi güvenilir bir bebek deterjanı ile lekeyi kaplayın ve kutunun kapağı yardımıyla lekeyi ovun.

  3. 3

   Yıkayın

   Ardından lekenin üzerindeki deterjanı güzelce durulayın ve kurulayın. Ardından yeniden makinede yıkayabilirsiniz.

 • Oksijenli Ağartıcılar

  Oksijenli ağartıcılar kabartma tozu ve sodyum karbonat içerir. İçerdiği maddeler renkli kumaşların renklerinin solmasını da önler. Daha az kimyasal içerdiğinden bebek kıyafetlerinde sarı lekeler için kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tek yıkamada çıkmayan lekelerin yerini kaybetmemek için bir lastik yardımıyla lekeli bölgeyi işaretlemek işinizi kolaylaştırabilir. Uygulama ise şöyle:

  1. 1

   Soğuk su

   Sararmış bebek kıyafetlerinizi soğuk suyla durulayın.

  2. 2

   Karışımı hazırlayın

   Ağartıcıyı suyla karıştırarak macun haline getirin.

  3. 3

   Lekeye uygulayın

   Sarı lekeye uygulayın. Derine işlemiş bir lekeyse ovalayın. 10 dakika bekletin.

  4. 4

   Yıkayın

   Yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın.

  Leke ilk yıkamada çıkmadıysa aynı karışımı sarı lekeye bir daha uygulayın. Ardından sıcak su dolu bir kovaya biraz oksijenli ağartıcı ekleyin. Bebek kıyafetlerinde sarı lekelerden kurtulmak için bir gece hazırladığınız suda bekletin. Talimatlara uygun şekilde bir kez daha yıkayın.

 • Mısır Nişastası

  Mutfaklarımızda sıkça kullandığımız mısır nişastası aynı zamanda sararmış kıyafetleri beyazlaştırma konusunda da yararlandığımız güçlü bir malzemedir.

  1. 1

   Nemlendirin

   Bebek kıyafetlerindeki sarı lekeleri suyla nemlendirin.

  2. 2

   Mısır nişastasını dökün

   Nemli lekenin üzerine mısır nişastası dökün ve üzerini bir başka bezle kapatın.

  3. 3

   Ütüleyin

   Bir süre ütüledikten sonra sarı lekelerin beyazlaştığını fark edeceksiniz.

 • Aspirin

  Aspirin de evlerin olmazsa olmazıdır. Sararmış bebek kıyafetleri nasıl beyazlatılır derseniz, aspirinden faydalanabilirsiniz. Özellikle küçük çocuklarınız ya da bebeğiniz varsa kimyasal içermeyen ürünleri tercih etmeniz çok doğal. Bu kolay ve doğal yöntemle, bebek kıyafetlerindeki sarı lekelerin önüne geçtiğinizi gördüğünüzde bu kararınızla bir kez daha övüneceğinize şüphemiz yok.

  1. 1

   Karışımı hazırlayın

   5 aspirini ezerek 2 litre ılık suyun içerisine ilave edin.

  2. 2

   Uygulayın

   Ardından lekeli giysileri aspirinli suya batırın. Sekiz saatten fazla ya da tercihen gece boyunca suda bekletin.

  3. 3

   Yıkayın

   Daha sonra beyaz kıyafetleri çamaşır makinesinde, yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın.

Diş Macunu

Diş macunu bebek kıyafetlerindeki sarı lekelerden kurtulmak için oldukça kullanışlı bir üründür. Diş macununu sarı lekenin üstüne uygulayın ve sert bir fırça yardımıyla lekenin olduğu bölgeyi ovalayın. Daha etkili olması için bir gece lekenin üstünde bekletebilirsiniz. Giysiyi her zamanki gibi yıkayın ve geçmediyse bir kez daha uygulayın.

Limon Suyu

Limon suyu da bebek kıyafetlerindeki sarı lekeleri gidermek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem. Doğal yöntemlerle, hassas olan sararmış bebek elbiselerini nasıl temizlerim diye düşünüyorsanız limon suyunu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye limon suyunu dökün. Sarı lekeli bebek kıyafetini gün boyunca güneş altında bırakın. Makinede yıkayıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

Beyaz Sabun

Son önerimizle sararan bebek kıyafetleri nasıl beyazlatılır sorusuna anneler tarafından denenmiş ve onaylanmış, hem doğal hem de oldukça kolay bir yöntemle cevap vereceğiz: Rendelenmiş beyaz sabun. Kaynamış suya beyaz sabun rendeleyin, hazırladığınız suya sararmış kıyafetleri koyup bekletin ve son olarak çamaşır makinesinde yıkayın.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Dezenfekte Edilir?

Konu bebek kıyafetlerinin temizliği olduğunda, bebek kıyafetindeki lekeler nasıl çıkar gibi soruların yanı sıra bebek kıyafetlerini nasıl dezenfekte edeceğinizi de merak ediyor olabilirsiniz. Bildiğimiz gibi dezenfeksiyon sıradan kirleri temizlemenin ötesinde zararlı virüs ve bakterileri yok eden temizlik ürünleri ve yöntemleri ile yapılan işlemleri kapsar. Bebek kıyafetlerinin temizlenerek hijyenik bir hale getirilmesi de bu işlemlerden biridir.

Bebek kıyafetlerini yıkayarak dezenfekte edebilirsiniz. Bebek kıyafetlerini yıkama için özel bazı adımları izlemelisiniz. Doğru deterjanı, sıcaklığı ve yıkama ayarını kullandığınızdan emin olun.

Bebeğinizin çamaşırlarını güneş ışığında kurutmanız doğal bir dezenfeksiyon sağlar. Ancak sararmalarını önlemek için uzun süre güneşte bırakmamalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?