Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Sararmış Bebek Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

Sararmış bebek kıyafetleri nasıl temizlenir bu yazımızda öğrenin.

Güncellenmiş

Reklam

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken karşılaşabileceğiniz sarı lekeler için telaşlanmanıza gerek yok. Sararan bebek kıyafetleri nasıl temizlenir, vereceğimiz püf noktaları işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Kabul etmeliyiz ki kıyafetlerdeki sarı lekeleri çıkarmak çoğu zaman kulağa zor bir görev gibi gelir. Özellikle zamanla sararan beyaz giysiler ve ter lekelerinin beyazları sarartması can sıkıcı olabilir. İşin içine bebekler girdiğinde ise sarı lekelerin ne zaman nereden geleceğini kestirmek çok daha zor. Güzel haber, bebek kıyafetlerinde sarı lekelerden kurtulmak sandığınızdan çok daha kolay! Üstelik sararmış bebek kıyafetleri nasıl temizlenir sorusu için birden fazla önerimiz var.

Bebek kıyafetlerinde sarı lekelerden kolayca kurtulmanız mümkün. Fakat önerilerimizi uygularken hassas kumaşlar ve değerli giysilerin zarar görmemesi için yıkama önerilerine mutlaka göz atın.

Sararmış Bebek Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

Bebek kıyafetlerinde sarı lekeler canınızı sıkmasın diye deneyebileceğiniz birkaç basit yöntem önermeden önce ufak bir uyarı yapmamıza izin verin. Hassas kumaşlar ve değerli giysilerde uygularken dikkatli olun. İşlemleri uygulamadan önce yıkama önerilerine mutlaka göz atın. Sararmış bebek elbiselerini nasıl temizlerim, bekleyen bebek kıyafetlerindeki sarı lekeler nasıl çıkar gibi sorularınızın cevabı aşağıdaki yöntemlerle mümkün.

Omo Bebek

Bazı lekeler uzman yardımı gerektirir. Özellikle bebeğiniz küçükse sararmış bebek kıyafetleri etrafınızı sarmış olabilir. Sinirleriniz bozulmuşsa ve sarı lekeleri şansa bırakmak istemiyorsanız, özel olarak geliştirilmiş hipoalerjenik formülü ile hem cilde dost hem de üstün leke çıkarma gücüne sahip Omo Bebek yardımınıza koşacaktır. Lekeyi soğuk suyla ıslatın ve mümkünse 15 dakika suda bekletin. Omo Bebek ile lekeyi kaplayın ve kutunun kapağı yardımıyla lekeyi ovun.

Reklam

Oksijenli Ağartıcılar

Oksijenli ağartıcılar kabartma tozu ve sodyum karbonat içerir. İçerdiği maddeler renkli kumaşların renklerinin solmasını da önler. Daha az kimyasal içerdiğinden bebek kıyafetlerinde sarı lekeler için kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tek yıkamada çıkmayan lekelerin yerini kaybetmemek için bir lastik yardımıyla lekeli bölgeyi işaretlemek işinizi kolaylaştırabilir. Uygulama ise şöyle:

 1. Soğuk su

  Sararmış bebek kıyafetlerinizi soğuk suyla durulayın.

 2. Karışımı hazırlayın

  Ağartıcıyı suyla karıştırarak macun haline getirin.

 3. Lekeye uygulayın

  Sarı lekeye uygulayın. Derine işlemiş bir lekeyse ovalayın. 10 dakika bekletin.

 4. Yıkayın

  Yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın.

Leke ilk yıkamada çıkmadıysa aynı karışımı sarı lekeye bir daha uygulayın. Ardından sıcak su dolu bir kovaya biraz oksijenli ağartıcı ekleyin. Bebek kıyafetlerinde sarı lekelerden kurtulmak için bir gece hazırladığınız suda bekletin. Talimatlara uygun şekilde bir kez daha yıkayın.

Mısır Nişastası

Mutfaklarımızda sıkça kullandığımız mısır nişastası aynı zamanda sararmış kıyafetleri beyazlaştırma konusunda da yararlandığımız güçlü bir malzemedir.

 1. Nemlendirin

  Bebek kıyafetlerindeki sarı lekeleri suyla nemlendirin.

 2. Mısır nişastasını dökün

  Nemli lekenin üzerine mısır nişastası dökün ve üzerini bir başka bezle kapatın.

 3. Ütüleyin

  Bir süre ütüledikten sonra sarı lekelerin beyazlaştığını fark edeceksiniz.

Aspirin

Aspirin de evlerin olmazsa olmazıdır. Sararmış bebek kıyafetleri nasıl beyazlatılır derseniz, aspirinden faydalanabilirsiniz. Özellikle küçük çocuklarınız ya da bebeğiniz varsa kimyasal içermeyen ürünleri tercih etmeniz çok doğal. Bu kolay ve doğal yöntemle, bebek kıyafetlerindeki sarı lekelerin önüne geçtiğinizi gördüğünüzde bu kararınızla bir kez daha övüneceğinize şüphemiz yok.

 1. Karışımı hazırlayın

  5 aspirini ezerek 2 litre ılık suyun içerisine ilave edin.

 2. Uygulayın

  Ardından lekeli giysileri aspirinli suya batırın. Sekiz saatten fazla ya da tercihen gece boyunca suda bekletin.

 3. Yıkayın

  Daha sonra beyaz kıyafetleri çamaşır makinesinde, yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Diş Macunu

Diş macunu bebek kıyafetlerindeki sarı lekelerden kurtulmak için oldukça kullanışlı bir üründür. Diş macununu sarı lekenin üstüne uygulayın ve sert bir fırça yardımıyla lekenin olduğu bölgeyi ovalayın. Daha etkili olması için bir gece lekenin üstünde bekletebilirsiniz. Giysiyi her zamanki gibi yıkayın ve geçmediyse bir kez daha uygulayın.

Limon Suyu

Limon suyu da bebek kıyafetlerindeki sarı lekeleri gidermek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem. Doğal yöntemlerle, hassas olan sararmış bebek elbiselerini nasıl temizlerim diye düşünüyorsanız limon suyunu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye limon suyunu dökün. Sarı lekeli bebek kıyafetini gün boyunca güneş altında bırakın. Makinede yıkayıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

Beyaz Sabun

Son önerimizle "sararmış bebek kıyafetlerini nasıl temizlerim?" sorusuna anneler tarafından denenmiş ve onaylanmış, hem doğal hem de oldukça kolay bir yöntemle cevap vereceğiz: Rendelenmiş beyaz sabun. Kaynamış suya beyaz sabun rendeleyin, hazırladığınız suya sararmış kıyafetleri koyup bekletin ve son olarak çamaşır makinesinde yıkayın.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Dezenfekte Edilir?

Dezenfeksiyon son günlerde sıklıkla duyduğumuz bir kavram. Bildiğimiz gibi dezenfeksiyon sıradan kirleri temizlemenin ötesinde zararlı virüs ve bakterileri yok eden temizlik ürünleri ve yöntemleri ile yapılan işlemleri kapsar. Bebek kıyafetlerinin temizlenerek hijyenik bir hale getirilmesi de bu işlemlerden biridir.

 • Yıkama

Bebek kıyafetlerini yıkayarak dezenfekte edebilirsiniz. ‘Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır’ makalemizdeki unsurlara dikkat ederek yapacağınız bir yıkama işlemi bebeğinizin kıyafetlerinin temiz ve hijyenik olmasını sağlayacaktır.

 • Güneşte kurutun

Bebeğinizin çamaşırlarını güneş ışığında kurutmanız doğal bir dezenfeksiyon sağlar. Ancak sararmalarını önlemek için uzun süre güneşte bırakmamalısınız.

Aslen yayınlandı