Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Sararmış Bebek Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken karşılaşabileceğiniz sarı lekeler için telaşlanmanıza gerek yok. Vereceğimiz püf noktaları işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Güncellenmiş

Kirli Çamaşırlarda Sarı Leke Problemi

Kabul etmeliyiz ki kıyafetlerdeki sarı lekeleri çıkarmak çoğu zaman kulağa zor bir görev gibi gelir. Özellikle zamanla sararan beyaz giysiler ve ter lekelerinin beyazları sarartması can sıkıcı olabilir. İşin içine bebekler girdiğinde ise sarı lekelerin ne zaman nereden geleceğini kestirmek çok daha zor. Güzel haber, bebek kıyafetlerinde sarı lekelerden kurtulmak sandığınızdan çok daha kolay! Üstelik sararmış bebek kıyafetleri nasıl temizlenir sorusu için birden çok önerimiz var.

Bebek kıyafetlerinde sarı lekelerden kolayca kurtulmanız mümkün. Fakat önerilerimizi uygularken hassas kumaşlar ve değerli giysilerin zarar görmemesi için yıkama önerilerine mutlaka göz atın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Sararmış Bebek Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

Bebek kıyafetlerinde sarı lekeler canınızı sıkmasın diye deneyebileceğiniz birkaç basit yöntem önermeden önce ufak bir uyarı yapmamıza izin verin. Hassas kumaşlar ve değerli giysilerde uygularken dikkatli olun. İşlemleri uygulamadan önce yıkama önerilerine mutlaka göz atın. 

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Oksijenli Ağartıcılar

Oksijenli ağartıcılar kabartma tozu ve sodyum karbonat içerir. İçerdiği maddeler renkli kumaşların renklerinin solmasını da önler. Daha az kimyasal içerdiğinden bebek kıyafetlerinde sarı lekeler için kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tek yıkamada çıkmayan lekelerin yerini kaybetmemek için bir lastik yardımıyla lekeli bölgeyi işaretlemek işinizi kolaylaştırabilir. Uygulama ise şöyle:

 • Sararmış bebek kıyafetlerinizi soğuk suyla durulayın. 
 • Ağartıcıyı suyla karıştırarak macun haline getirin. 
 • Sarı lekeye uygulayın. Derine işlemiş bir lekeyse ovalayın.
 • 10 dakika bekletin.
 • Yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın. 

Leke ilk yıkamada çıkmadıysa aynı karışımı sarı lekeye bir daha uygulayın. Ardından sıcak su dolu bir kovaya biraz oksijenli ağartıcı ekleyin. Bebek kıyafetlerinde sarı lekelerden kurtulmak için bir gece hazırladığınız suda bekletin. Talimatlara uygun şekilde bir kez daha yıkayın.

Diş Macunu

Diş macunu bebek kıyafetlerindeki sarı lekelerden kurtulmak için oldukça kullanışlı bir üründür. Diş macununu sarı lekenin üstüne uygulayın ve sert bir fırça yardımıyla lekenin olduğu bölgeyi ovalayın. Daha etkili olması için bir gece lekenin üstünde bekletebilirsiniz. Giysiyi her zamanki gibi yıkayın ve geçmediyse bir kez daha uygulayın.

Limon Suyu

Limon suyu da bebek kıyafetlerindeki sarı lekeleri gidermek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem. Doğal yöntemlerle, hassas olan sararmış bebek elbiselerini nasıl temizlerim diye düşünüyorsanız limon suyunu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye limon suyunu dökün. Sarı lekeli bebek kıyafetini gün boyunca güneş altında bırakın. Makinede yıkayıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

Mısır Nişastası

Mutfaklarımızda sıkça kullandığımız mısır nişastası aynı zamanda sararmış kıyafetleri beyazlaştırma konusunda da yararlandığımız güçlü bir malzemedir.

 • Bebek kıyafetlerindeki sarı lekeleri suyla nemlendirin.
 • Nemli lekenin üzerine mısır nişastası dökün ve üzerini bir başka bezle kapatın. 
 • Bir süre ütüledikten sonra sarı lekelerin beyazlaştığını fark edeceksiniz.

Omo Bebek  

Bazı lekeler uzman yardımı gerektirir. Özellikle bebeğiniz küçükse sararmış bebek kıyafetleri etrafınızı sarmış olabilir. Sinirleriniz bozulmuşsa ve sarı lekeleri şansa bırakmak istemiyorsanız, özel olarak geliştirilmiş hipoalerjenik formülü ile hem cilde dost hem de üstün leke çıkarma gücüne sahip Omo Bebek yardımınıza koşacaktır. Lekeyi soğuk suyla ıslatın ve mümkünse 15 dakika suda bekletin. Omo Bebek ile lekeyi kaplayın ve kutunun kapağı yardımıyla lekeyi ovun.  

Etil Alkol ve Sirke  

Sararmış bebek kıyafetleri nasıl temizlenir sorusunun cevaplarından biri de etil alkol ve sirke karışımıdır. Özellikle inatçı lekeler için oldukça etkili olan bu karışımın kullanımı ise şöyle:

 • Kıyafeti soğuk suyla ıslatın.
 • 15 dakika, yarısı su yarısı etil alkol olan karışımda bekletin.
 • Eğer leke çıkıyorsa talimatlara uygun şekilde kıyafeti yıkayın.
 • Sarı leke çıkmadıysa yeniden soğuk su ile ıslatın.
 • Bu sefer yarısı sirke yarısı su olan diğer karışımda 15 dakika bekletin ve yıkayın.

Aspirin

Aspirin de evlerin olmazsa olmazıdır. Özellikle küçük çocuklarınız ya da bebeğiniz varsa kimyasal içermeyen ürünleri tercih etmeniz çok doğal. Bu kolay ve doğal yöntemle, bebek kıyafetlerindeki sarı lekelerin önüne geçtiğinizi gördüğünüzde bu kararınızla bir kez daha övüneceğinize şüphemiz yok.

 • 5 aspirini ezerek 2 litre ılık suyun içerisine ilave edin. 
 • Ardından lekeli giysileri aspirinli suya batırın.  
 • Sekiz saatten fazla ya da tercihen gece boyunca suda bekletin.
 • Daha sonra beyaz kıyafetleri çamaşır makinesinde, yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın. 

Beyaz Sabun

Son önerimizle "sararmış bebek kıyafetlerini nasıl temizlerim?" sorusuna anneler tarafından denenmiş ve onaylanmış, hem doğal hem de oldukça kolay bir yöntemle cevap vereceğiz: Rendelenmiş beyaz sabun. Kaynamış suya beyaz sabun rendeleyin, hazırladığınız suya sararmış kıyafetleri koyup bekletin ve son olarak çamaşır makinesinde yıkayın.

Aslen yayınlandı