Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo Bebek

Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede Yıkanır?

Bebeğinizin sağlığı ve mutluluğu için onun minik giysilerini nasıl yıkayacağınızı merak ediyorsanız, aradığınız bütün cevapları yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede Yıkanır?

Sevgili yeni anne! İlk bebek heyecanı hiçbir duyguya benzemez. İnsanın kendisini en yetersiz hissettiği dönemlerden birisi, doğumun yaklaştığı, hamileliğin son haftaları olabilir. Hepsi birbirinden güzel olan, bebeğinizin ilk beslenmesi, ilk uykusu, ilk banyosu gibi deneyimler sizi biraz tedirgin ediyor olabilir. Bu yazımızda sizinle bebek giysisi hijyeni, bebek kıyafetlerinin yıkanması, kurutulması, ütülenmesi ve katlanması gibi bebek kıyafeti bakımı hakkındaki önemli bilgileri paylaşarak içinizi rahatlatmaya çalışacağız.

Çamaşır makinesinin içinde, araya sıkışmış ve dolayısıyla iyi yıkanmamış eldiven çorap gibi minik parçalarla karşılaşmamak için çamaşır filesi kullanabilirsiniz.

Bebeklere Yıkanmış Giysi Giydirmek Önemli

Aklınızdaki soru işaretlerinden birisi, “Bebek Kıyafetleri Kaçıncı Haftada Yıkanmalı?” ise cevabımız başlıktaki gibi olacaktır. Kumaşların üretim aşamasındaki dokuma, boyama ya da eskitme safhalarında birçok farklı kimyasal teknik kullanılır. Hazır hale gelen giysilerin de dikiş yerlerinin temizliğinden emin olunamaz. Bu sebeplerle, alınan her yeni giysiyi bebeğe giydirmeden önce hijyen hale getirmek için yıkamak önem taşır. Dolayısıyla bebek kıyafetleri ne zaman yıkanmalı sorusunun cevabı, “hamileliğinin son haftalarına doğru” olarak verilebilir. Doğum çantası hazırlamaya başladığınız zaman, kıyafetleri yıkayıp çanta için hazır hale getirebilirsiniz.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo Bebek
Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede Yıkanır?
İnatçı gibi görünen lekeler için, giysilerin üzerinde bulunan yıkama önerisinin izin verdiği en yüksek derecede yıkama yaparak daha hijyenik bir temizlik elde edebilirsiniz.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Faydalı mikroorganizmaların oluşturduğu cilt florası ve cildi dış etkenlerden korumak amacıyla cildin üzerini kaplayan keratin tabakası yeni doğan bebeklerde bulunmaz. Zararlı kimyasal ve mikroplara karşı savunmasız olan bebeklerin cildi, her an üzerindeki giysiye temas edeceğinden giysileri özenle yıkamak gerekir.

Konu bebek cildi hassasiyeti olduğundan, öncelikle bebek kıyafetlerini diğer tüm çamaşırlardan ayırmak gerekir. Diğer çamaşırlarda olduğu gibi renklerin daha canlı kalması için siyah, beyaz ve renkliler de birbirinden ayrılmalıdır. Ayrıca bebek bezinin temas ettiği kıyafetler olası taşma durumlarına karşı mutlaka ayrı yıkanmalıdır.

Bebek kıyafetleri kaç derecede yıkanır sorusuna önerimiz hassas içerikli olmayan kıyafetler için 60°C olacaktır. Çünkü 45°C sıcaklık üstündeki yıkamalarda bile yaşayabilen bakteri türleri mevcuttur. 60°C sıcaklık ise bebeğinize kıyafetlerini gönül rahatlığıyla giydirebilmeniz için yeterli olacaktır. Giysi üzerindeki talimatlara uyarak 60°C'lik bol durulamalı bir program tercih etmeniz hijyenik temizlik açısından yeterlidir. Eğer giysi üzerindeki talimatlar 30-40°C öneriyorsa ön yıkamalı ve bol durulamalı bir program da kullanabilirsiniz.

Giysileri yıkayarak temizlemeye çalışırken kimyasala boğmamak gerekir. Dermatolojik olarak mutlaka test edilen; boya, fosfat, klor, paraben içermeyen bitkisel kaynaklı leke çıkarıcı özelliği bulunan deterjanlar kullanmalısınız. Çamaşır makinesini çok doldurmanız; deterjanın, iyi erimesini engelleyerek giysilerin üzerine yapışmasına ve kullanım sırasında cildin tahriş olmasına sebep olabilir. Kaliteli bir deterjan tercih ederek, çamaşırlar üzerinde kalıntı bırakıp bırakmadığını kontrol etmeniz mümkün. Tüm bu özellikleri taşıyan Omo Bebek'i bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken güvenle kullanabilirsiniz.

Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede Yıkanır?

Bunlara Dikkat

Bebek giysilerinin üzerindeki deterjan artıklarının kaybolduğundan emin değilseniz bir durulama daha yapmanızı öneririz. Giysilerin üzerindeki etiketler, bebeğinizin hassas cildini tahriş edebilir, yıkamadan önce etiketleri sökerek bu durumun önüne geçmeniz daha doğru olacaktır.

Peki Bebek Kıyafetleri Nasıl Kurutulmalı?

Hava yağmurlu, nemli ya da maalesef çevresel etmenlerden dolayı oldukça kirli olabilir. Sabahın erken saatlerinde çamaşırları dışarı asmanız, çamaşırların hem sabah güneşi alarak mikroplarını öldürmelerine yardımcı olur hem de henüz kirlenmemiş havayla kurumasını sağlar. Kurutma makinesini de düşük ısı dereceleri ile minik giysilerin daha da küçülmesine engel olarak soğuk nemli veya kirli havalarda içiniz rahat şekilde kullanabilirsiniz.

Bebek Kıyafetleri Kurulama, Ütüleme, Katlama İşlemlerinden Sonra Nemli Kalmamalı

Ütü yaparken yüksek ısı ya da fazla buhar kullanmak giysilerin nemlenmesine, nemli kalan kıyafet ise katlanıp yerine yerleştirildiğinde bakteri ve mikropların kendini göstermesine sebep olur. Öyleyse bebek kıyafetleri nasıl ütülenir? Daha hijyenik kıyafetler için giysileri fazla buharla ütüledikten sonra tekrar asıp nemin gitmesini beklemek yerine daha az buhar kullanarak ütüleyebilirsiniz.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Katlanır?

Temiz giysilerin kirlilerle karışmadığına ve temizlerin de nemli olmadığına dikkat ettiğiniz sürece bu konuda uymanız gereken öenmli bir kural olmadan dilediğiniz gibi katlayabilirsiniz. Dar çekmeceler için atlet, tişört ya da tayt gibi yumuşak dokulu giysileri rulo yaparak muhafaza etmeniz size pratik bir çözüm sağlayacaktır. Aynı atletten birden çok varsa üst üste koyabilir, renkli taytlara kolay ulaşabilmeniz için rulo yapabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış.

Bebek elbiselerini katlamak, yorgun anlarınızda önem vermek istemediğiniz bir detay olabilir. Bazen elbiseleri dolap uygunluğuna göre kolayca askıya geçirmek, katlamaktan daha kolay olabilir.

Aslen yayınlandı