Bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı henüz bilmiyorsanız ve bebeğiniz için en doğrusunu öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bebeklerin deri altı dokuları ve deri üstündeki keratin tabakası gelişmemiştir. Bu da bebek cildini dış etkenlere karşı savunmasız kılmaktadır. Bu nedenle bebek kıyafetleri yıkama yöntemi ve kullanılan temizlik ürünleri, cilt sağlığı açısından önemlidir.

Bebek Kıyafetleri Yıkama Konusunda Her Zaman Akılda Tutulması Gerekenler:

 • Yeni alınmış bebek giysilerinin temiz görünümleri sizi yanıltmasın. Kıyafetler, üretim ve nakliye sürecinde çeşitli kimyasallara ve bakterilere maruz kalmaktadır. Bu nedenle yeni aldığınız kıyafeti alır almaz, bebeğinize giydirmeden yıkamalısınız.

 • Bebek kıyafetlerini en az 6 ay, tercihen 1 yıl süreyle evdeki diğer tüm çamaşırlardan ayrı yıkamak gerekir. Diğer çamaşırlarda olduğu gibi renklerin daha canlı kalması için beyaz ve renkliler birbirinden ayrılmalıdır.

 • Bebek kıyafetlerini yıkamadan evvel etiketlerini kontrol ederek doğru talimatı uyguladığınızdan emin olun. Çok yüksek sıcaklıklar, sadece bebeğinizin kıyafetlerinin erkenden yıpranmasına sebep olur.

 • Bebek kıyafeti temizliği konusunda esas yardımcınız seçtiğiniz deterjan - temizlik ürünü ve lekelere erken müdahale etmek olacaktır.

Bebek kıyafetleri yıkama

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı?

Reklam

Omo Bebek

Bebek kıyafetlerini yıkarken dikkat etmeniz gereken birçok unsur söz konusudur. Deterjan seçiminden bebek kıyafetleri kaç derecede yıkanır gibi aklınıza takılan tüm soruları sizler için yanıtladık.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede Yıkanır?

Birçok ebeveyn, bebek kıyafetlerinin yüksek sıcaklıkta yıkanması gerektiğini düşünür. Bebek kıyafetlerinin daha temiz olacağı düşünülerek, 60 ila 90 derece gibi yüksek sıcaklıklar tercih edilse de düşünülenin aksine, bebek kıyafetleri yetişkinlerin kıyafetleri gibi kirlenmediği için en yüksek sıcaklıklarda yıkamaya gerek yoktur. Bebeğinizin beyaz çamaşırlarını 40 derecede, renkli ve hassas çamaşırlarını 30 derecede yıkayarak doğru hijyeni sağlayabilirsiniz.

Bebek Kıyafetleri Hangi Programda Yıkanır?

Yeni üretilen çamaşır makinelerinin çoğunda bebek kıyafetleri için ayrı yıkama programları bulunmaktadır. Bu programlar, normalde kendi çamaşırlarınız için seçtiğiniz programlardan farklı olarak size ekstra durulama süresi sunar. Bebek çamaşırlarını yıkamak için özel programı olmayan bir çamaşır makineniz varsa, seçtiğiniz programda yıkadıktan sonra yeniden durulayarak bebeğiniz için arzu ettiğiniz hijyeni sağlayabilirsiniz.

Bebek Kıyafetleri Hangi Deterjanla Yıkanmalı?

Bebeğinizin cildinin deterjanların içerdiği çeşitli kimyasallar nedeniyle tahrip olmaması adına, mutlaka ona uygun temizlik malzemelerini kullanmanız gerekmektedir.

 • Bebek giysilerini, bebeğinizin hassas cildine özel tasarlanmış, boya, paraben, parfüm içermeyen deterjanlarla yıkamalısınız. Omo Bebek Parfümsüz Sıvı Deterjan ile bebeğinizin kıyafetlerinde hijyen sağlarken hassas cildini zararlı kimyasallardan korumuş olursunuz.

 • Çamaşır suyu veya içeriğinde çamaşır suyu olan deterjanlar kullanmayın.

 • Yetişkinlerin kıyafetleri için uygun olan deterjanlar kimyasal içeriğe sahip olup paraben gibi maddeler içerebilmektedir. Bu maddeler bebeklerin cildinde, kaşıntı, kızarıklık ve benzeri yan etkilere sebep olabilir.

 • Bebek deterjanı satın alırken, dermatolojik olarak test edilmiş ürünleri tercih edin.

 • Bebeğiniz için doğru çamaşır deterjanından nasıl emin olacağınızı bilmiyorsanız, size birkaç tüyo verelim: Bebek kıyafetleri yıkama için seçtiğiniz deterjanın çok fazla köpürmemesi, yoğun bir parfüm kokusuna sahip olmaması gerekmektedir. Bebeğiniz için doğru deterjan; sadece sağlıklı, etkili ve zararsız bir temizlik vadetmelidir.

 • Hiçbir deterjanı kullanmamakta kararlıysanız, yazımızın devamında bulacağınız doğal temizlik yöntemlerini tavsiye ederiz.

Bebek Kıyafetleri Yıkamak İçin Doğal Yöntemler

Bebeğinizin cildi için en zararsız yöntemi araştırıyor ve deterjan kullanmak dışında bebek kıyafetleri neyle yıkanmalı diye düşünüyorsanız bütün evlerde bulunan karbonat veya beyaz sabun yardımınıza koşacak.

Beyaz sabunla bebek çamaşırları yıkamak için, ılık suyun içerisine sabunu rendeleyin ve kirli bebek kıyafetlerini bir süre içerisinde bekletin. Eğer kıyafetlerde lekeler mevcutsa elinizle iyice yıkayıp duruladıktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz.

Karbonatla bebek kıyafetlerini yıkamak için, bir bardak suyun içerisine bir fincan karbonat ekleyerek karıştırın ve makinenin deterjan gözüne koyun. Bebeğinizin çamaşırlarını makineye atarak yıkayın.

 Bebek kıyafetleri nasıl kurutulmalı

Bebek Kıyafetleri Nasıl Kurutulmalı?

Bebek kıyafetleri kurutmak için en ideal yöntem, açık havada ve güneşte kurutmaktır. Sabahın erken saatlerinde çamaşırları dışarı asmanız, çamaşırların hem sabah güneşi alarak mikroplarını öldürmeye yardımcı olur hem de henüz kirlenmemiş havayla kurumasını sağlar. Fakat yağmur, kirli hava, toz ve is olması durumlarında, kurutma makinesini düşük ısı derecelerine ayarlayarak kurutabilirsiniz. Kurutma makineniz yoksa çamaşır askılığında ve evde kurutmakta bir sakınca yoktur.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Ütülenir?

Bebek çamaşırlarını ütülemek, kıyafetlerdeki mikropların kırılmasında önemli bir yardımcıdır. Bu nedenle bebeğinizin kıyafetlerini yıkadıktan sonra hijyen açısından ütülemeyi ihmal etmeyin. Giysileri ütülerken fazla buharlı ütülerseniz kıyafetler nemlenecektir ve yerine kaldırmadan asarak bekletmeniz gerekebilir. Bunun yerine daha az buharla ütülemeyi tercih edebilirsiniz.

Bebek Kıyafetleri Yıkama Konusunda Birkaç Basit Püf Nokta

 • Bebeğinizin giysilerinde leke oluştuğunda, leke kurumadan temizlemeyi seçerseniz yıkama işleminiz daha kolay olacak ve daha az deterjan kullanmanız yeterli olacaktır.

 • Süt gibi basit lekeleri bir süre soğuk suda bekletmek ya da soğuk suyun altında elde yıkamak yeterli olabilir. Böylelikle çamaşır yükünü de azaltmış olursunuz.

 • Bebek giysilerinde bakteri oluşumunu engellemek için giysileri kirliyken uzun süre bekletmekten kaçının.

 • Bebek kıyafetleri yıkama esnasında, çamaşır makinesini çok fazla doldurmayın; böylelikle kıyafetlerde deterjan kalıntısı kalmadan iyice yıkandığından, temizlendiğinden ve durulandığından emin olabilirsiniz.

 • Mümkün olduğunca az deterjan kullanın. Daha fazla deterjan, daha fazla hijyen demek değildir.

Bebek kıyafetleri neyle yıkanmalı

Bebek Kıyafetleri Yıkama Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Bebek Kıyafetleri Normal Deterjanla Yıkanır mı?

Bebek kıyafetlerini normal deterjanla yıkamamalısınız. Bebeğin cildi kimyasal ürünlerle temas ettiğinde tahriş olabilir. 1 yıl süreyle bebekler için özel üretilmiş temizlik ürünleri kullanılması tavsiye edilir.

Bebek Kıyafetleri Ütülenmeli mi?

Bebek kıyafetlerini ütülemek hijyen açısından faydalıdır ve fazla buharlı olmamak şartıyla bebek kıyafetlerini ütülemeyi tercih edebilirsiniz.

Hastane Çıkışı Nasıl Yıkanır?

Hastane çıkışı olarak satılan bebek kıyafetleri kutuda yer almaktadır ve genellikle satın aldığınız mağazalarda açılmasına izin vermezler. Ancak bu üretilen giysilerin hijyenik olduğu anlamına gelmemektedir. Hastane çıkışı bebek giysilerini sabunlu ılık su ile elde yıkayarak ya da makinenin hassas programında uygun deterjanla yıkayıp kurutarak bebeğiniz doğduğunda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bebek Kıyafetlerini Yıkamadan Evvel Renklerine Göre Ayırmalı mıyım?

Bebek kıyafetlerini renklerine göre ayırmanız faydalı olacaktır. Böylelikle renklerin birbirine karışmasını ve beyazların boyanmasını engellersiniz. Ayrıca renklileri daha düşük ısıda yıkayarak renklerinin solmasının önüne geçer, beyazlar için de daha yüksek sıcaklık derecesi tercih edebilirsiniz.

Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Yumuşatıcı Kullanmalı mıyım?

Bebek kıyafetleri için yetişkinlere göre olan deterjanları kullanmadığınız gibi herhangi bir yumuşatıcıyı da kullanmamalısınız. Bebekler için özel olarak üretilen Yumoş Doğal Özler yumuşatıcıyı tercih edebileceğiniz gibi yumuşatıcı eklemeden de bebek kıyafetlerini yıkayabilirsiniz. Doğal bir çözüm arıyorsanız yumuşatıcı gözüne sirke ekleyebilirsiniz.

Bebek Kıyafetlerini Kaynatarak Sterilize Edebilir miyim?

Bebeklerin cildi ile doğrudan temas eden ürünlerin hepsinin dezenfeksiyonu önem taşımaktadır. Özellikle yenidoğan ürünleri ve bebeğin beslenme sürecinde direk yüzüne temas eden ürünlerin sterilizasyonu için kaynatmayı tercih etmek sağlık ve hijyen açısından daha doğru bir yöntem olabilir. Bebek ağız ve ter bezi, gaz çıkarma esnasında kullanacağınız omuz bezi, mama önlüğü, yenidoğan eldivenleri kaynatarak sterilize edilebilir.

El Örgüsü Bebek Kıyafetlerini Nasıl Yıkamalıyım?

El örgüsü kıyafetler çabuk bozulup küçülebileceği için diğer bebek kıyafetlerinden ayrı ve en yüksek 30 derecede makinenin hassas ayarında yıkanmalı, 800 ya da daha düşük devirde sıkılmalıdır.

Çamaşır Makinesinde Bebek Kıyafeti Ayarı Yoksa Ne Yapmalıyım?

Çamaşır makinenizde bebek kıyafetleri yıkama ayarı yoksa endişelenmeyin. Bebeğinize yeni aldığınız kıyafetleri 30 derecede, 30 dakika yıkanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bebeğinizin kullandığı kıyafetler içinse makineyi beyazlar için 40 derece, renkliler için 30 derece ve kirlilik durumuna göre 30 dakika ile 1 saatlik programlara ayarlayabilirsiniz. İçiniz rahat etmiyorsa yıkama sonrası ekstra durulama yapabilirsiniz.

Tüm yönleriyle bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı artık biliyoruz. Peki, bebek oyuncakları ve diğer malzemelerin temizliği için dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?