Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı?

Bebeğinizin konforu için kıyafetlerini sıklıkla değiştirmek genellikle çok çamaşır yıkamayı da beraberinde getirir. Peki, bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı? Bu kullanışlı ipuçlarıyla bebek kıyafetlerini nasıl doğru bir şekilde yıkayacağınızı öğrenin.

Güncellenmiş 22 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Ebeveynlik çok fazla stres unsuru içerir; ancak bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı sorusu bunların sebeplerinden biri olmamalıdır. Bebek kıyafetleri yıkama konusunda en önemli husus, bebeğinizin cildine zarar vermemektir. Yıkama esnasında minik eşyaları kaybetmemeye veya hassas giysilere zarar vermemeye de dikkat etmelisiniz. Ayrıca bebek kıyafetleri, yetişkin giysilerine göre lekelenmeye daha müsaittir. Bu nedenle bebek kıyafetlerini yıkamadan önce leke çıkarma yöntemleri hakkındaki bilgilerinizi tazelemek iyi bir fikir olacaktır.

Önünüzde dağ gibi birikmiş bebek çamaşırları varsa, ve siz bebek kıyafetleri hangi deterjanla yıkanmalı, bebek kıyafetleri kaç derecede yıkanmalı, bebek kıyafetleri hangi programda yıkanır gibi sorular başta olmak üzere birçok soruya cevap arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Merak etmeyin, yalnızca birkaç püf nokta ile bebek kıyafetleri yıkama konusunda kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Sizlerle en iyi bebek çamaşır deterjanı seçme, bebek kıyafet lekelerini giderme ve doğru bir çamaşır yıkama rutini oluşturma konusunda bazı püf noktalar paylaşıyoruz. Yazımız, ebeveynliğe adım atarken bebek kıyafetlerini yıkama stresinden kurtulmanıza yardımcı olacak.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

  Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken onun hassas cildini göz önünde bulundurmalı ve kıyafetlerinin hep temiz olmasına özen göstermelisiniz. Bebek giysilerini yıkarken suyun sıcaklık derecesinden kullanılan deterjana kadar dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. İşte bebek kıyafetleri yıkarken kullanmanız gereken malzemeler ve uygulamanız gereken yöntemler.

  1. 1

   Yıkama ve kurutma sırasında çorapları ve diğer küçük eşyaları file çamaşır torbasına koyun.

   Bizlerin bile çorapları düzenli olarak kayboluyorsa, minik bebek çorapları kaybolmaya daha müsaittir diyebiliriz. Çamaşır yıkarken file kullanmak çamaşırları bir arada tutmaya yardımcı olur. Giysilerin makinede sıkışmasını ve makinenizin hasar görmesini önler.

  2. 2

   Bebeğinizin cildine uygun bebek deterjanı kullanın.

   Bebek kıyafetleri hangi deterjanla yıkanmalı sorusu bebek kıyafetleri yıkama rehberindeki en önemli nokta. Özellikle iyi durulanmadığında toz deterjanlar bebeğinizin cildini tahriş edebilecek kalıntılar bırakabilir. Hassas bebek cildi için en iyi çamaşır deterjanı, boya ve parfüm içermez ve diğer deterjanlardan daha iyi durulanır. Peki bebek kıyafetleri neyle yıkanmalı? Omo Bebek Parfümsüz Sıvı Deterjan, boya, fosfat, klor ve paraben içermeyen formülü ile bebeğinizin çamaşırları için idealdir. Aynı zamanda hassas ciltler için de kullanımı uygundur. Eğer siz de bu cilt tipine sahipseniz hassas ciltler için çamaşır yıkama önerilerimize göz atabilirsiniz.

  3. 3

   Çamaşır makinesini çok fazla doldurmayın.

   Bebeğinizin giysilerini çok büyük çamaşırlarla yıkamak, küçük ve narin çamaşırları yıpratabilir. Hem kıyafetlerinizi hem makinenizi korumaya yardımcı olmak için giysileri ve battaniyeleri ayrı ayrı yıkayın.

   Bebeğinizle sürekli temas halinde olduğunuz için onun da sizin giysilerinizle temas etmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle kendi giysilerinizi de hassas bir deterjanla yıkamak uygun bir seçenektir.
  4. 4

   Yumuşatıcı ekleyin.

   Bebeğiniz için çamaşır deterjanı seçerken muhtemelen çok sayıda yumuşatıcı, bebek kıyafetleri için leke çıkarıcı ve daha fazlasını bulacaksınız. Satın almadan önce bebeğinizin cilt hassasiyetini değerlendirin ve etiketleri mutlaka okuyun. Ardından bebeğiniz için doğru olup olmadığına karar verin. Yumoş Doğal Özler Bebek hipoalerjenik yapısı ve dermatolojik olarak test edilmiş formülü ile hassas ciltler için kullanıma uygundur. Ancak, yıkanabilir çocuk bezi kullanıyorsanız bunların üzerinde kesinlikle yumuşatıcı kullanmamalısınız. Aksi takdirde çocuk bezleri daha az emici hale gelir.

   Yumuşatıcı kullanmadan önce giysinin etiketini kontrol etmeyi unutmayın. Bazı bebek kıyafetlerinin (özellikle uyku tulumunun) üzerinde, yumuşatıcıdan zarar görebilecek bir kaplama olabilir.
  5. 5

   Makinenizi ılık su ile hassas programda çalıştırın.

   Bu aşamada bebek kıyafetleri kaç derecede yıkanmalı diye merak ediyor olabilirsiniz. Bebek kıyafetlerini 30 veya 40 derece sıcaklıkta yıkamanızı öneririz. Bu sıcaklıklar giysilerdeki leke veya kirlerden kurtulmak için yeterlidir. Çok yüksek sıcaklıklar kullanmak giysileri yıpratırken, daha düşük sıcaklıklar tercih etmek hem bütçe hem de çevre dostudur.

   Bebeğinizin hastalandığı veya giysilerin çok kirli olduğu zamanlarda, daha yüksek sıcaklıklar inatçı mikroplardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Umarız bu bilgiler yeni bebek kıyafetleri kaç derecede yıkanır sorunuzu yanıtlamıştır. Şimdi gelelim bebek kıyafetleri kaç dakika yıkanmalı sorusuna. Bebek kıyafetleri yıkama programı diğer çamaşırlarınız için uyguladığınız standart yıkama programından çok da farklı değildir. Bebek kıyafetleri daha küçük ve hassas yapıda olduğu için hassas programda yıkamanız ideal olacaktır. Elbette renklerin akmasını önlemek için açık ve koyu renkleri ve renkli kıyafetleri birbirinden ayırmayı unutmayın.

   Bebeğiniz aşırı derecede hassas bir cilde sahipse veya egzamadan muzdaripse, durulama döngüsünü iki kez çalıştırmak iyi bir fikir olabilir. Ekstra durulama, herhangi bir deterjanın kumaşın liflerinde kalmasını önler.
  6. 6

   Bebek kıyafetlerini mümkünse açık havada, güneşte kurutun ve ütüleyin.

   Eğer balkonunuz varsa yıkanan bebek kıyafetlerini açık havada ve güneşte kurutmayı tercih edebilirsiniz. Aksi takdirde evin içerisine sererek de kurutabilirsiniz. Bebek kıyafetlerini ütülemek dezenfekte edici bir işlem kabul edildiği için mümkünse ütülemenizi tavsiye ederiz.

  7. 7

   Bebek kıyafetlerini temiz bir yerde saklayın.

   Günlük kullanılan eşyaları, bebeğinizin kıyafetlerini değiştirdiğiniz alana yakın tutun. Eşyaları kolayca bulabilmek için dolapta düzenleyiciler kullanabilir ve kıyafetleri türüne göre düzenleyebilirsiniz. Alt değiştirme masanızın yakınında bir sepet bulundurun. Buna ilave olarak, temiz kıyafetleri dolaba geri koyarken, dolabın tertemiz olduğundan emin olun. Dolabı silerken Cif Bebek Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici kullanabilirsiniz.

 • Yenidoğan Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

  Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bebek kıyafetlerini yıkamak için çok sıradışı yöntemlere ihtiyacınız yok. Bununla beraber, yenidoğan bebek kıyafetlerini yıkarken aşağıdaki adımları göz önünde bulundurmalısınız.

  1. 1

   Bebek kıyafetlerini ayrı yıkayın.

   Bebek kıyafetlerini diğer kıyafetlerden ayrı olarak yıkamanız bebek sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Yetişkin kıyafetlerinde bulunan parfüm, deterjan artıkları, sigara, egzoz dumanı gibi farklı kirler, bebeğinizin kıyafetinde ve cildinde istenmeyen etkilere sebep olabilir. Hatta bebek kıyafetleri ve diğer kıyafetlerin birbirinden ayrı çamaşır sepetlerinde biriktirilmesinde de fayda var.

  2. 2

   Ön temizleme yapın.

   Kıyafete sızan bebek dışkısı, kurumuş mama gibi lekeleri çıkarmak için diş fırçası ile ön temizlik yapabilir ve kıyafeti ılık suda deterjanla bir süre beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkayarak lekelerin daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  3. 3

   Uygun programda ve sıcaklıkta yıkayın.

   Bebek kıyafetleri hangi programda yıkanır ve yeni doğan bebek kıyafetleri kaç derecede yıkanır soruları annelerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Modern yeni nesil çamaşır makinelerinde bebek kıyafeti programı mevcuttur. Bu programı seçebilir ya da hassas programda yıkayabilirsiniz. Normal çamaşır makinelerinde ya da elde yıkarken kıyafetin etiketinde yazan talimatlara uygun olarak yıkama sıcaklığını ayarlayabilir ve ekstra durulama işleminden geçirebilirsiniz.

   Bebek kıyafetlerini, 30 veya 40 derece sıcaklıkta yıkamanızı önermiştik. Buradaki istisna, yeniden kullanılabilir bebek bezlerinin yıkanmasıdır. Bunlar, lekeleri çıkarmak için düşük bir sıcaklıkta, ardından iyice dezenfekte olduklarından emin olmak için yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır.

  4. 4

   İyice durulayın.

   Bebek kıyafetlerinin durulama işleminin tam yapılması, kıyafetlerin deterjandan tamamen arınmasını sağlar.

  5. 5

   Mümkünse güneşte kurutun ve ütüleyin.

   Yenidoğan bebek kıyafetlerini güneşte kurutup ütüleyerek dezenfekte ettiğinizden emin olabilirsiniz.

Yeni Bebek Kıyafetleri Ne Zaman Yıkanmalı?

Tüm kıyafetlerde olduğu gibi bebek kıyafetleri de üretim aşamasında kimyasal boya ve maddelere maruz kalabilir. Aynı zamanda kıyafetlerin dikiş aşamasından kullanıcıya geliş aşamasına kadar hangi işlemlerden geçtiği tam olarak bilinemez. Bebeğiniz için satın aldığınız ya da hediye gelen tüm bebek kıyafetlerini kullanmadan önce mutlaka yıkamalısınız. Yeni ve görünürde temiz giysiler aslında akarlara, alerjiye neden olabilecek mikroorganizmalara ve çeşitli mikroplara ev sahipliği yapar. Yeni alınan kıyafetleri yıkarken bebek için güvenli bir çamaşır deterjanı kullanmanın yanı sıra sıcaklığı 60 dereceye ayarlayabilirsiniz. Yıkama öncesi kıyafetin etiketindeki yıkama talimatlarını baz almayı unutmayın.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Dezenfekte Edilir?

Dezenfeksiyon sıradan kirleri temizlemenin ötesinde zararlı virüs ve bakterileri yok eden temizlik ürünleri ve yöntemleri ile yapılan işlemleri kapsar. Bebek kıyafetlerinin temizlenerek hijyenik bir hale getirilmesi de bu işlemlerden biridir.

Bebek Kıyafetlerinde İnatçı Lekeler

Her ebeveyn bebek kıyafetlerinin ne kadar sık lekelendiğini bilir. Yenidoğan bebeklerde lekeye sebep olacak şeyler, çiş ve kaka, tükürük, kusmuk veya bebek yağlarıdır.

Bebek Kıyafetlerinden Çiş Lekesi Çıkarmak

İdrar lekesini çıkarmak iki aşamalı bir işlem gerektirir. Bir çorba kaşığı amonyağı bir bardak suyla seyreltin ve bölgeye uygulayın. Giysinin solmayacağından emin olmak için önce karışımı küçük bir alana sürmeyi unutmayın. Bebekler için özel olarak geliştirilen bir leke çıkarıcı kullanarak ardından her zamanki gibi yıkamayı tercih edebilirsiniz. Çamaşır suyu kullanmak isterseniz kesinlikle sirke veya amonyak gibi maddelerle karıştırmayın. Bu, siz ve aileniz için tehlikeli olabilecek zehirli dumanlar oluşturur.

Bebek Kıyafetlerinden Kaka Lekesi Çıkarmak

İnatçı kaka lekelerini çıkarmak için önce giysiyi ılık suda bekletmeniz gerekir. Ardından, lekeli alanı 15 dakika kadar ön yıkama için kullandığınız bir ürünle nazikçe temizlemelisiniz. Bu sırada bölgeyi fırçalamak için eski bir diş fırçası kullanın. Son olarak, bebek çamaşır deterjanı ile her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

Bebek Kıyafetlerinden Kusmuk Lekesi Çıkarmak

Genellikle 6 aydan bir yıla kadar olan süreçte bebekler sıklıkla tükürür ve kusar. Bu durum bebeğinizin kıyafetlerinde çok fazla kirli, sarı görünümlü lekeler bırakabilir. Bebeğiniz mama ile besleniyorsa, lekeleri çıkarmak anne sütünün bıraktığı lekelere göre biraz daha zor olacaktır. Bunun için giysiyi ılık suya koyun. Ardından, bölgeye az miktarda toz çamaşır deterjanı serpin. Diş fırçasıyla nazikçe fırçalayın.

5-10 dakika beklettikten sonra kıyafeti her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Bu, tükürüğün veya kusmuğun giysinin üzerinde sarımsı bir leke bırakmasını önleyecektir. Anne sütü lekeleri için biraz limon suyu ile ön temizleme yapmanın da işe yarayacağını hemen belirtelim.

Bebek Kıyafetlerinden Bebek Yağı Lekesi Çıkarmak

Bebek yağı bebeğinizin vücudu için harika olsa da kıyafetler için iyi değildir. Damladığı her yerde lekeler bırakabilir ve yıkanması zor olabilir.

Bebek yağı lekesini çıkarmak için çamaşır makinesinde yıkamadan önce yağ sökücü bir bulaşık deterjanı ile kısa bir ön temizleme yapmayı deneyin. Bulaşık deterjanının kumaş liflerine ulaştığından ve yağı emdiğinden emin olmak için bölgeyi bir diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?