Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Konu bebek çamaşırlarını yıkamaya geldiğinde her anne ve baba çocuğu için en iyisini ister. Bebek çamaşırlarını hijyenik hale getirmek için neler yapmak lazım öğrenmek istiyorsanız, aradığınız bütün püf noktalarını yazımızın devamında bulacaksınız.

Güncellenmiş

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Bebeğinizin giysilerini temiz ve lekesiz tutmak önemli olduğu kadar, kullandığınız deterjanın bebeğinizin cilt sağlığına uygun olması da önemlidir. Vücudumuzu zararlı etkilerden koruyan, faydalı mikroorganizmaların oluşturduğu cilt florası yeni doğan bebeklerde yoktur. Yetişkin bireylerde cildin Ph düzeyi ortalama 5.5 iken yeni doğan bebeklerde 6.8 gibi asidik bir seviyededir.

Ayrıca cildin üzerini kaplayan ve cildi dış etkenlerden koruyan keratin tabakası bebeklerde 2 aylık oluncaya kadar oluşmaz. Tüm bu etkenler bebek cildinin mikroplara ve zararlı kimyasallara karşı hassas ve savunmasız olmasına yol açar. Bu nedenle bebek kıyafetlerini yıkarken dikkatli olmanız gerekir. İşte bebeklerinizin hassas cildini korumak ve hijyenik temizlik ortamını sağlayabilmek için çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler...

Omo Bebek gibi özel olarak geliştirilmiş hipoalerjenik formülü ile hem cilde dost, hem de üstün leke çıkarma gücüne sahip bir sıvı çamaşır deterjanını tercih etmenizde fayda var. Hassas ciltler için özel olarak geliştirilen formülü ile Yumoş Doğal Özler Bebek konsantre yumuşatıcı ise dermatolojik olarak test edilmiş hipoalerjenik yapısıyla bebeğinizin cildine iyi davranmakla kalmaz, çamaşırlarınızın da mis gibi kokmasını sağlar.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Yeni doğan bebek için kıyafet seçerken bebeğinizin hassas cildini göz önünde bulundurmalı ve temizliğine özen göstermelisiniz. Bebek giysilerini yıkarken suyun sıcaklık derecesinden, kullanılan deterjana kadar dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır.

Tüm kıyafetlerde olduğu gibi bebek kıyafetleri de üretim aşamasında kimyasal boya ve maddelere maruz kalabilir. Aynı zamanda kıyafetlerin dikiş aşamasından kullanıcıya geliş aşamasına kadar hangi ortamlardan geçtiği tahmin edilemez. Bebeğiniz için satın aldığınız ya da hediye gelen tüm bebek kıyafetlerini kullanmadan önce hijyenik hale getirmeli ve bunun için mutlaka yıkamalısınız.

Bebek kıyafetlerini diğer kıyafetlerden ayrı olarak yıkamanız bebek sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Yetişkin kıyafetlerinde bulunan parfüm, deterjan artıkları, sigara, egzoz dumanı gibi farklı kirler, bebeğinizin kıyafetinde ve cildinde istenmeyen etkilere sebep olabilir. Hatta bebek kıyafetleri ve diğer kıyafetlerin birbirinden ayrı çamaşır sepetlerinde biriktirilmesinde de fayda var.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
Bebek kıyafetlerini yıkamak için doğru deterjan nasıl seçilir?
Bebeğinizin çorap, eldiven gibi küçük kıyafetlerinin kaybolmaması için bebek kıyafet filesi satın alabilirsiniz. Bu file sayesinde küçük kıyafetlerinin diğer kıyafetler arasında kaybolmasını engellemeniz mümkün olacaktır. Kıyafete sızan bebek dışkısı, kurumuş mama gibi lekeleri çıkarmak için ise diş fırçası ile ön temizlik yapabilir ve kıyafeti ılık suda deterjanla bir süre beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkayarak lekelerin daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bebek kıyafetlerini yıkarken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da yıkama suyunun sıcaklığıdır. Öncelikle satın alınan kıyafetlerin etiketlerindeki yıkama talimatları, ayarlamanız gereken su sıcaklığı için en büyük yardımcınız olacaktır. Genel olarak bebek kıyafetlerinin daha temiz ve hijyenik olması gerektiği düşünülür ve maksimum sıcaklıklarda yıkama işlemi gerçekleştirilir. Etiketlerinde aksi yazmadığı sürece bebek kıyafetleri için 40 derecelik bir ısı yeterlidir. Daha yüksek ısılar kıyafetlerin daha hızlı yıpranmasına sebep olabilir.

Bebek kıyafetlerinin durulama işleminin tam yapılması, kıyafetlerde kalabilecek kimyasallardan tamamen arınmasını sağlar. Kıyafetler üzerinde herhangi bir madde kalmamasını garantilemek adına ekstra bir durulamadan geçirilmesi bebekte oluşabilecek pişik, isilik, atopik dermatit gizi alerjik reaksiyonların önüne geçilmesine yardımcı olur.

"Bebek kıyafetleri hangi programda yıkanır?" sorusu annelerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Modern yeni nesil çamaşır makinelerinde bebek kıyafeti programı mevcuttur. Bu programı seçerek bebeklerinizin kıyafetini rahatlıkla yıkayabilir ve hijyen hale getirebilirsiniz. Normal çamaşır makinelerinde ya da elde yıkarken kıyafetin etiketinde yazan talimatlara uygun olarak yıkama sıcaklığını ayarlayabilir ve ekstra durulama işleminden geçirebilirsiniz.

Bebek Kıyafetleri Ne ile Yıkanır?

  • Bebek kıyafetleri için deterjan seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta organik bir ürün olmasıdır. Yetişkinler için kullanılan standart deterjanlar kimyasal temellidir ve paraben gibi ağır bileşenler içerir. Bu bileşenleri içeren deterjanlar kıyafetlerde kimyasal kalıntı bırakarak bebeğin hassas cildinde istenmeyen problemlere yol açabilir. Omo Bebek gibi hem özel formülü ile hassas ciltlere uygun ve hipoalarjenik, hem de üstün leke çıkarma gücüne sahip bir sıvı çamaşır deterjanını tercih etmenizde fayda var. Üstelik leke çıkarıcı kapağı ile ön işlem uygulamak artık çok daha kolay ve etkili!

Bunlara Dikkat

Bebek giysileri için çamaşır deterjanı satın alırken mutlaka dermatolojik olarak test edildiğinden ve hipoalerjenik olduğundan emin olun. Çamaşırlara ön işlem uygulamadan önce küçük ve göz önünde olmayan bir bölgede kumaşa zarar verip vermediğini test etmeniz de yararlı olacaktır.

Bebek kıyafetlerinden zorlu lekeler nasıl çıkar?
  • Özellikle çamaşır suyu ya da benzeri temizleyici ve ağartıcılardan uzak durmalısınız.
  • Bebek kıyafetleri için kolay durulanabilir sabun tozlarını seçebilirsiniz. Ancak en iyi bebek kıyafeti deterjanları çok köpürmeyen ve yoğun koku içermeyen bitkisel ve organik deterjanlardır.
  • Bebek kıyafetleri için yumuşatıcı seçiminde de organik yumuşatıcıları tercih etmelisiniz. Hassas ciltler için özel olarak geliştirilen ve dermatolojik olarak test edilmiş hipoalerjenik Yumoş Doğal Özler Bebek gibi bir yumuşatıcı tercih edebilirsiniz.

Aslen yayınlandı