Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kusmuk Lekesi Nasıl Temizlenir?

Halı veya kumaş yüzeylerden kusmuk lekesi nasıl temizlenir ve kusmuk kokusu nasıl çıkar? Bu sorulara ait pratik bilgiler sizlerle...

Güncellenmiş

Reklam
Kusmuk Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kusmuk, kötü kokusu ve çıkması bir hayli zor lekesi ile adeta korkulu bir rüyadır. Bebek sahibi olanların, evcil hayvan yetiştirenlerin, çocukları hastalananların özellikle sık sık karşılaştığı bu leke sorununa, doğru yöntemlerle çözüm bulmak mümkün. Peki kusmuk lekesi nasıl çıkar? Siz de hayatınızı zorlaştıran kusmuk lekesini sorun olmaktan çıkarmak istiyorsanız, yazımızı okuyabilirsiniz.

Temizliği tamamlamanıza rağmen halıdan kusmuk kokusu bir süre çıkmayabilir. Peki, kusmuk kokusu nasıl giderilir? Temizlenen halı kuruduktan sonra doku içlerine bir kaşık karbonat dökün. 10 dakika kadar beklemenin ardından halıyı süpürün, koku geçecektir.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Kusmuk Nasıl Temizlenir?

Detaylı temizliğe başlamadan önce, genel olarak kusmuğun nasıl temizlenmesi gerektiğini bilmelisiniz. Öncelikle kusmuğa hemen, kurumadan müdahale etmek gerekir. Aksi halde hem odada hem de lekelenen eşyalarda ve kumaşlarda koku bırakır.

  • Kusmuğun katı kısmını, elinize geçireceğiniz bir eldiven veya kuru bir bez yardımı ile bastırmadan alabilirsiniz.
  • Kusmuğu bir poşete doldurabilir ve poşeti bağlayarak çöpe atabilirsiniz.
  • Temizlik esnasında bezi veya eldivenli ellerinizi yüzeye bastırmamaya özen göstermelisiniz. Kaba temizliğin ardından yüzeye uygun temizlik önerilerine geçebilirsiniz.
Halı temizliğinde kullandığınız deterjanlı suya bir kaşık elma sirkesi veya beyaz sirke koyduğunuzda etkisi çok daha fazla olacaktır.

Halıdaki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

"Halıdaki lekeler nasıl çıkar?" diye dertlenmenize gerek yok. İşte temizliğin kolay yolu...

  • Kusmuğu temizlemek için bir leğen içinde, elde yıkamaya uygun olan bir çamaşır deterjanını sıcak su ile karıştırın.
  • Bir süngeri bu sıvı ile ıslatarak halıyı fazla bastırmadan silin.
  • Yüzeydeki lekeler hafifleyince bir halı fırçası almalı ve derindeki kirleri hedeflemelisiniz. Lekeli bölgeyi fırça ile çitilemek biraz zor olabilir ama iyice temizlemezseniz koku yapacaktır. Bu yüzden bu aşamada bileğinize biraz daha kuvvet vermeli ve leke yok olana kadar halıyı iyice silmelisiniz.

Kıyafetteki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekelenen sadece ev eşyanız değil, kıyafetiniz de olabilir. Sakince kusmuğun kaba temizliğini yaptıktan sonra işleme başlayabilirsiniz.

  • Kıyafeti ters çevirerek lekenin arkasından ılık su ile durulama yapmalısınız. Ardından lekeli kısmı ılık suya bastırın.
  • Leke üzerine, leke çıkarıcı özel formüle sahip Omo Active Sıvı gibi bir deterjan ekleyerek uygulamaya devam edin. Deterjanı nazikçe ovalayarak dokuya işlemesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Ardından lekeli kıyafeti makinede, uygun deterjan ve programda yıkayın. Bu aşamada bebekler için sensitive deterjanları, yünlü ve ipekler için de hassas kumaşlar için üretilen temizleyicileri tercih etmeye özen gösterin.

Bunlara Dikkat

Kusmuk vücut sıvısı içerdiği için, ne olursa olsun hijyen için eldiven takmalısınız. Lateks, kullan-at eldivenleri kullanabilirsiniz.

Aslen yayınlandı