Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bebek Odası Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Siz de bebek odasının ısısı nedeniyle endişe duyanlardan mısınız? Kaygılanmanıza gerek yok, bebeğinizin sağlığı için gereken ideal ısı değerlerini ve sıcaklığı korumanın yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Bebek Odası Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Bebeğin doğumunun ardından ebeveynleri en çok kaygılandıran konulardan biri de bebeğin üşüyüp üşümediğidir. Fazla sıcak veya fazla soğuk alanlar bebeğin hastalanmasına, isilik dökmesine neden olabilir. Fazla sıcak odalarda hava kururken, bu kuruluk da bebeğin burnunun tıkanmasına yol açar. Uyku sorunları, huzursuzluk veya kuru öksürük oda sıcaklığının ayarlanamamasından kaynaklanabilir. Peki, bebekler için ideal oda sıcaklığı nedir, nasıl ayarlanır? Sizler için pratik ipuçlarını paylaşıyoruz.

Bebek odası sıcaklığını korumanın en zahmetsiz yolu yalıtımlı bir evde oturmaktır. Seçtiğiniz evin ısı izolasyonu olup olmadığına dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Bebek Odası Kaç Derece Olmalı?

Bebeklerin sürekli üşüdüğüne inanılsa da bu kaygı gerçeği yansıtmaz. Bebekler de ortalama 20-24 derece aralığında üşümeden rahatlıkla yaşayabilir. Yenidoğan ve prematüre bebek oda sıcaklığı ise 22-24 derecedir. 1 aydan büyük bebekler ise 20-22 derece sıcaklıkta bulunabilir. Yenidoğanların yağ dokusu henüz yeterli olmadığı için daha çok sıcaklığa ihtiyaç duyması normaldir. Ancak bu ihtiyaç, yaz sıcağında bebeğin battaniyelere sarılmasını gerektirecek düzeyde değildir. Bebeğiniz için oda sıcaklığını 22-24 derece arasında tutmanız yeterli olacaktır. Yenidoğan bir bebeğin vücut ısısı koltuk altından ölçüldüğünde 36,5-37,5 aralığında olmalıdır.

Oda sıcaklığını ölçmek için bir termometre edinebilirsiniz. Bebeğin vücut ısısını ölçmek için ise elektronik ateş ölçerlerden yardım alabilirsiniz. Ölçme esnasında elinizle termometreyi ısıtmadığınızdan emin olmalısınız.

Bunlara Dikkat

Bebeklerin bulunduğu alanlarda odanın ısısını dışarısı ile dengelemek için cam ve kapıları açabilirsiniz. Ancak bu esnada bebeğin rüzgar altında kalmamasına özen göstermelisiniz. Cereyan bebeklerin üşütmesine sebep olabilir.

Oda Sıcaklığını Artıracak Yöntemler

 • Oda sıcaklığını düzenli olarak oda termometresi ile kontrol etmenizi öneririz. Eğer düşükse odanın perdelerini açarak gün ışığı ile ısınması sağlayabilirsiniz.
 • Akşam saatlerinde, dışarısı soğuduğunda, odanın sıcaklığını kaybetmemesi için, pencereleri kalın perdelerle kapatmayı tercih edebilirsiniz.
 • Kalorifer yakmak en kolay seçenektir, ancak yenidoğan bebek bakımı için nem önemli olduğundan odanın muhakkak nemlendirilmesi gerekir. Kalorifer üzerine bir kap su koymanız veya nem makinesi kullanmanız faydalı olacaktır.

Oda Sıcaklığını Azaltacak Yöntemler

 • Oda sıcaklığı fazlaysa, odanın güneş almasını engelleyebilirsiniz. Panjurlar, kalın perdeler ve güneşlikler buna yardımcı olacaktır.
 • Dışarısı sıcaksa ve içerisini kısmen daha serin tutmak istiyorsanız, odayı havalandırdıktan sonra cam ve kapıları kapamanız gerekir. Eğer varsa, klima ile de hafifçe serinlettikten sonra odada oturabilirsiniz.
 • Oturduğunuz odanın evin içine açılan kapısını sürekli açık tutmanız oda sıcaklığının artmamasına yardımcı olabilir.
 • Kalabalık yerler ısınmaya daha müsaittir, odada yalnız kalarak ısının azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Odadaki ışık kaynakları ciddi seviyede ısı artışına yol açar. Odadaki ısıyı azaltmak için ışıkları kısabilir, daha loş ışıkta oturabilirsiniz.
 • Bebek bulunan evde havalandırma veya klima kullanıyorsanız, filtre temizliğine ve yıllık bakımına önem vermelisiniz. Klima ve havalandırmadan gelen mikroplar bebek için sakıncalı olabilir.
 • Odanın ısısını korurken havasız bırakmamalısınız. Odadaki hava zamanla nemlenir ve pis olabilir, ısı değişikliği olsa dahi, nemli havanın dışarıdaki temiz ve daha kuru hava ile değiştirilmesi sağlık için gereklidir.
 • Bebek odasının ısısını korumak için ısıtıcı çevresine ısı yansıtma sağlayacak alüminyum tablalar koyabilirsiniz.
 • Odanın sıcaklığını artırıp azaltmak için sürekli kombiden ayar yapmak zor olabilir. Kaloriferlerin vanalarına termostat taktırarak ısı ayarını petekler üzerinden yapabilirsiniz. Böylelikle dilediğiniz odada, ısıyı dilediğiniz gibi kontrol etmeniz mümkün olur.
 • Ara kat daireler, üst ve alt kattaki ısıdan dolayı diğer katlardan daha sıcak olur. Daha iyi ısınan bir ev istiyorsanız ara katları tercih edebilirsiniz.
 • Aslen yayınlandı