Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Besin değeri yüksek ve lezzetli avokadoyu evde yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Avokado çekirdeği nasıl çimlendirilir ve avokado nasıl dikilir öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 8 Nisan 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
bambu tabakta ortadan ikiye bölünmüş iki adet avokado

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan avokado, özellikle Akdeniz iklimine sahip bölgelerde daha rahat yetişebilen bir meyvedir. Tok tutması bakımından diyetlerde oldukça önemli bir yer tutan avokadoyu kendi bahçenizde ya da balkonunuzda geniş bir saksı içinde yetiştirmeniz mümkün. Avokado nasıl yetiştirilir, avokado çekirdeği nasıl dikilir gibi sorularınız varsa ve evde avokado yetiştirmek istiyorsanız bilmeniz gereken her şeyi sizin için derledik.

Evde avokado yetiştirmek için gerekli sabrı ve zahmeti göze alarak işe başlamalısınız. Uzun süren ve dikkat gerektiren bu süreçte asla vazgeçmeyin. Yeterli bakımı sağlanan avokado bitkisi mutlaka meyve verecektir.

Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Avokadoyu çok seviyor ve sık tüketiyorsanız, ürünü hem içiniz rahat yiyebilmek hem de ekonomik olması bakımından evde kendiniz yetiştirebilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken adımları birebir takip ederseniz, siz de evde kendi yetiştirdiğiniz avokadoları afiyetle tüketebilirsiniz. 

Avokado Çekirdeği Nasıl Çıkarılır?

 • İlk olarak bir avokado çekirdeğine ihtiyacınız var. Avokado çekirdeğini çimlendirerek yeni bitki oluşumunun ilk adımlarını atmış olacaksınız. Evinizde bulunan avokadonuzu ortadan ikiye ayırarak ortasındaki büyük çekirdeği çıkarın.

 • Çekirdeğe zarar vermemeye çalışarak çıkardıktan sonra bol su altında temizleyin.

 • Ardından çekirdeği 5 dakika kadar temiz su içinde bekletin. Bu aşamada birden çok çekirdeğe aynı işlemi uygulayıp şansınızı arttırabilirsiniz. Çünkü her avokado çekirdeğinden aynı sonucu almak bazen mümkün olmayabilir.

  IMG ARTIKEL 8 Bahan Alami 08

Birden fazla avokado çeşidi vardır. Bu yüzden tüketmeyi sevdiğiniz türde avokadonun çekirdeğini çimlendirip filiz alırsanız, ortaya çıkan meyvenin de bu türden olmasını sağlayabilirsiniz.

Avokado Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?

Avokado yetiştirmek için öncelikle çimlendirme işlemi yapmak gerekir. Avokado çekirdeği çimlendirme işlemi için temizlediğiniz avokado çekirdeğini, geniş kısmı aşağıda kalacak şekilde yerleştirip alt ve orta kısmına 2 ya da 3 tane kürdan batırmanız gerekir. Bu şekilde daha sonra koyacağınız su içerisinde, dengeli bir şekilde batmadan duracaktır. Kürdanları batırdığınız çekirdeği su dolu bir bardak üzerine yerleştirin. Yine sivri kısım üste gelecek şekilde yerleştirdiğiniz çekirdeğin tamamı suya batmayacak ve yalnızca bir kısmı su içinde kalmış olacaktır.

Bu şekilde 1-1,5 ay arasında bekletirseniz, süre sonunda ilk saçaklanmalara şahit olabilirsiniz. Bardağı güneş ışığı gelen bir cam kenarında bekletmeniz, daha çabuk sonuç almanızı sağlayacaktır. Azalan suyu da ara sıra doldurmayı unutmayın. Altta saçaklanmalar ve üstte bir filiz gördüğünüz zaman, doğru ilerlemeyi sağlamışsınız demektir. Avokado çekirdeği filizlendirme işlemini de bu şekilde gerçekleştirmiş oldunuz. Üstten çıkan filiz 15 cm boyuna ulaşana kadar bu şekilde bekletmeyi unutmayın. Çıkan filizin güçlenmesi adına ara sıra yaprakları da budayabilirsiniz.

Avokado Çekirdeği Nasıl Dikilir?

Güçlenen ve uzayan avokado filizinizi dikme zamanı geldi. Avokado nasıl dikilir diyorsanız işte izlemeniz gereken adımlar:

 • Bu iş için 20-30 cm genişliğinde bir saksı kullanmanız daha uygun olacaktır.

 • Suyun içindeki çekirdekli filizi köklere zarar vermeden dikkatli bir şekilde saksınıza aktarabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, saksıda kullanacağınız toprağın zengin bir saksı toprağı olmasıdır.

 • Köklere dikkat ederek toprağın ortasına çekirdeği yerleştirin.

 • Çekirdeğin sivri kısmının, toprağın tam içine gömülmediğinden emin olun. Yaklaşık 2 cm kadarı toprak üzerinde kalmalıdır.

 • Avokado bitkinizin ekim işlemini tamamladıktan sonra yine güneş ışığı alan bir köşeye koyabilirsiniz.

 • Nemini kaybetmeden, fakat çok sık olmamak şartıyla sulamanız yeterli olacaktır.

Avokado bitkisinin toprağının zengin olması önemlidir. Gerekli bakım ürünleriyle zaman zaman bunu destekleyebilirsiniz.

Avokado Ağacı Saksıda Yetişir Mi?

Avokado bitkisi filizlendirme işlemi sonrası saksıya alınsa da, burada sadece güçlenmesi ve büyümesi mümkündür. Meyve vermesi için avokado ağacı nasıl yetiştirilir diyorsanız, avokado bitkisi meyve verebilmesi için daha geniş bir alana ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden, iyice büyüyen ve güçlenen bitkinizi, sırasıyla daha geniş bir saksıya ve sonrasında bahçeye almanız daha uygun olacaktır. 

Avokado Kaç Yılda Meyve Verir?

Avokado bitkisini yetiştirmek gayet keyifli bir süreçtir. Fakat sabır ve zaman isteyen bir bekleme süresi de vardır. Avokado filizlendirme işleminden sonra dikim aşamasını da başarılı bir şekilde atlattıysanız, artık uzun bir bekleme süreci başlıyor demektir. Genellikle toprakla buluştuktan sonra 5 ile 13 sene içinde ilk meyveleri alabilirsiniz. Bu süre içinde gerekli bakımları ve sulama düzenini oturtmuş olmanız gerekir. Zahmetli gibi görünse de sonucu oldukça tatmin edici olan avokado yetiştirme işi, evde kendi yetiştirdiğiniz meyvenin tadına varmanızı sağlayacaktır. 

İçeriği oldukça sağlıklı olan ve bebeklerinize güvenle yedirebileceğiniz avokado, içerdiği folik asit sayesinde gebelik döneminin de vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Birçok tarifle kendi damak zevkinize göre tüketebileceğiniz avokado, sofralarınızın en önemli besin ögelerinden biri olacak.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?