Laminant Parke Temizliği

Evlerin vazgeçilmez dekorasyon parçası laminant parke nasıl temizlenir? Etkili laminant parke temizliği püf noktaları için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 3 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Laminant temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Laminant parke zemin günümüzde modern evlerin vazgeçilmez dekorasyonu haline geldi. Laminant parke gerek estetik görünümü, gerekse temizlik açısından sıklıkla tercih edilen popüler bir zemin döşemesidir. Peki şık görüntüsünün yanında hassas olan laminant parke nasıl temizlenir? Hijyenik laminant parke temizliği püf noktalarını sizin için derledik.

Parkelerinizin çizilmemesi için evinizin girişinde ayakkabıların altına yapışan kum ve çakılları temizleyen iyi kalite bir paspas kullanmalısınız. Temizliğinizi ardında fazla su bırakarak yapmak parkelerinizin kabarmasına sebep olabilir. Temizlik ürünlerini her zaman kullanma talimatlarına göre uygulayın. Tavsiye edilen dozajdan daha fazlasını kullanmayın.

Laminant Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Laminant parke temizliği için öncelikle doğru ürünü seçmelisiniz. Belki de evin en çok kirlenen yeri olan laminant parkelerinizin hijyenik şekilde temizlenmesi, temizlenirken sert kimyasallarla zedelenmemesi için üretilmiş Domestos Yüzey Temizleyiciyi kullanabilirsiniz. Domestos Yüzey Temizleyici sayesinde farklı ürünleri karıştırmadan, tek ürünle, hijyenik ve ferah kokulu bir temizlik sağlayabilirsiniz.

Laminant temizliğinde maksimum hijyen için gerekli olan malzemeler:

  • Yer silme kovası-paspası

  • Ilık su

  • Süpürge

  • Kuru Bez

  • Domestos Yüzey Temizleyici

Laminant parke temizliği için ilk iş tozları yok etmek!

Zemininizi dikkatlice süpürün. Derinlemesine temizlik için tüm tozları çektiğinizden emin olun.

Etkili bir deterjanla silin.

Yoğun formülü sayesinde maksimum hijyen sağlayan Domestos Yüzey Temizleyiciyi kapağa dökün ve ılık su içerisine ekleyin. Ardında bıraktığı hijyenin ve ferah kokunun tadını çıkarın.

Laminantı çizmeyecek malzemeler seçtiğinizden emin olun.

Laminant parkenizin uzun ömürlü olması ve ilk günkü gibi kalabilmesi için laminantı çizmeyecek, yumuşak dokulu temizlik malzemeleri seçmeye özen gösterin. Süpürgenizin ucundan paspasınızın ucuna kadar kullandığınız tüm ürünlerde bu özelliğe dikkat edin.

Laminantlarınızın fazla miktarda suya maruz kalmasını önleyin.

Laminant parkeler fazla miktarda sıvı temasına maruz kalırsa uzun vadede kabarabilir ve kötü bir görüntü oluşturabilir. Bu yüzden temizlik yaparken paspası fazla sulardan arındırın ve silme işleminizi bu şekilde gerçekleştirin.

Parlak bir görüntü için kurulayın.

Laminantların uzun ömürlü olması için fazla suya maruz kalmamalı ve hatta temizlik sonrası kurulanmalıdır. Üstelik bu sayede temizliğiniz göz alıcı parlaklığıyla dikkat çekebilir. Laminantlarınızın kuruması için camları açarak havalandırabilir ya da kuru bir bez ile üzerinden geçebilirsiniz.

İşte hijyenik ve pırıl pırıl laminant parkeler elde etmek bu kadar basit!

Parke zemini süpüren kadın

Laminant Parkelerinizi Sudan Uzak Tutun

Laminant parkelerinizin dayanıklılığı ve ileriki zamanlarda kabarmamaları için, temizlik solüsyonları ile sildikten sonra parkelerinizi iz bırakmadan kurulamalısınız. Unutmayın ki su, parkelere zarar veren en büyük etkendir. Bu yüzden parkenizin üzerine sıvı ya da içecek döküldüğü takdirde kuru bir bezle hemen kurulamalısınız.

Bunun yanında ruj, oje, mürekkep, yapışkan malzemeler gibi temizlemesi zor ve inatçı lekeleri çıkarmak için hafif nemli bir beze bir miktar parke ve ahşap temizliğine uygun bir ürün katarak lekeyi silin. Daha sonra temiz suyla nemlendirilmiş bir bezle tekrar üzerinden geçin. Kullandığınız bezin metal içerikli olmamasına ve içinde parkelerinizi çizecek ya da zedeleyecek maddeler olmamasına dikkat etmelisiniz. Parkelerinize zamanı geldiğinde yaptıracağınız cila sayesinde de ahşabın yeni, parlak ve daha temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Laminant Parke Neyle Silinir?

Laminant parke temizleme sırasında aşırı yoğun kimyasallar ya da cilalar kullanmamalısınız. Bunun yanında beyazlatıcılar, asit içeren ürünler, tuz ruhu, tiner, balmumu, çamaşır suyu ya da yoğun kir çözücü ürünler kullanmak parkelerinizde geri dönüşü olmayan deformasyonlara ve hasarlara neden olabilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?