Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Seramik Nasıl Temizlenir?

Seramik fayanslar her ne kadar ekstra özel bir bakım gerektirse de, emin olun buna değer. Sizin için hazırladığımız seramik temizleme bilgilerini okuyarak her tür fayansın nasıl temizlenebileceğini öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Mermer zemin üzerinde sabun, havlu ve kadın saçı

Evinde seramik fayansları olan herkes için fayansları temizlemek ve fayanslardan leke çıkarmak zorlu ev işlerinden birisidir. Seramik fayanslar banyo veya mutfaklara çok yakışmaktadır ancak diğer yüzey malzemelerinden biraz daha narindirler. Bu yüzden de temizlerken daha dikkatli olmak gerekir. Fayansların lekelenmelerine ve genel olarak yıpranmalarına engel olmak ve en iyi şekilde görünmelerini sağlamak için yazımızın devamını okuyun.

Sirke veya benzeri asidik maddeler fayanslarınızın parlaklığını yitirmesine sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için nötr veya bazik ürünler kullanmalısınız. Mesela bu özellikte olan Cif Ultra Hijyen ürünleri fayanslarınızı hem iyi bir şekilde temizleyecek kadar güçlü hem de onları koruyacak kadar narindir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Sırlı Seramik Fayansları Temizleme İpuçları

Seramik fayanslar iki çeşittir: Sırlı seramikler ve sırsız seramikler. Sırlı seramik ateşte pişirilerek yüzlerinde cam bir katman oluşması sağlanmıştır. Bu tip seramiklerin yüzeyleri düzdür ve bu seramikler hem daha dayanıklıdır hem de daha az leke tutarlar. Yine de toz ve kir birikimini önlemek için sık ama hafif bir temizliğe ihtiyaç duyarlar. Bu özellikle de seramik zemin ve banyolar için geçerlidir. Düzenli temizlik yapılmazsa zamanla kum ve taş tanecikleri seramik zeminleri çizip matlaştırabilir veya banyoda uzun süre beklemiş sabun artıklarını çıkarmak imkansız hale gelebilir.

  • İlk olarak seramikleri hafifçe fırçalayarak veya silerek yüzeylerini çizebilecek kum ve taşlardan arındırın.
  • Daha sonra bir miktar suya çamaşır suyu katkılı Cif Jel Ultra Hijyen yüzey temizleyiciyi ekleyin.
  • Yerleri bu karışımla paspaslayın. Gerekirse inatçı kirleri yumuşak bir bezle çıkana kadar silin. Sünger yerine bez veya paspas kullanmanız daha iyi olacaktır.
  • Derz aralarını küçük bir fırça ile temizleyin. Fayans derzleri en çok kir toplayan yerlerdir. Bu yüzden sert fırçalarla fazlaca ovalarsanız derzlere zarar verebilirsiniz. Aslında bu iş için en iyi alet eski bir diş fırçasıdır.
  • Temizlik kovanızı boşaltıp yerine sıcak su koyun. Bu su ile yerleri paspaslayın.
  • İsterseniz temiz bir bez parçasıyla fayanslarınızı silerek parlatabilirsiniz!

Fayans kaplı duvarları temizlemek için de aynı adımları takip edebilirsiniz. Sadece paspas yerine bir bez veya metalik olmayan bulaşık süngeri kullanmanız yeterli.

Sırsız Seramik Fayansları Temizleme İpuçları

Koruyucu cam tabakası olmayan sırsız seramikleri temizlemek daha zordur. Bir yandan bu seramiklerin pürüzlü yüzeyleri kir tutmaya sırlı seramiklerden çok daha yatkındır, diğer yandan da bu seramikler lekelere karşı daha az dayanıklıdır. Ayrıca fayans yüze

Ek olarak, eğer seramik yer veya duvarları temizlemek için çok fazla vakit harcadığınızı düşünüyorsanız seramiklerinizi koruyucu ile kaplamayı da düşünebilirsiniz. Böylece hem seramiklerin dayanıklılığını artırabilirsiniz hem de lekelere karşı daha dayanıklı hale getirirsiniz. Bununla beraber fayansları koruyucu ile kaplatmak demek düzenli olarak fayans temizliği yapmanın sonu demek değildir. Ayrıca, fayansları yılda bir veya iki defa tekrar koruyucu ile kaplatmanız gerekecektir.

Seramik Nasıl Temizlenir: Derz Temizleme

Derz, fayanslarınızı bir arada tutan güçlü maddedir. Ancak derz aynı zamanda nemi, kiri ve lekeleri de bir o kadar iyi tutar. Fayanslarınızı çok iyi bir şekilde temizleseniz de zamanla o bembeyaz olan fayans derzleri kirlenerek gri, pis bir renge bürünebilir.

Eğer hala yapmadıysanız, yapmanız gereken ilk şey derzlerinizi koruyucu ile kaplatmaktır. (Seramik veya fayans koruyucuları aynı zamanda derzleri de kaplayarak korur.) Özellikle fayans yüzeyinin dışına taşan silikon koruyuculardan uzak durmanız gerekmektedir. Bunlar matlaşmaya ve parça parça dökülmeye sebep olabilir.

Eğer derzleriniz çoktan kirlenmişse merak etmeyin. Bir ihtimaliniz daha var! Derz temizleyici boyama ürünlerini yapı marketlerde bulabilirsiniz. Bazı ürünler derzlerinizin eski rengine dönmesini bile sağlayabilir.

Aslen yayınlandı