Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır ve Pas Nasıl Temizlenir?

Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır? Halı, duvar ve fayanslarda oluşan pas lekeleri kabusunuz olmasın. Yazımızı inceleyin ve evde pas nasıl temizlenir öğrenin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
pas nasıl çıkarılır

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Pas lekelerini çıkarmak zaman zaman kabusa dönüşebildiği için hepimiz pas lekesi nasıl çıkarılır bilmek isteriz. Evde yer alan, paslanabilen veya pas lekelerine maruz kalan çok sayıda eşya sayabiliriz. Kıyafetler, halılar, koltuk kılıfları, metal eşyalar pas lekesine maruz kalabildiği gibi ütü, parke, fayans gibi alanlarda da pas lekesi oluşabilir. Bu durum da demirdeki pası ne söker, paslanmış çelik nasıl temizlenir, fayanstan pas lekesi nasıl çıkar gibi soruları beraberinde getirir. Pas lekesinin asla çıkmayacağını düşünenler ve pas nasıl çıkarılır diye araştıranlara detaylı ve pratik bir rehber hazırladık.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Halıdan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

  Halı üzerinde kullanılan mobilyalar zaman zaman leke oluşturabilmektedir. Özellikle metal ayaklı mobilyaların paslanması, pas lekesinin halıya da bulaşmasına yol açar. Bu durumda aşağıdaki adımları uygulayarak pas lekesine müdahale edebilirsiniz.

  1. 1

   Halıdaki pas lekesini sert bir cisimle mümkün olduğunca kazıyın.

   Halıda ne kadar pas oluştuğu önemlidir. Öncelikle bir bıçak, kart ya da sert kenarlı bir cisimle halıdaki pası mümkün olduğunca çıkarın. Bu işlem esnasında halıya zarar vermediğinizden emin olun.

  2. 2

   Pas lekesine kireç ve pas sökücü sprey uygulayın.

   Halıdan pas lekesi nasıl çıkar diye düşündüğünüzde en hızlı, etkili ve pratik yöntem Cif Perfect Power Sprey Kireç ve Pas kullanmaktır. Spreyi lekeli alana üzerinde belirtildiği ölçüde sıkın. Küçük lekelerde ise pamuklu bir beze sıkıp lekenin üzerine sürün. Bu şekilde spreyi leke üzerinde 5 - 10 dakika bekletin. Ardından temiz ve nemli bir bezle temizleyip kurumaya bırakabilirsiniz.

   Halıdaki pas lekesini çıkarmak için içerisinde ağartıcı olan deterjanlar kullanmamalısınız.
  3. 3

   Bir diğer seçenek olarak pas lekesini bulaşık deterjanı ile silin.

   Bir diğer seçenek olarak, her evde bulunan bulaşık deterjanını deneyebilirsiniz. 1 bardak su ile 4 - 5 damla bulaşık deterjanını karıştırın. Bu karışıma batırdığınız sünger ile lekeli alanı silin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Halıdan mümkün olduğunca fazla sıvıyı çıkarmak için lekenin üzerine temiz bir havlu koyup biraz bekletebilirsiniz.

  4. 4

   Leke kalırsa adımları tekrarlayın.

   Eğer leke tamamen çıkmadıysa yukarıdaki işlemleri tekrar uygulayın. Limon suyunun pas lekeleri için etkili olduğu bilinmektedir. Bu adımları uyguladıktan sonra bir miktar limon suyunu lekenin üzerinde bekletmeyi deneyebilirsiniz. 

  5. 5

   Hassas, renkleri zarar görebilecek halılar ve uzun süredir bekleyen pas lekeleri için profesyonel yardım alabilirsiniz.

   Hassas halılarda yukarıdaki adımları uygulamak halıya zarar verebilir. Aynı şekilde, çok uzun zamandır bekleyen ve çıkmayan pas lekeleri için evde uyguladığınız yöntemler yetersiz kalabilir. Bu durumda profesyonel yardım almayı düşünün. 

  Halıda pas lekesi nasıl çıkar öğrendiniz. Ardından halınızı temizlemek isterseniz, evde halı nasıl temizlenir yazımızdan öğrenin. 

 • Duvardan, Betondan ve Fayanstan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

  Fayans yüzeyler özellikle banyo gibi alanlarda çok kullanılır. Ancak, sürekli olarak suyla temas eden nemli alanlarda zaman içerisinde paslanma gözlenebilir. Betondaki ya da duvardaki pas lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, hem duvar ve yerler için hem de fayanslarınız için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  1. 1

   Pas lekesi üzerine pas sökücü püskürtüp bekletin.

   Cif Perfect Power Sprey Kireç ve Pas, kumaş olmayan döşemeler, duvarlar ve fayanslar için harika bir pas sökücüdür. Pas lekesi olan yüzeye pas sökücünün püskürtülmesi ve yaklaşık 10 dakika kadar bekletilmesi lekenin çözünmesi açısından çok önemlidir. Fayanslardaki pas lekesi nasıl çıkar diyorsanız en etkili yöntem pas sökücü kullanmaktır. Daha küçük lekeler için diş macunu kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

  2. 2

   Pas lekesini bulaşık teli ya da fırça ile fırçalayın.

   İkinci adım olarak, leke üzerinde beklettiğiniz pas sökücüyü fırça veya bulaşık teli ile fırçalayın. Fayans aralarını ya da köşeleri diş fırçası yardımıyla da fırçalayabilirsiniz. Banyo ve mutfak fayansı gibi alanlarda diş fırçası kullanımı oldukça etkili bir yöntemdir.

  3. 3

   İnatçı bir leke ile karşı karşıyaysanız aşındırıcı sünger kullanabilirsiniz.

   Fayans ve yerlerde sizi zorlayan pas lekeleri için aşındırıcı sünger kullanmayı deneyebilirsiniz. Duvarlarınızda zarara yol açabileceği için sadece sünger, bez ya da fırça kullanmayı tercih edin.

  4. 4

   Son olarak yüzeyi durulayın.

   Yüzeyden spreyi ve pası arındırmak için su ve bir bezden faydalanın. Su ile duruladığınız yüzeyi ardından kuru bir bez yardımıyla kurulamayı unutmayın.

  Pas lekelerinin yanı sıra kireç lekelerinden de şikayetçiyseniz, banyodaki kireç lekelerini çıkarmak için yazımızı okuyun.

 • Demirden Pas Nasıl Çıkar?

  Demir ve metal yüzeyler su ve neme maruz kaldığında paslanabilir. Demir pas lekesi nasıl çıkar, paslanmış metal nasıl temizlenir diyorsanız: 

  1. 1

   Demir ve metal yüzeyler için su ve pas sökücü kullanın.

   Pas sökücü spreyi demirin veya metalin her yerine yayın. Paslı noktaların iyice kaplandığından emin olun. Bu yöntem ütü, demir, metal takılar, demir ve metal küçük ev aletleri gibi pek çok yüzeyde kullanılabilir. Pas sökücüyü etki edebileceği kadar yüzeyde bekletmeyi unutmayın.

  2. 2

   Leke çıkarmak için tel fırça veya bulaşık teli kullanın.

   Demir veya metali ovalamak ve pası çıkarmak için bulaşık teli veya tel fırça kullanın. Çizilme riski olmayan demir ve metal yüzeyler için rahatlıkla tel veya fırça kullanabilirsiniz.

  3. 3

   Ütü tabanındaki pası temizleyeceksiniz mum kullanabilirsiniz.

   Ütünün altı paslandığında kıyafetlerinize de bu lekeleri bulaştırabilir. Ütünün altında oluşan pas lekesi nasıl çıkarılır sorusu için en etkili yöntem mum kullanmaktır. Ütüyü fişe takarak ısıtın. Bir beze mum sürün ve ütüyü fişten çekerek bezin üzerinde gezdirin. Paslı kısımlar bezdeki muma yapışacaktır. Ütü iyice soğuyunca alt kısmı tuzla ovun ve temiz bezle silin. Detaylı ütü temizliği için yazımıza göz atmayı unutmayın.

  4. 4

   Demir, metal yüzeyi kuru bir bezle kurulayın.

   Temizlik ürününü arındırmak için duruladıktan sonra, temizlediğiniz bölgeyi temiz bir bezle kurulayın.

 • Kumaş ve Kıyafetlerden Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır?

  Pas lekeleri çoğu zaman kıyafetlere, evdeki eşyalara, kumaş yüzeylere bulaşabilir. Peki, kumaş ve kıyafetlerdeki pas lekesi nasıl çıkarılır? Bunun için asitli temizleyiciler kullanılsa da bu tip temizleyicilerin kumaş ve eşyalara zarar verme ihtimali vardır.

  1. 1

   Kumaşları pas lekelerinden arındırmak için tuz ve limon kullanın.

   Limondaki asit pas lekesinin çözülmesine yardımcı olacaktır. Yarım limona tuz dökün ve pas lekesinin üzerine bastırın. 15-20 dakika bekleyin.

  2. 2

   Lekeli bölgeyi güneşte bekletin, ardından yıkayın.

   Limonu pas lekesine uyguladıktan sonra lekeyi güneşte bekletin ve kurumasını sağlayın. Ardından her zamanki şekilde makinede veya elde yıkayabilirsiniz. 

  3. 3

   Asla çamaşır suyu kullanmayın.

   Birçok insan en zorlu lekeleri temizlemek için çamaşır suyu kullanır. Ancak ağartıcının kaldıramayacağı bir leke vardır: Pas. Evinizdeki eşyalar, kumaş yüzeyler veya kıyafetler üzerindeki pas lekesi ile uğraşıyorsanız, çamaşır suyu uygulamak hiçbir işe yaramayacaktır. Ayrıca kumaşlara zarar verebilir.

   İpek, yün, süet gibi kumaş yüzeylerde oluşan pas lekeleri için profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz.

Pas Nasıl Çıkarılır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?