Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Meyve Lekesi Nasıl Silinir?

Keyifle tükettiğiniz ama bir türlü temizleyemediğiniz meyve lekesi! En etkili şekilde kolayca meyve lekesinin nasıl silindiğini keşfedin!

Güncellenmiş

Reklam
Meyve Lekesi Nasıl Silinir?

Meyveler sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçasıdır. Mevsiminde yendiğinde ise tadı bir başkadır. Farklı renk, koku ve lezzetleriyle sizi kendine çeken vitamin deposu meyveler de zaman zaman canınızı sıkabilir. Pek çok sulu meyveyi yerken ya da sıkıp suyunu içerken üzerinize sıçraması, koltuğa ya da halıya dökülmesi yüzünden artık keyfinizin kaçmasın. Birkaç adımda doğru ürün ve müdahalelerle meyve lekeleri nasıl temizlenir öğrendiğinizde keyfiniz yerine gelecek.

Bunlara Dikkat!

Kumaş türünü mutlaka ürün etiketinden kontrol edin. İpek ve yün benzeri kumaş yüzeyler için profesyonel temizliğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kıyafetinize zarar verme riskini ortadan kaldırmak için kuru temizleme uzmanlarından yardım almanızı öneririz.

Eğer yüzeyin zarar görmeyeceğinden eminseniz yukarıdaki işlemleri uygularken temiz ve uygun bir bez kullandığınızdan emin olun.

Kullandığınız deterjanın etiketinden yüzey için uygunluğunu kontrol edin.

Adım Adım Meyve Lekesi Nasıl Silinir?

  1. Leke üzerinde herhangi bir meyve parçası varsa dökülen yüzeye yaymadan kaşık ya da bıçak yardımıyla alın. Eğer dökülen smoothie gibi bir sıvı ise kuru bir bez ile yüzeydeki sıvıyı yaymadan nazikçe emdirin. Burada dikkatli olmanız gereken şey çitelememek. Bu işlem kumaşa zarar verebileceği gibi, lekenin yayılmasına da sebep olur.
  2. Eğer yıkanabilir bir kumaş ise lekeli kısmı ters çevirip musluk altına tutun. Bu işlem meyve kalıntılarının kumaş yüzey arasındaki liflerin lekeyi emmesini önler. Silme esnasında oluşabilecek deformasyonun önlenmesine yardımcı olur. Eğer döşemelik kumaş, halı gibi bir yüzey ise yukarıdaki adımı atlayın ve lekenin üzerine bir miktar Omo Active gibi leke çıkarıcı özelliği olan sıvı deterjan dökün. 
  3. 10 dakika kadar deterjanın kumaş yüzeyine işlemesi için bekleyin. Bu noktada beklemek can sıkıcı olsa da, bu yöntem lekenin çıkmasını kolaylaştıracaktır.
  4. Temiz ve nemli bir bezi, deterjan kalıntısı ve meyve lekesi kalmayacak şekilde kumaş yüzeye nazikçe sürtün. Bu, kumaş yıpranmasının önüne geçer. Gerektiğinde işlemi tekrarlayın.
  5. Temizlediğiniz bez ya da tercihen yeni bir nemli bez ile lekeyi ve lekenin dış yüzeyini durulayın. Bu, özellikle krem ya da beyaz kumaşlar kuruduğunda hare şeklinde oluşacak lekelenmenin önüne geçmenizi sağlar.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Aslen yayınlandı