Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Meyve Lekesi Nasıl Çıkar?

Keyifle tükettiğiniz ama bir türlü temizleyemediğiniz meyve lekesi gözünüzü korkutmasın. Meyve lekesi çıkarma yöntemlerini öğrenin ve zorlu meyve lekelerine veda edin.

Güncellenmiş

Çilekler
Reklam
Sign Up Banner

Meyveler sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçasıdır. Mevsiminde yendiğindeyse tadı bir başkadır. Farklı renk, koku ve lezzetleriyle sizi kendine çeken vitamin deposu meyveler de zaman zaman canınızı sıkabilir ve meyve lekesi çıkar mı diye düşünebilirsiniz. Pek çok sulu meyveyi yerken ya da sıkıp suyunu içerken üzerinize sıçraması, koltuğa ya da halıya dökülmesi yüzünden artık keyfiniz kaçmasın. Ayva lekesi nasıl çıkar, kavun lekesi nasıl çıkar merak ediyorsanız birkaç adımda doğru ürün ve müdahaleyle meyve lekeleri nasıl temizlenir öğrendiğinizde keyfiniz yerine gelecek.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Adım Adım Meyve Lekesi Çıkarma

 1. Meyve Parçalarını ve Fazla Sıvıyı Alın

  Kıyafetten meyve lekesi nasıl çıkar diyorsanız öncelikle leke üzerinde herhangi bir meyve parçası varsa dökülen yüzeye yaymadan kaşık ya da bıçak yardımıyla alın. Eğer dökülen smoothie gibi bir sıvı ise kuru bir bezle yüzeydeki sıvıyı yaymadan nazikçe emdirin. Burada dikkatli olmanız gereken şey çitilememek. Bu işlem, kumaşa zarar verebileceği gibi lekenin yayılmasına da sebep olur.

 2. Suya Tutup Arıtın

  Eğer yıkanabilir bir kumaş ise lekeli kısmı ters çevirip musluk altına tutun. Bu işlem meyve kalıntılarının kumaş yüzey arasındaki liflerin lekeyi emmesini önler. Silme esnasında oluşabilecek deformasyonun önlenmesine yardımcı olur. Eğer döşemelik kumaş, halı gibi bir yüzeyse yukarıdaki adımı atlayın ve lekenin üzerine bir miktar Omo Active gibi leke çıkarıcı özelliği olan sıvı deterjan dökün.

 3. Deterjanın Kumaşa İşlemesini Bekleyin

  10 dakika kadar deterjanın kumaş yüzeyine işlemesi için bekleyin. Bu noktada beklemek can sıkıcı olsa da bu yöntem lekenin çıkmasını kolaylaştıracaktır. Özellikle de kurumuş meyve lekesi nasıl çıkar diyorsanız bu adımı kesinlikle atlamayın.

 4. Temiz Bir Bezle Nazikçe Silin

  Temiz ve nemli bir bezi, deterjan kalıntısı ve meyve lekesi kalmayacak şekilde kumaş yüzeye nazikçe sürtün. Bu, kumaş yıpranmasının önüne geçer. Gerektiğinde işlemi tekrarlayın.

 5. Durulayın

  Temizlediğiniz bez ya da tercihen yeni bir nemli bezle lekeyi ve lekenin dış yüzeyini durulayın. Bu, özellikle krem ya da beyaz kumaşlar kuruduğunda hare şeklinde oluşacak lekelenmenin önüne geçmenizi sağlar.

  Step 5: yeşil bezle lekeli beyaz tişörtü temizleyen biri
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kumaştan Meyve Lekesi Çıkarma: Bunlara Dikkat!

Meyve lekesi kıyafetten nasıl çıkar diyorsanız kumaş türünü mutlaka ürün etiketinden kontrol edin. İpek ve yün benzeri kumaş yüzeyler için profesyonel temizliğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Kıyafetinize zarar verme riskini ortadan kaldırmak için kuru temizleme uzmanlarından yardım almanızı öneririz.

Eğer yüzeyin zarar görmeyeceğinden eminseniz yukarıdaki işlemleri uygularken temiz ve uygun bir bez kullandığınızdan emin olun ve kullandığınız deterjanın etiketinden yüzey için uygunluğunu kontrol edin.

Kiraz lekesi ve vişne lekesi gibi zorlu meyve lekelerini çıkarırken kumaşa zarar vermemeye özen gösterin.

Sıkça Sorulan Sorular

Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Limonla Çıkar mı?

Limon suyunun asidik özelliği çok güçlüdür ve diğer asidik meyvelerin lekelerini çıkarmada da oldukça etkilidir. Bu tip lekeleri eşyalarınızdan çıkarmak için limon suyuna güvenebilirsiniz. Bolca su ve bir bezle lekeyi silin, fazlasını temizleyin. Lekenin üzerine birkaç damla limon suyu damlatın. Temiz bir sünger yardımıyla leke yok olana kadar üzerinden geçin.

Meyve Lekeleri Nasıl Daha Kolay Temizlenir?

Neredeyse tüm meyve lekeleri için geçerli olan ilk kural, leke henüz dökülmüşken müdahale etmek gerektiğidir. Lekeli bölgeye ne kadar hızlı müdahale ederseniz alacağınız sonuç da o kadar başarılı olacaktır.

Dut Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Öncelikle lekenin oluştuğu yerde meyve parçaları kalmışsa onları temizleyin. Eğer meyvenin fazla suyu kumaş üzerinde duruyorsa onu da bir kağıt peçete yardımıyla dağıtmadan alın. Daha sonra kumaşı bol suda, sürekli ovarak yıkayın. Leke azalıyor fakat tamamen kaybolmuyorsa kumaşın lekeli kısmını iyice gerdirip ovalayarak yarım limonu üzerine sürün. Bol su ile durulayın ve sonra kurumasını bekleyin. Gerekirse bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Aslen yayınlandı