Meyve Lekesi Nasıl Çıkar?

Keyifle tükettiğiniz ama bir türlü temizleyemediğiniz meyve lekesi gözünüzü korkutmasın. Meyve lekesi çıkarma yöntemlerini öğrenin ve zorlu meyve lekelerine veda edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çilekler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Meyveler sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçasıdır. Mevsiminde yendiğindeyse tadı bir başkadır. Farklı renk, koku ve lezzetleriyle sizi kendine çeken vitamin deposu meyveler de zaman zaman canınızı sıkabilir ve meyve lekesi çıkar mı diye düşünebilirsiniz. Pek çok sulu meyveyi yerken ya da sıkıp suyunu içerken üzerinize sıçraması, koltuğa ya da halıya dökülmesi yüzünden artık keyfiniz kaçmasın. Ayva lekesi nasıl çıkar, kavun lekesi nasıl çıkar merak ediyorsanız birkaç adımda doğru ürün ve müdahaleyle meyve lekeleri nasıl temizlenir öğrendiğinizde keyfiniz yerine gelecek.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Adım Adım Meyve Lekesi Çıkarma

  1. 1

   Meyve Parçalarını ve Fazla Sıvıyı Alın

   Kıyafetten meyve lekesi nasıl çıkar diyorsanız öncelikle leke üzerinde herhangi bir meyve parçası varsa dökülen yüzeye yaymadan kaşık ya da bıçak yardımıyla alın. Eğer dökülen smoothie gibi bir sıvı ise kuru bir bezle yüzeydeki sıvıyı yaymadan nazikçe emdirin. Burada dikkatli olmanız gereken şey çitilememek. Bu işlem, kumaşa zarar verebileceği gibi lekenin yayılmasına da sebep olur.

  2. 2

   Suya Tutup Arıtın

   Eğer yıkanabilir bir kumaş ise lekeli kısmı ters çevirip musluk altına tutun. Bu işlem meyve kalıntılarının kumaş yüzey arasındaki liflerin lekeyi emmesini önler. Silme esnasında oluşabilecek deformasyonun önlenmesine yardımcı olur. Eğer döşemelik kumaş, halı gibi bir yüzeyse yukarıdaki adımı atlayın ve lekenin üzerine bir miktar Omo Active gibi leke çıkarıcı özelliği olan sıvı deterjan dökün.

  3. 3

   Deterjanın Kumaşa İşlemesini Bekleyin

   10 dakika kadar deterjanın kumaş yüzeyine işlemesi için bekleyin. Bu noktada beklemek can sıkıcı olsa da bu yöntem lekenin çıkmasını kolaylaştıracaktır. Özellikle de kurumuş meyve lekesi nasıl çıkar diyorsanız bu adımı kesinlikle atlamayın.

  4. 4

   Temiz Bir Bezle Nazikçe Silin

   Temiz ve nemli bir bezi, deterjan kalıntısı ve meyve lekesi kalmayacak şekilde kumaş yüzeye nazikçe sürtün. Bu, kumaş yıpranmasının önüne geçer. Gerektiğinde işlemi tekrarlayın.

  5. 5

   Durulayın

   Temizlediğiniz bez ya da tercihen yeni bir nemli bezle lekeyi ve lekenin dış yüzeyini durulayın. Bu, özellikle krem ya da beyaz kumaşlar kuruduğunda hare şeklinde oluşacak lekelenmenin önüne geçmenizi sağlar.

   yeşil bezle lekeli beyaz tişörtü temizleyen biri

Kumaştan Meyve Lekesi Çıkarma: Bunlara Dikkat!

Meyve lekesi kıyafetten nasıl çıkar diyorsanız kumaş türünü mutlaka ürün etiketinden kontrol edin. İpek ve yün benzeri kumaş yüzeyler için profesyonel temizliğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Kıyafetinize zarar verme riskini ortadan kaldırmak için kuru temizleme uzmanlarından yardım almanızı öneririz.

Eğer yüzeyin zarar görmeyeceğinden eminseniz yukarıdaki işlemleri uygularken temiz ve uygun bir bez kullandığınızdan emin olun ve kullandığınız deterjanın etiketinden yüzey için uygunluğunu kontrol edin.

Kiraz lekesi ve vişne lekesi gibi zorlu meyve lekelerini çıkarırken kumaşa zarar vermemeye özen gösterin.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?