Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarının en sevilen lezzetlerinden biri olan kiraz, kıyafetlerinize ve evdeki mobilyalarınıza bulaştığında can sıkıcı olabilir. Yazımızı sonuna kadar okuyun, zorlu kiraz lekesi çıkarma yöntemlerini keşfedin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Sepette Kirazlar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kiraz lekesi çıkar mı diye endişelenmenize gerek yok. Doğru adımları takip ederek kıyafetten ve halından kiraz lekesini kolayca çıkarabilirsiniz. Kiraz lekesini çıkarırken döküldüğü kumaşın türüne göre farklı uygulamalar yapılır. Lekeyi ovalayarak ya da sürterek silmek yanlış olur. Çünkü bu işlem lekenin yerleşmesine ve kumaşın renginin değişmesine neden olur. Bu nedenle sıvıyı nemli bir bez yardımıyla alarak temizlemek en doğrusudur. Öncelikle, giysilerinize herhangi bir leke çıkarıcı işlem uygulamadan önce görünmeyen bir kısmında deneme yapmayı ve bakım etiketini kontrol etmeyi unutmayın. Daha sonra adım adım verdiğimiz işlemleri takip ederek kiraz lekesi nasıl çıkarılır öğrenebilirsiniz.

Vişne lekesi, kiraz lekesi ve diğer meyve lekeleri için geçerli olan ilk kural, leke henüz dökülmüşken müdahale etmek gerektiğidir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kıyafetten Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

  1. 1

   Ilık Su

   Yeni oluşmuş lekelere sıcak su dökmek yeterli olurken beklemiş kiraz lekeleri için ılık suya biraz deterjan eklemeniz doğru olur.

  2. 2

   Deterjanla Müdahale Edin

   Ilık suya bir miktar Omo Active Fresh gibi leke çıkarıcı etkisi bulunan kaliteli bir deterjan karıştırın ve lekeyi bu suya batırarak yarım saat bekletin. Daha sonra çamaşır makinesine, giysilerinize zarar vermeyen bir deterjan ekleyerek her zaman kullandığınız programda yıkayabilirsiniz.

  3. 3

   Lekeyi Karışımda Bekletin

   Özellikle leke kurumadan uyguladığınızda daha başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz bir diğer yöntem ise sıcak su, deterjan ve limon suyu karışımıdır. Lekeyi bu karışımın içinde yarım saat kadar bekleterek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

  4. 4

   Çamaşır Makinesinde Yıkayın

   Leke söküldükten sonra çamaşırınızı normal sıcaklıkta, Omo Ultra Active Sıvı Deterjan veya Omo Ultra Color Sıvı Deterjan ile yıkayabilirsiniz.

 • Kiraz Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

  1. 1

   Bulaşık Deterjanı

   Bulaşık deterjanı halı liflerine zarar vermeden kiraz lekesini çıkarmanın en güvenilir yoludur. 

  2. 2

   Sünger İle Müdahale Edin

   Biraz ılık su içerisine 2-3 kaşık kadar bulaşık deterjanı ekleyin ve hazırladığınız karışımı sünger yardımıyla leke üzerine uygulayın.

  3. 3

   Temiz Bir Bezle Silin

   Yarım saat bu şekilde bekletin. Sonrasında nemli temiz bir bezle silin.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?