Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarının en sevilen lezzetlerinden biri olan kiraz, kıyafetlerinize ve evdeki mobilyalarınıza bulaştığında can sıkıcı olabilir. Yazımızı sonuna kadar okuyun, zorlu kiraz lekesi çıkarma yöntemlerini keşfedin.

Güncellenmiş

Sepette Kirazlar
Reklam
Sign Up Banner

Kiraz lekesi çıkar mı diye endişelenmenize gerek yok. Doğru adımları takip ederek kıyafetten ve halından kiraz lekesini kolayca çıkarabilirsiniz. Kiraz lekesini çıkarırken döküldüğü kumaşın türüne göre farklı uygulamalar yapılır. Lekeyi ovalayarak ya da sürterek silmek yanlış olur. Çünkü bu işlem lekenin yerleşmesine ve kumaşın renginin değişmesine neden olur. Bu nedenle sıvıyı nemli bir bez yardımıyla alarak temizlemek en doğrusudur. Öncelikle, giysilerinize herhangi bir leke çıkarıcı işlem uygulamadan önce görünmeyen bir kısmında deneme yapmayı ve bakım etiketini kontrol etmeyi unutmayın. Daha sonra adım adım verdiğimiz işlemleri takip ederek kiraz lekesi nasıl çıkarılır öğrenebilirsiniz.

Vişne lekesi, kiraz lekesi ve diğer meyve lekeleri için geçerli olan ilk kural, leke henüz dökülmüşken müdahale etmek gerektiğidir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kıyafetten Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

 1. Ilık Su

  Yeni oluşmuş lekelere sıcak su dökmek yeterli olurken beklemiş kiraz lekeleri için ılık suya biraz deterjan eklemeniz doğru olur.

 2. Deterjanla Müdahale Edin

  Ilık suya bir miktar Omo Active Fresh gibi leke çıkarıcı etkisi bulunan kaliteli bir deterjan karıştırın ve lekeyi bu suya batırarak yarım saat bekletin. Daha sonra çamaşır makinesine, giysilerinize zarar vermeyen bir deterjan ekleyerek her zaman kullandığınız programda yıkayabilirsiniz.

 3. Lekeyi Karışımda Bekletin

  Özellikle leke kurumadan uyguladığınızda daha başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz bir diğer yöntem ise sıcak su, deterjan ve limon suyu karışımıdır. Lekeyi bu karışımın içinde yarım saat kadar bekleterek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

 4. Çamaşır Makinesinde Yıkayın

  Leke söküldükten sonra çamaşırınızı normal sıcaklıkta, Omo Ultra Active Sıvı Deterjan veya Omo Ultra Color Sıvı Deterjan ile yıkayabilirsiniz.

Kiraz Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

 1. Bulaşık Deterjanı

  Bulaşık deterjanı halı liflerine zarar vermeden kiraz lekesini çıkarmanın en güvenilir yoludur. 

 2. Sünger İle Müdahale Edin

  Biraz ılık su içerisine 2-3 kaşık kadar bulaşık deterjanı ekleyin ve hazırladığınız karışımı sünger yardımıyla leke üzerine uygulayın.

 3. Temiz Bir Bezle Silin

  Yarım saat bu şekilde bekletin. Sonrasında nemli temiz bir bezle silin.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Her Halı Aynı Temizleyici İle Yıkanır mı?

Halınızın türüne uygun bir temizleyici seçmeye özen gösterin. Örneğin yün halılar için özel yün şampuanları kullanmanız gerekir. Toz şeklinde olan halı temizlik ürünleri, kuruma süresi gibi bir sorunu olmadığından temizliği daha hızlı ve kolaydır. Eğer halılarınıza sinmiş kötü kokular varsa halınızın üzerine karbonat serpebilir, birkaç saat beklettikten sonra elektrikli süpürge yardımıyla iyice süpürebilirsiniz.

Halıdaki Mum Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Halınızda oluşan mum lekesi telaş etmenize sebep olabilir. Ancak aceleci davranmak yerine dikkatli olmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Halıya mum döküldüğünde soğutmadan müdahale etmeyin ve suyla temizlemeye çalışmayın. Nemlenen mum daha da sertleşir ve çıkması zorlaşır.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan oje nasıl çıkar merak ediyorsanız çareyi muhtemelen ilk başta aklınıza gelmeyecek bir üründe bulabilirsiniz. Saç spreyi kullanarak halınızdaki oje lekesinden kurtulmanız mümkün. Halıya dökülen oje lekesinin olduğu bölgeye ince bir tabaka saç spreyi sıkın ve 5 dakika kadar bekleyin. Yumuşayan lekeyi eski bir diş fırçası ya da yumuşak bir fırça ile dışarıdan içeriye hareketlerle temizleyin. Eğer halıdaki oje lekesi kurumuşsa bekleme süresini bir müddet daha uzatın. Saç spreyi kalıntılarını elektrikli süpürge yardımıyla temizleyin.

Giysiden Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafeti ters çevirerek lekenin arkasından ılık su ile durulama yapın. Ardından lekeli kısmı ılık suya bastırın. Leke üzerine, leke çıkarıcı özel formüle sahip bir deterjan ekleyerek uygulamaya devam edin. Deterjanı nazikçe ovalayarak dokuya işlemesine yardımcı olabilirsiniz. Ardından lekeli kıyafeti makinede, uygun deterjan ve programda yıkayın. Bu aşamada bebekler için sensitive deterjanları, yünlü ve ipekler için de hassas kumaşlar için üretilen temizleyicileri tercih etmeye özen gösterin.

Çimen Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çimen lekesini sıvı deterjan kullanarak yavaşça ovun, daha sonra durulayın. Giysinizi normal yıkama programında yıkayın. Eğer kıyafetinizin yıkama etiketinde asetat/triasetat yazıyorsa bu işlem kıyafetiniz için uygun değildir.

Kıyafetten Köri Lekesi Nasıl Çıkar?

İhtiyacınız olan şeyler; diş macunu, soğuk su ve yalnızca birkaç saat. Evdeki malzemelerle köri lekesini ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle diş macununu parmaklarınıza sürün ve lekenin üzerinde nazikçe gezdirin. Birkaç saat beklemenin ardından lekeli alanı soğuk su ile durulayın. Ardından kumaşı, uygun olan sıcaklıkta her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayın.

Çamaşırlardan Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küfün en büyük düşmanı sıcak sudur. Ürününüzün etiketindeki talimatlara uygun olarak mümkün olan en yüksek sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkayın. Pamuk ve organik kumaşlarda yüksek sıcaklık sorun teşkil etmeyecektir. Küflü çamaşırları makinede yıkarken güçlü leke çıkarıcı etkisi bulunan kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanmak sonuç almanızı kolaylaştıracaktır.

Güneş Kremi Lekesi Karbonatla Çıkar mı?

Lekedeki yağı emmesi için kullanabileceğiniz seçeneklerden biri karbonattır. Özellikle leke tazeyse üzerine bolca karbonat dökün ve en az yarım saat bekletin. Lekeyi emen karbonat nemli hale gelecektir. Karbonatı uzaklaştırdıktan sonra kıyafeti yıkayabilirsiniz. Yağlı lekeler sıcakta kumaşa işleyebileceğinden yıkama öncesinde çıkarabildiğiniz kadarını çıkardığınızdan emin olun. Sonrasında ise çok sıcak derecelerde değil daha düşük derecelerde yıkama yapın.

Aslen yayınlandı