Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz meyvelerinden kiraz, lezzetiyle herkesin en çok tercih ettiği meyveler arasında yer alır. Bazen bu lezzetli meyve öyle bir yenir ki, ellerimiz ve ağzımız dışında kıyafetlerimize ya da halılara dahi bulaşabilir. Bu yazımızı okuyarak kiraz lekesi nasıl çıkar sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kiraz lekesini çıkarırken döküldüğü kumaşın türüne göre farklı uygulamalar yapılır. Lekeyi ovalayarak ya da sürterek silmek yanlış olur. Çünkü bu işlem lekenin yerleşmesine ve kumaşın renginin değişmesine sebep olur. Bu nedenle sıvıyı nemli bir bez yardımıyla alarak temizlemek en doğrusudur. Öncelikle, giysilerinize herhangi bir leke çıkarıcı işlem uygulamadan önce görünmeyen bir kısmında deneme yapmayı ve bakım etiketini kontrol etmeyi unutmayın. Daha sonra adım adım bu işlemleri takip ederek kiraz lekesi nasıl çıkarılır öğrenebilirsiniz:  

  1. Yeni oluşmuş lekelere sıcak su dökmek yeterli olurken beklemiş kiraz lekeleri için ılık suya biraz deterjan eklemeniz doğru olur.

  2. Ilık suya bir miktar Omo Active Fresh gibi leke çıkarıcı etkisi bulunan kaliteli bir deterjan karıştırın ve lekeyi bu suya batırarak yarım saat bekletin. Daha sonra çamaşır makinesine, giysilerinize zarar vermeyen bir deterjan ekleyerek her zaman kullandığınız programda yıkayabilirsiniz.

  3. Özellikle leke kurumadan uyguladığınızda daha başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz bir diğer yöntem ise sıcak su, deterjan ve limon suyu karışımıdır. Lekeyi bu karışımın içinde yarım saat kadar bekleterek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

  4. Leke söküldükten sonra çamaşırınızı normal sıcaklıkta, Omo Ultra Active Sıvı Deterjan veya Omo Ultra Color Sıvı Deterjan ile yıkayabilirsiniz.

Ilık suya biraz sıvı deterjan ekleyin. Lekeyi bu suya batırarak yarım saat bekletin. Çamaşır makinesinde, her zaman kullandığınız programda yıkatın.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Kiraz Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Neredeyse tüm meyve lekeleri için geçerli olan ilk kural, leke henüz dökülmüşken müdahale etmek gerektiğidir.
  • Bulaşık deterjanı halı liflerine zarar vermeden kiraz lekesini çıkarmanın en güvenilir yoludur. 

  • Biraz ılık su içerisine 2-3 kaşık kadar bulaşık deterjanı ekleyin ve hazırladığınız karışımı sünger yardımıyla leke üzerine uygulayın.

  • Yarım saat bu şekilde bekletin. Sonrasında nemli temiz bir bezle silin.

  • Halı üzerindeki kiraz lekesi için hazırlayabileceğiniz bir diğer karışım ise beyaz sirke ve su karışımıdır. Leke üzerine uygulayabileceğiniz bu karışım, özellikle çok gecikmeden yapılan müdahalelerde etkili sonuç verir.

    Bu yöntemlerle halı ve giysilerinizde en mükemmel sonuçları elde edebilir ve meyvenizi keyifle yemeye devam edebilirsiniz.

Giysilerinizi yıkarken çamaşır deterjanınızın üzerinde yer alan kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

Aslen yayınlandı