Kola Lekesi Nasıl Çıkar: Kola Lekesi İçin 5 Doğal Yöntem

Halıdan kola lekesi nasıl çıkar, kola lekesi kıyafetten çıkar mı gibi sorularınız için etkili kola lekesi çıkarma yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Güncellenmiş 10 Ağustos 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kola

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kola Lekesi Nasıl Çıkar: Kola Lekesi İçin 5 Doğal Yöntem

En çok tüketilen gazlı içeceklerden biri olan kola, döküldüğü zaman hem kıyafetlerde, hem de halıda iz bırakır. Zorlu lekelerden biri olan kola lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için, evde kolayca uygulayabileceğiniz en doğal yöntemlerle kola lekesi çıkarma tekniklerini sizlerle paylaşıyoruz. 

Kola, şekerli ve asitli yapısıyla yemeklerin yanında, tv izlerken veya sohbet ederken en çok tercih edilen içeceklerden biridir. Özellikle sıcak havalarda ferahlamak için tercih edilen kola, döküldüğü zaman yerdeki halıya, koltuğa veya kıyafetlerde inatçı lekelere neden olabilir. Halıdan kola lekesi nasıl çıkar, kola lekesi kıyafetten çıkar mı gibi sorularınız için etkili kola lekesi çıkarma yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz. Gelin, en pratik yöntemlerle kola lekesi nasıl çıkar birlikte öğrenelim…

En inatçı lekelerden biri olan vişne lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, vişne lekesi çıkarma rehberinden yardım alabilirsiniz.

Halıdan Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Elinizden düşen kola bardağı, daha halıya düşmeden yüzünüzde endişe izleri beliriyorsa, sizi böyle alalım. Halıdan kola lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap aramadan önce, hızlı davranmanız gerektiğini hatırlatalım. Çünkü bekledikçe, leke halının derinlerine iner ve özellikle açık renkli halılarda kalıcı lekelere neden olabilir. 

 • Halıdaki kola lekesine müdahale etmek için, öncelikle lekeli bölgenin üzerine kağıt havlu yerleştirin. Bu sayede halıdaki fazla kolayı emebilir ve lekenin derinlere inmesini engelleyebilirsiniz. 

 • Daha sonra ıslak temiz bir bez yardımıyla lekeli bölgeyi nazikçe ovalayın. Bu esnada bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı halı deterjanı ve 3 yemek kaşığı beyaz sirke dökün. Beyaz sirke yerine elma veya üzüm sirkesini de tercih edebilirsiniz. 

 • Karışımı lekenin bölgenin her tarafına gelecek şekilde sürün. 10 dakika bekledikten sonra, yumuşak sünger yardımıyla lekeli bölgeyi silin. 

 • Leke tamamen geçince, ıslak temiz bezle halıyı silin ve kuruması için üzerine temiz bir havlu yerleştirin. İşte, halıdaki kola lekesinden kurtulmak bu kadar kolay!

Kurumuş Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer kola lekesine zamanında müdahale edemediyseniz ve leke giderek kuruduysa, uygulayabileceğiniz iki farklı yöntem var. Birinci yönteme göre, kurumuş kola lekesinin üzerine karbonat dökün. Karbonatın köpürmesini sağlamak için üzerine az miktarda beyaz sirke dökün ve 15 dakika bu şekilde bekleyin. Ardından kağıt havlu yardımıyla karbonatı alın ve yumuşak bir sünger yardımıyla lekeli bölgeyi silin. 

İkinci yönteme göre sprey şişesinin içerisine bir bardak su ve bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Ağartıcı içermeyen beyaz çamaşır deterjanını da karışıma ekleyin ve çalkalayın. Lekeli bölgenin üzerine karışımı püskürtün ve 5 dakika bekleyin. Ardından lekeli bölgeyi nazikçe ovalayın.

Kurumuş kola lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için, iki farklı yöntemi anlattık. İlk yöntem genellikle kıyafetlerde, ikinci yöntem ise halıdaki kola lekesi için kullanılır.

Koltuktan Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Öncelikle temiz musluk suyunu sprey şişesine aktarın ve koltuktaki lekeli bölgeye temiz suyu püskürtün. Bu sayede leke yumuşayacak ve derinlere inmesi engellenecektir. 

 • Daha sonra bir bardak suyun içerisine bulaşık deterjanı veya leke çıkarıcı deterjan ekleyip karıştırın.

 • Temiz beyaz bezi bu karışıma batırın ve koltuğu nazikçe ovalayın. Bu aşamada çok bastırmamaya dikkat edin. 

 • Leke tamamen gidince, temiz bir bez yardımıyla koltuğu tekrardan silin. Üzerine kağıt havlu veya kuru bez koyarak koltuğun kurumasını sağlayın.

 • Deri koltuktan kola lekesi nasıl çıkar sorusu için kullanacağınız yöntem oldukça basittir. Deri koltuğu sirkeli su karışımıyla silebilir veya koltuktaki fazla kolayı aldıktan sonra lekeli bölgeyi vazelinli bez yardımıyla silebilirsiniz.

Koltuğa en çok bulaşan lekelerden biri de oje lekesidir. Siz de oje lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Duvardan Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Duvardaki kola lekesini çıkarmak için, ilk olarak temiz bir bezle duvarı silin. Ancak lekenin yayılmamasına dikkat edin.

 • Daha sonra karbonat, bulaşık deterjanı, su ve limon suyunu bir kapta karıştırın.

 • Temiz bezi bu karışıma batırın ve duvarlarınızı çok bastırmadan silin. 

 • Kısa sürede lekelerin gittiğini görebilirsiniz.

Kıyafetteki Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Kola, üzerinize döküldüyse veya sıçradıysa, çok sevdiğiniz kıyafetinizde inatçı lekeler bırakabilir. Kola lekesi kıyafetten çıkar mı diye endişelenenler için, cevabımız evettir. Aşağıdaki 5 farklı yöntemden birini uygulayarak, kıyafetinizdeki kola lekesini kolayca çıkarabilirsiniz. 

 • Bulaşık deterjanı

Kola lekesi olan yeri soğuk suyla durulayın. Lekeli bölgenin üzerine sıvı bulaşık deterjanı dökün. Lekeli bölgeyi elinizle çitileyin veya yumuşak sünger yardımıyla silin. Ardından kıyafetinizi soğuk suyla durulayın. Daha sonra kıyafetinizi makinede yıkayın. 

 • Beyaz sabun

Beyaz kıyafetten kola lekesi çıkar mı diyenler için, en etkili yöntem beyaz sabun kullanmaktır. Lekeli bölgeyi soğuk suyla hafifçe ıslatın. Ardından beyaz sabun ile lekeli yerleri güzelce köpürtün ve çitileyin. Leke tamamen gittiğinde soğuk suyla kıyafetinizi durulayın ve makinede yıkayın. 

 • Beyaz sıvı deterjan

Kıyafetteki kola lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri, sıvı deterjan kullanmaktır. Omo Active Deterjan gibi etkili bir deterjanı lekeli bölgeye dökün ve nazikçe ovalayın. Ardından kıyafeti makinede yıkayabilirsiniz.

 • Beyaz sirke ve karbonat

Kola lekesi kıyafetten çıkar mı diye merak edenler için, beyaz sirke ve karbonatın en etkili yöntemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Kuruyan kola lekesinin üzerine karbonat dökün ve lekenin üzerine yayın. Ardından karbonatın üzerine sirke veya limon suyu sıkıp karbonatın köpürmesini sağlayın. Bu şekilde 15 dakika bekletin. Fazla karbonatı kıyafetten aldıktan sonra, yumuşak bir diş fırçası yarımıyla lekenin üzerini fırçalayın. Leke tamamen çıkınca, kıyafetinizi makinede yıkayın. 

 • Diş macunu

Beyazlatma etkili formülüyle özel olarak üretilen diş macunu, bu kez kola lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı olarak karşımıza çıkıyor. Kuruyan kola lekesini, ılık suyla ıslatın. Ardından lekenin üzerine diş macunu sıkın ve parmak uçlarınızla lekenin üzerine yayın. Yumuşak diş fırçası ile lekeli bölgeyi silin. Daha sonra ılık suyla lekeli bölgeyi durulayın ve kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkayın.

Kıyafeti yıkarken üzerine çamaşır suyu gelmemesine dikkat edin. Çamaşır suyu, kıyafetlerde beyazımsı bir lekeye yol açar. Bu yüzden çamaşır suyu çıkarma yöntemlerine de göz atabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

Kola iz bırakır mı?

Kola, müdahale edilmediği takdirde iz bırakır. Ancak yukarıdaki yöntemleri denediğinizde, kola lekesinden iz kalmadığını görebilirsiniz.

Yataktan kola lekesi nasıl çıkar?

Lekeli bölgeye karbonat ve sirke döküp 5 dakika bekletin. Ardından yumuşak sünger yardımıyla lekeli alanı nazikçe silin. Leke tamamen kaybolduğunda, yatağın üzerine temiz bir havlu yerleştirip kurumasını bekleyin.

İçecek lekesi nasıl çıkar?

İçecek lekesinin üzerine karbonat ve limon suyu damlatıp köpürtün. Lekeli bölgeyi ıslak bezle ovalayın ve ardından temiz bezle silin.

Aynı kola lekesi gibi, kahve lekesi de herkesin korkulu rüyalarından biridir. Kahve lekesi çıkarma yöntemlerimizi buradan okuyabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?