Kireç Nasıl Temizlenir: Kireç Sökücü Yöntemler

Kireç nasıl temizlenir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 5 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kettle Temizleyen Kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kireç Nasıl Temizlenir: Kireç Sökücü Yöntemler

Kireç, toprakta oluşan bir maddedir. Su yoluyla evlerimize giren kireç, çaydanlık, musluk, klozet, duşakabin, ütü gibi birçok alanda kireçlenmeye yol açar. Böyle durumlarda kireç sökücü kullanmak kireci çözmek açısından faydalı olacaktır. 

İçinde magnezyum ve kalsiyum değeri fazla olan suya, kireçli su adı verilir. Kireçli su, yüksek sıcaklıkta kaynatıldıktan sonra su buharlaşır ve kireç ısıtıldığı kabın tabanına çöker. Örneğin çaydanlıklarda bu kadar yoğun miktarda kireç görülmesinin sebebi de budur. Kireç, önlem alınmadığı veya temizlenmediği takdirde, sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden kireç çözücü malzemeler kullanılarak kireçli alanlar temizlenmelidir.

Kireçlenme Neden Olur?

Sıcak suda oluşan MgCO₃ ve CaCO₃ çökeltileri, duş başlıkları, musluklar, borular ve elektrikli aletlerin rezidanslarında kireç tortusuna yol açar. Bölgedeki kireçli suyun fazla olması ve bölge toprağında fazla kireç birikmesi de kireç oluşumunun nedenleri arasındadır. Eğer sert suları olan bölgelerde yaşıyorsanız, kireç problemiyle sık sık karşılaşabilirsiniz. Çaydanlık, kettle, ütü gibi aletlerin içinde sürekli su bırakmak, kireç oluşumunu artırır.

Kireç Nasıl Temizlenir?

Ütü, çaydanlık, kettle, duşakabin gibi alanlardaki kireci sökmek için kullanabileceğiniz yöntemler;

 • Arap sabunu ile temizleme

Öncelikle arap sabunu ve suyu bir kapta karıştırın. Hazırladığınız karışımı kireçli bölgelere dökün ve 10 dakika bekleyin. Kireç eridiğinde bol su ile bölgeyi durulayın.

 • Kireç sökücü ile temizleme

Marketlerde satılan kireç çözücüler, temizlik alanında yaygın olarak kullanılır. Kireç olan bölgelere kireç sökücü sıkın. 10 dakika bekleyin. Ardından kireçli bölgeyi sünger yardımıyla ovalayın ve suyla durulayın. Daha sonra temizlediğiniz bölgeye bulaşık deterjanı sıkın ve tekrar ovalayın. Bol su ile durulayın.

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

 • Çaydanlık kireç temizleme yöntemleri arasında en çok kullanılan, karbonat, tuz ve sirkedir. 1 çay bardağı beyaz sirkeyi çaydanlığa dökün ve fırça yardımıyla her yerini ovalayın. Sirke çaydanlığın her yeriyle temas etmelidir. 30 dakika bekledikten sonra, üzerine tuz ve karbonat ekleyerek tekrar ovalayın. Ardından suyun altında durulayın.

 • Kireç önleyici olarak kullanılan limon tuzunu, çaydanlık kirecini sökmek için kullanabilirsiniz. Bunun için, çaydanlığa limon tuzu ekleyin ve üzerine su ilave edin. Suyu güzelce kaynatın. Su kaynamaya başladığında altını kapatın ve ılımasını bekleyin. Yeterince soğuduktan sonra, çaydanlığı sünger yardımıyla ovalayın ve durulayın.

 • Çaydanlık kireç temizleme yöntemi olarak patates kabuklarını da kullanabilirsiniz. Çaydanlığın içine patates ve elma kabuğu koyun. Üzerine limon suyu ve normal içme suyu ekleyin. 15 dakika kaynattıktan sonra tel veya süngerle ovalayabilirsiniz.

Çaydanlıkta oluşan diğer lekeler ve genel çaydanlık temizliği için hangi malzemeleri kullanacağınızı bilmiyorsanız, çaydanlık nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

 • Parlatıcı ile temizleme

Ütünün içindeki kireç nasıl temizlenir sorusuna cevap verdikten sonra, ütü tabanında biriken kireçleri temizlemenizi sağlayacak bir yöntemimiz var. Bir kabın içerisine parlatıcı dökün. Sünger veya diş fırçasını parlatıcıya batırarak ütünün altını fırçalayın. Daha sonra mikrofiber bezle ütünün tabanını kurutun.

Musluktaki Kireç Nasıl Temizlenir?

 • Musluk, kirecin en fazla görüldüğü alanlardan biridir. Musluktaki kireç için Cif Sprey Power&Shine Banyo temizleyicisi kullanın. Spreyi musluğun her tarafına gelecek şekilde sıkın ve 5 dakika bekleyin. Ardından sünger yardımıyla musluğu ovalayın ve bol suyla durulayın.

 • İkinci yöntem olarak, bulaşık makinesi parlatıcısını yumuşak bir süngere dökebilir ve musluğu nu karışımla silmeyi deneyebilirsiniz.

 • Musluktaki kireçleri çözmek ve musluğu parlatmak için, diş macununu diş fırçası yardımıyla tüm musluğa sürün. Fırça ile ovaladıktan sonra suyla durulayın.

 • Taşlaşmış kireç nasıl temizlenir diye merak edenler için de bir yöntemimiz var. Bir balona sirke doldurun. Taşlaşmış kireç musluğun ağız kısmındaysa, balonu güzelce musluğa bağlayın. Bütün gece sirkenin içinde bekleyen musluğu, ertesi gün süngerle ovalayın. 

Duşakabin Kireç Nasıl Temizlenir?

Duşakabinde oluşan kireçleri temizlemek için, kireç olan bölgelere kireç çözücü uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Bu esnada varsa banyonun camını açık bırakın. Sünger yardımıyla kireç sökücü sıktığınız alanları ovalayın. Ardından suyla durulayın. Duşakabindeki kireç lekelerini temizledikten sonra, mutlaka havlu veya mikrofiber bez yardımıyla duşakabini kurulayın. Her duştan sonra, kabindeki su lekelerini kurulamayı da ihmal etmeyin.

Daha inatçı lekeler için, duşakabin kireç lekesi nasıl temizlenir yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Kettle Kireci Nasıl Temizlenir?

Kettle kireç temizleme yöntemi olarak, kettle’a kireç çözücü sıkın ve 10 dakika bekleyin. Ardından suyla durulayın. Kettle’ı suyla doldurup çalıştırın. Kaynar suda 5 dakika beklettikten sonra, bulaşık deterjanı ile kettle’ın tabanını ovalayın ve bol suyla durulayon.

Hemen hemen her gün çay ve kahve suyu ısıtmak için kullanılan kettle, mutfakta büyük kolaylık sağlar. Sağlığınızı tehlikeye atmamak için, kettle kireci temizleme yöntemlerini iki haftada bir uygulayın.

Kireç Nasıl Önlenir?

 • Kireç oluşumu önlemek için, ilk olarak bölgenizdeki suyun sertliğini bilmeniz gerekir. Eğer su çok sertse, musluğa arıtma cihazı taktırmayı deneyebilirsiniz. Filtreler, kireç oluşumunu azaltacaktır.

 • Kireç önleyici ikinci yöntem olarak, ütü, çaydanlık, kettle gibi eşyaların içinde hiçbir zaman su bekletmemeye özen gösterin. 

 • Aynı şekilde duşakabin, duş başlığı, musluk ve çamaşır makinesi kapağı gibi alanlarda su varsa, mutlaka bunları kurulayın.

 • Az miktarda su kullanacaksanız, musluk suyu yerine içme suyunu tercih edin.

 • Düzenli olarak kireç oluşumuna bağlı olarak iki haftada bir veya ayda bir kireç çözücü kullanın. 

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?