Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Kettle Kireci Temizleme İpuçları & Püf Noktaları

Her evde bulunan malzemelerle etkili ve pratik kettle kireç temizleme yöntemleri. Kettle nasıl temizlenir püf noktaları.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Kettle kireç temizleme

Mutfağın vazgeçilmezlerinden olan kettle, çay ve kahve zevkini oldukça pratik hale getirse de kettle kireci temizleme gibi can sıkıcı bir işlemi de beraberinde getirmektedir. Su ısıtıcısı çok sık kullanıldığından suyun içerisinde bulunan mineraller, zamanla ısıtıcının iç yüzeyinde, filtresinde ve rezistansında kireç kaplı bir görünüm oluşturmaya başlar. Su ısıtıcısının içinde biriken kireç, kaynayan su ile birlikte içeceklere karışabilir. Bu durum sağlıklı olmadığı gibi içeceklerinizin tadını da bozacaktır. Aynı zamanda rezistansı kaplayan kireç, kettle veya çaycınızın daha kolay bozulmasına yol açabilir.

Hem sağlığınız, hem su ısıtıcısının ömrü hem de çay keyfiniz için kettle içindeki kireci yok etme yöntemlerini öğrenmeye ne dersiniz? Üstelik bu yöntemleri kettle, çaycı veya çaydanlık için de uygulayabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim, yaşadığınız bölgede sular çok kireçli ise kettle kireci temizleme işlemini daha sık yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Kettle Kireci Nasıl Temizlenir?

İhtiyaç Listesi

 • Beyaz sirke veya üzüm sirkesi

 • Su

 • Kireçlenme durumuna göre bir miktar sofra tuzu

 • Bulaşık süngeri

Reklam

İhtiyaç Duyulan Süre: 2 – 4 saat

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Yöntem 1 : Sirke ile Kettle Kireç Temizleme

1. Su ısıtıcısını yarısına kadar sirke ile doldurun.

Kettle içindeki kireçten kurtulmak için genellikle beyaz sirke tercih edilmektedir; ancak evde yoksa üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz. Kettle’ın su haznesini yarısına kadar sirke ile doldurun. Çıkması zor görünen kireç kalıntıları için iki kaşık sofra tuzu ekleyin.

2. Haznenin kalan kısmını su ile doldurun.

Kettle’ın su haznesinin boş kalan kısmını dolduracak şekilde su ekleyin. Su ısıtıcısının iç kısmı fazla kireçli değilse tamamını doldurmanıza gerek yoktur. Ancak su ve sirke karışımının kireçli kısmı kapladığından emin olun.

3. Su ısıtıcısını çalıştırın.

Su ısıtıcınızı normal şekilde çalıştırın. Kettle içindeki kireç kalıntılarından tamamen kurtulmak için karışımın kaynamasını bekleyin.

4. Su – sirke karışımını bir süre bekletin.

Karışımın kettle içerisinde bir süre beklemesi gerekir. En az 2 saat, daha iyi sonuç almak istiyorsanız veya kettle içinde fazla kireç birikmişse 6 saate kadar bekletebilirsiniz. Sirkeli karışım soğuduğunda, su ısıtıcısını yeniden çalıştırabilirsiniz.

5. Su ısıtıcınızı sünger ve su ile temizleyin.

Kettle içerisindeki suyu boşalttıktan sonra bir süngerle kalan kireç kalıntılarını temizleyin. Kettle içerisinde bir miktar sirke kokusu kalabilir. Su ısıtıcınızı birkaç kez su ile çalkalayın ve su doldurarak çalıştırın. Böylelikle sirke kokusu yok olacaktır.

Kettle İçindeki Kireç Nasıl Temizlenir: Sirkeye Alternatif Yöntemler

Kettle nasıl temizlenir diye düşünüyor ve kettle kireci temizleme işlemi için sirke dışında alternatifler arıyorsanız, kullanabileceğiniz başka yöntemler de mevcut.

Limon ile Kettle Nasıl Temizlenir?

Kettle içindeki kireçten kurtulmak limon ile oldukça kolay! İhtiyacınız olan tek şey bir adet limon ve su.

 • Bir limonun suyu ve bir bardak suyu kettle içerisine koyun ve beklemeye bırakın.

 • Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra bir bardak daha su ekleyerek karışımı kaynamaya bırakın.

 • Kaynayan limonlu suyu, soğuyana kadar bekletin ve dökün.

 • Limonlu su, kettle’daki kirecin temizliği için etkili bir yardımcıdır. Son olarak iyice duruladığınızdan emin olun.

Limon Tuzu ile Kettle Temizleme

Limon tuzu ile kireç nasıl çözülür, öğrenmek istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Bu işlemi, sadece kettle kireci temizleme işlemi için değil çaycı ve çaydanlığınız için de kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

 • Çaydanlık veya kettle içerisine kireçli alanı kaplayacak kadar limon tuzu koyun.

 • En az yarısını dolduracak kadar su ekleyin. Kettle içindeki kireç çok fazla yayılmışsa daha fazla su ekleyerek karışımın kireçli alanlarla temas etmesini sağlayabilirsiniz.

 • Kettle ya da çaycı kullanıyorsanız, kaynayana kadar çalıştırın ve bekletin. Bu yöntemi çaydanlık için uyguluyorsanız, yarım saat veya kireçler çözülünceye kadar ocakta kaynatın.

 • Soğumaya başlayınca gerekirse bir fırça yardımıyla çaycının içini temizleyin.

 • Soğuk su ile durulayın ve dilediğinizde yeniden kullanmaya başlayın.

Karbonat ile Çaycının Kireci Nasıl Temizlenir?

Karbonat kireci çözer mi? Kettle kireci temizleme ipuçlarından biri de karbonat olup bu işlemden olumlu sonuç alacağınıza emin olabilirsiniz.

 • Yaklaşık 5 kaşık karbonatı kettle veya çaycınızın içerisine koyun.

 • Üzerini su ile doldurarak kaynatın.

 • Birer saat arayla suyu kaynatma işlemini tekrarlayın. Bu işlem kettle içinde biriken kireçlerin temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

 • Eğer kireçlenme sorunu çok fazla ise karışıma biraz sirke ekleyebilirsiniz.

 • Kettle kireci temizleme işlemi bitip kirecin tamamen çıktığından emin olun. Ardından karbonatlı suyu dökerek soğuk su ile çaycınızı iyice durulayın.

Patates Kabuğu Kullanarak Su Isıtıcısındaki Kireç Nasıl Temizlenir?

Su ısıtıcınızın dibinde kireç henüz oluşmaya başlamışsa patates kabukları ile basit ve hızlı bir kettle kireci temizleme işlemi uygulayabilirsiniz. Ancak bu yöntem, kireç henüz büyük bir problem oluşturmuyorsa etkili olacaktır.

 • Soyduğunuz patates kabuklarını çaydanlığın ya da çaycının içerisine atın ve üzerini su ile doldurun.

 • Yaklaşık 15 dakika kaynatıp soğumaya bırakın.

 • Bu işlemi patates yiyeceğiniz herhangi bir zaman uygularsanız kabukları da değerlendirmiş olursunuz.

 • Ardından suyu ve patates kabuklarını boşaltarak çaycıyı iyice durulayın.

Kettle Temizliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kireç Çözücü Kullanarak Kettle Kireci Nasıl Giderilir?

Kettle içerisinde oluşan kireci temizlemek için kireç çözücü kullanmak mümkündür. Ancak kireç çözücü, daha çok mutfak ve banyo yüzeylerinde etkin çözüm sunduğu için içerisinde yoğun kimyasallar bulunur. Her ne kadar iyi durulasanız da kireç çözücünün kettle iç haznesinden temizlenmeme ihtimali vardır. Bu nedenle, kireç çözücüden ziyade yukarıda bahsettiğimiz alternatif kettle kireç temizleme yöntemleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle çaycınızı kireçten arındırırken sağlığınızı da tehlikeye atmamış olursunuz.

Kettle kireç temizleme işlemi için yine de kireç sökücü kullanmayı tercih ederseniz, bir miktar kireç çözücüyü kettle içerisine koyarak dilerseniz sulandırarak bekletin. Son olarak, kettle iç haznesini iyice yıkadığınızdan ve kireç çözücüden arındırdığınızdan emin olun.

Kettle Dışı Nasıl Temizlenir?

Kettle ve çaydanlıklar ocağa yakın durduğu için dış kısmında yağ ve yemek lekesi oluşması muhtemeldir. Aynı zamanda, uzun süre temizlenmeyen çaycıların dış kısmında da kireçlenme gözlenebilir. Bu durumda yapılacaklar oldukça basit. Cif Power & Shine Mutfak ile kireç ve pas lekelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Alternatif bir yol arıyorsanız, karbonat ve beyaz sirkeyi macun haline getirip çaycınızın dış yüzeyini bir sünger veya fırça yardımıyla ovalayın. Kısa bir süre bekledikten sonra kettle dış yüzeyini nemli bir bezle iyice silin.

Bunlara Dikkat: Su ısıtıcınızı fişten çekmeden dış yüzeyini temizlemeye başlamayın. Durulama esnasında elektriğe bağlanan kısımlarına su kaçırmamaya dikkat edin. Yeniden kullanmaya başlamadan evvel kurumasını bekleyin. Unutmayın, kettle iç ve dış kısmını düzenli olarak temizlemek sizi zorlu kettle kireç temizleme işinden kurtaracaktır.

Kettle Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Kettle, elektrikli aletlerden biridir. Alt kısmında elektrik akımını sağlayan bir mekanizma yer aldığından bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Her zaman elde yıkayacağınız temizlik yöntemleri uygulanmalıdır. Eğer elektronik çaycı kullanıyorsanız ve üzerinde bir demlik yer alıyorsa, sadece demlik kısmını bulaşık makinesinde yıkamayı tercih edebilirsiniz.

Kettle Kokusu Nasıl Giderilir?

Kettle ve su ısıtıcılarda bir türlü kurtulamadığınız bir plastik kokusu olabilir. Özellikle daha ucuz ürünler tercih ettiyseniz bu sorunu yaşayabilirsiniz. Ancak su ısıtıcınızdan böyle bir koku nedeniyle vazgeçmenize gerek yok. Yukarıda bahsettiğimiz kettle kireç temizleme yöntemleri, aynı zamanda koku giderme için de uygundur.

 • Kettle içerisinde biraz sirke ile suyu karıştırıp bir süre bekletebilirsiniz.

 • Bir limonun suyunu sıkıp üzerine su ekleyerek kettle içerisinde kaynatabilirsiniz.

 • Kettle iç kısmını karbonat ile fırçalayabilirsiniz.

 • Birkaç kez su kaynatıp dökebilir, bu suya birkaç defne yaprağı atıp birkaç saat bekletebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız kettle kireç temizleme yöntemlerinden herhangi birini uyguladığınızda kettle kokusu yok olacaktır. Eğer hala koku problemi yaşıyorsanız, kullandığınız su ısıtıcı düşük kaliteli bir ürün olabilir ve yenisi ile değiştirmeniz gerekebilir.

Yeni Alınan Kettle Nasıl Temizlenir?

Yeni alınan kettle, öncelikle herhangi bir yeni mutfak aleti gibi deterjan ve sünger yardımıyla yıkanmalıdır. Ancak kettle, sıcak su için sürekli olarak kullanacağınız bir alet olduğundan, ilk kullanım öncesinde en az bir kez su kaynatıp dökmek daha hijyenik bir seçenektir. Yine de içiniz rahat etmiyorsa, kettle içerisinde ilk kez kaynatacağınız bu suya iki kaşık beyaz sirke dökebilirsiniz.

Sararan Kettle Nasıl Temizlenir?

Sararma sorunu kettle ve çaydanlık içlerinde zaman içerisinde gözlenebilir. Sararan kettle için en iyi çözüm limon tuzudur. Limon tuzunu, kettle kireç temizleme işleminde olduğu gibi sararma sorununu çözmek için de kullanabilirsiniz. Bir miktar limon tuzunu koyup üzerini su ile doldurun ve kaynatın. Sararan kısımların normale döndüğünü fark edeceksiniz.

Kettle İçindeki Kireç Oluşumunu Önleme İpuçları

 • Kireç oluşumunu artırdığı için kettle içerisinde su bekletmemeye özen gösterin. Kullanacağınız kadar su ısıtabilir veya kalan suyu soğuduktan sonra çiçeklerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.

 • Kettle kireç temizleme işlemini, yaşadığınız bölgedeki suyun kireç oranına göre, ayda bir kez ya da 2-3 ayda bir kez yapabilirsiniz.

 • Su ısıtıcınızı doğrudan suyun altına tutmak ya da su dolu kabın içerisinde bekletmek gibi temizleme yöntemlerinden kaçının. Elektrikli alet olduğu için bozulmasına sebep olabilirsiniz.

 • Temiz bir kettle hem daha uzun ömürlü olacak hem de daha az elektrik harcayacaktır. Doğa dostu bir mutfak için kettle kireç temizleme işlemini düzenli yapmayı ihmal etmeyin.

Aslen yayınlandı