Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kettle Kireci Temizleme: Kettle Nasıl Temizlenir?

Evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle etkili ve pratik kettle kireç temizleme yöntemlerini öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Güncellenmiş

Kettle kireç temizleme
Reklam
Sign Up Banner

Mutfağın vazgeçilmezlerinden olan kettle, çay ve kahve zevkini oldukça pratik hale getirse de kettle kireci temizleme gibi can sıkıcı bir işlemi de beraberinde getirmektedir. Su ısıtıcısı çok sık kullanıldığından suyun içerisinde bulunan mineraller, zamanla ısıtıcının iç yüzeyinde, filtresinde ve rezistansında kireç kaplı bir görünüm oluşturmaya başlar. Su ısıtıcısının içinde biriken kireç, kaynayan su ile birlikte içeceklere karışabilir. Bu durum sağlıklı olmadığı gibi içeceklerinizin tadını da bozacaktır. Aynı zamanda rezistansı kaplayan kireç, kettle veya çaycınızın daha kolay bozulmasına yol açabilir.

Kettle ve çaydanlıklar ocağa yakın durduğu için dış kısmında yağ ve yemek lekesi oluşması muhtemeldir. Aynı zamanda, uzun süre temizlenmeyen çaycıların dış kısmında da kireçlenme gözlenebilir. Cif Power & Shine Mutfak ile kireç ve pas lekelerini kolaylıkla çıkarabilir, kettle veya çaycınızın ilk günkü gibi parlak olmasını sağlayabilirsiniz.

Hem sağlığınız, hem su ısıtıcısının ömrü hem de çay keyfiniz için kettle içindeki kireci yok etme yöntemlerini öğrenmeye ne dersiniz? Üstelik bu yöntemleri kettle, çaycı veya çaydanlık için de uygulayabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim, yaşadığınız bölgede sular çok kireçli ise kettle kireci temizleme işlemini daha sık yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Kettle İçindeki Kireç Nasıl Temizlenir

Kettle nasıl temizlenir diye düşünüyor ve kettle kireci temizleme işlemi için kullanabileceğiniz yöntemleri merak ediyorsanız işte, pratik seçenekler:

Reklam

MPU Sign Up Banner

Limon ile Kettle Nasıl Temizlenir?

Kettle içindeki kireçten kurtulmak, limon ile oldukça kolay! İhtiyacınız olan tek şey bir adet limon ve su.

 • Bir limonun suyu ve bir bardak suyu kettle içerisine koyun ve beklemeye bırakın.

 • Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra bir bardak daha su ekleyerek karışımı kaynamaya bırakın.

 • Kaynayan limonlu suyu, soğuyana kadar bekletin ve dökün.

 • Limonlu su, kettle’daki kirecin temizliği için etkili bir yardımcıdır. Son olarak iyice duruladığınızdan emin olun.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Kettle kireç temizleme

Kettle Kireç Temizleme: Limon Tuzu

Limon tuzu ile kireç nasıl çözülür, öğrenmek istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Bu işlemi, sadece kettle kireci temizleme işlemi için değil çaycı ve çaydanlığınız için de kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

 • Çaydanlık veya kettle içerisine kireçli alanı kaplayacak kadar limon tuzu koyun.

 • En az yarısını dolduracak kadar su ekleyin. Kettle içindeki kireç çok fazla yayılmışsa daha fazla su ekleyerek karışımın kireçli alanlarla temas etmesini sağlayabilirsiniz.

 • Kettle ya da çaycı kullanıyorsanız, kaynayana kadar çalıştırın ve bekletin. Bu yöntemi çaydanlık için uyguluyorsanız, yarım saat veya kireçler çözülünceye kadar ocakta kaynatın.

 • Soğumaya başlayınca gerekirse bir fırça yardımıyla çaycının içini temizleyin.

 • Soğuk su ile durulayın ve dilediğinizde yeniden kullanmaya başlayın.

Kettle Kireç Temizleme: Karbonat

Kettle kireci nasıl temizlenir? Karbonat kireci temizleme için sıklıkla kullanılan doğal yöntemlerden biridir.

 • Yaklaşık 5 kaşık karbonatı kettle veya çaycınızın içerisine koyun.

 • Üzerini su ile doldurarak kaynatın.

 • Birer saat arayla suyu kaynatma işlemini tekrarlayın. Bu işlem kettle içinde biriken kireçlerin temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

 • Kettle kireci temizleme işlemi bitip kirecin tamamen çıktığından emin olun. Ardından karbonatlı suyu dökerek soğuk su ile çaycınızı iyice durulayın.

Patates Kabuğuyla Kettle Kireci Nasıl Temizlenir?

Su ısıtıcınızın dibinde kireç henüz oluşmaya başlamışsa patates kabukları ile basit ve hızlı bir kettle kireci temizleme işlemi uygulayabilirsiniz. Ancak bu yöntem, kireç henüz büyük bir problem oluşturmuyorsa etkili olacaktır.

 • Soyduğunuz patates kabuklarını çaydanlığın ya da çaycının içerisine atın ve üzerini su ile doldurun.

 • Yaklaşık 15 dakika kaynatıp soğumaya bırakın.

 • Bu işlemi patates yiyeceğiniz herhangi bir zaman uygularsanız kabukları da değerlendirmiş olursunuz.

 • Ardından suyu ve patates kabuklarını boşaltarak çaycıyı iyice durulayın.

Kireç Çözücüyle Kettle Kireci Nasıl Temizlenir?

Kettle içerisinde oluşan kireci temizlemek için kireç çözücü kullanmak mümkündür. Ancak kireç çözücü, daha çok mutfak ve banyo yüzeylerinde etkin çözüm sunduğu için içerisinde yoğun kimyasallar bulunur. Her ne kadar iyi durulasanız da kireç çözücünün kettle iç haznesinden temizlenmeme ihtimali vardır. Bu nedenle, kireç çözücüden ziyade yukarıda bahsettiğimiz alternatif kettle kireç temizleme yöntemleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle çaycınızı kireçten arındırırken sağlığınızı da tehlikeye atmamış olursunuz.

Kettle kireç temizleme işlemi için yine de kireç sökücü kullanmayı tercih ederseniz, bir miktar kireç çözücüyü kettle içerisine koyarak dilerseniz sulandırarak bekletin. Son olarak, kettle iç haznesini iyice yıkadığınızdan ve kireç çözücüden arındırdığınızdan emin olun.

ketılın içi nasıl temizlenir

Kettle Temizleme: Kireç Oluşumunu Önleme İpuçları

 • Kireç oluşumunu artırdığı için kettle içerisinde su bekletmemeye özen gösterin. Kullanacağınız kadar su ısıtabilir veya kalan suyu soğuduktan sonra çiçeklerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.

 • Kettle kireç temizleme işlemini, yaşadığınız bölgedeki suyun kireç oranına göre, ayda bir kez ya da 2-3 ayda bir kez yapabilirsiniz.

 • Su ısıtıcınızı doğrudan suyun altına tutmak ya da su dolu kabın içerisinde bekletmek gibi temizleme yöntemlerinden kaçının. Elektrikli alet olduğu için bozulmasına sebep olabilirsiniz.

 • Temiz bir kettle hem daha uzun ömürlü olacak hem de daha az elektrik harcayacaktır. Doğa dostu bir mutfak için kettle kireç temizleme işlemini düzenli yapmayı ihmal etmeyin. Aynı durum tost makinesi, kahve makinesi gibi mutfak aletleri için de geçerlidir. Bu tür mutfak aletlerini düzenli olarak temizlemelisiniz.

 • Suyun kireçli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, kireçle başa çıkmak hiç zor değil. Düzenli temizlik adımlarını uygulayarak kirecin üstesinden gelebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kettle Temizliğinde Öncelikle Dikkat Edilesi Gerekenler Nelerdir?

Su ısıtıcınızı fişten çekmeden dış yüzeyini temizlemeye başlamayın. Durulama esnasında elektriğe bağlanan kısımlarına su kaçırmamaya dikkat edin. Yeniden kullanmaya başlamadan evvel kurumasını bekleyin. Unutmayın, kettle iç ve dış kısmını düzenli olarak temizlemek sizi zorlu kettle kireç temizleme işinden kurtaracaktır.

Kettle Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Kettle, elektrikli aletlerden biridir. Alt kısmında elektrik akımını sağlayan bir mekanizma yer aldığından bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Her zaman elde yıkayacağınız temizlik yöntemleri uygulanmalıdır. Eğer elektronik çaycı kullanıyorsanız ve üzerinde bir demlik yer alıyorsa, sadece demlik kısmını bulaşık makinesinde yıkamayı tercih edebilirsiniz.

Kettle Kokusu Nasıl Giderilir?

Kettle ve su ısıtıcılarda bir türlü kurtulamadığınız bir plastik kokusu olabilir. Özellikle daha ucuz ürünler tercih ettiyseniz bu sorunu yaşayabilirsiniz. Çözüm için bir limonun suyunu sıkıp üzerine su ekleyerek kettle içerisinde kaynatabilir veya kettle'ın iç kısmını karbonat ile fırçalayabilirsiniz. Birkaç kez su kaynatıp dökmek ve bu suya birkaç defne yaprağı atıp birkaç saat bekletmek de kokuyu giderme işlemi sırasında işinize yarayacaktır.

Yeni Alınan Kettle Nasıl Temizlenir?

Yeni alınan kettle, öncelikle herhangi bir yeni mutfak aleti gibi deterjan ve sünger yardımıyla yıkanmalıdır. Ancak kettle, sıcak su için sürekli olarak kullanacağınız bir alet olduğundan, ilk kullanım öncesinde en az bir kez su kaynatıp dökmek daha hijyenik bir seçenektir.

Sararan Kettle Nasıl Temizlenir?

Sararma sorunu kettle ve çaydanlık içlerinde zaman içerisinde gözlenebilir. Sararan kettle için en iyi çözüm limon tuzudur. Limon tuzunu, kettle kireç temizleme işleminde olduğu gibi sararma sorununu çözmek için de kullanabilirsiniz. Bir miktar limon tuzunu koyup üzerini su ile doldurun ve kaynatın. Sararan kısımların normale döndüğünü fark edeceksiniz.

Aslen yayınlandı