Günlük hayatımızın en çok kullanılan mutfak aletlerinden biridir kettle. Gerek çay ve kahve tüketimi için gerekse de yemeklerde kullanmak için kısa sürede su ısıtılmasını sağlar. Peki sürekli kullandığımız kettle nasıl temizlenir?

Kettle Nasıl Temizlenir?

Kettle yüzeyi sudaki kireç oranına bağlı olarak bir süre sonra kireçlenir. Kettle’ın kalitesini korumak ve ömrünü uzatmak için düzenli olarak kireçten arındırılması gerekir. İsteğe bağlı olarak kettle temizleme işlemini profesyonel ürünlerin yardımıyla ya da kendi yöntemlerinizle yapabilirsiniz.

Kendi yöntemlerini tercih edenlerdenseniz, marketlerden ya da aktarlardan bulabileceğiniz limon tuzuna ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Öncelikle bir yemek kaşığı limon tuzunu kettle’ın içine koyun.
  • Kireçli bölgeleri kaplayacak şekilde su ekleyin.
  • Suyu kaynatıp boşaltın.
  • Son olarak kettle’ınızı duru suyla durulayın.

Kettle Dış Yüzeyi Nasıl Temizlenir?

Eğer yüzeyde birikmiş kalın bir kireç tabakası varsa işlemi tekrarlamanız gerekebilir. Profesyonel ürün kullanarak temizlik yapmayı tercih ediyorsanız, ihtiyacınız olan Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyicisi Sprey gibi çelik yüzeyler için tasarlanmış ve zarar vermeyen bir temizlik spreyidir. Yapmanız gereken, spreyi kireçli bölgelere sıkıp daha sonra silmektir. Arkasından bol suyla iyice durulayın.

Kettle’ınızın dış yüzeyini temizlemek istiyorsanız, iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz:

  • Bulaşık deterjanı ve ıslatılmış temizlik beziyle kettle’ın dış yüzeyini silin. Daha sonra temiz nemli bir bezle tekrar silin.
  • İkinci bir seçenek olarak, Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyicisi Sprey kullanarak dış yüzeyi metal olan kettle’ları rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Eğer kettle’ınızın dış yüzeyi plastikse, Cif Ultra Hiz Her Yer Sprey gibi çok amaçlı temizlik sağlayan ve farklı yüzeylerde kullanabileceğiniz bir ürün deneyebilirsiniz.

Kettle'ınızdaki kireç nasıl giderilir adım adım bu videoda öğrenin: