Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Tost Makinesi Temizliği

Kahvaltının en büyük kurtarıcılarından biri olan tost makinesi temizleme önerileri burada. İnatçı lekeleri makinenize zarar vermeden temizlemek için tıklayın.

Güncellenmiş

Reklam
Tost mkinesi, ekmek kızartma makinesi ve kahvaltı sofrası

Tost makinesi sabah kahvaltılarının kurtarıcısı, hızlı ve lezzetli öğünlerin baş kahramanıdır. Ancak zaman zaman onun da inatçı ve yanmış lekelerden kurtarılması gerekebilir. Genellikle koyu renkte oldukları için çok kir göstermeseler de sık kullanılan tost makineleri düzenli temizliğe ihtiyaç duyarlar. Genel olarak 1 ya da maksimum 2 haftada bir tost makinesi temizliği yapmanız önerilir.

Tost makinesi temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, elektrikli bir cihaz olduğu için suya batırılmamasıdır. Eğer tost makinesinin plakaları çıkıyorsa bunları kolaylıkla makineden ayırarak bulaşık deterjanı ve bir sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Eğer plakalar çıkmıyorsa makineye zarar vermemek için biraz daha sabırlı ve dikkatli olmanız gerekecektir.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Ayrılabilen Plakalı Tost Makinası Nasıl Temizlenir?

Günümüzde birçok tost makinesinin pişirme yüzeyleri makinenin kendisinden ayrılabilmektedir. Bu da makinenin en çok kirlenen kısmının kolayca yıkanabilmesini sağlar. Peki tost makinesi nasıl temizlenir? Aşağıdaki  şu adımları uygulayın:

  1. Öncelikle tost makinesini fişten çekin ve soğumasını bekleyin.
  2. Plakaları ayırın ve bulaşık deterjanıyla elde yıkayın. Yapışmaz yüzeyini riske atmamak için Cif Çizmez Sünger gibi bir sünger tercih edin.
  3. Yapışmış lekeler varsa bunları plastik bir spatula ile kazıyabilirsiniz.
  4. Makinenin geri kalanını lavabonun veya çöpün üzerinde ters çevirerek kırıntılardan arındırın.

Eğer lekeler tost makinesinin üzerine veya kenarlarına da gelmişse Cif Power & Shine Mutfak gibi bir sprey ürünü kullanarak bunlardan kurtulabilirsiniz. Ancak bunu yaparken makinenin elektrikli kısımlarına su gelmemesine dikkat edin.

Tost makinesinin plakalarını, eğer malzemesi uygun olarak belirtilmişse, bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Ancak döküm tost makinesi nasıl temizlenir dendiğinde elde yıkamak daha doğru bir tercih olacaktır. Sanılanın aksine bulaşık deterjanı döküm plakalara zarar vermez ancak yıkadıktan sonra hemen kurulamanız, suyun vereceği hasarı önlemek açısından önemlidir.

Tek Parça Tost Makinası Nasıl Temizlenir

Eğer tost makinenizin plakaları ayrılmıyorsa o zaman temizlik sırasında biraz daha dikkatli olmalısınız. Fazla suyunu sıktığınız deterjanlı bulaşık süngeri ile yüzeyleri temizleyin ve daha sonra temiz bir ıslak bezle arındırın. Bu makineler için işinize yarayabilecek bazı ipuçları şunlardır:

  • Eğer çıkmayan zorlu lekeler varsa üzerine ıslak bir kağıt havlu koyarak yumuşamasını bekleyebilirsiniz.
  • Lekenin üzerine damlatılan bir damla zeytinyağı daha kolay çıkmasını sağlar.
  • Temizledikten sonra makineyi güzelce kurulamayı ihmal etmeyin.
  • İnatçı lekeler için Cif Power & Shine Mutfak gibi yağ çözücü etkili bir ürün kullanın.

Plakası ayrılmayan tost makinesi temizleme, makinenin elektrikli donanımına zarar vermemek açısından daha dikkatli hareketlerle yapılmalıdır. Temizliğe başlamadan önce ise makinenin soğuması için yeterince zaman tanımak gerekir.

Tost makinelerini kullanışlı kılan en önemli özellik yapışmayan yüzeyleri olduğu için temizlik sırasında bunlara zarar vermekten kaçınmak faydalı olacaktır. Aşındırıcı kimyasallar veya çelik yün gibi malzemeler kullanmadıkça, bu risk çok da yüksek değildir. Ancak her halükarda makinelerin kendine has özelliklerini dikkate alarak, temizliği sırasında kullanım kılavuzundaki önerilere uymak gerekir. Bu sayede sıcak bir bardak çayın yanında keyifle yiyeceğiniz tostları uzun yıllar boyunca lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz!

Eğer tost makinesinde hazırlayacağınız yiyeceğin makineyi kirleteceği kesinse, tost makinesinin içine pişirme kağıdı serebilirsiniz. Plakaları tost makinesine geri takmadan önce tam olarak kuruduklarından emin olmalısınız. Kızarttığınız ekmeklerin dışına bir miktar tereyağı sürmek sadece lezzeti artırmaz, aynı zamanda yüzeylere yapışmalarını da önler.

Güvenlik uyarısı:

  • Tost makinesini temizlerken fişinin çekildiğinden emin olun
  • Temizlik sırasında aşırı su kullanımından kaçının

Tost makinenizi temizlerken bol suyla durulanması gereken ürünler tercih etmeyin

Aslen yayınlandı