Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Tost Makinesi Temizliği

Kahvaltının en büyük kurtarıcılarından biri olan tost makinesi temizleme önerileri burada. İnatçı yemek kalıntılarını makinenize zarar vermeden temizlemek için yazımızın tamamını okumayı unutmayın!

Güncellenmiş

Ekmek kızartma makinesi, tost makinesi
Reklam
Sign Up Banner

Tost makinesi sabah kahvaltılarının kurtarıcısı, hızlı ve lezzetli öğünlerin baş kahramanıdır. Ancak zaman zaman onun da inatçı ve yanmış lekelerden kurtarılması gerekebilir. Genellikle koyu renkte oldukları için çok kir göstermeselerde sık kullanılan tost makineleri düzenli temizliğe ihtiyaç duyarlar. Genel olarak 1 ya da maksimum 2 haftada bir tost makinesi temizliği yapmanız önerilir.

Tost makinesi temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, elektrikli bir cihaz olduğu için suya batırılmamasıdır. Eğer tost makinesinin plakaları çıkıyorsa bunları kolaylıkla makineden ayırarak bulaşık deterjanı ve sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Eğer plakalar çıkmıyorsa makineye zarar vermemek için biraz daha sabırlı ve dikkatli olmanız gerekecektir.

Ayrılabilen Plakalı Tost Makinası Nasıl Temizlenir?

Günümüzde birçok tost makinesinin pişirme yüzeyleri makinenin kendisinden ayrılabilmektedir. Bu da makinenin en çok kirlenen kısmının kolayca yıkanabilmesini sağlar. Peki tost makinesi nasıl temizlenir? Aşağıdaki adımları uygulayarak tost makinenizi kolayca temizleyebilirsiniz!

  1. Öncelikle tost makinesini fişten çekin ve soğumasını bekleyin.

  2. Plakaları ayırın ve bulaşık deterjanıyla elde yıkayın. Yapışmaz yüzeyini riske atmamak için çizmeyen sünger tercih edin.

  3. Yapışmış lekeler varsa bunları plastik bir spatula ile kazıyabilirsiniz.

  4. Makinenin geri kalanını lavabonun veya çöpün üzerinde ters çevirerek kırıntılardan arındırın.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Tost makinesini temizlerken fişinin çekildiğinden emin olun. Temizlik sırasında aşırı su kullanımından kaçının. Tost makinenizi temizlerken bol suyla durulanması gereken ürünler tercih etmeyin.

Eğer lekeler tost makinesinin üzerine veya kenarlarına da gelmişse Cif Power & Shine Mutfak gibi bir sprey ürünü kullanarak kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak bunu yaparken makinenin elektrikli kısımlarına su gelmemesine dikkat edin.

Tost makinesinin plakalarını, eğer malzemesi uygun olarak belirtilmişse, bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Ancak döküm tost makinesi nasıl temizlenir dendiğinde elde yıkamak daha doğru bir tercih olacaktır. Sanılanın aksine bulaşık deterjanı döküm plakalara zarar vermez ancak yıkadıktan sonra hemen kurulamak, suyun vereceği hasarı önlemek açısından önemlidir.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Tek Parça Tost Makinası Nasıl Temizlenir

Eğer tost makinenizin plakaları ayrılmıyorsa o zaman temizlik sırasında biraz daha dikkatli olmalısınız. Fazla suyunu sıktığınız deterjanlı bulaşık süngeri ile yüzeyleri temizleyin ve daha sonra temiz bir ıslak bezle arındırın. Bu makineler için işinize yarayabilecek bazı ipuçları şunlardır:

  • Eğer çıkmayan zorlu lekeler varsa üzerine ıslak bir kağıt havlu koyarak yumuşamasını bekleyebilirsiniz.

  • Lekenin üzerine damlatılan bir damla zeytinyağı daha kolay çıkmasını sağlar.

  • Temizledikten sonra makineyi güzelce kurulamayı ihmal etmeyin.

  • İnatçı lekeler için Cif Power & Shine Mutfak gibi yağ çözücü etkili bir ürün kullanın.

Plakası ayrılmayan tost makinesi temizleme, makinenin elektrikli donanımına zarar vermemek açısından daha dikkatli hareketlerle yapılmalıdır. Temizliğe başlamadan önce ise makinenin soğuması için yeterince zaman tanımak gerekir.

Tost makinelerini kullanışlı kılan en önemli özellik yapışmaz yüzeyleri olduğu için temizlik sırasında bunlara zarar vermekten kaçınmak faydalı olacaktır. Aşındırıcı kimyasallar veya çelik yün gibi malzemeler kullanmadıkça, bu risk çok da yüksek değildir. Ancak her halükarda makinelerin kendine has özelliklerini dikkate alarak, temizliği sırasında kullanım kılavuzundaki önerilere uymak gerekir. Bu sayede sıcak bir bardak çayın yanında keyifle yiyeceğiniz tostları uzun yıllar boyunca lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Waffle Makinesi Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Her temizlikte olduğu gibi sık sık temizlerseniz waffle makinenizdeki inatçı kirleri kontrol altına alabilirsiniz. Cihazı her kullanımdan sonra kuru bir kâğıt havluyla silin ve gerekirse yiyecek parçacıklarını fırçalayın. En önemli nokta, soğuyunca hemen temizlemeyi alışkanlık haline getirmektir. Böylece hiçbir zaman sorun yaşamazsınız.

Waffle Makinesi Temizliği Neyle Yapılır?

Waffle makinesi temizliği için biraz kâğıt havlu, nemli bir bez ve inatçı hamur kalıntıları için yumuşak bir fırça yeterlidir.

Waffle Makinesi Temizleme İçin Ne Kullanılır?

Yemeklik yağ kullanarak sertleşmiş hamur kalıntılarını temizleyebilir, yağlardan kurtulmak için bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.

Waffle Makinesi Yağlanır mı?

Hamuru ilk kez dökmeden önce makineyi yağlayın. Evet, çoğu waffle makinesi yapışmaz ancak yine de bu pişirme bölümlerine yağ sürmek hamurun plakalara yapışma ihtimalinin önüne geçecektir.

Aslen yayınlandı