Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Keçeli kalem lekesi masa örtüleri, duvarlar ve farklı türdeki koltuk kumaşlarının üzerinden nasıl çıkar? İşte, farklı yüzeylerden keçeli kalem lekesini çıkarmanın etkili yolları.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Keçeli Kalemler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Koltuktan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki keçeli kalem lekelerini çıkarmanın en pratik ve etkili yolu Cif Krem gibi mikropartiküllü temizleyiciler ve ılık suyla ıslatılmış bir bez yardımıyla duvarı iyice ovalayarak silmek.

Keçeli kalem lekesiyle mücadelede koltukların kumaş cinsine göre farklı koltuk temizleme işlemleri yapmanızı öneririz. Ancak kumaş hangi tür olursa olsun leke meydana geldiği anda hemen müdahale ederek lekenin koltuğa bulaşma süresini kısaltmak çok önemli.

Kadife, nubuk, kaşe ya da tay tüyü cinsi koltuk kumaşlarından keçeli kalem lekesini çıkarmak için öncelikle hızlıca birkaç damla yağlı süt damlatın. Havalanan mürekkep lekesine temiz kuru bir bez ya da pamuk ile önce hafifçe, sonra bezin temiz tarafıyla daha sert bastırın. Hala leke kalması durumunda lekenin olduğu yüzeye az miktarda kolonya sıkarak temiz bir kağıt havlu ya da bez ile birkaç defa bastırın. Son olarak su ile karıştırılmış bulaşık deterjanını ıslak bir bez ile lekenin üstüne uygulayın ve kurumaya bırakın.

Deri koltuktan keçeli kalem lekesini çıkarmak için de temiz bir pamuğa aseton dökün, ovalamadan yüzeye yumuşak bir şekilde bastırın. Aseton uygulanan yerin yüzeyine daha sonra az miktarda vazelin ya da birkaç damla badem yağı sürün ve biraz bekletin. Yaklaşık 10 dakika sonra su ile nemlendirilmiş temiz bir bez ile silin. Asetonu uygulamadan önce deri koltuğunuzun görünmeyen bir noktasında sonucu test edebilirsiniz.

Masada Resim Yapan Küçük Kız Çocuğu

Giysiden Kumaştan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tişört, ceket, gömlek gibi farklı tür ve kumaşlara sahip giysilere bulaşan keçeli kalem lekelerini çıkarmak için Omo Active gibi etkili bir sıvı çamaşır deterjanından faydalanabilirsiniz. Sıvı deterjanı giysideki lekenin tam üzerine sürüp bir süre bekledikten sonra ılık su ile silerek lekeyi çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Keçeli kalem lekesinin üzerine saç spreyi sıkıp 5 dakika bekletebilir, ardından ılık suyla ıslatılmış bir bezle güzelce silebilirsiniz. Bu yöntemler haricinde, lekenin tam arkasına pamuk koyup lekenin üzerine aseton damlattığınızda pamuk lekeyi oluşturan mürekkebi emebilir. Ancak bu yöntemi denemeden önce kumaşın ufak bir noktasında asetonu test etmenizi öneririz.

Bunlara Dikkat!

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?