Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

Fayans aralarındaki derzleriniz karardı mı? Kolay derz arası temizliği için videomuzu izleyin, detaylı bilgi için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Derz temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Suya ve neme maruz kalan banyo, mutfak gibi fayans aralarındaki derzlerde zamanla kararmaların oluşması kaçınılmazdır. Bu kararmalar zamanla derzlerin pürüzlü, gözenekli yüzeyinde küflenmelere yol açabilir, kötü görüntüsünün yanı sıra sağlığınız için de tehlike oluşturabilir. Bu yüzden, düzenli olarak temizlenmesi, kararmaların önüne geçilmesi gerekir. Peki, kararan derzleri temizleme işlemi için neler gerekir, derz lekesi temizliği nasıl yapılır? Derz temizliğine dair detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Kararan Derz Nasıl Temizlenir?

Yüksek nem oranına sahip alanlardaki derzlerde kararmalar kötü görüntüye neden olur. Özellikle banyo ve mutfaktaki fayans aralarını düzenli olarak temizlemezseniz kararmaların tüm derzleri kapladığını görebilirsiniz. Peki, banyo derz temizliği nasıl yapılır, kararan banyo derzleri nasıl temizlenir, mutfaktaki fayans aralarında kararan derzleri temizlemek için ne yapmak gerekir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Kararan bölgeyi tespit edin.

Banyonuzdaki ve mutfağınızdaki fayansları kontrol edin. Kararan bölgeleri tespit edin. Mutfak fayanslarında hijyen nasıl sağlanır diye düşünüyorsanız buraya tıklayın.

Doğru ürünü tercih ettiğinizden emin olun.

Fayans ve derzleri temizlerken doğru ürünleri tercih etmek çok önemlidir. Bazı ürünler fayansları sarartabilir, zedelenmesine yol açabilir, tuz ruhu ya da derz aralarında kullanmak için üretilen özel solüsyonlar ise derzlerin erimesine neden olabilir. Eriyen derzler, fayansların altına su sızdırır ve uzun vadede can sıkıcı bir hal alabilir.

Kontrol ettiğinizde derzlerinizde erime, dökülme gibi sorunlar tespit edersiniz, temizleme işlemi bittikten sonra mutlaka derzlerinizi yenileyin. Derzleri nasıl yenileyeceğinizi bilmiyorsanız, “Derz nasıl yenilenir?” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Derz temizliğinde güvenle kullanmak için Domestos Hijyenik Köpük Sprey Banyo’yu tercih edin. Domestos Hijyenik Köpük Sprey, aktif mikro köpük teknolojisi sayesinde sıçramaz, çok kolay durulanır ve yüzeylere sımsıkı tutunarak mükemmel temizlik sağlar.

Ürünü tüm yüzeye uygulayın.

Domestos Hijyenik Köpük Sprey Banyo’nun başlığındaki güvenlik kilidini döndürün. Fayans ve derz aralarına bolca sıkın.

Bir süre bekleyin.

Kirlerin yumuşaması için 5-10 dakika kadar bekleyin. Eğer derzleriniz çok kararmış ve kirliyse bekleme süresini uzatabilirsiniz. Köpükler aşağı ineceğinden dilerseniz yere bir bez beyaz havlu serebilirsiniz.

Durulayın.

Bezinizi ılık suda ıslatın, suyunu iyice sıkın. Nemli bezinizle fayans ve derz aralarını silin. Kirlerin ve lekelerin yol olduğunu göreceksiniz.

Kurulayın.

Derz aralarındaki temizliği daha net görebilmek ve fayansların parlak kalması için kuru bir bezle kurulayın.

Kararan banyo derzleri ve kirli mutfak derzlerinden kolayca kurtulmak için adımları izleyin, tertemiz ve lekesiz banyo ve mutfaklara merhaba deyin!

Derz Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Duvar ve zemindeki fayans aralarına uygulanan derz, fayanslarda leke bırakıp kötü bir görüntü oluşmasına sebep olabilir. Peki, derz lekesi nasıl temizlenir?

Oluşan derz lekelerini temizlemek için öncelikle yumuşatmak gerekir. Bir kova ılık suyun içine birkaç damla Domestos Çamaşır Suyu sıkın. Arından bezinizi batırın ve hafifçe sıkın. Lekeli fayansların üzerine bezinizi yayın. Bir süre bu şekilde bekletin. Orta-sert bir fırça ile lekeli bölgeleri fırçalayın. Bezinizi yıkayın ve fayansları çamaşır suyundan arındırın. Kuru bir bezle kurulayarak parlak kalmasını sağlayın.

Artık derz arası temizliği nasıl olur, derz lekeleri nasıl temizlenir, fayans temizliği nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını biliyorsunuz. Seramik nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, tıklayın uzman temizlik tüyolarını öğrenin!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Sararan Tuvalet Fayansları Nasıl Temizlenir?

  Genellikle alaturka tuvaletlerde daha sık rastlanan bir sorun olsa da banyo ve tuvalet fayanslarında sık sık sararma ve kireçlenme görülebilir. Tuvalet fayansları nasıl temizlenir sorusunun cevabı da, düzenli temizlik ve doğru ürün kullanımından geçiyor. Özellikle fayans arasındaki dolguların temizliği ve derzlerin gerektiğinde yenilenmesi çok önemli. Aşağıdaki adımları izleyerek sararan tuvalet fayanslarını temizleyebilirsiniz:

  1. 1

   Lekelere çamaşır suyu uygulayın

   Sert ve inatçı lekelerden kurtulmak için güçlü temizleyiciler kullanmalısınız. Domestos Hijyenik Köpük – Banyo'yu sarı lekeli bölgelerin üzerine uygulayın.

  2. 2

   Çamaşır suyunu lekenin üzerinde bekletin

   Sprey şeklinde uyguladığınız ürünü en az 10 dakika bekletin.

  3. 3

   Fırça ile ovalayın

   Hijyenik köpük yüzeyde yeterince bekledikten sonra temiz ve ıslak bir fırça yardımıyla iyice ovalayın.

  4. 4

   Temiz su ile durulayın

   Lekelerin çıktığından iyice emin olduktan sonra temiz suyla durulayın ve bir paspas yardımıyla fazla suyu temizleyin.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?