İleri Dönüşüm Nedir?

İleri dönüşüm nedir, yaratıcı ileri dönüşüm projeleri sayesinde doğayı korumaya nasıl yardımcı olabilirsiniz? Evdeki eşyalara farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak yaratıcı önerileri yazımızda keşfedin!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ileri dönüşüm

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

İleri dönüşüm hareketi, toplu atık konusunda artan endişeden doğan bir harekettir. Günümüzde bilinçsiz tüketim oldukça yoğun bir şekilde yaşanıyor. Buna bağlı olarak büyüyen “geri dönüşüm ve ileri dönüşüm” konuları da büyük bir soru işareti haline geldi. İleri dönüşüm hareketinin tam da bilinçsiz tüketimin sonuçlarını fazlasıyla hissettiğimiz şu günlerde ortaya çıkması endişelerimizin yerinde olduğunun adeta bir kanıtı.

İleri dönüşüm, diğer adıyla upcycling, atık sandığımız fakat aslında değerlendirilebilir ürünlerin çöpe atılmamasına odaklanıyor. Bunu da yaratıcı ileri dönüşüm projeleri ile sürdürüyor. Bu projeler, birçok insan için bir hobiden öte yaratıcılığı besleyen bir çevre hareketi görevi görüyor.

Siz de çevreyi korumak için elinizden bir şey gelmediğini düşünenlerdenseniz, yazımızı okuduktan sonra evinize bir daha göz gezdirmenizi öneririz. Çünkü ileri dönüşüm için kullanılan birçok teknik var. Bu tekniklere bağlı olarak evinizde ileri dönüştürülebilecek ürünler de mutlaka vardır ancak siz henüz fark etmemişsinizdir. İleri dönüşüm yani upcycling nedir, evinizdeki malzemelerle ileri dönüşüm nasıl yapılır ve çok daha fazla ipucunu, yazımızı okuyarak keşfedebilirsiniz.

İleri Dönüşüm Nedir?

İleri dönüşüm yani upcycling, en basit haliyle atılan malzemeleri onararak, yenileyerek veya başka bir amaçla kullanarak yeni bir şey yaratmak anlamına gelir. Tam da bu açıklama nedeniyle en basit tanımda bile ileri dönüşüm, geri dönüşüm ve aşağı dönüşüm kavramları sıkça karışır.

Geri Dönüşüm

Geri dönüşüm, işlenmediği takdirde atık olacak malzemelerin toplanması ve yeni ürünlere dönüştürülmesi sürecidir. Birkaç durumda geri dönüşüm, malzemenin işlendikten sonra tamamen aynı öğeye dönüştürüldüğü kapalı döngü sistemi olabilir. Cam geri dönüşümü, gerçek kapalı döngü geri dönüşümün harika bir örneğidir. Cam kırılır, işlenir ve yeniden cam haline getirilir. Bununla birlikte, çoğu malzeme kesintisiz bir kapalı döngüde geri dönüştürülemez. Böyle durumlarda, geri dönüştürülmüş ürünler ileri dönüşüme tabi tutulur veya aşağı dönüşüm işlemleri uygulanır.

Aşağı Dönüşüm

Geri dönüşümde, yeni öğenin kalitesi ve değeri orijinal öğeden daha düşüktür. Örneğin, geri dönüştürülmüş ofis kağıdı, kağıt mendil, tuvalet kağıdı ve diğer düşük değerli kağıt ürünlerine dönüştürülür.

Çoğu endüstriyel geri dönüşüm süreci aslında aşağı dönüşüm sürecidir. Çünkü öğeyi hammaddelerine ayırma süreci, malzemelerin orijinali kadar yüksek kaliteli bir ürün haline getirilemeyecek şekilde bozulmasına neden olur. Bir ürün birkaç kez aşağı dönüşümden geçebilir ancak sonunda malzemeler o kadar düşük kalitede olur ki kullanılamaz hale gelirler. Bu nedenle ileri dönüşüm projeleri, atık malzemeleri değerlendirmek için çok daha verimli bir yol olabilir. Çünkü üretilen malzemeler direkt kullanılabilir hale getirilir.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Yaratıcı İleri Dönüşüm Projeleri

  Geri dönüşüm, malzemeleri değer katacak şekilde tamir eder ve onlara yeniden kullanım amacı katar. Bu nedenle pek çok ürünün geri dönüştürülme potansiyeli vardır. Pek çok sektörden amatör ve profesyoneller, sürdürülebilirliği artırmak ve maliyetleri azaltmak amacıyla eski ürünlerden yeni ürünler yaratıyor. ​​Evinizdeki malzemeleri kullanarak çevreyi daha az kirletmek de cabası! Yaratıcı ileri dönüşüm projeleri, evinizde atık muamelesi gören ama birazcık çabayla evinizi güzelleştirebilecek ürünleri daha iyi tanımanıza yardımcı olacak. İşte onlardan birkaçı:

  1. 1

   Deterjan şişelerini telefon tutacağına dönüştürün.

   Hepimizin başına gelmiştir, telefonumuzu şarj etmemiz gerektiğinde prizin etrafında telefonunuzu koyacak bir yer olmaz. Şarj kablosu da yeterince uzun olmadığından prizden aşağı sarkan telefonunuza bakakalırsınız. Ancak artık bu yeni ileri dönüşüm fikriyle kullanıp bitirdiğiniz deterjan şişeleri yardımınıza koşacak.

   Her şeyden önce, evinize bir göz atın. Yuvarlak bir şişe yerine daha düz bir deterjan şişesi tercih edin. Düz bir şişe şekli, içine bir cep telefonu yerleştirildiğinde şişeyi duvara daha yakın ve sabit tutacaktır. Yumoş giysi spreyleri, şişe tasarımıyla istediğiniz sonucu elde etmenizi sağlayabilir. Dilediğiniz şekli şişeye çizin. Bir makas yardımıyla şişeyi kesin ve ona şekil verin. Maket bıçağı kullanarak adaptörün geçeceği deliği de kesmelisiniz. Bu tutamaç aynı zamanda telefonunuzu adaptöre asacağınız yer olacak. Kenarlar keskin kalırsa zımparalamayı ihmal etmeyin. Son olarak şişenin dışını zevkinize göre boyayın ya da atık kumaşlarla kaplayın.

  2. 2

   Kullanılmayan merdiven ve sandalyeleri raf ya da kitaplığa dönüştürün.

   Evde kullanmadığınız bir ahşap merdiven ya da eski bir ahşap sandalye mi var? Depoda çürüyen bu eşyaları hem kullanışlı hem de şık aksesuarlara dönüştürebilirsiniz. Merdiveni yatay olarak duvarınıza monte edip kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz merdiveni boyayıp ev dekorasyonunuzla uyumlu hale getirmeniz de mümkün. Ahşap sandalyeyse çok şık bir mutfak ya da banyo rafı olabilir. Sandalyenin sırt kısmını ayırarak kalan parçalarla minik bir raf oluşturabilirsiniz. Dilediğiniz gibi süslediğiniz rafı duvara dayayarak ya da asarak kullanabilirsiniz. Krem ve losyonlarınızı, süs mumları ve diğer aksesuarları ve misafir havlularını sandalyenin uygun bölümlerine asabilirsiniz.

  3. 3

   Eski kazaklardan ev patiği yapın.

   Kullanmadığınız kazaklardan ev patiği ve botu yapma zamanı! İhtiyacınız olan şeyler: Makas, iğne, iplik ve tabii ki kazak. Kazağın kol kısmını ayağınıza geçirin ve ev botunuzun olmasını istediğiniz boya karar verip kolları bu boyda kesin. Ardından ayağınızın ölçüsünü kazağın üstüne çıkarın ve her bölgeden 2 parmak fazla ölçü alarak kesin. Parçaları birleştirin ve kalın, uygun renk bir iplikle dikin. Ev botunuzun kaymaması için tabanına kaydırmaz silikonlardan da yapıştırabilirsiniz.

  4. 4

   Emekliye ayrılan tişörtlerden alışveriş çantası yapın.

   Biliyorsunuz ki plastik poşet kullanmamak da geri dönüşümün bir parçası. Bu harekete şık ve pratik bir ileri dönüşüm projesiyle siz de destek olabilirsiniz. Küçük gelen tişörtlerinizi atmak yerine alışverişte kullanabileceğiniz bez çantalar yapabilirsiniz. Tişörtten alışveriş çantası yapmak oldukça kolay. Yani kullanmadığınız her tişört sizin için aslında yeni bir çanta! Öncelikle tişörtü ters çevirin ve kol kısımlarını sıfır kol olacak şekilde kesin. Yaka kısmını da yuvarlak bir şekilde kestikten sonra tişörtün alt kısmını püskül püskül olacak şekilde yaklaşık 10 cm uzunluğunda kesin. Püsküllere düğüm atın ve düğüm attığınız her püskülü bir yanındakiyle bağlayın. Daha güvende hissetmek için bu parçaları elinizle ya da makine yardımıyla dikebilirsiniz. Böylece bir eşyanızın yeni çantanızdan düşme ihtimali olmayacak. Ardından oluşturduğunuz çantayı tişörtün ön kısmı görünecek şekilde çevirin.

  5. 5

   Eski süzgeçleri ileri dönüştürüp saksı olarak kullanın.

   Eski süzgeçlerden saksı yapmak da oldukça kolay. Dilediğiniz renge boyadığınız süzgecin içini peyzaj kumaşıyla kaplayın. Peyzaj kumaşı, genellikle çiçekçilerden satın alınan çiçeklerin etrafına sarılır. Kumaşla kapladığınız süzgecin içine dilediğiniz çiçeği ekin. Tebrikler! İster yerde, isterseniz jüt halatlar bağlayıp asarak kullanabileceğiniz harika bir saksıya sahip oldunuz.

   Birçok moda markası, ayakkabı ve kıyafetlerinde okyanuslardan çıkarılan plastik atıkları kullanıyor. Giyim, ileri dönüşümün popüler bir konusu olsa da zanaatkarlar görünüşte sıradan nesnelerden mücevher ve işlevsel sanat da yaratıyor. Şirketler, geri dönüştürülmüş plastik su şişelerinden yararlanıyor. Dahası birçok deterjan markası geri dönüştürülebilir şişeli ürünler üretiyor. %100 geri dönüştürülebilen ambalajıyla Omo Bio Sensitive Sıvı Deterjan bunlardan biri. Hayatınızın her alanında geri dönüşüm hareketlerine destek vererek doğayı korumanız mümkün. İşi bir adım ileriye taşımak içinse ileri dönüşüm projeleri yaparak daha az atık yaratabilirsiniz.

Bu yazımızda ileri dönüşüm diğer adıyla upcycling nedir, ileri dönüşüm dönüşüm projeleri nasıl yapılır gibi konuları beraber keşfettik. Geri dönüşüm ve yaratıcı dönüşüm projelerine dair daha çok bilgi edinmek için geri dönüşüm nasıl yapılır, yaratıcı geri dönüşüm fikirleri ve eski giysileri değerlendirme rehberi, atıksız yaşam, evde kağıt geri dönüşümü gibi yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz.

İleri Dönüşüm: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?