Tişörtten Alışveriş Çantası Nasıl Yapılır?

Tişörtten alışveriş çantası yapımı sandığınızdan daha kolay. Üstelik hem çevre hem bütçe dostu. Eski tişörtlerinizi, penyelerinizi değerlendirebileceğiniz harika önerilerimizi keşfetmek için sayfayı kaydırmanız yeterli.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
GettyImages-1296281031

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Tişörtten alışveriş çantası yapımı, plastik kullanımını azaltmak için gelen kısıtlamalar sebebiyle son yıllarda oldukça popüler. Artık çoğumuz market, manav ve hatta kıyafet alırken bile kendi alışveriş çantalarımızı yanımızda taşıyoruz. Çevreyi ve bütçemizi koruyarak doğaya daha az atık bırakmak, gelecek nesillere daha yaşanılası bir dünya bıraktığımızı bilmek bile oldukça rahatlatıcı. O halde, sürdürülebilir bir dünya için siz de bir adım atmaya ne dersiniz? Üstelik bu sayede hem kullanmadığınız giysileri değerlendirebilir hem de kendi tarzınızı yansıtan harika çantalar yapabilirsiniz. Eski penyeden çanta yapımı ve eski tişörtten dikişsiz çanta yapımı gibi birçok fikir için sizleri böyle alalım.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Adım Adım Eski Tişörtten Çanta Yapımı

  Gardrobunuzda atmaya kıyamadığınız tişörtler ve penyeler mi var? Sizin için harika bir kendin yap projesi fikrimiz var. İhtiyacınız olan şeyleri yukarıda sıraladık. Ancak her yöntem için sadece bazılarına ihtiyacınız olacak. O halde eski tişörtleri yepyeni ve tarz çantalara dönüştürmeye başlayalım.

  1. 1

   Tişörtten çanta yapımı için eskimiş bir tişörtü seçmekle işe başlayın.

   Atmaya kıyamadığınız birden fazla eski tişörtünüz varsa sağlam bir alışveriş poşeti için kalın olanı tercih edin. Kalın kumaşlar daha sağlamdır, kolay kesilir ve daha az esner.

  2. 2

   Tişörtten alışveriş çantası yaparken kesimleri düzgün yaptığınızdan emin olun.

   Birazdan bir alışveriş çantasına dönüşecek olan tişörtünüzün boyun ve kollarını kesmeniz gerekecek. Birkaç makas hamlesi ile bu işi bitirmek için öncelikle kollar üst üste gelecek şekilde tişörtü katlayın. Ancak tişört katlandığında kesmek zor olacaksa parçaları ayrı ayrı kesmeyi de tercih edebilirsiniz.

  3. 3

   Tişörtün kollarını ve boyun kısmını bir makas yardımı ile kesin.

   Öncelikle tişörtün kollarından ve boyun kısmındaki dar boşluktan kurtulun. Tişörtünüzün kol dikişlerinin hemen gerisinden, boyundan koltuk altına doğru kesmeye başlayın. Kolları ayrı ayrı kesmeyi planladıysanız kestiğiniz kolu, diğer kol üzerine koyun ve bunu ölçü olarak kullanın. Daha sonra tişörtün boyun kısmını, az önce kestiğiniz kol altlarının hizasına gelene kadar yarım oval olacak şekilde kesin. Alışveriş çantasının ağız ve askısı bitti bile!

   Düzgün bir kesim için yuvarlak bir kâseyi tişörtün boyun kısmına gelecek şekilde yerleştirin. Yumuşak uçlu bir kurşun kalemle kâsenin kenarlarını takip ederek tişörtü çizin ve ardından kesin.
  4. 4

   Tişörtünüzün bel bölgesinde kalan kısmını düz bir şekilde kesin.

   Tişörtünüzün alt kısmı, alışveriş çantanızın tabanını oluşturacak. Bu bölümü bir makas yardımı ile düzgünce kesin. Yeterince düz bir kesim yapamayacağınızı düşünüyorsanız öncelikle tişörtü ters çevirin. Kurşun kalem ve cetvel yardımı ile düz bir çizgi çekin. Ardından, çizgiyi takip ederek tişörtün alt kısmını kesin. Çıkan parçayı çantanın kulpu olarak kullanmak isterseniz bu parçayı atmayın.

  5. 5

   Tişörtün rengi ile uyumlu, sağlam bir ip ile tişörtün alt kısımlarını dikin.

   Tişörtünüzün alt kısmının birbiri ile denk gelecek şekilde üst üste geldiğinden emin olun. Tişörtün alt kısmını tersinden dikmeye başlayın. Eğer bu aşamada dikiş makinesi kullanacaksanız zikzak dikiş ayarını kullanmayı tercih edin.

  6. 6

   Kestiğiniz parçayı tişörtten alışveriş çantası kulpu olarak değerlendirebilirsiniz.

   Alışveriş çantası yapmak için küçük veya daralan bir tişörtü seçtiyseniz tişörtün kol kısmı, çantanın kulpu olmak için küçük kalacaktır. Bu durumda çantanıza bir kulp eklemeniz gerekecek. Tişörtün alt kısmından çıkan parçayı tişörtün kollarından geçirip bağlayın. Bu aşamada daha şık bir kulp için çıkan parçanın kenarlarını dikmeyi de tercih edebilirsiniz.

  Eski giysileri değerlendirmenin çok önemli bir ileri dönüşüm projesi olmadığını düşünmeyin. Plastik poşet her ne kadar geri dönüştürülebilir bir malzeme olsa da plastiklerin sadece belirli bir kısmı geri dönüştürülebilmekte. Bu yüzden, sadece bir tişörtü yeniden kullanıma kazandırmakla bile onlarca plastik poşet satın almamış olacaksınız. Evde geri dönüşüm nasıl yapılır öğrenerek doğaya ve tüm canlılara bir iyilik yapmak ister misiniz? O halde evde geri dönüşüm nasıl yapılır yazımızı okumadan geçmeyin.

 • Dikişsiz Tişörtten Alışveriş Çantası

  Dikişe yatkın olmayan ve hatta kendi düğmesini bile dikemeyenlerden misiniz? Üzülmeyin. Tişörtten alışveriş çantası yapmak için elinize iğne iplik almanıza bile gerek kalmayacak. Bunun için hem çok şık hem çok eğlenceli bir fikrimiz var. Küçük çocukların pullu, payetli ve hâlâ sapasağlam tişörtleri ile rengarenk sevimli alışveriş çantaları yapmaya ne dersiniz? Ayrıca eski tişörtten dikişsiz çanta yapımı işini çocuklarla evde yapılabilecek etkinlikler listesine eklemek de harika bir fikir olabilir. İşte eski tişörtten dikişsiz çanta yapımı için adım adım yapmanız gerekenler:

  1. 1

   Tişörtten alışveriş çantası yapmak için tişörtün kollarını ve boyun kısmını oval bir şekilde kesin.

   Tişörtün kollarını, boyundan kol altına doğru düzgün bir şekilde kesin. Her iki kolu eşit miktarda kesmeye dikkat edin. Boyun kısmını ise tercihe göre yarı oval veya V olacak şekilde kesebilirsiniz.

  2. 2

   Tişörtünüzün bel bölgesinde kalan kısmını düz bir şekilde kesin.

   Eski tişörtten dikişsiz çanta yapımı için öncelikle tişörtün bel kısmında dikey şeritler oluşturmak gerekecek. Daha şık şeritler elde etmek için tişörtünüzün alt kısmındaki dikişli alanı kesin.

  3. 3

   Tişörtün alt kısmından yakaya doğru düzenli kesikler atarak şeritler oluşturun.

   Tişörtün bel kısmının yaklaşık 5-6 cm üzerine renkli bir bandı düz bir şekilde yapıştırın. Ardından tişörtün alt kısmından başlayarak yakaya doğru yaklaşık 1 cm aralıklarla banda kadar kesikler atın. Püsküllerimiz hazır!

  4. 4

   Oluşan püskülleri birbirine bağlayarak tişörtün alt kısmını kapatın.

   Alışveriş çantanızın püsküllü olmasını istemiyorsanız bu aşamada tişörtü ters çevirin. Tişörtünüzün alt kısmında oluşan her bir püskülü alttakiyle bağlayın. Ardından çantanın şeritleri içeride kalacak şekilde tişörtü çevirin. Tebrikler! Tişörtten alışveriş çantası yapımını başarı ile tamamladınız.

  5. 5

   Tişörtten püsküllü çanta yapımı için püskülleri dışarıda bırakın.

   Eğer püsküllü bir görünümün hoş olacağını düşünüyorsanız tişörtü ters çevirmeden şeritleri birbiri ile bağlayın. Hepsi bu kadar!

  Eski tişörtten çanta yapımı işte bu kadar basit. Artık ayakkabınızla uyumlu olduğu için çok sevdiğiniz ama eskimiş tişörtünüzü çanta olarak da kombinlemeye devam edebilirsiniz. Üstelik esneyen yapısı ile tek bir çantaya neler sığabildiğini görünce gerçekten şaşıracaksınız. Marketten eve gelene kadar tişörtten çantanıza birşeyler mi döküldü? Merak etmeyin, emekleriniz heba olmadı. Kirlenen alışveriş çantalarınızı hem hijyen hem temizlik noktasında güvenebileceğiniz bir deterjanla yıkayabilirsiniz. Üstelik tamamı geri dönüştürülebilen ambalajı ve temiz içeriğiyle Omo Bio Sensitive Sıvı Deterjan ile istediğiniz sıklıkta yıkama yapabilirsiniz.

Tişörtten Alışveriş Çantası Yapımı: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?