Yer Paspası ve Mop Nasıl Temizlenir? Mop Ucu Temizliğinin Püf Noktaları

Mop evlerimizi temiz tutmak konusunda vazgeçilmezdir. Ancak yer paspası ve mopun da düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Mop nasıl temizlenir? Mop ucu temizliğine dair bütün püf noktalar yazımızda.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mop temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Ev temizliği söz konusu olduğunda hepimiz, yerlerin pırıl pırıl olmasını isteriz ve yer paspası vazgeçilmez temizlik aletlerimizden biridir. Ancak, yerlerin tertemiz olması için kullandığımız temizlik aletlerinin kendisinin hijyeni oldukça önemlidir. Peki, mop nasıl temizlenir? Halk arasında sıklıkla vileda olarak da bilinen moplar, temizlik sürecinin vazgeçilmez parçası olsa da mopları nasıl temizleyeceğimizi genelde bilmeyiz. Bu nedenle, mop ucu nasıl temizlenir ya da vileda nasıl temizlenir gibi sorulara cevap aramamız kaçınılmazdır.

Mop kullanmak, zeminleri temiz tutmanın kolay ve harika bir yoludur. Düzenli olarak yerleri süpürseniz bile, zeminde kalan toz ve kirler olacaktır. Ayrıca kirli moplar, üzerinde yüksek oranda bakteri barındırabilir. Temizlenmemiş kirli bir mop, yerleri temizlemek yerine üzerindeki toz ve kirleri her tarafa yayacaktır. Bu nedenle mop temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmek önem taşır. Siz de yer paspasının ve mop başlığının temizliği konusunda detaylı bilgi arıyorsanız, aradığınız her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. 

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Mop Temizliği Nasıl Yapılır?

  Mop temizliği her ne kadar zor gibi gözükse de aslında gündelik temizliğin bir parçası haline getirebileceğiniz, oldukça pratik bir işlemdir. Bu noktada önemli olan farklı mop tiplerine göre farklı temizlik yöntemi uygulamaktır. Örneğin döner başlıklı vileda nasıl temizlenir sorusunun cevabı ile vileda paspası nasıl temizlenir sorunun cevabı aynı değildir. 

  Mop temizliği nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek hem mopu temizleyebilir hem de ev temizliğinde hijyen sağlayabilirsiniz. 

  1. 1

   Elinize eldiven takarak mop ucuna takılan kirleri temizleyin.

   Yer paspası, süpürgenin temizleyemediği alanlara girdiği ve yerde biriken toz ve özellikle saçları topladığı için ayrı bir temizlik işlemi gerektirmektedir. Elinize eldiven giyerek mop ucuna dolanan saçları temizlediğinizden emin olun.

  2. 2

   Bir kovayı yarısına kadar suyla doldurun. İçerisine bir miktar çamaşır suyu ekleyin.

   Mop temizliği sırasında ihtiyaç duyduğumuz malzemelerin başında çamaşır suyu gelir. Kirli bölgelerin temizlenmesinde büyük görev üstlenen temizlik aletlerinin hijyeninde, kaliteli ve güvenilir bir çamaşır suyunu tercih etmelisiniz. Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu, mop ve vileda ucu nasıl temizlenir sorusunun yanıtıdır. Herhangi bir kovayı ya da dilerseniz vileda kovasını yarısına kadar su ile doldurun ve içerisinde bir miktar çamaşır suyu dökün.

  3. 3

   Yer paspası nasıl temizlenir? Paspasın ucunu kovanın içerisine sokup belli aralıklarla çevirin.

   Paspasın ucunu hazırladığınız suyun içerisine koyun. Ancak gerekli temizlik için paspas ucunu suyun içerisine öylece bırakmayın. Belli aralıklarla paspası sapından tutarak kovanın dibine bastırın ve vileda kovası kullanıyorsanız sıkarak yeniden suyun içerisine koymayı ihmal etmeyin. Daha sonra paspası en az birkaç saat çamaşır suyu ve su karışımı içerisinde bekletin.

  4. 4

   Kovadaki kirli suyu dökerek, kovaya sadece sıcak su doldurun.

   Çamaşır suyunun sağladığı dezenfekte etme işleminin ardından, mop ucunu sıcak su dolu kovaya batırın ve içinde biraz bekletin. Böylelikle mopun yeteri kadar temizlenip temizlenmediğini de görmüş olursunuz.

  5. 5

   Mopun yeteri kadar temizlenmediğini düşünüyorsanız, çamaşır suyu karışımını yeniden hazırlayın.

   Eğer uzun süre mop temizliği yapmadıysanız, mop ucu fazlasıyla kirlenmiş olabilir. Eğer çamaşır suyu ve ardından sıcak su içerisinde bekletmek yeterli hijyeni sağlamadıysa, mop temizliği için yukarıdaki işlemleri bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

  6. 6

   Sıra geldi yer paspasını soğuk su ile durulamaya.

   Sıca suda bekletmek paspası büyük oranda temizleyecektir; ancak yine de çamaşır suyundan yeterince arındığından emin olmak için kovayı son kez soğuk su ile doldurun. Paspası, bu su içerisinde kısa süre bekleterek birkaç kez sıkın. 

  7. 7

   Yer paspasını kurumaya bırakın. Ardından temizlik için kullanmaya devam edebilirsiniz.

   Yer paspasının tamamen kuruması önemlidir. Hijyeni sağlayabilmek için iyice temizlediğiniz paspası güneşte veya oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Ardından yeniden temizlik yaparken kullanabilirsiniz. Bu temizlik işleminden sonra evdeki yüzeylerin çok daha iyi temizlendiğini göreceksiniz. Evdeki en hassas yüzeylerden ahşap parke temizliği ve laminant parke temizliği yapmadan önce mop ucunun temiz olduğundan emin olun.

 • Mop Ucu Nasıl Temizlenir?

  Mop ucu temizliği, hijyenik bir ev temizliğinin olmazsa olmazıdır. Mop ucu veya mop bezi nasıl temizlenir merak ediyorsanız, yapmanız gereken ilk şey hangi türde mop ucu kullandığınızı belirlemektir. Kullandığınız mop ucuna göre sizde uygun yöntemi belirleyerek mop temizliğini sağlayabilirsiniz.

  1. 1

   Vileda başlığını elde yıkamayı tercih edebilirsiniz.

   Vileda başlığı nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız, bir kova içerisine soğuk su ve Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu koyun. Vileda başlığını çıkararak yaklaşık 1 saat bu karışımın içerisinde bekletin. Ardından elinize eldiven giyerek akan suyun altında vileda başlığını durulayın. Durulama işlemi bittiğinde vileda başlığını kurumaya bırakın. Dilerseniz asarak da kurutabilirsiniz.

  2. 2

   Vileda bezi nasıl temizlenir? Çıkarılabilir başlıklı paspaslar doğrudan çamaşır makinesine girebilir.

   Vileda uçları çoğunlukla sapından ayrılabilmektedir. Bunlar çamaşır makinesinde yıkanmaya uygundur. Vileda ucunu makineye atmadan evvel üzerindeki toz, kir, tüy ve saçları temizleyin. Makineyi hassas ayarına getirdikten sonra bir miktar çamaşır deterjanı ile vileda bezini makineye atın. Mop kaç derecede yıkanır diye düşünüyorsanız, en az 40 derecede yıkamak hijyen açısından önemlidir. Eğer vileda bezi eski ve yıpranmışsa, makinede yıkamak yerine elde yıkama yöntemini seçebilirsiniz.

   Bu noktada vileda ucunu ne ile birlikte yıkadığınız önemlidir. Mümkünse vileda bezini tek başına yıkayın ve kıyafetlerle birlikte asla yıkamayın. Vileda bezini yıkadıktan sonra çamaşır makinesi temizliği yapmayı ihmal etmeyin.

  3. 3

   Sünger paspas başlıklarını çamaşır makinesi yerine elde yıkamayı tercih edin.

   Sünger paspas başlıkları çamaşır makinesinde zarar görebilir. Bu durumda elde yıkamayı veya sadece çamaşır suyu ve su karışımında bekletip durulamayı tercih edebilirsiniz.

  4. 4

   Döner başlıklı vileda nasıl temizlenir?

   Döner başlıklı vileda, yerde biriken toz ve kirlerden kurtulmak için iyi bir seçenektir; ancak bir süre kullandıktan sonra oldukça kirli bir hale gelebilir. Önce, balkon gibi açık bir alanda çırparak üzerinde biriken toz ve kirlerden kurtulun. Ardından bir kovaya sıcak su ve sabun koyun. Vileda ucunu 1 saat kadar bu karışımda bekletin. Ardında ılık suda bekleterek durulayın ve kurumaya bırakın. 

  5. 5

   Paspasınızı her kullanımdan sonra durulasanız bile, sterilizasyon için temizliğe ihtiyaç olacaktır.

   Moplar evinizin her köşesine girdikleri için hızla kirlenirler. Bu nedenle, her kullanım sonrası mopu temizlemeli ve belli aralıklarla yukarıda saydığımız yöntemleri kullanarak dezenfekte etmelisiniz. Yer paspasını temizledikten sonra kapının önündeki paspas gözünüze mi çarptı? O halde kapı paspası nasıl temizlenir yazımızı okumadan geçmeyin.

  6. 6

   Vileda ucunu temiz tutmak önemlidir.

   Her temizlik sonrası vileda ucunu temizlediğinizden ve duruladığınızdan emin olun. Her kullanımdan sonra mop ucunu asarak kurumaya bırakın. Bu mümkün değilse mop ucu yukarıda kalacak şekilde mopu duvara yaslayın. Tercihen kuru bir yerde muhafaza edin. Belli aralıklarla çamaşır suyuyla ve kullandığınız vileda ucuna uygun yöntemle temizlemeyi ihmal etmeyin. Her 2 - 3 ayda bir kez vileda ucunu değiştirmeyi unutmayın.

Mop Nasıl Temizlenir: Sık Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?