Yapay Çiçekler Nasıl Temizlenir?

İç mekan dekorasyonunda severek kullanılan yapay çiçekler, evdeki her eşya gibi tozlanır ve kirlenir. Peki, yapay çiçek temizliği nasıl yapılır, yapay çiçek tozu nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız yapay çiçek temizliğine dair tüm tüyolar bu yazımızda!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Yapay çiçek

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

İç ya da dış mekanda çiçek seviyor, evinizde yapay çiçeklere de yer veriyorsanız, bu yazımız tam da size göre! Yapay çiçekler, canlı bitkiler gibi gübreleme, sulama adımlarını içermez, dekorasyonunuzun güzel ve pratik parçalarını oluştururlar. Yapay çiçekler, canlı çiçekler gibi bakıma ihtiyaç duymasalar da, dekorasyonunuzun ilk günkü gibi iyi görünmesi için düzenli olarak temizlenmeleri gerekir. Peki, dekoratif yapay çiçekler nasıl temizlenir, yapay çiçek temizliği için gerekli malzemeler nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Dekoratif Yapay Çiçekler Nasıl Temizlenir?

Yapay çiçekler genellikle plastik ve ipekten yapılırlar. Oyuklu yapıları, hassas parçaları nedeniyle sürekli tozlanan ve kirlenen yapay çiçeklerin temizliği zahmetli bir iş gibi görünebilir. Yazımızı okumaya devam edin, yapay çiçek temizliğinizi kolaylaştıracak uzman tüyolarımızı öğrenin!

Yapay çiçeklerinizin ilk günkü gibi yeni kalması için her hafta mikrofiber bir bezle tozunu almalı, uzun vadede kirlenmesinin önüne geçmelisiniz.

 1. 1

  Yapay çiçeklerin tozunu alarak başlayın. Mikrofiber bir bez kullanabilir, zarar görmeyecekse sallayabilir ya da elektrik süpürgesinin ucuna çorap geçirerek tozlarını alabilirsiniz.

 2. 2

  Genişçe bir kovanın içine ılık su doldurun. İnatçı kir ve lekelerde etkili Omo Active Fresh Sıvı deterjandan birkaç damla ekleyin ve suyu köpürtün.

 3. 3

  Yapay çiçekleri bu suya bırakın.

 4. 4

  Lekeli bölgeleri elle hafifçe ovalayın.

 5. 5

  Yapay çiçekleri sudan çıkarın ve soğuk suyla durulayın.

 6. 6

  Temiz bir havluyla bastırmadan kurulayın.

 7. 7

  Havadar bir alanda, havlunun üzerine sererek kurumaya bırakın.

Yapay çiçekleriniz plastik içeriyorsa asla sıcak su kullanmayın!

İpek Çiçekler Nasıl Temizlenir?

İpek yapay çiçekler şıklığıyla ev dekorasyonunuzu süsler, pratikliğiyle kullanım kolaylığı sağlar. Peki, ipek çiçekler nasıl temizlenir?

İpek yapay çiçekleri temizlemek için birkaç yöntem tercih edebilirsiniz.

Yöntem 1: Yapay çiçek temizliğinde ilk yöntem tuz kullanmaktır. Tuz, yapay çiçeğinizdeki tozu ve kiri gevşetir, tertemiz yapar. Bu yöntem için plastik bir torbaya 1 kaşık kadar tuz ekleyin. Çiçeklerinizi plastik torbaya koyun ve torbayı bir dakika kadar yavaşça sallayın. Çiçekleri torbadan çıkarın. İşte bu kadar!

Yöntem 2: İpek yapay çiçekleri temizlemek için kullanılan yöntemlerden biri de sirke ve su kullanmak. Sprey şişesinin içine eşit oranda saf sirke ve su koyun. Şişeyi sallayın ve çiçeklerin üstüne sıkın. Kurumasını bekleyin. Artık tertemizler!

Yöntem 3: İpek yapay çiçeklerdeki toz ve kirleri temizlemek için bir diğer yöntem ise yıkamaktır. İpek yapay çiçekleri yıkamak için bir kovanın içine ılık su doldurun ve içine birkaç damla Omo Active Fresh Sıvı deterjan ekleyin. Suyu köpürtün ve çiçekleri içine daldırın. Çiçeklerin etrafını elinizle yavaşça ovalayın. Çiçekleri suda bekletmeden çıkarın ve temiz bir havluyla kurulayın. Sert hareketlerden kaçının.

Artık ipek yapay çiçeklerinizi kolayca temizleyebileceğiniz 3 yöntemi biliyorsunuz. Dilediğinizi seçin, çiçeklerinizi temizleyin!

Sahte Çiçekler Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Yapay çiçekler bulaşık makinesinde yıkanır mı diye düşünüyorsanız, cevap; kesinlikle hayır! Çünkü bulaşık makineleri yüksek ısı ile bulaşıkları yıkar, yüksek ısı ise yapay çiçekleri eritebilir, yapısını bozabilir. Bu yüzden, yalnızca sizin için hazırladığımız temizleme yöntemlerini kullanmalı, çamaşır ve bulaşık makinesi kullanmamalısınız.

Dekoratif Çiçeklerin Tozlanması Nasıl Engellenir?

Yapay çiçek temizliği nasıl yapılır öğrendik. Peki, yapay çiçeklerin tozlanması önlenebilir mi, nasıl önlenir sorularının cevaplarını inceleyelim…

Yapay çiçeklerin tozlanması ancak etraftaki tozların düzenli olarak temizlenmesiyle önlenebilir. Ancak bu da kesin çözüm değildir. Çünkü plastik ve ipek yapay çiçekler yapıları gereği tozları üstünde toplayarak kirlenmeye meyillidirler. Bu yüzden, her hafta mikrofiber bir bezle ya da elektrik süpürgesinin ucuna çorap geçirerek tozunu alabilir, tozun birikmesini ve çiçeklerin kirlenmesini önleyebilirsiniz.

Yapay çiçek temizliğine dair uzman tüyoları sizin için derledik. Bitki seviyorum, bahçe işleriyle uğraşmak benim hobim diyorsanız, bahçe bakımı nasıl yapılır, bitki bakımı nasıl olmalıdır, deve tabanı bakımı nasıl yapılır gibi yazılarımıza göz atabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kolay Toz Almak İçin Yapılması Gerekenler

  1. 1

   Düzenli Temizlik Yapın

   Tıpkı korkularınız gibi tozların üzerine ne kadar sık giderseniz, etkileri o kadar azalacaktır. Düzenli temizlik yapmak yalnızca tozların etkinliğini azaltmaz, aynı zamanda yaptığınız temizliğin etkili olduğu süreyi de uzatır. Arada sırada toz alma püskülü ile eşyalarınızın tozunu almayı göz ardı etmeyin ve unutmayın, tozlara karşı en iyi savunma, saldırıdır.

  2. 2

   Pratik Düşünün

   Doğru temizlik ürünlerini, uygun yerlerde kullanmak hem eşyalarınızın ömrünü uzatmanıza hem de temizlik deneyiminizi daha kolay bir hale getirmenize yardımcı olur. Temizlik başlı başına yorucu ve zor bir süreç. Eğer temizlikte yeniliklere açık olursanız bu süreci kendiniz için zorlaştırmamış olursunuz. Örneğin; yüksek raflara uzanmakta zorluk çekiyorsanız ıslak bez yerine bir toz alma fırçası kullanabilirsiniz.

   Temizlik dendiğinde akla ilk gelen ürünlerden biri olmasa da vazelin eşyalarınızın parlaklığını artırmak için kullanabileceğiniz ürünlerden bir tanesi. Tozunu almak istediğiniz yüzeye minik bir miktar vazelin dökün ve suyunu iyice sıktığınız bezle yavaşça ve her yere eşit dağılacak şekilde yayın. Vazelinle toz almak işte bu kadar kolay.

  3. 3

   Doğru Temizlik Ürünlerini Kullanın

   Evinizdeki neredeyse her yüzeyde kullanabileceğiniz, temizlik ve toz alma spreyi Vim Silikon Sprey ile tozlar artık canınızı sıkamaz. Doğaya zarar vermeyen ve çabuk tozlanmaları önleyen formülü ile Vim her temizliğinizde kendinize sorduğunuz “Toz almak için hangi deterjan en iyi performansı verir?” sorusunun cevabı.

  4. 4

   Yaratıcı Olun

   Temizlik yaparken yaratıcılığınızı konuşturabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Vazelin örneğinde olduğu gibi doğru ürünleri doğru eşyalarla bir araya getirdiğinizde işinizin nasıl kolaylaşacağına siz de şaşıracaksınız. İşte birkaç temizlik tüyosu:

   1. Çizilmesini istemediğiniz elektronik aletleriniz için kahve filtreleri oldukça uygun bir temizlik aracı olabilir.

   2. Toz alırken her zaman yukarıdan aşağı doğru gidin, böylece aynı yüzeyi iki defa temizlememiş olursunuz.

   3. Eski çorapları elinize takarak bezlerle temizleyemediğiniz yerlere rahatça ulaşabilirsiniz.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?