Evdeki Malzemelerle Bitki Bakımı Nasıl Yapılır?

Bitkilerin sağlıklı olması ve uzun süre canlı kalması için bitki bakımı yapmak çok önemlidir. Peki, bitki bakımı nasıl yapılır? Yazımızı okuyun, evde bulunan malzemelerle kolay bitki bakımı nasıl yapılır öğrenin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Evdeki malzemelerle bitki bakımı nasıl yapılır?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Doğayı evimize taşıyan bitkilerin, insanlar üzerinde pozitif etkileri saymakla bitmez. İç mekan bitkileri, hareket etmek çalışmak ve dinlenmek elverişli bir ortam yaratır. Yapılan araştırmalara göre iç mekan bitkileri, ruh halinizi olumlu yönde etkilerken konsantrasyonunuzu ve yaratıcılığınızı arttırır. İş ve evdeki sorumlulukların, dış etkenlerin neden olduğu stresi azaltır. Küçük bir tohumdan dala, yapraktan koca bir bitkiye dönüşürken, bir canlının büyüme sürecine ortak olduğunuz için anda kalmanıza yardımcı olur, huzur ve mutluluk sağlar. Ayrıca, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) çalışmalarına göre, evinize yerleştirdiğiniz bu güzel bitkiler, etkili ve doğal bir şekilde havayı temizleyerek sağlıklı bir ortam sunar.

Hem zihinsel hem fiziksel fayda sağlayan bitkilerin, doğru şekilde büyümeleri ve uzun süre canlı kalmaları için özen göstererek bakım yapmak gerekir. Bitki bakımı için çok para harcamaya, şifayı ilaçlarda aramaya gerek yok. Evde her zaman bulunan birkaç malzemeyle bitki bakımı yapabilir, canlı kalmalarını sağlayabilirsiniz. Peki, evdeki hangi malzemelerle bitki bakımı yapılabilir?

İşte, evdeki malzemelerle doğal bitki bakımı yöntemleri!

Sebze suları

Evet, yanlış okumadınız! Bol vitaminli sebze sularını dökmeyin, soğutun, bitkilerinize paylaştırın ve can katın. Ancak bu sebze sularının aşırı tuzlu olmamasına dikkat edin. Tuz bitkilerinize zarar verebilir.

Mevsim meyveleri

Mevsim meyvelerini tüketirken kabuklarını çöpe atmayın. Biriktirin, üzerine kaynar su dökün, 24 saat bu suda bekletin ve soğuyan suyu bitkilerinize paylaştırın. Bitkilerinizin ne kadar güçlendiğine inanamayacaksınız!

Yumurta

Yumurtayı kaynattığınız suyu dökmeyin, soğutun ve bitkilerinize paylaştırın. Yumurta kabuklarını da değerlendirmeyi unutmayın! Kabukları küçük parçalar haline getirin, bitkilerinizin toprağına yerleştirin. Yumurtadaki kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir sayesinde bitkileriniz çok sağlıklı, çok canlı olacak.

Çay posası ve kahve telvesi

Çay, kahve ve bitki severleri sevindirecek bir haberimiz var! Çay posası ve kahve telvesini çöpe dökmeyin, biriktirin, bitkilerinizin toprağına yerleştirin. Hazırladığınız bu doğal gübreyle bitkileriniz daha uzun süre canlı kalacak.

Artık evdeki malzemelerle doğal bitki bakımı nasıl yapılır biliyorsunuz! Siz de bu yöntemleri uygulayın, bitkilerinize iyi bakın.

Evde yetiştirebileceğiniz bitkileri öğrenmek için buraya tıklayın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Evdeki Bitkileri Kedilerden Korumak İçin Neler Yapılabilir?

  Kedi dostu bitkiler nelerdir öğrendiniz; ancak aklınıza takılan ufak bir sorun var: Evdeki bitkileri kedilerden korumak. Çiçekleri kedilerden korumak hiç de kolay değil. Doğada rahat bir şekilde istedikleri toprağı karıştırıp istedikleri bitkileri yiyebilen kediler, evcilleştikten sonra bazı içgüdüsel hareketlerini sürdürmektedir. Bu yüzden, gerekli bazı önlemleri alarak evdeki bitkileri kedilerden korumak mümkün. Hazırsak başlayalım:

  1. 1

   Çiçeklerinizi güvenli bir yere taşıyın.

   İlaçların, temizlik ve kozmetik malzemelerinin üstünde yer alan “çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın” ibaresini çiçeklerimiz ve kediler için de kullanabiliriz. Çiçeklerinizi korumak için verebileceğimiz ilk tavsiye, onları minik dostlarınızın erişemeyeceği, güvenli bir yere kaldırmanız olacaktır. Kedinizin zıplayamayacağı yükseklikteki raf veya dolap üstleri, kedinizin girmediği balkon ve odalar çiçekleriniz için ayırdığınız bir alan olarak kullanılabilir. 

  2. 2

   Çiçek toprağının üstünü taş ile kaplayın.

   Etrafınızda toprak görüp eşmek, koklamak istemeyen bir kedi oldu mu hiç? Dünyanın en uslu kedisi dahi toprak kokusunu aldığında koklamak, eşmek üzerine oturmak isteyecektir. Her an, elinizde süpürge ile toprak temizlemekten kurtulmak için saksıdaki çiçek toprağının üstünü minik taşlar ile doldurabilirsiniz. Hem böylelikle evdeki çiçekleri kedilerden korumak kolaylaşacak hem de saksınıza şık bir görünüm kazandırmış olacaksınız.

  3. 3

   Kokulardan yararlanın.

   Kimi kokular kedileri sakinleştirirken kimi kokular da kedileri bulunduğu ortamdan uzaklaştırır. Evdeki bitkileri kedilerden korumak için kedilerin sevmediği çam, limon, sirke gibi doğal ürünlerden yapılmış karışımları bitki yapraklarına sıkın. Bu karışımlar dışında kedileri bitkilerden uzak tutacak, kedi uzaklaştırıcı spreylerden satın alarak çiçeklerinizi kedinizden koruyabilirsiniz.

  4. 4

   Kedi çimi satın alın.

   Kediler doğası gereği bazen midelerini rahatlatıp sindirimi kolaylaştırmak bazen de sırf canları istediği için bitki yapraklarını yemekten hoşlanır. Evinizde, kedinizin midesini rahatlatmak için kedi çimi bulundurmayı denediniz mi? Dilerseniz küçük marketlerde dahi satılan bu çimeni satın alıp, kedinizin sevdiği bir köşeye yerleştirin. Kediniz ara ara çimini yiyerek ihtiyacını giderecektir. Bitki yeme ihtiyacını gideren kedinizin daha sonrasında bitkilerinizi daha az ziyaret etmeye başladığını göreceksiniz. Zamanla bitkileri kedilerden korumak gittikçe kolaylaşacak.

  5. 5

   Kedinizin yeterince oyuncağı var mı?

   Kedinizin bitkilerle oynamasının sebebi yeterince oyuncağının olmaması olabilir mi? Kedinizin bitkilerle ne zaman oynamaya başladığını gözlemleyin. Uzunca bir süre hareketsiz kalan kediniz, uykusundan uyanıp bitkilerinize gidiyor ve bitkileriniz ile dakikalarca vakit geçiriyor mu? Bu durumda kedinize kendi başına oynayabileceği oyuncaklar satın almalı, bu oyuncakların yerlerini ara ara değiştirmelisiniz ki kediniz can sıkıntısından bitkiler ile oynamak zorunda kalmasın. Kedinize oyuncağı evde kendiniz de yapabilirsiniz. Yazımızı okuyun ve evde kedi oyuncağı nasıl yapılır öğrenin.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?