Temiz Sandığımız Ancak Tuvaletten Bile Daha Pis Şeyler

Hijyenik temizlik yapabilmek için nereyi temizlemeniz gerektiği iyi bilmeniz lazım. Evinizde tuvaletten bile binlerce kat daha pis şeyler olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mutfak Lavabosu ve Temizleyici Sprey Sıvı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hijyen ve mikroplardan korunma deyince, aklımıza hep tuvalet ve banyo temizliği gelmektedir. Evinizdeki en pis şeyi söylemenizi istersek büyük ihtimalle tuvalet ya da klozet kapağını düşünürsünüz.

Çünkü ne kadar temizlesek, çamaşır suyu ile dezenfekte etsek de tuvaletteki mikroplar ve bakterilerden kurtulamadığımızı düşünme eğilimindeyiz. Ancak tuvaletten binlerce kat daha pis şeyler her an yanınızda veya mutfağınızda. Hayatınızdaki en pis şeyleri okuduktan sonra çok şaşıracaksınız.

Evinizdeki En Pis Şeyler

Zararlı mikroorganizmalar üzerine yapılan araştırmalar, tuvalet kapağının her santimetrekaresinde sadece 8 adet bakteri bulunduğunu ortaya koymaktadır. Zararlı mikropları barındıran eşyalarınızın bazıları, her zaman temiz olduğunu düşündüğünüz mutfağınızda yer alıyor olabilir.

Bulaşık Süngeri

Mutfağınızdaki en pis şey bulaşık süngeri desek abartmış olmayız. 14 farklı bulaşık süngeri üzerinde yapılan araştırmaya göre, süngerin her santimetrekaresinde 45 milyar mikrop bulunmaktadır. Bulaşık süngeri sadece suyu değil mikropları da içine hapsetmektedir. Ayrıca çoğu zaman ıslak kaldığı için mikropların üremesi için uygun ortama sahiptir. Kısacası bulaşık süngeri, tuvalet kapağından yaklaşık 200.000 kat daha kirlidir. 

Sterilize Etmek İçin Öneri: En kolay yol, bulaşık süngerini sık sık değiştirmektir. Daha etkili bir hijyen sağlamak için sünger yerine yıkanması ya da çamaşır suyu ile dezenfekte edilmesi mümkün olan bezleri tercih edebilirsiniz.

Kesme Tahtası

Sebze, meyve, et kesme tahtaları mutfak süngerinden sonra en fazla zararlı bakteri bulunduran eşyanız; yani mutfağınızdaki en pis şeyler arasında. Kesme tahtalarına fekal yani dışkı ile ilgili bakterilerin yerleşmesi çiğ et aracılığı ile olmaktadır. Et kesmek için kullandığınız tahtada salata yapacaksanız, size kesme tahtanızın tuvalet kapağından 200 kat daha kirli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Sterilize Etmek İçin Öneri: Et ve sebze için ayrı tahtalar kullanmayı ihmal etmeyin. Et için kullandığınız tahtayı, her kullanımdan sonra sabunlu sıcak su ile temizleyin.

Yeni Yıkanmış Çamaşırlar

Yeni yıkanmış çamaşırlar üzerinde mikroplar nasıl oluşur diye soracak olursanız, yanıtı elbette iç çamaşırları. Çamaşır makinesine atılan bir sepet dolusu iç çamaşırı, en az 100 milyon bakterinin birlikte yıkadığınız diğer çamaşırlara geçmesine neden olur. Peki, bu durumun sebep olduğu mikroplardan nasıl korunuruz?

Sterilize Etmek İçin Öneri: İç çamaşırlarını ayrı yıkamaya özen gösterin. Çamaşır makinenizi düzenli aralıklarla dezenfekte etmeyi unutmayın. İç çamaşırlarını yıkarken, Domestos Etkili Omo Matik Toz Deterjanı tercih ederek çamaşırlarınızda hijyen sağladığınızdan emin olabilirsiniz.

Duş Başlığı

Sizi temizlemek üzere tasarlanmış duş başlığının temizliği çok aklımıza gelmemiş olabilir. Duş başlığında mikroplar nasıl oluşur diye soracak olursanız, bunun nedeni sürekli olarak sıcak ve nemli ortamda durması ve temizlik yaparken klozet kadar göze çarpmadığı için içerisinde bakteri üremesidir.

Sterilize Etmek İçin Öneri: Küçük bir poşetin içine su ve bir miktar Domestos ekleyin. Duş başlığını bu karışımın olduğu poşetin içinde birkaç saat bekletip durulayın. Böylelikle duş alırken mikroplara maruz kalmadığınızdan emin olabilirsiniz.

Bilgisayar Klavyesi

Bilgisayarınızın klavyesi evinizdeki en pis şeyler arasında değil belki fakat klozet kapağından 5 kata kadar daha kirli olduğu bir gerçek. Sürekli elinizle temas ediyor olması bir yana eğer sandviçinizi bilgisayar başında yiyor ve dökülen ekmek kırıntılarını önemsemiyorsanız, klavyenizde bakterilerin hızla çoğaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sterilize Etmek İçin Öneri: Ellerinizi ve klavyeyi sürekli olarak temizlemek hijyen için temel koşul. Aynı zamanda elektronik aletler için olan antibakteriyel temizlik bezleri ile klavyenizi düzenli olarak sterilize edebilirsiniz.

Cebinizdeki En Pis Şeyler

Cep Telefonları

En çok kullandığımız elektronik alet olan cep telefonları, klozetlere oranla %80 daha fazla bakteri üretmektedir. Cep telefonları hem sürekli elimizde olduğu için hem de telefonla konuşma esnasında yüzümüzle temas ettiği için yanımızda taşıdığımız en pis şeyler  arasındadır diyebiliriz.

Sterilize Etmek İçin Öneri: Cep telefonları için olan dezenfekte edici bezlerle, telefonunuzu düzenli olarak temizleyebilirsiniz.

Para

Para, gün içerisinde sayısız kez el değiştirmektedir. Özellikle kağıt paralar, 48 saate kadar yaşayabilen ve hastalığa neden olan virüsleri yaymada daha etkili bir araç olabilir. Kirli tuvalet, paraların yanında bu konuda daha masumdur desek abartmış olmayız. Paralar, 200.000’e kadar bakteri içerebilmekte ve aynı zamanda kullandığımız cüzdanları da tuvaletten daha pis şeyler sıralamasında üst sıralara taşımaktadır.

Sterilize Etmek İçin Öneri: Para ile işlem yaptıktan sonra elleri yıkamak, paranın bulaştırdığı mikropların neden olduğu hastalıklar ve salgın hastalıklardan korunmak için en doğru tedbirdir.

Üst üste dizilmiş madeni bozuk paralar

Ortak Kullanım Alanlarındaki En Pis Şeyler

Restoran Menüsü

Restoran menüleri, ortalama 185.000 çeşit yani tuvalet kapağından yaklaşık 100 kat daha fazla bakteri barındırmaktadır. Menüler çok sık temizlenmediği için yemek yemeye gittiğiniz mekanlardaki en pis şeyler arasında üst sıralardadır.

Sterilize Etmek İçin Öneri: Restorana gittiğinizde ellerinizi, sipariş verdikten sonra yıkarsanız bakterilerden korunmuş olursunuz.

ATM

ATM’deki her tuş, ortalama 1.200 kadar mikrop barındırmaktadır. Buna bir de temas ettiğiniz para yoluyla taşınan mikropları eklersek artık nakit para taşımak istemeyebilirsiniz.

Sterilize Etmek İçin Öneri: ATM’de işiniz bittiğinde mümkünse elinizi yıkayarak, yanınızda yoksa el dezenfektanları yardımıyla mikroplardan korunabilirsiniz.

Ofis Masası

Ofis masası, tuvaletten tam 400 kat daha fazla bakteri içermektedir. Bunun nedeni hem her gün uzun saatlerinizi masa başında geçirmeniz hem de tuvaletten daha pis şeyler arasında olan klavye, fare gibi bilgisayar parçalarını içeriyor olmasıdır. Yemeğinizi de masanızda yiyor ve ardından dezenfekte edici bezlerle silmiyorsanız, yapılan araştırma sonuçlarına göre, yemek yemek için tuvaletin daha temiz bir yer olduğunu söyleyebilir.

Sterilize Etmek İçin Öneri: Her gün ya da gün aşırı dezenfekte edici yüzey temizleyicilerle ya da mendillerle masanızı sildiğinizden emin olun. Bunu yaparken klavyenizi de unutmayın. Yiyecekleri uzun süre masanızda tutmamaya dikkat edin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?