Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Cüzdan, Para ve Kredi Kartı Nasıl Dezenfekte Edilir?

Kirli para nasıl temizlenir sorusunun cevabı ve cüzdan temizliği hakkında bilgiler bu yazıda.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte temizlik alışkanlıklarımızın değişime uğradığı ve temizlik kriterlerimizin eski yaşantımıza kıyasla daha da yükseldiği kesin. Bunun yanında gerek kağıt paraların gerek bozuk paraların zamanla çok fazla kir topladıkları da bilinen bir gerçek.

Madeni paralarınızı temizlemek ve parlatmak, kağıt paralarla kıyaslandığında daha kolaydır ve temizlik için tercih edebileceğiniz pek çok yöntem vardır. Elbette uyarmadan geçmeyelim; herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerektiğini unutmayın. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin.

Bu yazımızda para nasıl dezenfekte edilir, kağıt para nasıl temizlenir, bozuk para nasıl temizlenir, kredi kartı nasıl dezenfekte edilir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Para temizleme ve kağıt para dezenfekte etme yöntemleri ve madeni para temizleme hakkında ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kağıt Para Nasıl Dezenfekte Edilir?

Araştırmalar, kağıt paranın bir seferde yüzlerce bakteri türünü yüzeyinde tutabileceğini belirtiyor. Bu nedenle de özellikle bu pandemi döneminde uzmanlar kağıt para kullanımından uzak durulmasını ve alternatif ödeme yöntemlerinin kullanılmasını öneriyorlar. Pandemi döneminde kağıt para kullanımından mümkün oldukça kaçınsanız da kağıt para kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Peki bu tür durumlarla karşı karşıya kaldığınızda nelere dikkat etmelisiniz? Kağıt paraları dezenfekte etmek mümkün mü? Evde kağıt para nasıl temizlenir?

Kağıt paranın yapısına zarar vermeden sabunlu ılık suya kısa süreliğine batırarak dezenfekte edebilirsiniz. Daha sonra kağıt paraları bir bezle hafifçe silmeden önce temiz suyla durulanmalısınız. Sabunlu suyla yıkayıp duruladığınız kağıt paralarınızı ardından kuruması için güneşin altına yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak kağıt paralarınızı dezenfekte edebilir ve yüzeyindeki mikroplardan arındırabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Temizlenir?

Banka ve kredi kartları günlük hayatta en sık kullandığımız ödeme yöntemleri arasında yer alıyor, dolayısıyla mikropların ve bakterilerin üremesi için çok elverişli yüzeyler olduğu biliniyor. Bu nedenle de kredi kartı nasıl dezenfekte edilir, ne sıklıkla temizlenmelidir gibi soruların cevaplarını merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle pandemi sürecinde kredi kartı ve banka kartı kullanımının arttığı göz önünde bulundurulduğunda kartların düzgün yöntemlerle dezenfekte edilmesi büyük önem taşıyor.

Kredi kartınızı veya banka kartınızı dezenfekte etmek için alkollü bir bezle silebilirsiniz. Kartınızı alkollü bezle dezenfekte ederken özellikle de kart üzerinde yer alan numaraların aralarını güzelce silebilir ve ardından kurulayabilirsiniz.

Eski Para Nasıl Temizlenir ve Antika Para Temizlenmeli Midir?

Eğer madeni paralarınız değerli ya da antika ise ve gelecekte onları satmayı düşünüyorsanız, önce bir uzmana danışın. Eski madeni paralar nasıl temizlenir, küflenmiş para nasıl temizlenir, paslanmış demir para nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını öğrenerek madeni paralarınızı zarar vermeden temizleyebilirsiniz.

Ancak hobi olarak madeni para biriktiriyorsanız ve onları satma niyetiniz yoksa paralarınızı gönül rahatlığıyla temizleyebilir ve parlatabilirsiniz. Elden ele dolaşan bozuk paralar mikrop toplar, o yüzden onları temizlemek sağlığa uygunluk açısından da faydalıdır. Özellikle çocuğunuz madeni para koleksiyonu yapmaya başlamışsa, mutlaka paraları temizleyerek mikroplardan arındırın.

Bozuk paraları kolaylıkla temizlemenin bir yolu, su ve kumla birlikte, hava almayan bir kavanoza koymaktır. Kavanozun kapağını kapattıktan sonra sallayarak madeni paralarınızı parlatın. Bu yöntem antika madeni paralar için uygun değildir.
Reklam

Eski ve Küflenmiş Madeni Paralar Nasıl Temizlenir?

Eğer madeni para nasıl temizlenir merak ediyorsanız, bu işin doğruluğu kanıtlanmış pek çok yöntemi vardır.

 1. Doğru temizlik ürünlerini seçin

  Asla mücevher ya da metal temizleyici kullanmayın. Bunların içerisinde bulunan, sert kimyasal maddeler madeni paralarınıza zarar verecektir. Madeni paralarınızı her zaman kumaş bir bezle temizleyin. Mendil, kağıt havlu gibi kağıt bazlı materyaller paranın yüzeyini çizebilir. Parmaklarınızda biriken yağ ve kirlerden kurtulmak için temizliğe her zaman ellerinizi su ve sabunla yıkayarak başlayın.

 2. Soğuk suyla durulayın

  Madeni paralarınızın üstüne soğuk su tutun. Böylece paraların üzerinde biriken kir ve tozlar yok olmaya başlayacaktır. Mümkünse hızlıca akan suyu tercih edin.

 3. Ilık sabunu suda bekletip temizleyin

  Paralarınızı ılık sabunlu suda bekletin. Suya bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin. Bu karışımda bekletilen bozuk paraları teker teker ovarak kir ve tozlardan arındırın. Bozuk paralarınızın çizilmemesi için bu işlemi uygularken metal ya da seramik kâseler yerine plastik kâseleri tercih edin.

 4. Girinti ve çıkıntıları unutmayın

  Yapışan kirleri bir kürdan ya da yumuşak tüylü bir dış fırçası ile temizleyin. Biraz sabunlu ılık suyun da yardımıyla bozuk paralara yapışan inatçı lekelerden kurtulun.

 5. Sirkenin temizleyici gücünden yararlanın

  Çok kirli olan madeni paraları bir bardak sirke içinde, en az 30 dakika, mümkünse tüm gece bekletin. Her ne kadar virüslere karşı dezenfektan etkisi olmasa da, sirkenin içindeki asit gözle görülen zor lekeleri çıkaracaktır.

 6. Madeni paraları durulayın

  Madeni paraları sıcak suyla durulayın. Tüm sabun ve sirke kalıntılarının gittiğinden emin olun. Elinizi sıcak suyla yakmamaya da dikkat edin. Son bir kez paraları damıtılmış suyla durulayın. Damıtılmış suyla dolu bir kâseye teker teker bozuk paralarınızı batırarak parlatın.

 7. Mutlaka kurulayın

  Yumuşak bir havluyla bozuk paralarınızı kurulayın. Paraları ovmayın, yavaşça nemlerini alın ve kurumaya bırakın.

Paslı Para Nasıl Temizlenir?

Paslı para temizliğinde süreç biraz daha uzayabilmektedir.

 1. Soğuk suyla durulayarak başlayın

  Bozuk parayı soğuk akan su altında yıkayın. Madeni parayı kenarlarından tutun: yüzeye doğrudan dokunmak yüzeyde küçük çizikler bırakabilir. Madeni paranın yüzeyini korumak istiyorsanız ovalamayın.

 2. Suyun basıncı yüksek olmalı

  Suyu bozuk para üzerinde bir dakika kadar akıtın. Su basıncınız ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

 3. Fırçalayarak temizleyin

  Madeni parayı hafifçe fırçalayın. Kir kalırsa, bozuk parayı yumuşak bir diş fırçası ve bulaşık sabunu ile hafifçe ovalayın. Kılları daha da yumuşatmak için diş fırçasını ılık su altında çalıştırın. Bozulmuş kir ile bozuk paranın çizilmesini önlemek için fırçayı ve bozuk parayı sık sık durulayın. Fazla baskı uygulamayın ve madeni paranın yalnızca kirli alanını fırçalamaya odaklanın.

 4. Detayları atlamayın

  Yüzey temizliğinde kabuklaşmış kiri çıkarmak için kürdan veya hassas tornavida gibi küçük, keskin bir alet kullanın. Kiri dikkatlice kaldırın ve kazıyın ve madeni paranın yüzeyini çizmemeye çalışın.

 5. Sirke kullanın

  Madeni paranın üzerine biraz sirke dökün. Yaklaşık on dakika bekleyin, ardından sirkeyi diş fırçasıyla ovalayın. Bu, madeni paraya daha parlak bir görünüm kazandırabilir.

 6. Güzelce durulayın

  Madeni parayı tekrar durulayın. Islattıktan sonra, madeni parayı çok ılık, akan su altında iyice durulayın. Madeni para size göre yeterince temizse, kurutmaya devam edin. Asidi madeni paranın üzerinde bırakmayın, aksi takdirde dağlanmaya devam edecek ve çirkin bir yeşil bir tabaka oluşacaktır.

 7. Son olarak kurulayın

  Bozuk parayı kurutun. Bozuk parayı yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle kurulayın ve ardından kurumayı tamamlamak için bozuk parayı yumuşak, kuru bir bez üzerine koyun.

Temizlemenin madeni paralarınızın değerini etkileyebileceğinin bilincinde olduğunuz sürece, paralarınızı bu kolay yöntemlerle temizleyebilirsiniz. Birkaç basit adımla, madeni paralarınızdaki mikrop ve kirlerden kurtulabilir, yeni ve parlak görünümlü bozuk paralara kavuşabilirsiniz.

Deri Cüzdan Nasıl Temizlenir?

Deri bir cüzdan zamansız bir moda anlayışının en uygun tarifi olabilir, ancak zaman geçtikçe güzelliği kir tarafından donuklaşabilir. Ömrünü uzatmak ve yeni görünmesini sağlamak için deri cüzdanınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. İşte cüzdanınız evde temizlemek için yapmanız gerekenler!

 1. Cüzdanınızı tamamen boşaltın

  Cüzdanınızın içini boşaltın ve kiri temizlemek için kuvvetlice sallayın. Cüzdanın içini silmek için yumuşak ve kuru bir temizleme bezi kullanın.

 2. Doğru temizlik malzemelerini seçin

  Cüzdanınızı temizlerken ılık su, sünger ya da yumuşak bez kullanabilirsiniz. İsterseniz temizlik için bir miktar arap sabunu da uygulayabilirsiniz.

 3. İnatçı lekeleri unutmayın

  Deri cüzdan lekesi nasıl çıkar, dersiniz nemli yumuşak bezi kullanarak, lekeler tamamen gidene kadar lekeli alanı birkaç kez silin, sonrasında da cüzdanınızın tamamını temizleyin. Unutmayın, deri cüzdanınızın bütünlüğünü korumak için, silme hareketlerinizin dokusuyla mükemmel bir uyum içinde olması gereklidir.

 4. Güzelce kurulamayı unutmayın

  Cüzdanınızın tamamen silindiğine emin olduktan sonra temiz ve kuru bir havlu alın. Bu havluyu fazla nemi veya sabun kalıntısını silmek için kullanın.

 5. İnatçı lekeler için bir uzmana danışın

  Eğer hala lekeler çıkmadıysa bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

Deri cüzdan bakımı da en az temizliği kadar önemlidir, özellikle temizlikten sonra deri cüzdanınızın dışına cila, vazelin ya da badem yağı gibi ürünlerle bakım yapabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Aslen yayınlandı