Cüzdan, Kredi Kartı ve Kağıt Para Nasıl Temizlenir?

Kirli para nasıl temizlenir, kağıt para nasıl dezenfekte edilir, paslı para nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını ve cüzdan temizliği hakkında bilgileri sizin için derledik.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
İçinde para ve kartların olduğu pembe bir cüzdan

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte temizlik alışkanlıklarımızın değişime uğradığı ve temizlik kriterlerimizin eski yaşantımıza kıyasla daha da yükseldiği kesin. Bunun yanında gerek kağıt paraların gerek bozuk paraların zamanla çok fazla kir topladıkları da bilinen bir gerçek.

Madeni paralarınızı temizlemek ve parlatmak, kağıt paralarla kıyaslandığında daha kolaydır ve temizlik için tercih edebileceğiniz pek çok yöntem vardır. Elbette uyarmadan geçmeyelim; herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerektiğini unutmayın. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin.

Bu yazımızda para nasıl dezenfekte edilir, kağıt para nasıl temizlenir, bozuk para nasıl temizlenir, kredi kartı nasıl dezenfekte edilir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Para temizleme ve kağıt para dezenfekte etme yöntemleri ve madeni para temizleme hakkında ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kağıt Paralar Nasıl Dezenfekte Edilir?

Araştırmalar, kağıt paranın bir seferde yüzlerce bakteri türünü yüzeyinde tutabileceğini belirtiyor. Bu nedenle de özellikle bu pandemi döneminde uzmanlar kağıt para kullanımından uzak durulmasını ve alternatif ödeme yöntemlerinin kullanılmasını öneriyorlar. Pandemi döneminde kağıt para kullanımından mümkün oldukça kaçınsanız da kağıt para kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Peki bu tür durumlarla karşı karşıya kaldığınızda nelere dikkat etmelisiniz? Kağıt paraları dezenfekte etmek mümkün mü? Evde kağıt para nasıl temizlenir?

Kağıt paranın yapısına zarar vermeden sabunlu ılık suya kısa süreliğine batırarak dezenfekte edebilirsiniz. Daha sonra kağıt paraları bir bezle hafifçe silmeden önce temiz suyla durulanmalısınız. Sabunlu suyla yıkayıp duruladığınız kağıt paralarınızı ardından kuruması için güneşin altına yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak kağıt paralarınızı dezenfekte edebilir ve yüzeyindeki mikroplardan arındırabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Temizlenir?

Banka ve kredi kartları günlük hayatta en sık kullandığımız ödeme yöntemleri arasında yer alıyor, dolayısıyla mikropların ve bakterilerin üremesi için çok elverişli yüzeyler olduğu biliniyor. Bu nedenle de kredi kartı nasıl dezenfekte edilir, ne sıklıkla temizlenmelidir gibi soruların cevaplarını merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle pandemi sürecinde kredi kartı ve banka kartı kullanımının arttığı göz önünde bulundurulduğunda kartların düzgün yöntemlerle dezenfekte edilmesi büyük önem taşıyor.

Kredi kartınızı veya banka kartınızı dezenfekte etmek için alkollü bir bezle silebilirsiniz. Kartınızı alkollü bezle dezenfekte ederken özellikle de kart üzerinde yer alan numaraların aralarını güzelce silebilir ve ardından kurulayabilirsiniz.

Eski Para Nasıl Temizlenir ve Antika Para Temizlenmeli Midir?

Eğer madeni paralarınız değerli ya da antika ise ve gelecekte onları satmayı düşünüyorsanız, önce bir uzmana danışın. Eski madeni paralar nasıl temizlenir, antika para nasıl temizlenir, paslanmış para nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını öğrenerek madeni paralarınızı zarar vermeden temizleyebilirsiniz. Eski para temizleme işlemi için bir miktar tuz ve sirkeyi karıştırabilir ve bu karışımla eski madeni paralarınızı güzelce ovabilirsiniz. Antika pirinç ve bakır paraları parlatmak için hazırladığımız adımları izleyebilirsiniz.

Ancak hobi olarak madeni para biriktiriyorsanız ve onları satma niyetiniz yoksa paralarınızı gönül rahatlığıyla temizleyebilir ve parlatabilirsiniz. Elden ele dolaşan bozuk paralar mikrop toplar, o yüzden onları temizlemek sağlığa uygunluk açısından da faydalıdır. Özellikle çocuğunuz madeni para koleksiyonu yapmaya başlamışsa, mutlaka paraları temizleyerek mikroplardan arındırın.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Deri Cüzdan Nasıl Temizlenir?

  Deri bir cüzdan zamansız bir moda anlayışının en uygun tarifi olabilir, ancak zaman geçtikçe güzelliği kir tarafından donuklaşabilir. Ömrünü uzatmak ve yeni görünmesini sağlamak için deri cüzdanınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. İşte deri cüzdan temizliği için gerekli adımlar.

  1. 1

   Cüzdanınızı tamamen boşaltın

   Cüzdanınızın içini boşaltın ve kiri temizlemek için kuvvetlice sallayın. Cüzdanın içini silmek için yumuşak ve kuru bir temizleme bezi kullanın.

  2. 2

   Doğru temizlik malzemelerini seçin

   Cüzdanınızı temizlerken ılık su, sünger ya da yumuşak bez kullanabilirsiniz. İsterseniz temizlik için bir miktar arap sabunu da uygulayabilirsiniz.

  3. 3

   İnatçı lekeleri unutmayın

   Deri cüzdan lekesi nasıl çıkar, dersiniz nemli yumuşak bezi kullanarak, lekeler tamamen gidene kadar lekeli alanı birkaç kez silin, sonrasında da cüzdanınızın tamamını temizleyin. Unutmayın, deri cüzdanınızın bütünlüğünü korumak için, silme hareketlerinizin dokusuyla mükemmel bir uyum içinde olması gereklidir.

  4. 4

   Güzelce kurulamayı unutmayın

   Cüzdanınızın tamamen silindiğine emin olduktan sonra temiz ve kuru bir havlu alın. Bu havluyu fazla nemi veya sabun kalıntısını silmek için kullanın.

  5. 5

   İnatçı lekeler için bir uzmana danışın

   Eğer hala lekeler çıkmadıysa bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

  Deri cüzdan bakımı da en az temizliği kadar önemlidir, özellikle temizlikten sonra deri cüzdanınızın dışına cila, vazelin ya da badem yağı gibi ürünlerle bakım yapabilirsiniz. Deri cüzdan ve çanta bakımı ipuçlarıyla çanta ve cüzdanlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Para ve cüzdan gibi her gün temas halinde olduğumuz akıllı telefonlarımızı düzenli olarak temizlemek de çok önemlidir. Akıllı telefon temizleme adımlarını düzenli olarak takip ederek mikroplardan kurtulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?