Popüler Banyo Dekorasyon Temaları

Banyonuzu yeniden tasarlamak mı istiyorsunuz? Yazımızı sonuna kadar okuyarak hayalinizdeki banyonun hangi tarza uygun olduğunu öğrenin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Banyo Görseli

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Banyo, dekorasyonu ve temizliğiyle en çok dikkat ettiğimiz alanlardan biri. Ürünlerin akıllıca depolanması, malzemelerin işlevsel ve pratik olması gibi nedenlerden banyo yenilemek, dekore etmek kafa karıştırıcı olabilir. Kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için önce belirli bir tarz/tema seçmelisiniz. Sonrasında renklere, duş sistemlerine, tuvalete ve aksesuarlara kolayca karar verebilirsiniz.

İşte popüler banyo dekorasyon temaları:

Modern Banyolar

Modern banyo modelleri genel olarak geometrik şekilleri, doğal renkleri ve düz çizgileri içerir. Modern temasını kullanabilmeniz için güncel trendleri yakalamanız gerekir. Değişen trendlere ayak uydurmak için büyük eşyaları sade seçmeli, küçük, dekoratif eşyaları dönemin modasına uygun seçmelisiniz. Bu sayede her dönem modern bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Minimal Banyolar

Popülerleşen minimalist yaşam tarzını banyolara taşımaya ne dersiniz? Minimal bir banyo istiyorsanız "az, daha çoktur." fikrini benimsemelisiniz. Burada konu, banyo küçük olduğu için az eşya kullanmak değil, az eşya ile ortama katılan ferahlık ve şıklıktır. Göz yorucu ve işlevsiz malzemeleri ortadan kaldırarak ferah ve sade bir hava yakalamalısınız. İşlevselliği ön plana çıkaran beyaz, gri, siyah gibi nötr renkleri kullanarak nesnelere dikkat çekebilirsiniz.

Eklektik Banyolar

Yunanca ‘eklektos’ (seçilmiş) kelimesinden gelen eklektik, tek başına anlam ifade eden unsurların birden fazlasını toparlayarak meydana getirilen yeni sistem veya sistemler anlamında kullanılıyor. Eklektik banyo temasını seçerek farklı akım ve stilleri bir arada kullanabilir, özgün bir banyo yaratabilirsiniz.  Renk, biçim ve desenlerin nasıl olacağı, hayal gücünüze bağlı. Tarz sahibi uyumsuzlukları yakalarken denge ve uyum aramamalısınız.

Country/Kırsal Banyolar

Nostaljik detayları ve kır evlerinin nüanslarını taşıyan country banyolarla kendinizi bir zaman tünelinde hissedebilirsiniz. Country temasında çiçek desenleri, yumuşak kenarlı biçimler, taze çiçekler kullanarak sade, kolay kullanılabilir bir banyo oluşturmalısınız. Yumuşak ve pastel renklerde duvarlar ya da çiçek desenli duvar kağıtları, desenli karolar, klasik tarzda bir küvet, pirinç armatürler ile country/kırsal banyo temasını yakalayabilirsiniz.

Rustik Banyolar

Doğadan esinlenen rustik temalı banyoların olmazsa olmazı ahşaptır. Ahşap seviyorsanız kesinlikle fazla ahşap içeren rustik banyo temasını tercih etmelisiniz. Rustik banyoya modern bir dokunuş için yine doğadan esinlenerek duvarlarda taş, mobilyalarda ahşap kullanarak şık bir hava yaratabilirsiniz. Kahverenginin hakim olduğu banyolarda kontrast yaratmak için bej ve beyaz renklerini de kullanabilirsiniz.

Hayalinizdeki banyo temasını seçip, uygun dekoratif nesnelerle tamamladıktan sonra düzenli olarak banyo temizliği yapmalısınız. Unutmayın, doğru yöntemlerle temizlenen banyo, pırıltılı musluklar, temiz fayans ve taşlar seçtiğiniz temayı daha iyi gösterecektir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Banyo Düzeni ve Hijyen için Açık Alanlar Yaratın

  Banyoda açık alan yaratmanın temizliği kolaylaştırdığını biliyoruz. Ayrıca bu yöntem, küçük banyolar için dekorasyon açısından da büyük önem taşır; banyoyu olduğundan daha büyük ve ferah gösterebilir. Banyonuzu mümkün olduğunca geniş göstermek ve kolayca temizlemek için bazı öneriler:

  1. 1

   Açık Raf Banyo Düzeni

   Dolapsız ve açık raflı bir banyo düzeni ferah bir görünüm sağlayacaktır ve özellikle küçük banyo düzeni için etkili bir yöntemdir. Açık raf düzeni aynı zamanda temizlemek için daha az yer ve alan olduğu anlamına gelir. Açık raf kullanılarak banyo havlu düzeni, sepetler ve düzenleyici kutular da dekoratif bir unsur olarak kullanılabilir.

   Ancak düzenlemeniz gereken çok fazla eşya varsa dolaplar kaçınılmazdır ve banyo dolabı düzenleme daha da önem kazanır. Uzun boylu bir konsol bir çok şeyi saklamak için pratik bir yoldur. Duvara asılı dolaplar da geniş bir alan sağlar.

  2. 2

   Gömülü ve Aynalı Dolaplar

   Duvara gömülü veya aynalı dolaplar tercih etmek, banyonuzun daha ferah görünmesini sağlarken banyo havlu düzeni sağlama konusunda da size ekstra depolama alanı sunacaktır.

  3. 3

   Lavabo Altındaki Dolaplar

   Duvara monte edilen lavaboların hijyenik bir alternatif olduğunu söylemiştik. Lavabonun altına boruları gizlemek için yapılan dolabı, temizlik malzemelerinizi muhafaza etmek için kullanabilirsiniz.

   banyo rafı üstünde sabunluk ve diş fırçası bardağı
 • Hijyenik Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

  Birçok kişi banyonun mümkün olduğunca hijyenik olması gerektiği konusunda hemfikirdir; ancak banyo düzeni hem hijyenik hem de stil sahibi bir şekilde sağlanabilir mi? İşte hem şık hem de temiz bir banyo düzeni için yararlanabileceğiniz dekoratif aksesuarlar:

  1. 1

   Sabunluk

   Araştırmalar sıvı veya köpük sabunların mikropların yayılmasını önleme konusunda, geleneksel kalıp sabunlardan daha iyi olduğunu gösteriyor. Bu kısmen formülleriyle alakalı olsa da, en önemlisi katı sabuna herkesin eli değmekte ve aynı zamanda sabun lavabo ile bir şekilde temas etmektedir. Sıvı sabun ile bu hijyen problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Şık bir sabunluk kullanarak hem lavabo düzeni hem de hijyen açısından olumlu bir adım atabilirsiniz.

  2. 2

   Havlu Askısı

   Banyodaki en büyük hijyen sorunlarından biri küflenmedir. Bunun nedeni banyoların genel olarak oldukça küçük ve nemli ortamlar olmasıdır. Bu, küf ve bakteri oluşumu için elverişli bir ortam sunar. Ancak basit bir yöntemle bu duruma karşı önlem alabilirsiniz. Havlularınızı kullandıktan sonra nemli bir şekilde bırakmak, nem seviyesini artırır.

   Havluları asacak bir askı veya kanca monte edebilirsiniz. Havluların kuruması için daha geniş bir alan yarattığından uzun havlu askılığı kullanabilirsiniz. Alternatif olarak ise ısıtmalı bir havlu askısını tercih edebilirsiniz.  Bunun yanı sıra, bir sepete misafirlerinizin kullanması için koyacağınız küçük el havluları hem kullanışlı olacak hem de banyonuzda oldukça dekoratif duracaktır.

  3. 3

   Diş Fırçası Kabı

   Çoğu kişi diş fırçasını lavabonun yanına yerleştirir; ancak bu durum mikropların diş fırçasının kıllarına ulaşmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca, yere düşme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Klozetin kapağı açık vaziyetteyken sifonu çektiğinizde de, bakteriler uzak mesafelere kadar yayılmaktadır. Bu nedenle diş fırçasını kapalı bir bölümde, mümkünse banyo dolabının içerisinde tutmak en hijyenik yoldur.

 • Banyo Temizliği Püf Noktaları

  Pratik ve kolay bir banyo temizliği için aşağıdaki banyo temizliği püf noktaları ve ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

  1. 1

   Tuvaleti temizleyin

   Klozet içindeki kireç temizleme işlemi için biraz Domestos Köpük Çamaşır Suyu sıkın. Aktif mikro köpük teknolojisi sayesinde yüzeylere tutunabilen yeni nesil köpük çamaşır suyunun beyazlatma gücüne güvenin ve temizliğe devam edin. Ovalama gerektirmeyen formülüyle Domestos Köpük Çamaşır Suyunu uygulayıp sifonu çekmeden önce, tuvalet temizleyicisinin koku ve lekeler üzerinde derinlemesine etkili olması için yüzeyde bir süre kalması gerekir. Siz de bu sırada diğer işlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Klozet içi nasıl temizlenir merak ediyorsanız tuvaletteki kireci temizleme yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

  2. 2

   Lavaboyu temizleyin

   Tuvalete dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Temiz ve kuru bir bezle lavabodaki fazla suyu silin, lavabo ve muslukları çamaşır suyu benzeri bir ürünle temizleyin. Lavabo temizliği adımlarını izleyerek lavabonuzdaki lekelerden kurtulabilirsiniz.

  3. 3

   Küveti ve duş kabinini temizleyin

   Domestos Köpük Çamaşır Suyu gibi güçlü temizleyici bir ürünü küvet ve duş kabini camına püskürtün. Yüzeylere tutunan köpük sayesinde su kalıntılarına ve kirlere hızlıca müdahale ederken tam anlamıyla hijyene kavuşun. Böylece biriken sabun kalıntılarından kurtulurken banyonuzun temiz ve ferah kokmasını sağlarsınız. Su lekelerini çıkarmak için duş kabini camını kuru bir bezle hızlıca silin.

  4. 4

   Yerleri temizleyin

   Banyo zeminini süpürün ve bu işlemi yaparken köşelerde birikmiş toz topaklarını da unutmayın. Banyonuz halı kaplıysa elektrik süpürgenizi kullanın. Saç ve tüy gibi büyük toz parçalarını çöpe atın. Gerekiyorsa çöp poşetini değiştirin.

  5. 5

   Son dokunuşlar

   Misafirleriniz gelmeden birkaç dakika önce banyonuzu kontrol ederek yapmayı unuttuğunuz bir şey kaldı mı veya ortada duran gereksiz bir şey var mı diye bakın. Tuvaleti fırçalayıp sifonu çekmeyi unutmayın. Siz banyonun temizliğini bitirene kadar, tuvalet temizleyicisi etkisini göstermiş olacaktır.

  6. 6

   Çok amaçlı ürünler kullanın

   Zamanınız kısıtlıysa, her yüzeye uygun ürünü bulmak için dolapları karıştırarak vakit kaybetmeyin. Çok amaçlı ürünler bu durumlarda idealdir. Domestos Hijyenik Çok Amaçlı Sprey gibi temizlik malzemeleri banyo lavabosundan fayanslara, küvetten duş kabinine kadar hemen hemen her yüzeyde kullanılabilir.

  7. 7

   Dip köşe temizleyin

   Banyonuzu ayda en az bir kez dip köşe temizleyin; fayansları silin, duvarlardaki küfleri temizleyin ve dolapların üstü gibi ulaşılması zor yerlerin tozunu alın. Detaylı temizliklerinizde özellikle banyodaki küf lekeleri kolaylıkla nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, “Banyodaki Küf Lekeleri Nasıl Çıkar” başlıklı yazımız size yol gösterecektir.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?