Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yumuşatıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşır makinenizi boşaltırken sevdiğiniz giysinin üzerinde yağlı bir leke fark ettiniz. Makineye atarken o lekenin orada olmadığına da eminsiniz. Doğru tahmin ettiniz: Gördüğünüz bir yumuşatıcı lekesi! Elbisenizle vedalaşmayı düşünüyorsanız derin bir nefes alın ve yumuşatıcı lekesini kolayca çıkarabilmek için aşağıda yer alan pratik bilgileri adım adım uygulamaya başlasıyın.

Güncellenmiş

Reklam
Yumuşatıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yumuşatıcılar, çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını ve yumuşacık olmasını sağlar. Fakat özellikle kumaşla direkt olarak temas ettikleri durumlarda arkalarında yağlı görünüme sahip lekeler bırakabilirler. Tertemiz ve lekesiz çamaşırlar yerine yumuşatıcı lekesiyle karşılaşmanın sinir bozucu olduğu bir gerçek. Fakat yumuşatıcı lekesinin, doğru adımları uyguladığınızda kolayca çıkacağından emin olabilirsiniz. Üstelik sadece biraz su, çamaşır deterjanı ya da saf beyaz sabun, küçük bir fırça, emici bir havlu ve çok zor durumda kaldığınız durumlarda çamaşır beyazlatıcı bir ürün bu işi başarmak için size yetecektir.

Zorunda kalmadıkça kısa program kullanmamanız, yumuşatıcı lekeleriyle karşı karşıya kalma ihtimalinizi azaltabilir. Kısa programlar, zamandan tasarruf etmek için durulama adımını mümkün olduğunca hızlı geçer. Bu durum sadece çamaşırlarınızda yumuşatıcı lekelerine değil deterjan kalıntılarına da neden olabilir.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Yumuşatıcı Lekesi Temizleme Adımları

 • Yumuşatıcı lekesinin bulunduğu bölgeyi suyla bir miktar ıslatarak leke çıkarma işlemine başlayın.
 • Çamaşır deterjanından lekenin üzerine biraz koyarak parmak uçlarınızla nazikçe ovalayın. Dilerseniz bu işlemi lekeli bölgeye saf beyaz sabun sürerek yapabilirsiniz. Daha kolay çözündüğü için bu adımda Omo Active Fresh sıvı deterjan kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Çamaşıra zarar vermeden lekeyi çıkartmak için Omo Active Fresh sıvı deterjan arkasındaki bilgilere göz atmayı unutmayın.
 • Deterjanı ya da sabunu parmak uçlarınızla kumaşa nazikçe yedirin. Dilerseniz bu adımda çok sert kılları olmayan küçük bir fırçadan destek alabilirsiniz.
 • Giysinizi, çamaşır deterjanı ve sabun kalıntılarından tümüyle arındığına emin olana kadar durulayın.
 • Çamaşır etiketinize göz atın, yıkamanıza izin verilen maksimum sıcaklıkta çamaşırınızı yıkayın. Yıkamayı elle yapabileceğiniz gibi dilerseniz çamaşır makinenizde diğer çamaşırlarla birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Eğer makineyle yıkamayı tercih ettiyseniz bir alttaki adımı atlayabilirsiniz.
 • Leke üstündeki fazla suyu alabilmek için emici havludan destek alın.
 • Çamaşırınızı doğal şekilde kurumaya bırakın.
 • Leke geçene kadar ilk adımdan itibaren tüm adımları tekrarlayabilirsiniz.
 • Eğer leke inatçıysa Domestos gibi çamaşır beyazlatıcı bir üründen destek alabilirsiniz. Kullanmadan evvel Domestos'un arkasındaki kullanım önerilerine göz atmayı, ürünü tavsiyeler doğrultusunda seyreltmeyi ve sadece yumuşatıcı lekesinin üstüne uygulayarak vakit kaybetmeden durulamayı unutmayın.

Bunlara Dikkat

Çamaşır makinenizi gereğinden fazla yüklediğinizde, çamaşırlar içerisinde rahatça hareket edemez. Fazla hareket edemediği için verimli bir yıkama ve durulama işlemini gerçekleştiremez. Bu nedenle, yumuşatıcı, belli bazı çamaşırların üzerinde sabit kalabilir ve lekelere neden olabilir.

Yumuşatıcı Lekesi Neden Olur?

Genellikle, yumuşatıcının kumaşa direkt olarak temas etmesi sonucunda yumuşatıcı lekesi oluşur. Bu nedenle, çamaşır makinenizin içine yumuşatıcı dökmekten uzak durmanızda fayda var. Çamaşır makinenizin iç bölmesinde, yumuşatıcı için ayrı bir bölme varsa çamaşırlarınıza temas etmeden gözü doldurmaya özen gösterin. Yumuşatıcı için ayrı bir bölme olmayan üstten yüklemeli bir çamaşır makinesi kullanıyorsanız, makine yeterince suyla dolduktan sonra çamaşırlara temas etmeden yumuşatıcıyı ilave edin. Çamaşırlarınızı yumuşatıcı içinde bekletmeyi düşünüyorsanız, önce su ve yumuşatıcıyı homojen bir şekilde karıştırın ve sonra çamaşırlarınızı yumuşatıcılı su içerisine bastırın.

 • Yumuşatıcı bölmesinin temiz olduğundan emin olun.
 • Çamaşır makinesine gelen su çok tazyikliyse çamaşırlar iyice durulanmamış olabilir, suyun tazyikini kontrol edin.
 • Yanlış kullanma ihtimaline karşı yumuşatıcınızın kullanım talimatlarını gözden geçirin.
 • Yumuşatıcınızın son kullanma tarihi dolduysa lekelere sebep olabilir, son kullanma tarihine mutlaka göz atın.
 • Konsantre bir yumuşatıcı kullanıyorsanız seyrelterek yumuşatıcı gözüne koymayı deneyin.
 • Aslen yayınlandı