Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Yumuşatıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki yumuşatıcı lekesi neden olur, yumuşatıcı lekesi nasıl çıkar sorularının püf noktalarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

rafların, havluların ve çamaşır makinesinin bulunduğu çamaşır odası
Reklam
Sign Up Banner

Yumuşatıcılar, çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını ve yumuşacık olmasını sağlar. Fakat özellikle kumaşla direkt olarak temas ettiklerinde arkalarında yağlı görünüme sahip lekeler bırakabilirler. Tertemiz ve lekesiz çamaşırlar yerine yumuşatıcı lekesi ile karşılaşmanın sinir bozucu olduğu bir gerçek. Yumuşatıcı lekesi çıkar mı diyorsanız, doğru adımları uyguladığınızda kolayca çıkacağından emin olabilirsiniz. Peki, yumuşatıcı lekesi nasıl geçer? Sadece biraz su, çamaşır deterjanı ya da saf beyaz sabun, küçük bir fırça, emici bir havlu ve inatçı lekeler karşısında çamaşır beyazlatıcı bir ürün bu işi başarmak için size yetecektir.

Zorunda kalmadıkça kısa program kullanmamanız, yumuşatıcı lekeleriyle karşı karşıya kalma ihtimalinizi azaltabilir. Kısa programlar, zamandan tasarruf etmek için durulama adımını mümkün olduğunca hızlı geçer. Bu durum sadece çamaşırlarınızda yumuşatıcı lekelerine değil deterjan kalıntılarına da neden olabilir.

Yumuşatıcı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yumoş lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı aslında çok basit. Aşağıdaki adımları izleyerek yumuşatıcı lekesini çıkarabilirsiniz:

 • Yumuşatıcı lekesinin bulunduğu bölgeyi suyla bir miktar ıslatarak leke çıkarma işlemine başlayın.

 • Çamaşır deterjanından lekenin üzerine biraz koyarak parmak uçlarınızla nazikçe ovalayın. Dilerseniz bu işlemi lekeli bölgeye saf beyaz sabun sürerek yapabilirsiniz. Daha kolay çözündüğü için bu adımda Omo Active sıvı deterjan kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Çamaşıra zarar vermeden lekeyi çıkartmak için Omo Active sıvı deterjan arkasındaki bilgilere göz atmayı unutmayın.

 • Deterjanı ya da sabunu parmak uçlarınızla kumaşa nazikçe yedirin. Dilerseniz bu adımda çok sert kılları olmayan küçük bir fırçadan destek alabilirsiniz.

 • Giysinizi, çamaşır deterjanı ve sabun kalıntılarından tümüyle arındığına emin olana kadar durulayın.

 • Çamaşır etiketine göz atın, yıkamanıza izin verilen maksimum sıcaklıkta çamaşırınızı yıkayın. Yıkamayı elle yapabileceğiniz gibi dilerseniz çamaşır makinenizde diğer çamaşırlarla birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Eğer makinede yıkamayı tercih ettiyseniz bir alttaki adımı atlayabilirsiniz.

 • Leke üstündeki fazla suyu alabilmek için emici havludan destek alın.

 • Çamaşırınızı doğal şekilde kurumaya bırakın.

 • Leke geçene kadar ilk adımdan itibaren tüm adımları tekrarlayabilirsiniz.

 • Eğer leke inatçıysa Domestos gibi çamaşır beyazlatıcı bir üründen destek alabilirsiniz. Kullanmadan evvel Domestos'un arkasındaki kullanım önerilerine göz atmayı, ürünü tavsiyeler doğrultusunda seyreltmeyi ve sadece yumuşatıcı lekesinin üstüne uygulayarak vakit kaybetmeden durulamayı unutmayın.

Reklam

MPU Sign Up Banner
Kot Pantolonda Yıkama Etiketi

Çamaşır makinenizi önerilen miktardan fazla çamaşır yüklediğinizde, çamaşırlar içerisinde rahatça hareket edemez, hareket edemediği için verimli bir yıkama ve durulama işlemini gerçekleştiremez. Bu durum, yumuşatıcının bazı çamaşırların üzerinde kalıntı bırakmasına ve lekelere neden olabilir.

Yumuşatıcı Lekesi Neden Olur?

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Artık yumuşatıcı lekesi nasıl çıkar öğrendiniz. Peki ama yumuşatıcı lekesi neden olur? Genellikle, yumuşatıcının kumaşa direkt olarak temas etmesi sonucunda yumuşatıcı lekesi oluşur. Bu nedenle, çamaşır makinenizin içine yumuşatıcı dökmekten uzak durmanızda fayda var. Çamaşır makinenizin iç bölmesinde, yumuşatıcı için ayrı bir bölme varsa çamaşırlarınıza temas etmeden gözü doldurmaya özen gösterin. Yumuşatıcı için ayrı bir bölme olmayan üstten yüklemeli bir çamaşır makinesi kullanıyorsanız, makine yeterince suyla dolduktan sonra çamaşırlara temas etmeden yumuşatıcıyı ilave edin. Çamaşırlarınızı yumuşatıcı içinde bekletmeyi düşünüyorsanız, önce su ve yumuşatıcıyı homojen bir şekilde karıştırın ve sonra çamaşırlarınızı yumuşatıcılı su içerisine bastırın.

Yumuşatıcı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Yumuşatıcı bölmesinin temiz olduğundan emin olun.

 • Çamaşır makinesine gelen su çok tazyikliyse çamaşırlar iyice durulanmamış olabilir, suyun tazyiğini kontrol edin.

 • Yanlış kullanma ihtimaline karşı yumuşatıcınızın kullanım talimatlarını gözden geçirin.

 • Yumuşatıcınızın son kullanma tarihi dolduysa lekelere sebep olabilir, son kullanma tarihine mutlaka göz atın.

 • Konsantre bir yumuşatıcı kullanıyorsanız seyrelterek yumuşatıcı gözüne koymayı deneyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Elde Çamaşır Yıkarken Yumuşatıcı Kullanılır mı?

Çamaşırlarınızı elde yıkıyorsanız durulama sırasında çamaşırları iyice ıslattıktan ve suya bastırdıktan sonra yumuşatıcıyı ilave edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra çamaşırlarınızı tekrar durulamanız gerekmez. Ne kadar yumuşatıcı kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz ürünün kullanma talimatlarına ve tavsiye edilen kullanım miktarına mutlaka göz atın. Çamaşırlarınızın lekelenmemesi için yumuşatıcıyı direkt olarak giysilere dökmek yerine suya karışacak şekilde seyrelterek eklemeyi unutmayın.

Çamaşır Yumuşatıcı Nereye Konur?

En iyi sonuç için çamaşır yumuşatıcılar durulama sırasında kullanılmalıdır. Eğer çamaşır makinenizin yumuşatıcı haznesi varsa, buraya koyduğunuz yumuşatıcı durulama sırasında otomatik olarak eklenecektir. Yumuşatıcıyı deterjan bölmesine koyarsanız suya yıkama sırasında karışacağından istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Makinenizin yumuşatıcı bölmesi yoksa, durulama sırasında yumuşatıcıyı kendiniz ekleyebilirsiniz. Giysiler üzerine direkt olarak dökülen yumuşatıcılar lekelenmeye sebep olabildiğinden yumuşatıcınızı biraz su katarak seyreltmeyi unutmayın.

Spor Kıyafetlerini Yıkarken Yumuşatıcı Kullanılır mı?

Spor giyim ürünlerinde ter çeken ve hava geçirgenliği yüksek, özel kumaşlar kullanılır. Bu sayede spor esnasında kullanıcıların rahat etmesi amaçlanır. Spor giysilerinin bakımında yumuşatıcı kullanırsanız, yumuşatıcı da dokuya hapsolacak ve çamaşırlarda kurumayı zorlaştıracak bir katman bırakacaktır. Spor kıyafetlerini temizlerken yumuşatıcıdan uzak durmanız önerilir.

Çamaşırlar Nasıl Daha Uzun Süre Güzel Kokar?

Ütü suyunun içine yumuşatıcı ekleyerek çamaşırlarınızın daha uzun süre güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Kireçten arındırılmış ve düzenli olarak iç temizliği yapılmış bir çamaşır makinesi de bu konuda size yardımcı olacaktır.

Yumuşatıcı Kullanmak Giysilerin Ömrünü Uzatır mı?

Yumuşatıcının yarattığı pürüzsüz lifler, yıkamada daha az sürtünme olması anlamına gelir. Daha az sürtünmenin karşılığı ise daha az aşınma ve yıpranmadır.

Giysileri Yıkarken Yumuşatıcı Gerekli Bir Ürün Müdür?

Eğer giysilerinizin bakımı söz konusuysa, evet. Yumuşatıcı, çamaşırlarınıza koku ve yumuşaklık katmaktan çok daha fazlasını verir ve adeta giysilerinize hayat katar. Yumuşatıcı kullanarak giysilerinizin rengini ve şeklini de koruyabilirsiniz.

Aslen yayınlandı