Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Tişört Nasıl Ütülenir?

Tişört ütülemek düşündüğünüz kadar zor değil! Yakalı veya yakasız tişörtlerinizi zahmetsizce ütülemek için tişört ütüleme rehberimizi okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Ütü Yapan Kadın
Reklam
Sign Up Banner

Hem sağladığı konfor hem de şık görünümüyle en fazla tercih edilen giyim gruplarından olan tişörtler, çoğu zaman yanlış ütülemeden kaynaklanan şekil bozuklukları sebebiyle sorun yaratır. Kat izleri, kırışıklıklar, mandal izleri, yaka kıvrıklıkları tişört giymenin şıklığına gölge düşürebilir. Tişört ütülenir mi, tişörtler hangi ayarda ütülenir öğrenmek istiyorsanız önerilerimizi dikkate alarak kolay tişört ütüleme tekniklerini keşfedebilir, stilinizi korumanıza engel olan ütü problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Ütü bezi olarak ince, temiz bir tülbent kullanabilir, zorlu kırışıklıkları açmak için bezi hafifçe nemlendirebilirsiniz.

Tişört Nasıl Ütülenir?

 • Tişörtleri, Yumoş konsantre yumuşatıcı gibi kumaşın renk ve dokusunu korumak üzere özel olarak üretilen yumuşatıcıları kullanarak yıkarsanız daha kolay ütülendiğini görebilirsiniz. Çamaşırların yıkama esnasında daha az kırışmasını sağlayan yumuşatıcılar, tişörtlerin de ütüsünü kolaylaştırır.

 • Tişörtler hangi ayarda ütülenir merak ediyor olabilirsiniz. Tişörtü ütülemeden önce etiketlerine bakmanızda fayda var. Bu sayede ürünün kumaşına ve baskı özelliklerine göre uygun ısı derecesini ve ütü ayarlarını seçebilirsiniz.

 • Peki, baskılı tişört nasıl ütülenir? Tişörtlerin üstünde baskı varsa tişörtü ters çevirerek ütüleyiniz. Baskı üzerinde plastik malzeme yer alıyorsa erime olabileceğinden o kısımları ütülemekten kaçınınız.

 • Tişört ipek, yün gibi hassas materyaller bulunduruyorsa ütü işlemi esnasında ütü bezi kullanınız.

Herhangi bir tişörtü ütülemeden önce ütüleme talimatlarına göz atın. Ütüyü yapmadan önce kumaşın mümkünse iç yüzünde, küçük bir alanda test edebilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Tişört Yakası Nasıl Ütülenir? 

 • Tişört V yaka, bisiklet yaka veya kayık yaka olabileceği gibi gömlek yakası da bulundurabilir.

 • Yakasız tişörtler ütülenirken yaka alanında bulunan lastik örmenin veya biyelerin katlanmadığından emin olmak yeterlidir.

 • Yakalı tişört nasıl ütülenir diyorsanız, tişörtü ütülemeye yakasından başlamalı, ardından kollarını ve gövdesini ütülemelisiniz.

 • Polo yaka tişört nasıl ütülenir diyorsanız, önce yakanın iç alanını ütüyle düzeltmelisiniz. Ardından yakanın arkasını ütülemeli ve sonra ikiye katlayarak kat yerini belirginleştirmelisiniz.

 • Yaka kenarında sabitleyici düğmeler varsa ilikleyebilir, yakanızı düzgün görünüme kavuşturabilirsiniz. 

Farklı Kumaşlar İçin Tişört Ütüleme İpuçları 

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

 • Polyester ağırlıklı tişörtler, düşük erime noktasına sahiptir. Bu nedenle çok yüksek ısıdan kaçınmanızda fayda var. 

 • Metalik kumaşlarda soğuk ütü, hafifçe bastırılarak kullanılır. Ütü bezi kullanılması kumaşta yanmayı, lekelenmeyi önler. 

 • Son yıllarda tişörtlerde sıklıkla görülen pelüş eklentiler ütülenirken yüksek ısıdan uzak durmalısınız. Bu ürünlerde buharlı ütü kullanmamaya özen gösteriniz. 

 • Pamuklu kumaşlarda hem buharlı hem de normal ütüleme yapabilirsiniz. Kumaş koyu renkse parlama olmaması için tişörtün tersini çevirerek ütüleyebilirsiniz. 

 • Ütü yapmadan önce ütünün suyunu eklediğinizden emin olun. 

 • Tişörtlerin üzerinde boncuk gibi eklentiler varsa bu alanları dikkatle ütülemeli, yoğun ısıdan uzak tutmalısınız. 

 • Ütünün daha hızlı olması için kırışıklık açıcı spreylerden destek alabilirsiniz. 

 • Kurutma makinelerinin bazı ayarları da ütüyü kolaylaştırır, kırışıklık açıcı özellik varsa bunu devreye sokabilirsiniz.

 • Tişörtlerinizde leke oluşmasını istemiyorsanız ütü temizliği çok önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sentetik Kumaşlar Nasıl Ütülenir?

Sentetik kumaş türleri için dikkat etmeniz gereken ütü yönergeleri de farklılık gösterir. Akrilik tipteki sentetik kumaşların düşük ısıda buharsız şekilde ütülenmesi gerekir. Naylon formundaki giysilerin de gerekirse sprey yardımıyla nemlendirilmesi ve kuru ütüyle düşük ısıda uygulama yapılması önerilir. Polyester tipteki kumaşlar nemliyken düşük veya orta derecedeki ütüyle kırışıklıkları açılabilir fakat parlaklık verebileceği için buhar yapılması önerilmez.

Her Kumaş Aynı Isıda mı Ütülenir?

Farklı kumaş türleri, farklı ısı ayarları gerektirir. Bu nedenle ütüleme işleminden önce kıyafetlerinizin etiketini okumanız önemli bir adımdır. Bu sayede kıyafetleriniz için doğru sıcaklığı ayarlayabilirsiniz. Ütüleme koşulları kıyafetler üzerinde çeşitli sembollerle belirtilir. Ancak etiketi veya bilgisi olmayan giysileri kumaşlarına göre ve ütü sıcaklığı ayar tablosuna bakarak ütülemeniz daha doğru olur. Kumaş için belirtilen en düşük sıcaklık değeri ile başlamak en iyisidir. Nitekim dilediğiniz zaman ütünün sıcaklığı kolayca yükseltilebilir. Ancak yüksek bir ısı, kıyafetlerinizi yanma tehlikesiyle karşı karşıya getirebilir.

Ütü Masası Ütü Yapmak İçin Gerekli mi?

Bazı insanlar, ütü masası yerine herhangi bir yüzeyin kullanılabileceğini düşünebilirler. Ancak ütü masaları, bu işlem için özel olarak tasarlanmıştır. Bu masalar, alev geciktirici bir malzemeden yapılmasının yanı sıra aynı zamanda nefes alabilen özel bir malzemeye sahiptir. Böylece buhar, ütülediğiniz kıyafetlerin altından rahatça dışarı çıkabilir. Bu nedenle evinizde bütçenize uygun bir ütü masasına yer vermeniz doğru olacaktır.

Ütüm Temiz mi? Nasıl Anlarım?

Pantolon ütüsüne başlarken ilk kural ütünüzün temiz olduğundan emin olmaktır. Ütü içerisinde kalmış ve sararmış su, pas, tortu veya bir önceki ütüden kalan ütü tabanına yapışmış bir parça olabilir. Bunu test etmek için beyaz bir bez veya eski bir yastık kılıfını ütüleyin ve herhangi bir leke kalıp kalmadığını kontrol edin.

Doğal Ütü Suyu Nasıl Hazırlanır?

Demlenmiş lavantanın suyunu ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Ütü yapmadan önce bir demliğin içine lavantaları koyun, üzerine sıcak su ilave edin. Aynı çay demler gibi demleyin. Sonrasında bu suyu, koyu renk giysileri ütülerken ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Eğer beyazları ütüleyecekseniz lavantaları süzerek, suyu bir tasın içine koyun. İçine ütü bezini batırın. Sonra bezi çamaşırın üzerine koyarak ütüleyin. Bu işlem, pantolonun yumuşatıcı kullanmış gibi güzel kokmasını sağlayacaktır.

Aslen yayınlandı