Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz sıcakları iyice kendini hissettirmeye, hepimizi terletmeye başladı. Peki, giysileriniz ter lekesi olmaya başladı mı? Ter lekesi nasıl giderilir, ter lekesi çıkarma yöntemleri nelerdir öğrenmek için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ter lekesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Özellikle yaz aylarında sıcakların kendini hissettirmesiyle vücut ısımız artar ve doğal olarak terlemeye başlarız. Terin içerisindeki tuz gibi mineraller, protein ve yağlar giysilerimize ve mobilyalarınıza geçerek ıslaklık oluşturabilir. Leke oluşturması için ise bu ıslaklığın kuruması ya da deodorant gibi ürünlerle tepkimeye girmesi gerekir. Kuruyan ter, sarı ter lekesi ve beyaz ter lekesi olarak kendini belli eder.

Peki, kıyafette ter lekesi olmaması için neler yapılabilir? İşte sizin için birkaç tüyo!

 • Öncelikle giydiğiniz kıyafetin ya da nevresim takımınızın pamuk, keten gibi doğal elyaflardan üretildiğine emin olun. Hava alan kumaşların çok daha az terleteceğini unutmayın.

 • Bol giysiler giyerek kumaşın üstünüze yapılmasını önleyin. Bu sayede ter giysinize daha az temas edecek, terleme-kuruma gibi süreçlerden daha az etkilenecektir.

 • Giysinizi giymeden önce deodorant ve parfüm kullanıyorsanız kurumasını sağlayın. Eğer çıkmayan parfüm lekesiyle karşı karşıyaysanız tıklayın, parfüm lekesi nasıl çıkar öğrenin.

 • Eğer giysinizde ter lekesi oluşmuşsa, bu giysiyi tekrar tekrar giymekten, ütülemekten kaçının. Çünkü sıcaklık, lekenin daha fazla yerleşmesine neden olabilir.

 • Lekeli giysileriniz için kullandığınız çamaşır deterjanının çok önemli olduğunu unutmayın. Leke çıkarmada üstün performanslı bir ürün kullanın.

Artık ter lekelerinin oluşumunu önlemek için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ancak giysilerinizde zorlu ter lekeleri duruyor mu? Koltuk altı lekesi ve sarı leke çözüm yöntemleri için derlediğimiz yazıya göz atmayı unutmayın! Ter lekesinden kolayca kurtulmak için okumaya devam edin!

Beyaz Tişörtten Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

En sevdiğiniz beyaz tişörtlerinizin koltuk altları sarardı mı? Endişelenmeyin, adımları izleyin, ter lekesi nasıl geçer öğrenin!

Lekelere en kısa sürede müdahale edin.

Beyaz tişörtünüzü giydiniz ve dışarı çıktınız. Çok terlediniz ve eve gelip kirliye mi attınız? Durun! Ter lekesinin kumaşa yerleşmemesi için yapmanız gereken en önemli şey, mümkün olan en kısa sürede müdahale etmektir. Eğer aceleniz varsa ve yıkayacak durumda değilseniz koltuk altlarını hızlıca soğuk suya tutun ve yıkama işlemine geçinceye kadar bu şekilde kurumasına izin verin.

Lekeli alanlara ön işlem uygulayın.

Beyaz tişörtünüzde sarı ter lekesi ya da beyaz ter lekesi mutlaka gözünüze çarpıyordur. Bu şekilde makineye atıp çalıştırmak yerine lekenin kolayca çıkması için ön işlem uygulamalısınız. Konsantre formülüyle en zorlu lekelerde bile etkili Omo Active Fresh Sıvı gibi bir deterjanı lekelerin üstüne dökün. Parmaklarınızla ya da yumuşak bir fırçayla yuvarlak çizerek deterjanı lekeye yedirin. Bu şekilde 30 dakika kadar bekletin.

Yıkayın.

Ön işlem uyguladığınız tişörtün yıkama talimatlarını kontrol edin ve makineye atın. Deterjan gözüne doğada çözünebilir içeriklerle kısa programlarda bile etkili hijyen sağlayan Omo Active Fresh Sıvı deterjan ekleyin. Üstelik, Omo Ailesi’nin temiz bir gelecek için harekete geçtiğini, doğada çözülebilir içeriklerle yenilendiğini, geri dönüştürülmüş plastikten üretilen şişeleriyle saf plastik üretiminin önüne geçtiğini unutmayın. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için yaptığınız her seçim çok önemli!

Lekenin çıktığından emin olmadan kurutma işlemine geçmeyin! Eğer leke çıkmadıysa ter lekesi çıkarma yöntemlerini tekrar deneyin.

Güneş ışığı gören bir alanda kurutun.

Lekenin çıktığından emin olduktan sonra güneşli, havadar bir alana kuruması için asın. Güneş ışığındaki UV, beyaz giysilerinizi doğal olarak ağartır ve leke çıkarıcı olarak çalışır. Kuruduktan sonra mis kokulu lekesiz giysilerinizi dolabınıza yerleştirin.

Artık beyaz tişörtleriniz ter lekesi oldu diye çöpe atmak zorunda değilsiniz. Sizin için derlediğimiz leke çıkarma adımlarını uygulayın, yazın da giysilerinizin de keyfini çıkarın!

Şapkadaki Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarında güneşten korunmak için taktığınız şapkada beyaz/sarı ter lekelerine rastlamanız mümkün. Peki, ter lekesi nasıl geçer, farklı şapka türlerinden ter lekesi nasıl temizlenir? Şapkalarınızdaki ter lekelerinden kurtulmak için okumaya devam edin.

Dikkat! Öncelikle şapkalar birçok farklı kumaştan üretilebilir. Yün, keçe, keten şapkalar narin kumaşa sahip oldukları ve makineye atıldığında çekebileceğinden elde yıkanmalıdır. Pamuk, jarse, akrilik, polyester gibi şapkalar ise çamaşır makinesinde kolayca yıkanabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir diğer madde şapkanın şeklidir. Fötr veya silindir şapkaların formuna zarar vermemek için kumaşı ne olursa olsun elde yıkama ya da yıkama aparatı kullanılarak yıkanması gerekir.

İşte adım adım şapkadan ter lekesi çıkarma yöntemleri!

 1. 1

  Lekeli bölgeleri tespit edin ve bu alanlara Omo Active Fresh Sıvı deterjan damlatın. Parmaklarınızla deterjanı kumaşa iyice yedirin.

 2. 2

  Deterjanın lekeye işlemesi için 15-20 dakika kadar bekleyin.

 3. 3

  Şapkanın yıkama talimatlarını kontrol edin. Eğer çamaşır makinesine atılabilir ibaresi varsa makineye yerleştirin. Deterjan gözüne en zorlu lekeleri kısa programda bile kolayca çıkaran Omo Active Fresh Sıvı deterjan ekleyin ve makineyi çalıştırın. Eğer yıkama talimatında elde yıkanmalıdır ibaresi varsa şapkanızı ılık suda durulayın. Şapkanın şekline zarar verecek, sert çitilemelerden kaçının.

 4. 4

  Şapkanız temizlendikten sonra kurutun. Eğer şapkanız beyaz değilse direkt güneş ışığına maruz bırakmadan havadar bir alana yerleştirdiğinizden emin olun.

Yıkama sonrası lekeler duruyorsa kurutma işlemine geçmeden diğer işlemleri tekrarlayın.

Şapkanızdaki ter lekelerinden kurtulmak işte bu kadar kolay!

Gömlekteki Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Yazın işte, okulda, dışarda giydiğiniz gömlekler kolayca ter lekesi olup canınızı sıkabilir. Ter içindeki minerallerin, deodorantlarla karışması sonucu oluşan beyaz ve sarı lekelerden kolayca kurtulmak için aşağıdaki adımları takip edin, gömlek giymekten vazgeçmeyin!

Ter kurumadan müdahale edin.

Gömleğinizdeki ter, kuruduğunda çıkarması güç olan bir lekeye neden olabilir. Bu yüzden, mümkünse eve gelir gelmez yıkama işlemine geçin. Eğer zamanınız yoksa terli bölgeleri soğuk suya tutup asın.

Ön işlem uygulayın.

Gömleğinizdeki ter lekelerini tespit edin. Bu lekeler muhtemelen yaka, koltuk altları ve manşetlerde yer etmiştir. Gömleğinizdeki ter lekesinden kolayca kurtulmak için Omo Active Fresh Sıvı deterjanı lekeli bölgelere dökün. Deterjanı kumaşa yedirin ve bu şekilde bir süre bekletin.

Çamaşır makinesinde yıkayın.

Gömleğinizin yıkama talimatlarını mutlaka okuyun. Makinenin deterjan gözüne kısa programda bile leke çıkarma gücüne sahip konsantre Omo Active Fresh Sıvı deterjan ekleyin. Makineyi talimatlara uygun olacak şekilde çalıştırın.

Havadar bir alanda kurutun.

Kurutma işlemine geçmeden önce lekenin tamamen çıktığından emin olun. Eğer leke çıkmadıysa temizleme işlemlerini tekrar edin.

Beyaz gömleklerinizi güneş alan bir yerde kurutun. Güneşin UV ışınları sayesinde doğal bir temizleyici, leke çıkarıcı etkisi olduğunu unutmayın. Ancak eğer gömlekleriniz renkliyse, bu ışınların renkleri soldurabileceğini hesaba katın ve güneşe maruz bırakmadan havadar bir alanda kurutun.

Artık gömlek giymekten korkmanıza gerek yok!

Koltuktaki Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltukta sarı lekeler fark ettiniz ve ter olabileceğine muhtemelen ihtimal vermediniz. Ancak evet, koltuklarda da ter lekesi görülebilir. Terleyen teniniz koltuklara temas etmiş, siz farkında olmadan burada kurumuş, yer etmiş olabilir. Peki, koltuklardaki ter lekesi nasıl giderilir, ter lekesi nasıl temizlenir?

Eğer büyük bir alanda beyaz ter lekesi, sarı ter lekesi görünüyorsa etkili bir leke çıkarıcı kullanmanız gerekir. Özel leke çıkarıcı formülüyle hem sert yüzeylerde hem de tekstil ürünlerinde oluşan can sıkıcı lekeleri kısa sürede çıkaran Cif Her Yer Leke Uzmanı’nı lekenin üzerine püskürtün. Derinlemesine hijyen sağlamak için biraz bekleyin ve arından bir bezle silin. Lekenin anında yok olduğunu göreceksiniz!

Leke çıktıktan sonra tüm koltuğunuzda hijyen sağlamak isteyebilirsiniz. Bunun için bir kovanın içine Omo Active Fresh damlatın. Temiz bir bezle koltuğunuzun kumaş yüzeyini silin. Ardından camları açın ve kurumasına izin verin.

Koltuklardaki lekelerden kurtulmak işte bu kadar kolay! Peki ya yaz aylarında sık sık karşılaştığımız güneş kremi lekeleri? Tıklayın, güneş kremi lekesi nasıl çıkarılır öğrenin!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Beyaz Tişörtten Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

  Beyaz tişörtünüzden kahve lekesi çıkarmak için kolayca şu adımları uygulayın:

  1. 1

   Fazla kahveyi temiz, kuru bir bezle alın.

   Lekenin kumaşa iyice işlememesi için bastırmayın ve ovalamayın.

  2. 2

   Ön temizleme için bir karışım hazırlayın.

   Tişörtü 1 litre ılık su, yarım tatlı kaşığı bulaşık deterjanı karışımında 15 dakika bekletin. Bunun yerine leke çıkarıcı deterjanları da uygulayabilirsiniz.

  3. 3

   Ilık suyla durulayın.

   Kalan leke izini bir sünger yardımıyla etil alkolle ovalayın.

  4. 4

   Son olarak her zamanki gibi çamaşır makinesinde yıkayın.

   Etkili bir temizlik için Omo Domestos Etkili Toz Deterjan kullanmanızı öneririz.

  5. 5

   Tişörtünüzü kurumaya bırakın.

   Leke tamamen çıkmadıysa çıkana kadar bu adımları tekrarlayın. Lekelerin çoğu, çok eski değilse, birinci veya ikinci uygulamada çıkacaktır. Leke tamamen çıkana kadar tişörtünüzü kurutucuya koymayın!

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?