Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

En çok kullanılan kişisel bakım ürünlerinden biri olan parfümler, alkol ve koku veren yağların yanı sıra leke bırakabilen boyalar da içerir. Parfüm lekesi çıkarmak için bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında!

Güncellenmiş

Reklam
Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle doğrudan kıyafetlerin üzerine sıkıldığında yağlı görünümlü parfüm lekelerine rastlamak son derece mümkündür. Sevdiğiniz kıyafetlerden biri lekelenirse umutsuzluğa kapılmaya hiç gerek yok! Lekeyi tamamen çıkarmak ve giysinin yeni gibi görünmesini sağlamak için kullanabileceğiniz birkaç pratik yöntem mevcut.

Parfüm lekesini çıkarmak için giysilerinize zarar vermeyen Omo Active gibi kaliteli deterjanlar kullanabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Pamuk, keten, naylon, polyester, yün, spandeks gibi yıkanabilir kumaşlardan parfüm lekesini çıkarmak için;

  • Lekeyi ovalamadan hafif nemli bir sünger ya da bezle silin. Lekenin nemlendirilmesi, kumaşın içine yayılmasını ve yerleşmesini önleyecektir.
  • Leke eğer inatçı ise 1 ölçü gliserin, 1 ölçü bulaşık deterjanı ve 8 ölçü sudan oluşan bir çözelti hazırlayın. Çözeltiyi iyice karıştırdıktan sonra lekenin üzerine dökün ve üzerine kâğıt havlu yerleştirin. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra kâğıt havluyu kontrol edin ve parfüm lekesi tamamen geçene kadar işlemi tekrarlayın.
  • Bulaşık deterjanı çözeltisine rağmen parfüm lekesinden kurtulamadıysanız, bir pamuk parçasını isopropil alkole bandırın ve lekenin üzerine sürün. Sonra katlanmış bir kâğıt havluya bir çay kaşığı alkol sürün ve lekenin üzerine yerleştirin. İsopropil alkol ve kâğıt havlu, deterjan çözeltisine benzer şekilde çalışır, ancak biraz daha güçlüdür. Leke kalmayıncaya kadar bu işlemi tekrarlamaya devam edin. Leke tamamen çıkarsa ılık suyla yıkayın, ardından giysiyi kuruması için asın.

Püf Noktaları

Parfüm lekesini fark ettiğiniz ilk anda, vakit geçirmeden lekeyi çıkarmak için gerekli işlemleri yapmalısınız. Leke ne kadar yeni ise çıkarılması da o kadar kolay olur. Kıyafetiniz yıkanabilir cinsten ise lekeyi fark eder etmez hemen ılık suda durulamak doğru olacaktır. Ilık su içerisine biraz karbonat ekleyip 10-15 dakika bekletebilirsiniz. Daha sonra lekelenen kıyafetinizi etiketteki talimatlara uygun olarak çamaşır makinesinde ya da elde yıkamanız mümkün.

Deri ve süet materyaller kullanılarak tasarlanan kıyafetlerden parfüm lekesini çıkarmak için;

  • Asla deri veya süet üzerinde su kullanmayın.
  • Lekeyi tamamen örtecek kadar mısır ununu üzerine serpin ve yaklaşık yarım saat bekletin. Mısır unu lekeyi emer. Deriden veya süetten mısır ununu temizlemek için kuru, sert kıllı bir fırça kullanın.
  • Bazı lekelerin hala orada olduğunu görürseniz, daha fazla mısır unu ekleyin. Tüm lekeler emilene ve temizlenene kadar işlemi tekrarlamaya devam edin.

Bunlara Dikkat

Yıkanabilir çamaşırlarınızdaki parfüm lekeleri için önerilen miktarda deterjan kullanın. Çamaşırın etiketini mutlaka okuyun ve yazan talimatlara uygun programları kullanın.

Aslen yayınlandı