Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Elbiselerinizdeki parfüm lekeleri canınızı sıkmasın! Parfüm lekesi nasıl geçer öğrenmek için okumaya devam edin, zorlu lekelere elveda deyin!

Güncellenmiş

biri devrilmiş iki parfüm şişesi
Reklam
Sign Up Banner

Özellikle doğrudan kıyafetlerin üzerine sıkıldığında yağ görünümlü parfüm lekelerine rastlamak son derece mümkündür. Sevdiğiniz kıyafetlerden birinde parfüm lekeleri oluştuysa umutsuzluğa kapılmanıza hiç gerek yok! Parfüm lekesi çıkar mı diye kara kara düşünüyorsanız, lekeyi tamamen çıkarmak ve giysinin yeni gibi görünmesini sağlamak için kullanabileceğiniz birkaç pratik yöntem mevcut. Okumaya devam edin.

Parfüm lekesini çıkarmak için giysilerinize zarar vermeyen, en zorlu lekeleri düşük sıcaklıklarda bile kolayca çıkaran Omo Active gibi kaliteli deterjan tercih edebilirsiniz.

Parfüm Lekesi Nasıl Geçer?

Pamuk, keten, naylon, polyester, yün, spandeks gibi yıkanabilir kumaşlardan ve kıyafetten parfüm lekesi nasıl çıkar diyorsanız:

  • Lekeyi ovalamadan hafif nemli bir sünger ya da bezle silin. Lekenin nemlendirilmesi, kumaşın içine yayılmasını ve yerleşmesini önleyecektir.

  • Leke eğer inatçı ise 1 ölçü gliserin, 1 ölçü bulaşık deterjanı ve 8 ölçü sudan oluşan bir çözelti hazırlayın. Çözeltiyi iyice karıştırdıktan sonra lekenin üzerine dökün ve üzerine kâğıt havlu yerleştirin. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra kâğıt havluyu kontrol edin ve parfüm lekesi tamamen geçene kadar işlemi tekrarlayın.

  • Bulaşık deterjanı çözeltisine rağmen parfüm lekesinden kurtulamadıysanız, bir pamuk parçasını izopropil alkole bandırın ve lekenin üzerine sürün. Sonra katlanmış bir kâğıt havluya bir çay kaşığı alkol sürün ve lekenin üzerine yerleştirin. İzopropil alkol ve kâğıt havlu, deterjan çözeltisine benzer şekilde çalışır, ancak biraz daha güçlüdür. Leke kalmayıncaya kadar bu işlemi tekrarlamaya devam edin. Leke tamamen çıkarsa ılık suyla yıkayın, ardından giysiyi kuruması için asın.

Reklam

MPU Sign Up Banner
Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Parfüm Lekesi Nasıl Çıkarılır: Püf Noktaları

Parfüm lekesini fark ettiğiniz ilk anda lekeyi çıkarmak için gerekli işlemleri yapmalısınız. Leke ne kadar yeni ise çıkarılması da o kadar kolay olur. Kıyafetiniz yıkanabilir cinsten ise lekeyi fark eder etmez hemen ılık suda durulamak doğru olacaktır. Ilık su içerisine biraz karbonat ekleyip 10-15 dakika bekletebilirsiniz. Daha sonra lekelenen kıyafetinizi etiketteki talimatlara uygun olarak çamaşır makinesinde ya da elde yıkamanız mümkün.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Deri ve süet materyaller kullanılarak tasarlanan kıyafetlerden parfüm izi nasıl çıkar diyorsanız;

  • Asla deri veya süet üzerinde su kullanmayın.

  • Lekeyi tamamen örtecek kadar mısır ununu üzerine serpin ve yaklaşık yarım saat bekletin. Mısır unu lekeyi emer. Deriden veya süetten mısır ununu temizlemek için kuru, sert kıllı bir fırça kullanın.

  • Bazı lekelerin hala orada olduğunu görürseniz, daha fazla mısır unu ekleyin. Tüm lekeler emilene ve temizlenene kadar işlemi tekrarlamaya devam edin.

Parfüm lekesi gibi can sıkıcı olan oje lekesi, diş macunu lekesi gibi farklı leke türlerine yapacağınız uygulamaların farklı olduğunu unutmayın.

Yıkanabilir çamaşırlarınızdaki parfüm lekeleri için önerilen miktarda deterjan kullanın. Çamaşırın etiketini mutlaka okuyun ve yazan talimatlara uygun programları kullanın.

Sıkça Sorulan Sorular

Deri ve Süet Giysilerden Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle deri veya süet üzerinde asla su kullanmayın. Lekeyi tamamen örtecek kadar mısır ununu üzerine serpin ve yaklaşık yarım saat bekletin. Mısır unu lekeyi emer. Deriden veya süetten mısır ununu temizlemek için kuru, sert kıllı bir fırça kullanın. Bazı lekelerin hala orada olduğunu görürseniz, daha fazla mısır unu ekleyin. Tüm lekeler emilene ve temizlenene kadar işlemi tekrarlamaya devam edin.

Deri Cekete Parfüm Sıkılır mı?

Deri montlar diğer kumaşlar gibi gözenekli yapıda olmadığı için üzerinde parfümden kaynaklanan lekelere rastlayabiliriz. Özellikle deri ceketi her giydiğinizde parfüm sıkıyor ve parfümü de yakından sıkmayı tercih ediyorsanız, ceketiniz üzerinde zamanla lekeler oluşması muhtemeldir.

Doğru Parfüm İçin Parfümü Denemek Gerekir mi?

Parfüm kokuları her tende, her mevsimde ve hatta her şehirde bile farklı kokabilir. Sevdiklerinizde beğendiğiniz bir kokunun sizin teninizde aynı etkiyi yaratmaması muhtemeldir. Bu yüzden farklı kişilerde beğendiğiniz kokularla ya da bir başkasının tavsiyesiyle, kişiliğiniz ve adınızla özdeşleşecek kokuya karar vermeyin. Mutlaka birebir, teninizdeki kokusunu test edin.

Aslen yayınlandı