Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Koltuk Altı Lekesi ve Sarı Leke İçin Çözüm Yöntemleri

Yaz aylarının bunaltıcı günlerinden sonra belki de en büyük sorun kıyafetlerin koltuk altı kısımlarında oluşan lekelerdir. Hızlı çalışan ter bezlerinin sebep olduğu aşırı terlemenin koltuk altlarında yarattığı lekeler oldukça sinir bozucudur. Bu lekelerden kurtulmanın aslında sanıldığı kadar zor olmadığını yazımızı okumayı bitirdiğinizde anlayacaksınız. Peki koltuk altı lekeleri nasıl çıkar?

Güncellenmiş

koltuk altı lekesi - sarı leke nasıl çıkar?

Koltuk Altı Lekesi, Sarı Leke Nasıl Çıkar?

 • Halı ve Koltuk Temizleyici Yöntemi: Bir litre ılık suya koyulacak iki veya üç kapak halı ve koltuk temizleyici üründen oluşan karışımda lekeli kıyafet birkaç saat bekletildikten sonra lekenin çıktığını görebilirsiniz.
 • Sirke Yöntemi: Koltuk altında sarı leke bulunan kıyafet ılık suyla dolu bir kaba koyularak üzerine yarım çay bardağı sirke eklenir. Kıyafet bir gece bu suda bekletilir. Sirke yönteminin, beyaz kıyafetlerde sararmaya neden olabileceğinden daha çok renkli kıyafetlerde uygulanması tavsiye edilir.
Çamaşır makinenizde kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip Omo Ultra Active Fresh sıvı deterjan ile koltuk altı lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
çamaşır deterjanı ile sarı leke nasıl çıkar?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
 • Çamaşır Deterjanı Yöntemi: Ilık suya çamaşır deterjanı koyarak lekeli kıyafeti 8-10 saat bekletmek, lekelerden kurtulmak adına faydalı olacaktır.
sabun ile sarı leke nasıl çıkar?
 • Beyaz Sabun Yöntemi: Kimyasal açıdan oldukça zararsız olan beyaz sabun, koltuk altı lekelerini çıkarmada uygulanabilecek en doğal yöntemlerden biridir. Su ile ıslatılmış olan lekenin üzerine beyaz sabun sürerek ovmak lekeyi çözündürecektir. Birkaç dakikalık ovmanın ardından bol su ile durulama yapılır.

Gömlek ve Tişört Koltuk Altı Lekeleri Nasıl Çıkar?

tuz yöntemi ile koltuk altı lekesi nasıl çıkar?
 • Tuz Yöntemi: Tişört ve gömlek koltuk altı lekelerini çıkarmak için en etkili yollardan ilki tuz yöntemidir. Ilık su ile ıslatılmış olan lekeye tuz dökülerek bir saat bekletilir ve ardından ovularak durulanır.
soda yöntemi ile koltuk altı lekesi nasıl çıkar?
 • Tuz Yöntemi: Tişört ve gömlek koltuk altı lekelerini çıkarmak için en etkili yollardan ilki tuz yöntemidir. Ilık su ile ıslatılmış olan lekeye tuz dökülerek bir saat bekletilir ve ardından ovularak durulanır.
 • Soda Yöntemi: Bir şişe sodaya bir bardak su karıştırılarak lekeli kıyafet bu karışımın içerisinde bekletilir. Soda-su karışımı lekenin kısa sürede çıkmasını sağlayacak pratik bir yöntemdir.
 • Aspirin Yöntemi: Dört veya beş adet aspirin bir bardak sıcak suda eritilir. Tamamen çözündükten sonra lekeli kıyafet birkaç saat bu suda bekletilir ve ardından durulanır.

Beyaz Gömlek ve Beyaz Tişört Koltuk Altı Lekeleri Nasıl Çıkar?

karbonat ve limon yöntemi ile koltuk altı lekesi nasıl çıkar?
 • Karbonat ve Limon Yöntemi: Karbonatın dezenfektan özelliği ile limonun asidik özelliği birleşmesiyle oluşan leke çıkarıcı etki sayesinde beyaz gömlek ve tişörtlerdeki inatçı koltuk altı lekeleri kolaylıkla giderilir. Lekenin üzerine ılık su damlatılarak bir yemek kaşığı karbonat dökülür ve yarım limon sıkılır. Beş saatlik bir beklemenin ardından bol su ile yıkanır.
oksijenli su yöntemi ile koltuk altı lekesi nasıl çıkar?
 • Oksijenli Su Yöntemi: Oksijenli su çamaşırlarda doğal çamaşır suyu etkisi yapan bir üründür. Oksijenli suyun karıştırıldığı ılık suda lekeli kıyafetin bir süre bekletilmesi lekeden kurtulmayı sağlar.
 • Bulaşık Deterjanı Yöntemi: Bulaşık deterjanının leke giderici etkisi sayesinde koltuk altı lekelerinden kurtulmak mümkündür. Bir bardak ılık suya bir miktar bulaşık deterjanı koyularak köpürtülmesi ve içerisinde lekeli kıyafetin bekletilmesi sonucu kıyafet lekeden kolaylıkla arındırılacaktır.
 • Beyaz Sirke Yöntemi: Beyaz sirke de normal sirke gibi dezenfektan özelliğe sahiptir. Ancak normal sirke beyaz kıyafetlerde sararma riski yaratacağından beyaz kıyafetler için beyaz sirke tercih edilebilir. Çamaşırları yıkama esnasında deterjanla beraber yarım su bardağı beyaz sirke de yıkama bölümüne eklenir. Bu şekilde beyaz kıyafetlerdeki koltuk altı lekeleri pratik bir yöntemle çıkarılmış olur.
 • Soğuk Süt Yöntemi: Bu yöntem anneannelerimizden kalma eski bir yöntemi gibi görünse de lekeli kıyafetlerin beyazlaştırılmasında kullanılan etkili bir çalışmadır. Dolayısıyla eski moda diye vazgeçmeden mutlaka bir şans vermenizi öneririz. Bir su bardağı soğuk süte bir su bardağı soğuk su karıştırılır. İçerisine bol miktarda kalıp buz koyulur. Lekeli kıyafet bu karışımda buzların erimesi süresince bekletilir. Ardından çamaşır makinesinde yıkanarak lekeden arındırılır.
 • Votka Yöntemi: Bir su bardağı ılık suya bir su bardağı votka eklenerek lekeli kıyafet karışımın içinde bekletilir.

Tüm bu yöntemler sayesinde koltuk altı lekelerine kolayca veda edebilirsiniz! Aşırı terlemeden kaynaklı koltuk altı lekelerini en başından önlemek için Rexona Clinical Protection gibi klinik güce sahip bir antiperspirant kullanabilirsiniz.

Aslen yayınlandı