Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Koltuk Altı Lekesi ve Sarı Leke İçin Çözüm Yöntemleri

Yaz aylarının bunaltıcı günlerinde yaşadığımız belki de en büyük sorun kıyafetlerin koltuk altı kısımlarında oluşan lekelerdir. Peki, koltuk altı lekeleri nasıl çıkar? Sarı lekeler nasıl temizlenir? Yazımızı okuyun, lekelerden kurtulun!

Güncellenmiş

Koltuk Altı Lekesi ve Sarı Leke İçin Çözüm Yöntemleri
Reklam
Sign Up Banner

Hızlı çalışan ter bezlerinin sebep olduğu aşırı terlemenin koltuk altlarında yarattığı lekeler oldukça sinir bozucudur. Bu lekelerden kurtulmanın aslında sanıldığı kadar zor olmadığını yazımızı okumayı bitirdiğinizde siz de göreceksiniz.

Çamaşır makinenizde kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip OMO Active Fresh ile koltuk altı lekelerinden kolayca kurtulabileceğiniz gibi derinlemesine hijyenik temizlik sağlayabilirsiniz.

Koltuk Altı Lekesi, Sarı Leke Nasıl Çıkar?

 • Halı ve Koltuk Temizleyici Yöntemi: Bir litre ılık suya iki üç kapak kadar halı ve koltuk temizleyici ürün ekleyin. Oluşan karışımda lekeli kıyafet birkaç saat bekletildikten sonra lekenin çıktığını görebilirsiniz.

 • Çamaşır Deterjanı Yöntemi: Ilık suya çamaşır deterjanı koyarak lekeli kıyafeti 8-10 saat bekletmek, lekelerden kurtulmak adına faydalı olacaktır.

Reklam

MPU Sign Up Banner
 • Beyaz Sabun Yöntemi: Kimyasal açıdan oldukça zararsız olan beyaz sabun, koltuk altı lekelerini çıkarmada uygulanabilecek en doğal yöntemlerden biridir. Su ile ıslatılmış olan lekenin üzerine beyaz sabun sürerek ovmak, lekeyi çözündürecektir. Birkaç dakikalık ovmanın ardından bol su ile durulama yapılır.

Gömlek ve Tişört Koltuk Altı Lekeleri Nasıl Çıkar?

 • Tuz Yöntemi: Tişört ve gömlek koltuk altı lekelerini çıkarmak için kullanılabilecek en etkili yollardan ilki tuz yöntemidir. Ilık su ile ıslatılmış olan lekeye tuz dökülerek bir saat bekletilir ve ardından ovularak durulanır.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

 • Soda Yöntemi: Bir şişe sodaya bir bardak su karıştırılır ve lekeli kıyafet bu karışımın içerisinde bekletilir. Soda-su karışımı lekenin kısa sürede çıkmasını sağlayacak pratik bir yöntemdir.

 • Aspirin Yöntemi: Dört veya beş adet aspirin bir bardak sıcak suda eritilir. Tamamen çözündükten sonra lekeli kıyafet birkaç saat bu suda bekletilir ve ardından durulanır.

Sabun ile koltuk altı lekesi çıkarma

Beyaz Gömlek ve Beyaz Tişört Koltuk Altı Lekeleri Nasıl Çıkar?

 • Karbonat ve Limon Yöntemi: Karbonatın dezenfektan özelliği ile limonun asidik özelliğinin birleşmesiyle oluşan leke çıkarıcı etki, beyaz gömlek ve tişörtlerdeki inatçı koltuk altı lekelerini kolaylıkla çıkarır. Lekenin üzerine ılık su damlatarak bir yemek kaşığı karbonat dökün ve ardından yarım limon sıkın. Beş saatlik bir beklemenin ardından bol su ile yıkayarak işlemi tamamlayın.

 • Oksijenli Su Yöntemi: Oksijenli su, çamaşırlarda doğal çamaşır suyu etkisi yapan bir üründür. Oksijenli suyun karıştırıldığı ılık suda lekeli kıyafetin bir süre bekletilmesi lekeden kurtulmanızı sağlar.

 • Bulaşık Deterjanı Yöntemi: Bulaşık deterjanının leke giderici etkisi sayesinde koltuk altı lekelerinden kurtulmak mümkün. Bir bardak ılık suya bir miktar bulaşık deterjanı koyularak köpürtülmesi ve içerisinde lekeli kıyafetin bekletilmesi sonucu kıyafet lekeden kolaylıkla arınacaktır.

 • Soğuk Süt Yöntemi: Bu yöntem anneannelerimizden kalma eski bir yöntem gibi görünse de lekeli kıyafetlerin beyazlaştırılmasında kullanılan etkili bir çalışmadır. Dolayısıyla eski moda diye vazgeçmeden mutlaka bir şans vermenizi öneririz. Bir su bardağı soğuk süte bir su bardağı soğuk su karıştırın  ve içerisine bol miktarda kalıp buz ekleyin. Lekeli kıyafeti bu karışımda buzlar eriyene kadar bekletin. Son olarak, çamaşır makinesinde yıkayarak işlemi tamamlayın.

 • Votka Yöntemi: Bir su bardağı ılık suya bir su bardağı votka eklenerek lekeli kıyafet karışımın içinde bekletilir.

Tüm bu yöntemler sayesinde koltuk altı lekelerine kolayca veda edebilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Koltuk Altı Lekesi Beyaz Sabunla Çıkar mı?

Kimyasal açıdan oldukça zararsız olan beyaz sabun, koltuk altı lekelerini çıkarmada uygulanabilecek en doğal yöntemlerden biridir. Su ile ıslatılmış olan lekenin üzerine beyaz sabun sürerek ovmak lekeyi çözündürecektir. Birkaç dakikalık ovmanın ardından bol su ile durulama yapılır.

Sarı Leke Çıkarmak İçin Diş Macunu Kullanılır mı?

Diş macunu bebek kıyafetlerindeki sarı lekelerden kurtulmak için oldukça kullanışlı bir üründür. Diş macununu sarı lekenin üstüne uygulayın ve sert bir fırça yardımıyla lekenin olduğu bölgeyi ovalayın. Daha etkili olması için bir gece lekenin üstünde bekletebilirsiniz. Giysiyi her zamanki gibi yıkayın ve geçmediyse bir kez daha uygulayın.

Sarı Leke Çıkarmak İçin Oksijenli Ağartıcılar Kullanılır mı?

Oksijenli ağartıcılar kabartma tozu ve sodyum karbonat içerir. İçerdiği maddeler renkli kumaşların renklerinin solmasını da önler. Daha az kimyasal içerdiğinden bebek kıyafetlerinde sarı lekeler için kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Aslen yayınlandı