Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Güneş Kremi Lekesi Nasıl Çıkar?

Güneş kremi lekesini hem renkli hem de beyaz kıyafetlerden çıkarmanın yollarını bu yazıda keşfedin.

Güncellenmiş

Yaz Kumsal Şapka Terlik
Reklam
Sign Up Banner

Havaların ısınmaya başlamasının en güzel taraflarından biri güneşin altında daha çok zaman geçirmektir. Vücudumuzun D vitamini üretimini artıran ve ruh halimizi iyileştiren güneş birçok açıdan sağlığımıza iyi gelse de maruz kaldığımız morötesi ışınlar cildimiz için bir tehdit unsurudur. Bu yüzden uzmanlar her gün güneş kremi kullanılmasını önerir, hatta kış aylarında bile. Peki giysilerimize bulaşan güneş kremi nasıl temizlenir?

Cildinizi güneşten korumaya çalışırken kıyafetleriniz lekelenirse endişe etmeyin. Güneş kremi nasıl temizlenir dediğinizde Omo Ultra Active Sıvı Deterjan gibi güvenilir bir ürünle ön müdahale yapmak ve sonrasında normal bir şekilde yıkamak problemi çözecektir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Güneş Kremi Lekesini Temizlemek

Güneş kremleri yağ bazlı olduğu için bu lekelere de yağ lekesi gibi müdahale etmek gerekir. Kremler renkli kıyafetlerde koyu, beyaz kıyafetlerde ise sarı lekelere yol açabilirler. Yazlık giysilerinizi şu yöntemlerle istenmeyen lekelerden kurtarabilirsiniz.

 1. Etkili Bir Deterjan Tercih Edin

  Bu durumlarda en iyi leke giderici, güneş kremini söküp atacak güvenilir bir deterjan olacaktır. Omo Ultra Active Sıvı Deterjan gibi lekeler üzerinde etkili bir üründen leke üzerine birkaç damla damlatın ve lekeyi kumaşa zarar vermeden ovun. 10 dakika bekledikten sonra durulayın ve normal yıkamaya atın. Deterjanın giysiye zarar vermediğinden emin olmak için mutlaka önce görünmeyen bir yerinde deneyin.

 2. Bulaşık Deterjanı Yöntemi

  Bir başka yöntem olarak lekenin üzerine bir iki damla bulaşık deterjanı damlatabilirsiniz. Bulaşıklardan yağı söken bu ürünler giysiden de güneş kremi lekesini çıkaracaktır. Duruladıktan sonra normal yıkamaya atabilirsiniz.

 3. Karbonat Kullanmayı Deneyin

  Lekedeki yağı emmesi için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek karbonattır. Özellikle leke tazeyse üzerine bolca karbonat dökün ve en az yarım saat bekletin. Lekeyi emen karbonat nemli hale gelecektir. Karbonatı uzaklaştırdıktan sonra kıyafeti yıkayabilirsiniz. Yağlı lekeler sıcakta kumaşa işleyebileceğinden yıkama öncesinde çıkarabildiğiniz kadarını çıkardığınızdan emin olun. Sonrasında ise çok sıcak derecelerde değil daha düşük derecelerde yıkama yapın.

 4. Gerekirse Profesyonel Yardım Alın

  Lekeye müdahale etmeden önce mutlaka fazlasını bir kaşık yardımıyla uzaklaştırın. Eğer kumsaldaysanız ve kullanabileceğiniz başka bir şey yoksa lekeyi emmesi için üzerine kum koyun. Leke ipek gibi hassas bir kumaşın üzerindeyse giysiye zarar vermemek için bir profesyonele götürmeniz daha doğru olabilir.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Beyaz Kıyafetlerden Güneş Kremi Lekesi Nasıl Çıkar?

Yazın favori renklerinden biri de beyazdır. Dolayısıyla güneş kremi lekesi genellikle beyaz kıyafetlerde yaşadığımız bir problemdir. Neyse ki beyaz üzerinde sarı noktalara yol açan bu lekeleri soldurmanın yöntemleri de mevcuttur. Beyaz kıyafetlerden güneş kremi nasıl temizlenir dediğinizde üstteki yöntemlerden kumaşınız için uygun olanları uygulayın. Sonrasında ise şunları deneyin.

 • Güneş kremi lekesine güneşten korunmak isterken bulaştık. O zaman güneş, çıkarmamıza da yardım etmeli. Lekeyi soldurmak için güneşin doğal beyazlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

 • Eğer leke inatçıysa güneşte kurutmadan önce üzerine biraz limon sıkabilirsiniz. Bu, beyazlatıcı etkiyi güçlendirecektir.

Güneş kremi lekesi ne kadar zorlu ya da can sıkıcı olursa olsun güneş kremi kullanmamanıza bahane olmamalıdır. Çok sıcak olmayan günlerde bile güneşin morötesi ışınları cilde zarar verebilir. Bu da hem yaşlanma belirtilerini hızlandırır hem de kanser gibi problemlerin riskini artırır. Dolayısıyla güneş kremleriyle cildinizi, bu yöntemlerle ise kıyafetlerinizi koruyabilirsiniz.

Güneş kremi lekesi nasıl çıkarılır artık biliyorsunuz. Sıcak yaz günlerinde cildinizi güneşten korumak için daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyarsanız detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Güneş Kremi Lekesi Karbonatla Çıkar mı?

Lekedeki yağı emmesi için kullanabileceğiniz seçeneklerden biri karbonattır. Özellikle leke tazeyse üzerine bolca karbonat dökün ve en az yarım saat bekletin. Lekeyi emen karbonat nemli hale gelecektir. Karbonatı uzaklaştırdıktan sonra kıyafeti yıkayabilirsiniz. Yağlı lekeler sıcakta kumaşa işleyebileceğinden yıkama öncesinde çıkarabildiğiniz kadarını çıkardığınızdan emin olun. Sonrasında ise çok sıcak derecelerde değil daha düşük derecelerde yıkama yapın.

Beyaz Kıyafetlerden Güneş Kremi Nasıl Temizlenir?

Lekeyi soldurmak için güneşin doğal beyazlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Eğer leke inatçıysa güneşte kurutmadan önce üzerine biraz limon sıkabilirsiniz. Bu, beyazlatıcı etkiyi güçlendirecektir.

Giysideki Fondöten Lekesi Buzla Temizlenir mi?

Buz küpleri de kıyafetlerden fondöten lekesi çıkarmanın başka bir yoludur. Bir buz küpü alın ve lekenin üzerine kuvvetlice sürün. Buz ve soğuk su lekeyi çıkarmaya yardımcıdır; sıcak su kullanmak ise tam tersine lekeyi iyice yerleştirebilir. Küçük bir fondöten lekesini çıkarmaya çalışırken sıcak sudan kaçının.

Fondöten Lekesi El Dezenfektanı İle Çıkar mı?

Giysilerinize fondöten bulaştıysa, öncelikle fazlalığı bir kaşık veya çok keskin olmayan bir bıçak yardımıyla alın. Ardından temiz bir bez veya kağıt havlunun lekeyi hafifçe emmesini sağlayın; ancak hiçbir zaman silmeyin. Bunu yaptıktan sonra leke çıkarma işlemine başlayın.

Giysiye Bulaşan Fondöten Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Giysilerinize fondöten bulaştıysa öncelikle fazlalığı bir kaşık veya çok keskin olmayan bir bıçak yardımıyla alın. Ardından temiz bir bez veya kağıt havlunun lekeyi hafifçe emmesini sağlayın ancak hiçbir zaman silmeyin. Bunu yaptıktan sonra leke çıkarma işlemine başlayın.

Aslen yayınlandı