Spor Ayakkabı Makinede Nasıl Yıkanır?

Spor ayakkabılarınızı yıkama aşamasında dikkat etmeniz gerekenleri yazımızda paylaşacağız.

Güncellenmiş 10 Ağustos 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Spor Ayakkabı, Çamaşır Makinesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Spor Ayakkabı Makinede Nasıl Yıkanır?

Günlük hayatta sık sık kullanılan çamaşır makinesi, başta kıyafetler olmak üzere yorgan, battaniye, perde, tül gibi eşyaların yıkanmasını kolaylaştırır. Bu durum, spor ayakkabı makinede yıkanır mı sorusunu aklınıza getirebilir. Bazı ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanması uygunken, bazıları için bu durum sakıncalıdır. 

Spor ayakkabı, kullanım yerine göre kısa sürede kirlenebilir. Özellikle futbol, basketbol gibi sporlarla ilgileniyorsanız veya doğa yürüyüşlerini seviyorsanız, ayakkabılarınızın bir ay içinde çok pislendiğini fark etmeniz mümkündür. Böyle durumlarda aklınıza spor ayakkabı makinede nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Spor ayakkabının makinede nasıl yıkanacağına geçmeden önce, yıkama aşamasında dikkat etmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Spor ayakkabıları makinede yıkamak kadar, düzenli olarak temizlemek de son derece önemlidir. Ayakkabı nasıl temizlenir yazımıza göz atmayı unutmayın.

Spor Ayakkabı Makinede Yıkanır Mı?

Makinede spor ayakkabı yıkamak işinizi çok kolaylaştırıyor gibi görünse de, bazı ayakkabı türleri çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Yani her spor ayakkabı makinede yıkanmaz. İşte, çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olan ayakkabılar;

 • Bez, lastik, naylon veya polyesterden üretilmiş spor ayakkabıları

 • Sneakerlar

 • Keten ayakkabılar

 • Botlar

Çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun olmayan ayakkabılar;

 • Nubuk ayakkabılar

 • Topuklu ayakkabılar

 • Deri ayakkabılar

 • Süet ayakkabılar

 • Kösele tabanlı ayakkabılar

 • Suni deri ayakkabılar

 • Çizmeler

Makinede spor ayakkabı yıkamak için, spor ayakkabının hangi malzemeden yapıldığına dikkat etmeniz gerekir. Genellikle bez ve benzeri malzemeden üretilen spor ayakkabılar, makinede yıkanabilir. Ancak krampon gibi dışı farklı malzemeden üretilen spor ayakkabılar, kesinlikle çamaşır makinesinde yıkamaya uygun değildir.

Doğal yöntemler denemek istiyorsanız, spor ayakkabı nasıl temizlenir yazımızdaki en etkili çözümleri uygulayabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Makinede Nasıl Yıkanır?

 • Spor ayakkabı makinede yıkanacaksa, öncelikle bağcıları çıkarılmalıdır. Bağcıklar, mutlaka elde yıkanmalı veya deterjanlı suda bekletilmelidir.

 • Daha sonra spor ayakkabının tabanında veya kenarlarında çamur gibi lekeler varsa, bu lekeler ıslak mendil yardımıyla temizlenmelidir.

 • Makinede spor ayakkabı yıkamak için, çamaşır filesi kullanabilirsiniz. Çamaşır filesi, ayakkabıların zarar görme ihtimalini azaltır ve makinenin performansını artırır.

 • Bağcıklarını çıkarıp tabanını temizlediğiniz spor ayakkabıları, çamaşır filesine yerleştirin ve makineye atın.

 • Makinenin küçükse, tek seferde en fazla 2 çift ayakkabı yıkayın.

 • Deterjan gözüne sıvı deterjan ekledikten sonra, spor ayakkabıları 30 dereceli kısa programda yıkayabilirsiniz.

Beyaz Spor Ayakkabı Makinede Nasıl Yıkanır?

Beyaz spor ayakkabıları makinede yıkamak için bağcıklarını çıkartın. Ayakkabıları fileye yerleştirin. Beyaz sıvı deterjanı makinenin gözüne doldurun ve 30 derecede ayakkabılarınızı yıkayın.

Spor Ayakkabı Makinede Hangi Programda Ve Kaç Derecede Yıkanır?

Spor ayakkabı makinede yıkanmadan önce, etiketlerine dikkat edilmelidir. Etiketinde belirtilen dereceyi aşmayın. Spor ayakkabılar, şeklinin korunması için en kısa programda yıkanmalıdır. Çamaşır makinesinde bulunan 30 dakikalık hızlı programlar, spor ayakkabıların yıkanması için uygundur. Spor ayakkabıları en fazla 30 derecede yıkayın. Aksi takdirde şeklinde bozulmalar oluşabilir.

Spor Ayakkabıyı Makinede Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makinede spor ayakkabı yıkamak için, aşağıdakilere dikkat edin;

 • Mutlaka çamaşır filesi kullanın. Aksi takdirde ayakkabılar, çamaşır makinesine ciddi hasar verebilir.

 • Spor ayakkabı makinede maksimum 30 derece ve kısa programda yıkanmalıdır.

 • Spor ayakkabısını makinede yıkarken, yanına kıyafet veya başka bir eşya koymayın. Ayakkabılar sadece tek başına yıkanmalıdır.

 • Ayakkabıları makineye atmadan önce mutlaka bağcıklarını çıkarın.

 • Spor ayakkabıyı makinede yıkarken, yumuşatıcı kullanmayın. Basit bir çamaşır deterjanı işinizi görecektir. Yumuşatıcılar, ayakkabının yapısına zarar verebilir.

 • Ayakkabıları makineye atmadan önce çamur kalıntılarının kabasını alın ve ıslak bez yardımıyla temizleyin.

 • Spor ayakkabıları yüksek devirde yıkamayın. Yıkama talimatlarına göz atın.

Spor Ayakkabı Makinede Yıkanır Mı: Sıkça Sorulan Sorular

Deri Spor Ayakkabı Makinede Yıkanır Mı?

Gerçek deri veya suni deri ayakkabılar, makinede yıkanmaya uygun değildir. Deri spor ayakkabıları makinede yıkamak yerine, nemli bir bezle silin. Ardından nemli beze vazelin sürerek her tarafının tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için, deri ayakkabı nasıl temizlenir yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Işıklı Spor Ayakkabı Makinede Yıkanır Mı?

Işıklı ayakkabılar, genellikle makinede yıkamaya uygun değildir. Çünkü makinenin sıcaklığı ve devir sayısı, ışıkların bozulmasına yol açabilir. Yine de, makinede yıkayıp yıkanmayacağına karar vermek için, ışıklı ayakkabıların etiketine bakın. Eğer talimatlarda bir derece verildiyse, ışıklı ayakkabıları makinede yıkayabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Elde Nasıl Yıkanır?

Spor ayakkabı makinede yıkanmıyorsa, elde yıkama yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Günlük kullanımdan sonra, ıslak mendil veya ıslak sünger yardımıyla ayakkabınızı temizleyebilirsiniz. Bir beze diş macunu sıkarak spor ayakkabıları temizleyebilir, ardından durulayabilirsiniz. Ayakkabı temizleyici jel yardımıyla da spor ayakkabılarınızı kolayca yıkayabilirsiniz. Spor ayakkabıları elde yıkayacaksanız, mutlaka soğuk su kullanın.

Spor Ayakkabı Nasıl Kurutulur?

Çamaşır makinesinde yıkadığınız ayakkabıyı, nasıl kuruttuğunuz da çok önemlidir. Eğer dikkatli bir şekilde kurutmazsanız, spor ayakkabının şeklinin değiştiğini görebilirsiniz. Spor ayakkabıyı açık havada kurutmak, en ideal yöntemdir. Bunun için ayakkabıların içerisine gazete kağıdı koyun ve güneş görmeyen bir alanda bekleterek kurumasını sağlayın. Ayakkabıları ısıtıcı fan, fön makinesi veya güneş ışığı altında kurutursanız, hem rengi solacak, hem de yıpranacaktır. Bu yüzden gölge bir alanda yavaş yavaş kurumasına izin verin. Günde iki kez ayakkabıları farklı yöne çevirin. 

Ev içinde yaygın olarak kullanılan terlikler, bir süre sonra kötü kokulara sebep olabilir. Bu dertten muzdaripseniz, terlik kokusu nasıl giderilir yazımızdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?