Terlik Kokusu Nasıl Giderilir?

Yaz kış yerle temasımızı kesen terlikler, dikkat edilmediğinde ya da düzenli olarak temizlenmediğinde bir süre sonra koku yapmaya başlayabilir. Peki, terlik kokusu nasıl geçer, terlik kokusunu ne giderir? Terlik kokusundan kurtulmak, terliklerinizi yeni gibi yapmak için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Terlik kokusu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çoğu insan yaz kış evde ya da dışarda giydiği favori bir terliğe sahiptir. Terlikler doğru şekilde kullanıldığında, düzenli olarak temizliği sağlandığında uzun süre yeni gibi kalabilirler. Doğru kullanılmayan ve düzenli olarak temizlenmeyen terliklerde zamanla koku oluşabilir, keyfinizi kaçırabilir. Ancak endişelenmeyin, çünkü terlikleriniz kokuyor diye onlardan vazgeçmek zorunda değilsiniz! Okumaya devam edin, terlikler nasıl temizlenir, terlik kokusu nasıl giderilir öğrenin.

Plastik Terlik Kokusu Nasıl Giderilir?

Evde ya da dışarda dayanıklılığıyla sıkça tercih edilen plastik terlikler, yapısı nedeniyle daha kolay koku oluşturabilir. Peki, plastik terliklerdeki kötü koku nasıl giderilir?

 • Plastik terliklerdeki kötü kokuyu gidermek için terliklerinizin sığacağı bir kova belirleyin.

 • Kovaya ılık su doldurun.

 • Ilık su dolu kovanın içine bir miktar doğadan esinlenerek formüle edilen Rinso Limon ve Karbonat Toz deterjan ekleyip karıştırın.

 • Terlikleri suyun içine bırakın.

 • 1 saat kadar bu şekilde bekletin.

 • 1 saatin sonunda terlikleri sudan çıkarıp su altında akıtın.

 • Temiz kuru bir bezle iyice kurulayın.

 • Doğal bakteri ve koku önleyici olarak güneş ışınlarını kullanın! Bir süre güneşin altında bekletin.

Plastik terlikleriniz artık tertemiz ve kokusuz!

Crocs Terlik Kokusu Nasıl Giderilir?

Crocs terlikler anti-mikrobiyal ve kokuları uzak tutmaya yardımcı olan bir maddeden yapılmış olsa da zamanla koku yapabilir, crocs terliklerinizden uzaklaşmanıza neden olabilir. Sizin için derlediğimiz crocs terlik kokusu giderme yöntemlerini uygulayın, terliklerinizden vazgeçmek zorunda kalmayın!

 • Crocs terliklerinizin sığacağı bir kovaya soğuk su doldurun.

 • Yarım bardak kadar dermatolojik olarak test edilmiş, 0 fosfat, klor ve paraben içeren Rinso Limon ve Karbonat Toz deterjan ekleyin. Karıştırın.

 • Crocs’larınızı suyun içine koyun.

 • Temiz bir bezle terlikleriniz suyun içindeyken içini ve dışını ovalayın.

 • Temiz suyla durulayın.

 • Temiz bir havlu ile kurulayın. Her yerini tam olarak kuruttuğunuzdan emin olun.

 • Crocs terliklerinizin içine kağıt yuvarlayıp sıkıştırın. Havadar bir alanda birkaç saat bu şekilde bekletin.

Artık yeniden kullanıma hazır!

Deri Terlik Kokusu Nasıl Giderilir?

Deri, yapısı nedeniyle koku yapmaya daha meyillidir. Bu yüzden, deri terliklerinizi düzenli olarak havalandırmalı, temizliğini yapmalısınız. Peki, deri terlik kokusu nasıl geçer, deri terlikteki kötü koku nasıl giderilir?

 • Bir kovanın içine ılık su doldurun.

 • Kovanın içine doğal temizliğin ikilisi limon ve karbonat içeren Rinso Limon ve Karbonat Toz deterjan ekleyip karıştırın.

 • Temiz bir bezi suya batırın ve iyice sıkın.

 • Fazla sudan arınan, nemli bezle deri terliklerinizin içini ve dışını iyice silin.

 • Silme işlemini birkaç kez tekrarlayın.

 • Havadar bir alanda kurumaya bırakın. Mümkünse kurutmak için direkt güneş ışığında, nemsiz bir alanda kurutun. Unutmayın, güneş ışınları kötü kokuların giderilmesinde etkili bir yöntemdir.

Deri terlikleriniz artık mis gibi kokuyor!

Ev Terliği Kokusu Nasıl Giderilir?

Favori ev terliğiniz kötü mü kokuyor? Endişelenmeyin, ev terliği kokusu nasıl giderilir öğrenmek için okumaya devam edin!

Ev terliklerinizin yıkama etiketini kontrol edin. Eğer makinede yıkanabiliyorsa terliklerinizi bir yastık kılıfının içine ya da yıkama kılıfının içine koyup makinenin içine yerleştirin. Deterjan gözüne %100 doğal temizlik mineralleri içeren Rinso Limon ve Karbonat Toz deterjan ekleyin. Makineyi çalıştırın. Yıkama programı bittiğinde terliklerinizi çıkarın ve havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Eğer terlikleriniz makinede yıkamaya uygun değilse terliklerinizin sığacağı bir kova belirleyin. Kovanın içini sıcak suyla doldurun, derinlemesine temizlik ve ferah koku sağlayan Rinso Limon ve Karbonat ekleyin. Terlikleri suyun içine bırakın. Yaklaşık 1 saat bu suyun içinde bekletin. 1 saatin sonunda terlikleri sudan çıkarın ve suyun altında durulayın. Hafifçe sıkın ve havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Terlik kokusu nasıl geçer, terlik kokusu ne ile geçer artık biliyorsunuz. Ayakkabı temizliği nasıl yapılır, ayakkabıdaki kötü kokular nasıl geçer öğrenmek istiyorsanız tıklayın, uzman temizlik tüyolarını öğrenin!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer?

  İşte ayakkabı kokusunu gidermek için kullanabileceğiniz yöntemler:

  1. 1

   Havalandırmak

   Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra hemen dolaba kaldırmak yerine bir süre havalandırın. Böylece kötü kokuların ayakkabı içine sinmesini de büyük oranda engellemiş olursunuz.

  2. 2

   Portakal kabuğu

   Giymediğiniz ayakkabıların içine portakal kabuğu koyun. Portakal kabuğu kötü kokuları içine hapseder ve kokusunu da ayakkabının içine bırakır. Portakal kabuğu yerine mandalina ya da limon kabuğu da kullanabilirsiniz.

  3. 3

   Karbonat

   Karbonat kullanımı da ayakkabı kokusu giderme için etkili bir yöntemdir. Ayakkabılarınızın içine koyacağınız bir tatlı kaşığı karbonat, ayakkabının içindeki nemi hapsederken kötü kokuları da yok edecektir.

  4. 4

   Bebek pudrası

   Kullanmadığınız zaman ayakkabılarınızın içine bebek pudrası koymak da ayakkabı kokusuna ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biridir. Pudra yapısı gereği nemi hızla emer ve kötü kokuları yok eder.

  5. 5

   Doğal yöntemler

   Bir miktar lavanta ya da adaçayını ayakkabınızın içine bırakmak, kötü kokulara neden olan bakterileri uzaklaştırır. Karanfil, kekik, nane ve toz tarçın da koku giderici olarak kullanılabilir. Çay ağacı yağı da ayakkabı kokusu geçirme için kullanılabilir.

  6. 6

   Kahve

   Ayakkabı kokusunu gidermek için kahve de kullanabilirsiniz. Geceden bir miktar kahveyi ayakkabınızın içine serpin. Sabah tüm kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

  7. 7

   Naftalin

   Naftalin de zorlu kokuları gidermede etkilidir. Ayakkabınızın her birine bir top naftalin bırakarak kötü koku ve bakterileri ayakkabınızdan kolayca uzaklaştırabilirsiniz.

  8. 8

   Koku giderici spreyler

   Ayakkabı kokusu giderici spreylerden de yardım alabilirsiniz. Ancak bu ürünler kimyasal olduğundan açık havada kullanmanız önerilir.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?