Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Siyah Pantolonun Rengi Solmaması İçin Alınacak Önlemler (Siyah Pantolon Yıkama Rehberi)

Siyah pantolonlarınızın rengini korumak istiyorsanız, evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Yıkamaya hazırlanan kot pantolon

Siyah pantolon her sezon şık, modern ve zahmetsiz bir görünüm elde etmek için dolabımızda mutlaka bulundurduğumuz parçalardan biridir. Bu yüzden kimi zaman rengi solan pantolon ile karşılaşmak bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Rengi solan pantolon kimsenin karşılaşmak isteyeceği bir durum değil ne de olsa. Peki siyah pantolonun rengi solmaması için ne yapmak gerekir? Yazımızda kolayca uygulayabileceğiniz bazı ipuçlarını paylaşıyoruz. 

Siyah Pantolon Renk Atması Nasıl Önlenebilir?

Konu, koyu renk pantolonlar olduğunda aslında çok kolay bir ipucu var; eğer mümkünse pantolonlarınızı çok sık yıkamaktan kaçının. Pantolon çamaşır makinesine ne kadar fazla girerse, o kadar fazla renk kaybeder. İyi haber şu ki, pantolonunuzu kirlenmedikçe her kullanım sonrası yıkamanıza gerek yoktur. Ancak şehir hayatı ve yoğun bir tempo bu seçeneği olanaklı kılmayabilir. Bu yüzden tüm renkli giysileriniz için önerilen çamaşır yıkama talimatı ve yıkama esnasında kullanılan ürünler oldukça önemli. Peki siyah pantolon nasıl yıkanır?

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Siyah Pantolon Nasıl Yıkanır?

Çamaşırlarda hijyen sağlamak  önemli; ancak konu koyu renkler olduğunda alışık olduğumuz çamaşır yıkama stillerini uygulamaya devam etmek yanlış olur. Siyah pantolonun rengi solmaması için aşağıdakileri göz önünde bulundurmayı unutmayın. 

Soğuk Suyla Yıkayın

Pantolonunuzun rengi soluyor ve kendinizi zaman zaman siyah kumaş pantolon nasıl yıkanır? sorusuyla baş başa buluyor olabilirsiniz. Siyah pantolonunuzu yıkarken dikkat etmeniz gereken nokta soğuk suyla yıkamak. Koyu renk kıyafetlerinizi çok yüksek sıcaklıklarda yıkamaktan kaçının. Eğer pantolon çok yüksek sıcaklıklarda yıkanırsa renk çok daha çabuk solacaktır. Soğuk su ise rengini korumasına yardımcı olur.

Pantolonu Makineye Ters Çevirerek Koyun

Pantolon üzerindeki çamaşır yıkama talimatlarını takip etmekte her zaman yarar var: Pantolonu ters çevirip yıkamak bunlardan biri. Böylece pantolon kumaşı deterjanla mümkün olduğunca daha az temas edecek ve siyah pantolonun beyazlaması sorununa karşı etkili olacaktır. Aynı zamanda pantolonun cildiniz ile temas eden kısmını iyice temizlemiş olursunuz. Ancak yıkamadan sonra pantolonu düz haline çevirip kurutmayı unutmayın. 

Siyah Pantolonu Güneşte Kurutmayın

Her ne kadar açık ve güneşli bir günde çamaşır kurutmak tavsiye edilse de, renkli giysileriniz ve siyah pantolonlarınız için bu seçeneği tercih etmeyin. Güneş ışığı, renkli çamaşırlarda renk solmasına neden olduğu için güneş görmeyen açık bir alan veya kurutma makinesi renk atmasını önlemek için daha iyi bir seçenektir.

Çamaşır Makinesinde Hassas Yıkama veya Elde Yıkamayı Tercih Edin

Siyah pantolonun rengi solmaması için öncelikle yapmanız gereken, olabildiğince nazik bir bakım. Çamaşır makinesi programını ne kadar güçlü ayarlarsanız, pantolonunuz da yıkama esnasında o kadar fazla yıpranacak ve renk kaybedecektir. Bu yüzden en hassas programda yıkamanızı öneririz. Elde yıkamak da oldukça yardımcı olacaktır.

Koyu Renkler İçin Geliştirilen Deterjan Kullanın

Siyah pantolonun rengi solmaması için, koyu renkli giysiler için özel olarak geliştirilmiş kaliteli bir deterjan ve yumuşatıcı kullanmanızı öneririz. Bu formüller, koyu renk giysilerin rengini korumak için özel olarak üretildiğinden, değer verdiğiniz kıyafetlerin renginin solmaması için kesinlikle denemeye değer. Omo Siyah Sıvı Deterjan nazik ancak derinlemesine bir temizlik için iyi bir seçenektir ve koyu renkli kıyafetleri renk solmalarına karşı korur. Yıkama döngüsüne bir miktar Yumoş Uzman Renk Koruma yumuşatıcı eklemeyi de unutmayın. Bu, siyah pantolonlarınıza ekstra yumuşaklık kazandırırken, rengini korumasına yardımcı olur. 

Peki Siyahlarla Renkliler Yıkanır Mı?

Çamaşırların her birini rengine göre ayırmak çamaşır yıkama sürecini uzatır. Ancak kıyafetlerinizin rengini ve kalitesini ilk günkü gibi korumak için bunu yapmanıza değer. Giysilerinizi karıştırdığınızda farklı renkler birbirini soldurur. Bu yüzden eğer mümkünse renklilerle siyahları ayrı yıkamanız en iyi seçenektir. 

Rengi solan pantolon için bir çözüm arıyorsanız, siyahlarınızı nasıl boyayabileceğiniz ile ilgili yazımıza göz atmayı unutmayın.

Aslen yayınlandı