Saten Kumaş Nasıl Temizlenir: Basit ve Güvenli Yöntemler

Saten kumaş, herhangi bir kaliteli malzeme gibi, bütünlüğünü ve değerini korumak için dikkat ve özen gerektirir. Yazımızda saten nedir, saten kumaş nasıl temizlenir ve saten kumaştan leke nasıl çıkar gibi sorularınızı yanıtlıyoruz.

Güncellenmiş 5 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Saten kumaş

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Saten kumaştan yapılan giysi ve çarşaflar zarif, lüks ve konforludur. Fakat şunu unutmamak gerekir ki saten iyi bakıldığı zaman güzeldir. Böylesine zarif bir kumaş özel bir bakım gerektirir. Peki saten kumaş nasıl temizlenir? Saten eşyalara bakmanın en iyi yollarından biri, onu temiz tutmak ve lekelerden olabildiğince çabuk kurtulmaktır. Bu, ürünün ilk günkü görünümünü korumasına yardımcı olabilir. Bu yazımızda sizlerle saten nedir, saten nasıl yıkanır, saten kumaştan leke nasıl çıkar gibi sıkça sorulan sorulara yer vererek saten kumaş temizliği için önemli adımları ve en iyi ipuçlarını paylaşacağız.

Saten Nedir?

Saten; yün, polyester, pamuk, ipek veya suni ipek dahil olmak üzere birçok farklı elyaftan dokunabilen pürüzsüz, parlak ve kaliteli bir kumaştır. Saten kumaşın kendine has parlak görünümü farklı dokuma iplikleri ve yöntemleri ile oluşturulmaktadır. Üretim sırasında, dokuma malzemeleri daha fazla parlaklık kazandırmak için sıcak silindirlerden geçirilir.

Saten, düğün ve gece elbiseleri, iç çamaşırları ve pijamalar için lüks bir tekstil olarak kabul edilir. Ayrıca bale için sivri uçlu ayakkabılar ve kadınlar için gece ayakkabısı yapımında kullanılır. Çoğu ceket astarı satenden yapılır çünkü pürüzsüz yüzey, astarın diğer kumaşlar üzerinde kolayca kaymasını sağlar. Ayrıca bazı spor giysilerin tasarımında kullanıldığını da fark edebilirsiniz. Saten ayrıca yastık, döşeme, çarşaf ve yorgan gibi ev mobilyalarında da kullanılır.

Saten kumaş, kuru temizleme yapılabilir veya elde yıkanabilir. Alternatif olarak çamaşır makinesinde hassas döngü ayarında yıkanabilir. Kullanılacak deterjan türü ve su sıcaklığı ise satenin türüne bağlıdır. Örneğin, ipek saten için gereken deterjan türü ve su sıcaklığı, polimer saten için gerekenden farklıdır. Saten kumaş nasıl temizlenir, saten kumaş nasıl yıkanır, saten kumaştan leke nasıl çıkar ve saten nasıl ütülenir gibi soruların cevapları yazımızın devamında, okumaya devam edin.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Saten Kumaş Nasıl Temizlenir: Farklı Yöntemler

  Saten, çarşaflardan giysilere kadar birçok ürünü çekici kılan pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Dayanıklılığın yanı sıra temizleme seçeneklerinde de çeşitlilik gösterir. Kuru temizleme, çamaşır makinesinde yıkama, elde yıkama ve buharla yıkama gibi seçenekler saten kumaş temizliği için çeşitli alternatiflerdir.

  1. 1

   Saten kumaş nasıl yıkanır öğrenmek için öncelikle ürünün etiketine bakın.

   Yıkayacağınız ürünün etiketinde "viskoz" ve "kuru temizleme" gibi ibareler yer almadığı sürece aşağıdaki adımlarda bahsettiğimiz şekilde yıkayabilirsiniz.

   Eğer kumaşın içeriği viskoz ise veya emin değilseniz, öncelikle su testi yapın. Viskoz kumaş su ile temas ettirilmemelidir. Su testi yapmak için dikiş veya kenar kısımlar gibi göze çarpmayan bir alan bulun ve bu kısmı ılık suya batırın. Islanan alanın dokusunda değişiklik olup olmadığına bakın. Herhangi bir küçülme, esneme, bükülme veya kırışıklık oluşumu kumaşın suya karşı olumsuz tepki verdiğine işaret eder. Bu durumda başka bir yönteme yönelmeden yalnızca kuru temizleme yaptırmalısınız.

  2. 2

   Yalnızca lekeli alana müdahale edin.

   Saten gömlekler, çarşaflar, ve diğer giysilerinizdeki lekeli bölgelere elde ön yıkama yapabilirsiniz. Böylelikle yalnızca lekeli ve kirlenen alanlara odaklanarak daha zahmetsiz bir temizlik elde etmiş olursunuz. Narin kumaşlarda kullanıma uygun bir leke çıkarıcıyı çamaşırdaki lekeli bölgeye uygulayın. Biraz bekletin ve soğuk su ile durulayın. Ardından düz bir alanda kurumaya bırakın.

  3. 3

   Elde yıkayın.

   Elde yıkama, saten kumaş temizlemek için her zaman en iyi ve en güvenli yöntemdir. Saten çamaşırlar her zaman soğuk su ile elde veya çamaşır makinesinin en hassas programında yıkanmalıdır.

  4. 4

   Kuru temizleme yaptırın.

   Konu saten kumaş temizliği olduğunda kullanabileceğiniz ürün ve yöntemler sınırlıdır. Eğer elde yıkama ile uğraşmak istemiyorsanız veya çamaşır makinesinde hassas programda dahi çıkmayacak bir leke ile karşı karşıyaysanız kuru temizleme iyi bir alternatif olabilir. Elde yıkama ve kuru temizleme saten kumaş nasıl temizlenir sorusunun en yaygın cevaplarıdır.

  5. 5

   Buharla temizleme yapın.

   İpek, kaşmir, saten ve dantel gibi daha hassas ürünleri temizlemek söz konusu olduğunda, buharlı temizlik hem hijyenik hem de pratik ve güvenli bir yöntemdir. Buhar aletleri sayesinde, hem hijyenik ve kırışıksız çamaşırlara sahip olursunuz hem de kuru temizleme için harcama yapmaktan kaçınırsınız.

   Buharla temizlik giysilerinizde yalnızca kırışıklıkları gidermekle kalmaz aynı zamanda kokuya neden olan bakterileri öldürür ve toz akarlarını çeken alerjenleri de yok eder. İşte bu nedenle giysilerinizi, özellikle de sık yıkamanız gerekmeyen çamaşırları temiz tutmak için buharla temizlik yapmayı tercih edebilirsiniz.

 • Saten Kumaş Nasıl Yıkanır?

  Çoğu saten çeşidi tercihinize göre elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilir. Saten kumaş nasıl temizlenir öğrenmek için okumaya devam edin.

  1. 1

   Elde saten kumaş nasıl yıkanır?

   Yumoş Hassas Giysiler için Çamaşır Deterjanı’ni lavaboda veya büyük bir leğende ürünün bakım etiketinde belirtildiği şekilde soğuk veya ılık suyla karıştırın. Saten kumaşı suya batırmadan önce ters çevirin. Kumaşın yıpranmasını önlemek için çok uzun süre ıslatmaktan kaçının, yaklaşık 5 dakika kadar tutun.

   Deterjan kumaşa nüfuz edene kadar kumaşı hafifçe ovalayın. Ancak kesinlikle çevirmeyin veya bükmeyin, bu kumaşın yapısının bozulmasına sebep olur. Ardından iyice duruladığınızdan ve tüm köpüklerin gittiğinden emin olun. Açık havada kuruması için düz bir alana yayın.

  2. 2

   Saten elbise makinede yıkanır mı?

   Sateniniz pamuk, polyester veya naylon gibi daha dayanıklı liflerden oluşuyorsa çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Elbisenizi çamaşır makinesinde yıkamak için hassas program seçin. Az miktarda Yumoş Hassas Giysiler için Çamaşır Deterjanı’nı ekleyin ve soğuk suda yıkamayı unutmayın.

   Saten ürünleri kurutucuya yerleştirmekten kaçının. Bunun yerine, ürünü temiz, kuru bir havlunun üzerine düz bir şekilde koyun. Havluyu saten ürünle birlikte yuvarlayın ve fazla suyu emmesi için hafifçe bastırın. Sateni güneşten veya aşırı ısıdan uzakta, açık havada kurumaya bırakmak için başka bir kuru havlu üzerine düz bir şekilde koyun. Etek, elbise gibi saten ürünler bir askıya asılabilir; ancak üzerinde iz bırakabileceğinden klipslerinin olmamasına dikkat edin.

   Saten çamaşırlarda çamaşır suyu kullanmayın.
  3. 3

   Çamaşır makinesinde saten: Saten kaç derecede yıkanır?

   Saten ürünleri asla sıcak suda yıkamayın. Sıcak suyla yıkarsanız, saten ürünleriniz çekecek ve küçülecektir. Soğuk suda yıkamayı tercih edin.

  4. 4

   Saten perde yıkama: Saten perde kaç derecede yıkanır?

   Saten perdeleri çamaşır makinesinde yıkarken hassas bir program seçin. Soğuk veya ılık su ve narin çamaşırlar için geliştirilmiş bir deterjan kullanın. Mümkünse, kurutmak için bir çamaşır ipine asın.

 • Saten Kumaştan Leke Nasıl Çıkar?

  Saten kumaş nasıl temizlenir yukarıda adım adım açıkladık. Peki, saten kumaşınızda çıkarılması gereken zorlu lekeler varsa ne yapmalısınız? Saten kumaştan leke nasıl çıkar öğrenmek için okumaya devam edin.

  1. 1

   Saten kumaştan yağ lekesi nasıl çıkar?

   Temiz bir kağıt havlu kullanın ve fazla yağı almak için bastırın. Alternatif olarak, lekeyi temiz bir bezle kurulayın. Ardından lekenin üzerine un dökün ve unun lekeyi emmesi için 1 saat bekleyin. Bir sonraki adıma geçmeden önce fazla unu fırçaladığınızdan emin olun.

   Leke üzerine ön işlem olarak bir leke çıkarıcı sürün, 3-4 dakika bekletin. Eğer elinizde böyle bir ürün yoksa toz deterjan da kullanabilirsiniz. Toz deterjan ve su ile macun kıvamında bir karışım hazırlayarak kullanabilirsiniz.

   Son olarak, ürünü ılık suda yıkayın. Ilık su giysiden yağ lekesi çıkarmak için daha etkilidir. Aksi takdirde, saten çamaşırlarınızı yıkarken her zaman soğuk suyu tercih etmelisiniz.

   Lekeli saten bir ayakkabıyı temizliyorsanız, lekeli bölgeyi hidrojen peroksit veya karbonat ile dikkatlice yıkayın.
  2. 2

   Saten kumaştaki su lekesi nasıl çıkar?

   Satenin lekeli kısmını bir kaşıkla su lekesinin dış kenarlarından içeriye doğru ovalayın. Lekeyi bu şekilde ovmak onu satenden dışarıya iter.

   Eğer bu yöntem işe yaramazsa saten eşyanızı hassas bir döngüde tekrar yıkamak genellikle su lekelerini çıkaracaktır. Ayrıca su ve hassas bir deterjan kullanarak elde de yıkayabilirsiniz.

  3. 3

   Saten kumaştan leke nasıl çıkar?

   Saten kumaşa sahip bir giysi veya eşyanız lekelendiğinde telaşlanmayın. Eğer varsa leke üzerindeki fazlalıkları çıkarmak için yumuşak kıllı bir fırça kullanın. Bu, temizleme işlemi sırasında kumaşa daha fazla kir bulaşma olasılığını azaltır.

   Lekeli alanı ovalamayın. Sürtünme lekeyi kumaşın derinine yerleştirir. Bir bez yardımıyla hafifçe bastırarak lekeyi silmek daha doğru bir yöntemdir.

   Son olarak nemli bir beze biraz sıvı sabun veya sıvı deterjan sürün. Soğuk su kullanarak bezi köpürtün. Son olarak kumaşa uygulayın.

 • Saten Nasıl Ütülenir?

  Şık bir kumaş olan saten kumaş; çeşitli renklere ve yumuşak, parlak bir dokuya sahiptir. Ancak bu malzeme kolayca kırışır. Peki saten nasıl ütülenir? En sevdiğiniz saten giysi veya çarşaflardaki kırışıklıkları gidermek için bu adımları uygulayın.

  1. 1

   Ütüyü hazırlayın.

   Öncelikle ütünüzü kısık bir ısı ayarına getirin. Genellikle bu ayar 1 ile 4 arasında herhangi bir yerde olacaktır. Çok yüksek sıcaklıklar satenleri yakabilir. Bu nedenle çok fazla ısı kullanmaktan kaçının.

  2. 2

   Saten ütüleme: Saten nasıl ütülenir?

   Ütüleme teknikleri kafa karıştırıcı olabilir, ancak telaşlanmayın. Saten giysinizi ütü masanızın üzerine yerleştirin. Sateni ütülerken, ütüyü kumaşın üzerinde hızla hareket ettirin. Çok fazla bastırmayın; bunun yerine uzun, yumuşak hareketlerle ütüleyin. Ütü yaparken giysileri ütü masasının üzerinde hareket ettirin. Zor kırışıklıklar için ütünün buhar özelliğini kullanın. Buharlı ütünüz yoksa, giysinin üzerine su damlaları serpin ve bahsettiğimiz şekilde ütüleyin.

  3. 3

   Sateni asın.

   İşiniz bittiğinde ütünüzü kapatın ve daha fazla kırışmayı önlemek için saten giysinizi asın. Saten giysi nadiren giyiliyorsa, tozlanmaması için üzerine bir giysi örtüsü yerleştirin.

Saten Kumaş Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?