Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Saç fırçası ve tarakların temizliği, sağlıklı saçlar ve saç derisi için önemlidir. Fırça ve taraklar, toz, yağ, kir, jöle gibi çeşitli etkenlerle kirlenirler. Eğer düzenli bir şekilde temizlikleri yapılmazsa saçta yağlanma, kepeklenme, kaşıntı ve hatta dökülmeye neden olabilir. Bu yüzden saç fırçası ve tarak nasıl temizlenir incelikleriyle bilmek önemli.

Güncellenmiş

Reklam
Saç fırçası nasıl temizlenir?

Temel Adımlar

  1. Saç fırçasının üzerinde birikmiş gözle görülür kalıntılardan elle veya temizlik aparatı ile kurtulun.
  2. Fırçanızı şampuan sürerek ovalayın veya sirkeli suda 1-2 saat bekletin.
  3. Ardından iyice durulayın.
  4. Son olarak havlu veya saç kurutma makinesi ile kurutun.
   

Her eşyada olduğu gibi fırça ve taraklarda da toz birikmesi olur. Bunun yanı sıra yağ, kir, deri döküntüsü ve saçta jölesi gibi çeşitli maddeler de fırçalarınızda birikir. Bu yüzden saç fırçası ve taraklar nasıl temizlenir bilmek önemlidir.

Fırçalarınızı sağlıklı saç derisi ve saçlar için her hafta veya en azından 15 günde bir temizlemenizi öneririz. Çünkü temizlenmeyen fırça ve taraklar saç derisinde sivilcelenme, kepeklenme ve kaşıntı yapabilir hatta dökülmelere sebep olabilir.

Temiz saçlar, kirli tarak ve fırçalarla taranırsa kirli ve yağlanmış bir görüntü oluşabilir. Bu sebeple sağlıklı ve güzel görünen saçlar için fırça ve tarak bakımı büyük önem teşkil ediyor.

Temizliğe fırça veya tarağınızın kaba kirinden kurtularak başlamanız işinizi kolaylaştırır. Bunun için saçlar ve topaklar elle, kürdan gibi ince aletler ile veya saç fırçası temizleme aparatı ile temizlenebilir.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Saç Fırçası ve Tarağı Temizleme Yöntemleri

Tarak ve fırça nasıl temizlenir? Öncelikle saçlar, kalıntılar ve topak oluşturmuş gözle görülür kirler kabaca elle veya saç fırçası temizleme aparatı ile temizlenir. Ardından çeşitli sıvı karışımlar ile temizleme işlemi yapılır.  

Bunlara Dikkat

Tarağınız ve fırçanızın yapısına uygun temizleme işlemi gerçekleştirmeniz önerilir. Bazı taraklar dayanıklı olmadığından yüksek ısıda temizlenmemelidir. Temizleme işlemi yaparken fırçanızın sapının malzemesine de dikkat edin. Zarar görmemesi için gerektiğinde sapını dışarıda tutarak temizlik işlemini gerçekleştirin.

Topuz fırçası, fön fırçası, plastik tarak nasıl temizlenir sorusunun cevabı için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir.

  • Şampuan veya duş jeli ile: Şampuan veya duş jeli tarağa sürülerek ovalanır, ardından bol su ile durulanır.
  • Sirkeli su ile: Sirkeli suda fırça 1-2 saat bekletilir, ardından iyice durulanır.
  • Karbonatlı ve sirkeli su ile: Karbonatlı ve sirkeli suda tarak 10-15 dakika bekletilir, ardından durulanarak temizlenmiş olur.

Tüm bu yöntemlerden sonra fırça veya tarağı kurutmak için havlu, saç kurutma makinesi gibi aletler kullanılabilir. Zaman yönünden sıkıntı yoksa, yavaş yavaş kendiliğinden de kurumaya bırakılabilir.

Aslen yayınlandı