Saç Fırçası ve Tarak Nasıl Temizlenir?

Her gün kullandığınız saç fırçası ve tarak nasıl temizlenir hiç düşündünüz mü? Tarakta biriken toz ve kirin saçlarınızı kirletmesini istemiyorsanız fırça ve tarak temizleme ipuçlarını keşfedin.

Güncellenmiş 6 Ocak 2022

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
beyaz zeminde mavi saç kurutma makinesi ve mavi saç fırçası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Saç Fırçası ve Tarak Nasıl Temizlenir?

 1. 1

  Saç fırçasının üzerinde birikmiş gözle görülür kalıntılardan elle veya temizlik aparatı ile kurtulun.

 2. 2

  Fırçanızı şampuan sürerek ovalayın veya sirkeli suda 1-2 saat kadar bekletin.

 3. 3

  Ardından iyice durulayın.

 4. 4

  Son olarak havlu veya saç kurutma makinesi ile kurutun.

Her eşyada olduğu gibi fırça ve taraklarda da toz birikmesi olur. Tarakta biriken toz, yağ, kir, deri döküntüsü ve saç jölesi gibi çeşitli maddeler zamanla tarak ve fırçalarınızda birikir. Bu yüzden tarak ve saç fırçası nasıl temizlenir bilmek önemlidir.

Saç Fırçası Temizliği Ne Sıklıkla Yapılır?

Fırçalarınızı sağlıklı saç derisi ve saçlar için her hafta veya en azından 15 günde bir temizlemenizi öneririz. Çünkü temizlenmeyen fırça ve taraklar saç derisinde sivilcelenme, kepeklenme ve kaşıntı yapabilir hatta dökülmelere sebep olabilir.

Temiz saçlar, kirli tarak ve fırçalarla taranırsa kirli ve yağlanmış bir görüntü oluşabilir. Bu sebeple sağlıklı ve güzel görünen saçlar için fırça ve tarak temizleme işlemlerini düzenli olarak uygulamak, büyük önem teşkil ediyor.

Temizliğe fırça veya tarağınızın kaba kirinden kurtularak başlamanız işinizi kolaylaştırır. Bunun için saçlar ve topaklar elle, kürdan gibi ince aletlerle veya saç fırçası temizleme aparatı ile temizlenebilir.

Fırça ve Tarak Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırça, tarak nasıl temizlenir diyorsanız, uygulayabileceğiniz farklı tarak ve saç fırçası temizleme yöntemleri vardır. Öncelikle saçlar, kalıntılar ve topak oluşturmuş gözle görülür kirler, kabaca elle veya saç fırçası temizleme aparatı ile temizlenir. Ardından çeşitli sıvı karışımlar ile temizleme işlemi yapılır.  

Tarağınız ve fırçanızın yapısına uygun temizleme işlemi gerçekleştirmeniz önerilir. Bazı taraklar dayanıklı olmadığından yüksek ısıda temizlenmemelidir. Fırça tarak temizleme işlemi yaparken fırçanızın sapının malzemesine de dikkat edin. Zarar görmemesi için gerektiğinde sapını dışarıda tutarak temizlik işlemini gerçekleştirin.

Tozlanmış tarak nasıl temizlenir, plastik tarak nasıl temizlenir, saç fırçası nasıl yıkanır merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Şampuan veya duş jeli Şampuan veya duş jeli tarağa sürülerek ovalanır, ardından bol su ile durulanır.

 • Sirkeli su Sirkeli suda fırça 1-2 saat bekletilir, ardından iyice durulanır.

 • Karbonatlı ve sirkeli su Karbonatlı ve sirkeli suda tarak 10-15 dakika bekletilir, ardından durulanarak temizlenir.

Tüm bu yöntemlerden sonra fırça veya tarağı kurutmak için havlu, saç kurutma makinesi gibi aletler kullanılabilir. Zaman yönünden sıkıntı yoksa, yavaş yavaş kendiliğinden de kurumaya bırakılabilir.

Saç fırçasının yanı sıra kişisel bakım malzemeleri olan manikür malzemelerinin ve makyaj fırçalarının temizliği de düzenli olarak yapılmalıdır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?