Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Saç Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatımızı kolaylaştıran önemli yardımcılarımızda olan saç kurutma makineleri ara sıra yapılacak küçük bakımlarla ilk günkü kadar iyi performans verebilir. Bilmeniz gereken herşey yazımızda.

Güncellenmiş

Reklam
Saç Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Evlerde en çok kullanılan kişisel bakım araçlarından biri olan saç kurutma makinesi de diğer bütün elektrikli cihazlar gibi zaman içerisinde bakıma ihtiyaç duyar. Zamanla tozlanan, paslanan ve rutin bakımı yapılmadığı ömrü kısalan cihazların nasıl temizleneceği ile ilgili ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Saç kurutma makinesi temizliği, adımlar doğru takip edildiğinde oldukça zahmetsizdir. İşte temizliğin püf noktaları…

Saç kurutma makinesinin hijyeninden endişe duyuyorsanız, filtre temizliğinde kabartma tozu kullanabilir, diş fırçası ile ovarak temizleyebilirsiniz. Makine bakımında ıslak temizliğe uygun kısımlarda, ıslak mendil yerine antibakteriyel mendil de kullanabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Saç Kurutma Makinesi Filtre Temizleme

Saç kurutma makinesinin filtresi toz ve saçlarla tıkanabilir. Filtreyi kurutucu cihazdan ayırarak temizliğe başlayabilirsiniz. Filtre kısmı genellikle çekince çıkar fakat vidalı modelleri de bir tornavida ile kolayca gövdeden ayırabilirsiniz.

  • Filtredeki saçlar elle alınarak temizliğinin ilk adımı gerçekleşirin.
  • Filtreyi musluk altında suya tutarak iyice yıkayın.
  • Eğer yıkayarak kirlerin tamamından kurtulamadıysanız, dar alanlara ulaşmak için diş fırçasından yardım almayı deneyin.
  • Mikrofiber bir bez ile kuruladıktan sonra, filtrenin iyice kuruduğundan emin olarak yeniden cihaza monte edin.

Bunlara Dikkat

  • Saç kurutma makinesinin kullanım kılavuzunda cihaza özel başka bir bakım yönergesi varsa direkt o adımları uygulamak daha doğru olacaktır.
  • Makinenizin filtresinin uzun süre tıkalı kalması makinenin aşırı ısınmasına ve bozulmasına sebep olabilir.

Başlık Temizliği

Saç kurutma makinelerinin genellikle orijinal ambalajlarından çıkan fön ve vigo başlıkları bulunur. Saç şekillendirici köpük ve jöleler, bu başlıklara yapışarak kirlenmelerine neden olabilir. Saç kurutma makinesi başlıklarını temizlerken başlığı gövdeden ayırmalısınız. Gövdeyi bez yardımıyla silerek temizleyebilir veya direkt elektrik bağlantısı olmayan kısımların temizliğinde ıslak mendil de kullanabilirsiniz. Başlıkları da nemli bir bez veya ıslak mendil ile sildikten sonra kurulayın ve nemini iyice kaybettiğine emin olduktan sonra yeniden kullanılmak üzere yerine yerleştirin.

Saç Kurutma Makinesi Motoru İçin Özel Bakım

Saç kurutma makinesinin motorunu temizlemeden önce cihazın elektrik bağlantısından çekildiğinden emin olmalısınız. Makinenin arka kısmındaki hava girişini açtıktan sonra kasasını da açarak motora ulaşabilirsiniz. Motorda genellikle saç telleri ve toz yumakları oluşur. Krepe tarağı gibi ince saplı bir tarak yardımıyla motora uzanarak saçları ve tozları alabilir, ardından eliniz uzanıyorsa bir kağıt havlu ile motoru hafifçe silebilirsiniz. Asla ıslak bir bez kullanmamaya özen gösterin. İşiniz bittiğinde kapakları yerleştirerek cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

  • Saç kurutma makinesinin temizlik zamanının geldiğini çıkardığı seste ve yavaşlamasından anlayabilirsiniz. Ortalama ayda bir makineyi temizlemeniz uygundur.
  • Temizlenen makine daha iyi performans sergiler.
  • Saç kurutma makinesinin yanı sıra fırça ve tarakları da düzenli olarak temizlemelisiniz.
  • Aslen yayınlandı