Saç Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Saç kurutma makinesi kullanımı ile oluşan kirleri nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? Saç kurutma makinesi nasıl temizlenir öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Saç kurutma makinesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evlerde en çok kullanılan kişisel bakım araçlarından biri olan saç kurutma makinesi de diğer bütün elektrikli cihazlar gibi zaman içerisinde bakıma ihtiyaç duyar. Zamanla tozlanan, paslanan ve rutin bakımı yapılmadığında ömrü kısalan saç kurutma makineniz, yapış yapış olduysa ya da filtresi tıkandıysa nasıl temizleneceği ile ilgili ayrıntıları sizin için derledik. Saç kurutma makinesi temizliği, adımlar doğru takip edildiğinde oldukça zahmetsizdir. Peki saç kurutma makinesi nasıl temizlenir? İşte fön makinesi temizleme püf noktaları:

Saç kurutma makinesinin hijyeninden endişe duyuyorsanız, filtre temizliğinde kabartma tozu kullanabilir, diş fırçası ile ovarak temizleyebilirsiniz. Makine bakımında ıslak temizliğe uygun kısımlarda, ıslak mendil yerine antibakteriyel mendil de kullanabilirsiniz.

Saç Kurutma Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Fön makinesi kullanımı ile zaman içinde filtre toz ve saçlarla tıkanabilir. Filtreyi kurutucu cihazdan ayırarak temizliğe başlayabilirsiniz. Filtre kısmı genellikle çekince çıkar fakat vidalı modelleri de bir tornavida ile kolayca gövdeden ayırabilirsiniz.

  • Filtredeki saçları elle alarak temizliğinin ilk adımını gerçekleştirin.

  • Filtreyi musluk altında suya tutarak iyice yıkayın.

  • Eğer yıkayarak kirlerin tamamından kurtulamadıysanız, dar alanlara ulaşmak için diş fırçasından yardım almayı deneyin.

  • Mikrofiber bir bez ile kuruladıktan sonra, filtrenin iyice kuruduğundan emin olarak yeniden cihaza monte edin.

    Saç kurutma makinesi ve tarak

Saç kurutma makinesinin kullanım kılavuzunda cihaza özel başka bir bakım yönergesi varsa direkt o adımları uygulamak daha doğru olacaktır. Makinenizin filtresinin uzun süre tıkalı kalması, makinenin aşırı ısınmasına ve bozulmasına sebep olabilir.

Saç Kurutma Makinesi Temizliği: Başlık

Saç kurutma makinelerinin genellikle orijinal ambalajlarından çıkan fön ve vigo başlıkları bulunur. Saç şekillendirici köpük ve jöleler, bu başlıklara yapışarak kirlenmelerine neden olabilir. Saç kurutma makinesi temizliği için başlığı gövdeden ayırmalı ve başlığı ayrıca temizlemelisiniz. Gövdeyi bez yardımıyla silerek temizleyebilir veya direkt elektrik bağlantısı olmayan kısımların temizliğinde ıslak mendil de kullanabilirsiniz. Başlıkları da nemli bir bez veya ıslak mendil ile sildikten sonra kurulayın ve nemini iyice kaybettiğine emin olduktan sonra yeniden kullanılmak üzere yerine yerleştirin.

Saç Kurutma Makinesi Motoru İçin Özel Bakım

Saç kurutma makinesinin motorunu temizlemeden önce cihazın elektrik bağlantısından çekildiğinden emin olmalısınız. Makinenin arka kısmındaki hava girişini açtıktan sonra kasasını da açarak motora ulaşabilirsiniz. Motorda genellikle saç telleri ve toz yumakları oluşur. Krepe tarağı gibi ince saplı bir tarak yardımıyla motora uzanarak saçları ve tozları alabilir, ardından eliniz uzanıyorsa bir kağıt havlu ile motoru hafifçe silebilirsiniz. Asla ıslak bir bez kullanmamaya özen gösterin. İşiniz bittiğinde kapakları yerleştirerek cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?