Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Rugan Ayakkabı Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Rugan ayakkabı nasıl temizlenir? Rugan ayakkabı bakımı ipuçları ile ruganın parlak ve şık görüntüsünü ilk günkü hali ile koruyabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
rugan ayakkabı

Rugan ayakkabı ve aksesuarları seviyoruz çünkü rugan, kullanıldığı her ürüne cazibe ve şıklık katıyor. Ancak daha önce kullandıysanız bilirsiniz ki rugan ayakkabı bakımı ve temizliği sandığımızdan daha önemlidir. Çünkü parlak yüzeyiyle havalı ve şık olan rugan, yapısı gereği kolay aşınabilecek bir malzemedir.

Yeni bir çift parlak rugan ayakkabı alıp onları aşındırmak, istisnasız herkesin içindeki bayram çocuğunu üzer. Neyse ki, rugan ayakkabı nasıl temizlenir, rugan ayakkabı çizikleri nasıl giderilir sorularını cevaplamak için kullanabileceğiniz yöntemler hiç de zor değil ve muhtemelen ihtiyacınız olan her şey dolabınızda mevcut.

Pratik adımları takip ederek rugan ayakkabı bakımı ve temizliği hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Rugan Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Reklam

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Rugan ayakkabı bakımı ayakkabı temizliğiyle başlar. Rugan ayakkabılarınızı temizledikten sonra diğer bakım adımlarını uygulamanız en iyi sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

İster rugan giysilerde ister aksesuarlarda olsun, belirgin bir leke herkesin canını sıkar. Rugan deri, yapısı gereği cila ile kaplandığı için leke tutmaya daha az elverişli olsa da başka maddelerle temas ettiğinde çizilmesi mümkündür. Rugan ayakkabılar kolayca tozlanabilir; bu nedenle kullanmadan önce nemli bir bezle tozunun alınması gerekir. Ancak kirlenmediği halde sık sık temizlenmesi hassas yapılı rugan deriye zarar verebilir.

Rugan Ayakkabı Temizliği için Evde Uygulayabileceğiniz Çözümler

 • Su

 • Zeytinyağı

 • Nemlendirici içeren bir sabun

 • Rugan temizleyici ya da mobilya cilası

 • Cam temizleyici

 • Islak mendil (tercihen bebekler için üretilmiş olanlar)

Cam Temizleyici

Cam temizleyici sıktığınız rugan ayakkabıları 5 dakika kadar bekletin. Ardından nemli bir bez ile rugan ayakkabınızı durulayın. Hem ayakkabınızdaki lekeleri gidermek hem de kaybettiği parlaklığı geri kazandırmak için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Cam temizleyiciyi çok fazla sıkmamaya ve en son bez yardımı ile iyice silmeye özen gösterin.

Rugan Temizleyici Ürünler

Rugan ayakkabı çizikleri ve kirleri karşısında bizi en iyi sonuca ulaştıracak yol, herhangi bir marka rugan temizleyici kullanmaktır. Ancak elinizde böyle bir temizleyici yoksa ve aceleniz varsa biraz mobilya cilası da işinizi görecektir. Rugan üzerindeki çoğu izi giderir ve özellikle deri ayakkabılarda kullanmak için iyi bir seçim olabilir.

Islak Mendil

Bu yöntem hızlı bir temizliğe ihtiyaç duyduğunuzda imdadınıza koşacak. Özellikle bebekler için özel olarak üretilmiş ıslak havlular veya ıslak mendiller, rugan deriyi temizlemenin etkili bir yoludur. Bebek mendili ile güzelce sildiğiniz ayakkabınızı neminin kuruması için 1-2 dakika bekletin. Ardından temiz, yumuşak bir bezle silme izlerini parlatın. Islak mendilin, aceleniz olduğu zamanlarda rugan ayakkabılarda hızlı bir temizlik sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Sabunlu Su

Rugan ayakkabı temizliği konusunda ne zaman şüphe duyarsanız sabun ve su kullanın. Nemli bir bez alın, bezin mümkün olduğunca kuru kalması için yeterince sıktığınızdan emin olun. Bezi yumuşak yapılı, tercihen zeytinyağı ya da nemlendirici içeren bir sabuna batırın. Bezi derinin lekesiz kısımlarıyla temas ettirmekten kaçının. Sabunladığınız bezi lekenin üzerine dairesel hareketlerle nazikçe sürün. Lekenin çıktığına emin olduktan sonra kuru bir bez parçası alın ve sabunu silin. Ardından bölgenin tamamen kurumasını bekleyin.

Rugan Ayakkabı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 1. Önerdiğimiz yöntemler teknik olarak deri açısından güvenli olsalar bile herhangi bir ürünü kullanmadan önce ayakkabınızın ya da aksesuarınızın görünmeyen bir yerinde güvenlik testi yaptığınızdan emin olun. Böylece olası kazaların önüne geçmiş ve deriye zarar vermemiş olursunuz.

 2. Alkol içeren temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Bu tür maddeler rugan ayakkabınızın rengine zarar verebilir.

 3. Temizliğini yaptığınız ayakkabıları kesinlikle kalorifer ve elektrikli soba gibi ısıtıcıların yanında kurutmamalı, direkt güneş ışığı altında bırakmamalısınız. Ev içinde herhangi bir yerde kurumaya bırakabilirsiniz.

Rugan ayakkabı temizliği adımını tamamladığımıza göre gelelim rugan ayakkabı bakımı sırlarına.

Rugan Ayakkabı Bakımı

Rugan ayakkabı bakımı, parlatma ve aşınmış deriyi onarma olarak ikiye ayrılabilir. Rugan ayakkabı derisini koruma yöntemleri de ayakkabı bakımına dahil edilebilir.

İhtiyaç Listesi

 • Yumuşak kıllı bir fırça

 • Mikrofiber bez

 • Yumuşak yapılı bir sabun

 • Cilalama bezi

 • Zeytinyağı

 • Vazelin

 • Ayakkabı süngeri

Rugan Ayakkabı Nasıl Parlatılır?

Parlaklığıyla övündüğümüz rugan ayakkabılar parlaklığını yitirecek diye korkmayın, görünüşe göre biraz sabun ve su kullanmak oldukça işe yarıyor!

 • İşe, zamanla deri üzerinde oluşan kırışıklıkların arasında birikebilecek her türlü kiri veya döküntüyü fırçalamakla başlayın. Bunun için yumuşak kıllı bir fırça kullanın.

 • Yumuşak pamuklu ya da mikrofiber bir bez alıp az miktarda suya biraz sabun ekleyin. Bezi çok fazla ıslatmamaya özen göstererek rugan ayakkabı derisini nemlendirin.

 • Rugan deriyi silin ve ardından yumuşak bir cilalama beziyle hemen kurulayın. Oda sıcaklığında 24 saat kurumasını bekleyin ve mümkünse ardından eski parlaklığını korumak için deri nemlendirici bir krem uygulayın.

Rugan Ayakkabı Çizikleri Nasıl Giderilir?

Herhangi bir deri yüzeydeki sıyrık izlerini gidermek istiyorsanız, bunun için her zaman uygulayabileceğiniz, basit bir yönteme başvurabilirsiniz. Aşınmış rugan ayakkabı çizikleri dahil tüm deri çiziklerini azaltmanın en iyi yolu her derde deva, zeytinyağı. 

 • Mikrofiber bir bezi az miktarda zeytinyağına batırın ve sürtünme izlerinin üzerine nazikçe sürün.

 • Yaklaşık 15-20 dakika zeytinyağlı şekilde beklettiğiniz ayakkabınızı silmek için temiz bir bez kullanın.

Zeytinyağı büyük hasarlarda kurtarıcınız olacaktır. Rugan ayakkabı üzerindeki daha küçük çiziklerden kurtulmak için yine hemen her evde bulunan bir ürün olan vazelini kullanabilirsiniz.

 • Temiz bir bez alın, az miktarda vazelin sürün ve nazik, dairesel hareketlerle işaretlerin üzerine sürün. 

 • Yaklaşık 10-15 dakika yüzeyde bekletin, temiz ve kuru başka bir bezle silin.

Rugan Ayakkabı Bakımı: Sıkça Sorulan Sorular

1. Rugan Ayakkabının Çatlamaması İçin Ne Yapılır?

Rugan ayakkabı kullanmanın en zor taraflarından biri kolayca çizilip lekelenmesi ve zor temizlenmesidir. Aynı zamanda rugan ayakkabı, diğer deri türlerine göre daha kolay çatlamaktadır. Bu türden ayakkabıları daha uzun süre kullanabilmek için giyerken çekecek kullanmak ve üzerine basmamak oldukça önemlidir. Zira ayakkabının hassas yapısı çatlamaya müsaittir ve arkasına bir kez basılması halinde sürekli kıvrılma yapacaktır. Bunun yanı sıra çatlayan bölümler, ruganın parlak yapısından dolayı diğer deri ayakkabılara göre daha fazla göze çarpmaktadır.

Rugan ayakkabının çatlamaması ve ilk alındığı günkü gibi görünmesini istiyorsanız, ayakkabınızı her gün giymemelisiniz. Mutlaka bazı günlerde dinlendirerek diğer ayakkabılarınızı kullanın. Ayrıca mümkünse, rugan ayakkabılarınızın şeklinin bozulmaması için dolaba kaldırırken içlerine ayakkabı kalıbı koyun. Ayakkabı kalıbınız yoksa eski gazeteleri ayakkabınızı gergin tutmak için buruşturup ayakkabınızın içine doldurabilirsiniz.

Tüm bu önlemlere rağmen ayakkabınızda çatlaklar oluşursa, vazelin kullanarak çatlakları giderebilirsiniz. Yumuşak bir bez ya da ayakkabı süngeri yardımıyla vazelini rugan ayakkabınıza yavaşça sürün. Bu yöntem rugan derinin parlaklığını geri kazandırırken bir yandan da deriyi besler ve aynı zamanda var olan çatlakları doldurur. Düzenli olarak bu bakımı uygularsanız yeni çatlaklar oluşmasının da önüne geçebilir ve rugan ayakkabınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

2. Rugan Ayakkabı Boyanır mı?

Ayakkabı, çanta, cüzdan gibi ürünler rugan derinin en çok kullanıldığı ürünlerdir. Ruganın parlak yapısını koruması, çatlama ve yıpranma olmaması için hangi ürün veya aksesuar olduğu fark etmeksizin bakım gerekmektedir. Boyama işlemi de bu bakımın bir parçası olarak sayılabilir çünkü rugan boyası, rugan deriye bakım sağlayan maddeler içerir. Ancak ayakkabı boyama işleminde kaliteli ve rugan deri için özel olarak üretilmiş olan boyalar kullanılmalıdır. Diğer ayakkabılar için kullandığınız boyaları kullanırsanız rugan derinin parlak yüzeyinde dalgalı ve lekeli bir görünüm oluşabilir. Ayrıca farklı renkteki ayakkabılarınızı boyarken aynı süngeri kullanmamalı ve olası kazaların önüne geçmelisiniz.

3. Rugan Ayakkabı ve Diğer Rugan Ürünlerin Bakımı Aynı mıdır?

Sorunun cevabı evet! Bütün bu bilgilerden sonra rugan çanta nasıl temizlenir ya da diğer rugan deri ürünlerimi nasıl temizleyebilirim soruları aklınıza takılmış olabilir. Rugan deri eşyaların birbirinden farklı olarak dikkat gerektiren bazı yönleri olabilir. Örneğin, kullanılan derinin gevşekliğinden dolayı bazen bir deri ceket, ayakkabıdan daha fazla kırışıklığa sahip olabilir. Ya da süet, nubuk gibi farklı deri türleri bir arada kullanılmış olabilir. Bu nedenle bu bölgeleri temizlerken dikkatli olduğunuzdan emin olun çünkü farklı deri türleri farklı temizleme ve bakım yöntemleri uygulamanızı gerektirebilir. Ayrıca rugan ayakkabı bakımı yöntemlerini ayakkabınıza veya rugan diğer ürünlere uygulamadan önce ürünün görünmeyen bir bölgesinde derinin hassasiyetini ölçüp zarar görüp görmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Aslen yayınlandı