Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Rugan Ayakkabı Temizliği ve Bakımı

Rugan ayakkabı nasıl temizlenir, rugan ayakkabı çizikleri nasıl giderilir merak ediyorsan rugan ayakkabı temizliği ve bakımı ipuçlarını keşfet!

Güncellenmiş

rugan ayakkabı
Reklam
Sign Up Banner

Rugan ayakkabı ve aksesuarları seviyoruz çünkü rugan, kullanıldığı her ürüne cazibe ve şıklık katıyor. Ancak daha önce kullandıysanız bilirsiniz ki rugan ayakkabı temizliği ve bakımı sandığımızdan daha önemlidir. Çünkü parlak yüzeyiyle havalı ve şık olan rugan, yapısı gereği kolay aşınabilecek bir malzemedir.

Yeni bir çift parlak rugan ayakkabı alıp onları aşındırmak, istisnasız herkesin içindeki bayram çocuğunu üzer. Neyse ki, rugan ayakkabı lekesi nasıl çıkar, rugan ayakkabı çizikleri nasıl giderilir, rugan ayakkabı boyanır mı gibi soruların cevabı hiç zor değil. Evinizdeki malzemeleri kullanarak rugan ayakkabı temizliği ve bakımını sağlayabilirsiniz.

Pratik adımları takip ederek rugan ayakkabı bakımı ve temizliği hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Rugan Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

rugan ayakkabı bakımı

Reklam

MPU Sign Up Banner

Rugan ayakkabı bakımı, ayakkabı temizliği ile başlar. Rugan ayakkabılarınızı temizledikten sonra diğer bakım adımlarını uygulamanız en iyi sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

İster rugan giysilerde ister aksesuarlarda olsun, belirgin bir leke herkesin canını sıkar. Rugan deri, yapısı gereği cila ile kaplandığı için leke tutmaya daha az elverişli olsa da başka maddelerle temas ettiğinde çizilmesi mümkündür. Rugan ayakkabılar kolayca tozlanabilir; bu nedenle kullanmadan önce nemli bir bezle tozunun alınması gerekir. Ancak kirlenmediği halde sık sık temizlenmesi hassas yapılı rugan deriye zarar verebilir. Peki rugan ayakkabı nasıl temizlenir?

Rugan Ayakkabı Temizliği için Evde Uygulayabileceğiniz Çözümler

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

rugan ayakkabı nasıl temizlenir
 • Su

 • Zeytinyağı

 • Nemlendirici içeren bir sabun

 • Rugan temizleyici ya da mobilya cilası

 • Cam temizleyici

 • Islak mendil (tercihen bebekler için üretilmiş olanlar)

Cam Temizleyici

Cam temizleyici sıktığınız rugan ayakkabıları 5 dakika kadar bekletin. Ardından nemli bir bez ile rugan ayakkabınızı durulayın. Hem ayakkabınızdaki lekeleri gidermek hem de kaybettiği parlaklığı geri kazandırmak için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Cam temizleyiciyi çok fazla sıkmamaya ve en son bez yardımı ile iyice silmeye özen gösterin.

Rugan Temizleyici Ürünler

Rugan ayakkabı çizikleri nasıl giderilir diyorsanız, rugan ayakkabı çizikleri ve kirleri karşısında bizi en iyi sonuca ulaştıracak yol, herhangi bir marka rugan temizleyici kullanmaktır. Ancak elinizde böyle bir temizleyici yoksa ve aceleniz varsa biraz mobilya cilası da işinizi görecektir. Rugan üzerindeki çoğu izi giderir ve özellikle deri ayakkabılarda kullanmak için iyi bir seçim olabilir.

Islak Mendil

Bu yöntem hızlı bir temizliğe ihtiyaç duyduğunuzda imdadınıza koşacak. Özellikle bebekler için özel olarak üretilmiş ıslak havlular veya ıslak mendiller, rugan deriyi temizlemenin etkili bir yoludur. Bebek mendili ile güzelce sildiğiniz ayakkabınızı neminin kuruması için 1-2 dakika bekletin. Ardından temiz, yumuşak bir bezle silme izlerini parlatın. Islak mendilin, aceleniz olduğu zamanlarda rugan ayakkabılarda hızlı bir temizlik sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Sabunlu Su

Rugan ayakkabı temizleme konusunda ne zaman şüphe duyarsanız sabun ve su kullanın. Nemli bir bez alın, bezin mümkün olduğunca kuru kalması için yeterince sıktığınızdan emin olun. Bezi yumuşak yapılı, tercihen zeytinyağı ya da nemlendirici içeren bir sabuna batırın. Bezi derinin lekesiz kısımlarıyla temas ettirmekten kaçının. Sabunladığınız bezi lekenin üzerine dairesel hareketlerle nazikçe sürün. Lekenin çıktığına emin olduktan sonra kuru bir bez parçası alın ve sabunu silin. Ardından bölgenin tamamen kurumasını bekleyin.

Rugan Ayakkabı Temizliği: Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 1. Önerdiğimiz yöntemler teknik olarak deri açısından güvenli olsalar bile herhangi bir ürünü kullanmadan önce ayakkabınızın ya da aksesuarınızın görünmeyen bir yerinde güvenlik testi yaptığınızdan emin olun. Böylece olası kazaların önüne geçmiş ve deriye zarar vermemiş olursunuz.

 2. Alkol içeren temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Bu tür maddeler rugan ayakkabınızın rengine zarar verebilir.

 3. Temizliğini yaptığınız ayakkabıları kesinlikle kalorifer ve elektrikli soba gibi ısıtıcıların yanında kurutmamalı, direkt güneş ışığı altında bırakmamalısınız. Ev içinde herhangi bir yerde kurumaya bırakabilirsiniz.

Rugan ayakkabı temizliği adımını tamamladığımıza göre gelelim rugan ayakkabı bakımı sırlarına.

Rugan Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

ayakkabı boyası, ayakkabı fırçası ve bir çift kahverengi deri ayakkabı

Rugan ayakkabı bakımı, parlatma ve aşınmış deriyi onarma olarak ikiye ayrılabilir. Rugan ayakkabı derisini koruma yöntemleri de ayakkabı bakımına dahil edilebilir.

İhtiyaç Listesi

 • Yumuşak kıllı bir fırça

 • Mikrofiber bez

 • Yumuşak yapılı bir sabun

 • Cilalama bezi

 • Zeytinyağı

 • Vazelin

 • Ayakkabı süngeri

Rugan Ayakkabı Nasıl Parlatılır?

rugan ayakkabı boyanır mı

Parlaklığıyla övündüğümüz rugan ayakkabılar parlaklığını yitirecek diye korkmayın, görünüşe göre biraz sabun ve su kullanmak oldukça işe yarıyor!

 • İşe, zamanla deri üzerinde oluşan kırışıklıkların arasında birikebilecek her türlü kiri veya döküntüyü fırçalamakla başlayın. Bunun için yumuşak kıllı bir fırça kullanın.

 • Yumuşak pamuklu ya da mikrofiber bir bez alıp az miktarda suya biraz sabun ekleyin. Bezi çok fazla ıslatmamaya özen göstererek rugan ayakkabı derisini nemlendirin.

 • Rugan deriyi silin ve ardından yumuşak bir cilalama beziyle hemen kurulayın. Oda sıcaklığında 24 saat kurumasını bekleyin ve mümkünse ardından eski parlaklığını korumak için deri nemlendirici bir krem uygulayın.

Rugan Ayakkabı Çizikleri Nasıl Giderilir?

iki raf boyunca sıralanmış kahverengi ve siyah tonlarında deri ayakkabı

Herhangi bir deri yüzeydeki sıyrık izlerini gidermek istiyorsanız, bunun için her zaman uygulayabileceğiniz, basit bir yönteme başvurabilirsiniz. Aşınmış rugan ayakkabı çizikleri dahil tüm deri çiziklerini azaltmanın en iyi yolu her derde deva, zeytinyağı. 

 • Mikrofiber bir bezi az miktarda zeytinyağına batırın ve sürtünme izlerinin üzerine nazikçe sürün.

 • Yaklaşık 15-20 dakika zeytinyağlı şekilde beklettiğiniz ayakkabınızı silmek için temiz bir bez kullanın.

Zeytinyağı büyük hasarlarda kurtarıcınız olacaktır. Rugan ayakkabı üzerindeki daha küçük çiziklerden kurtulmak için yine hemen her evde bulunan bir ürün olan vazelini kullanabilirsiniz.

 • Temiz bir bez alın, az miktarda vazelin sürün ve nazik, dairesel hareketlerle işaretlerin üzerine sürün. 

 • Yaklaşık 10-15 dakika yüzeyde bekletin, temiz ve kuru başka bir bezle silin.

Sıkça Sorulan Sorular

Rugan Ayakkabının Çatlamaması İçin Ne Yapılır?

Rugan ayakkabıları daha uzun süre kullanabilmek için giyerken çekecek kullanmak ve üzerine basmamak oldukça önemlidir. Zira ayakkabının hassas yapısı çatlamaya müsaittir ve arkasına bir kez basılması halinde sürekli kıvrılma yapacaktır. Bunun yanı sıra çatlayan bölümler, ruganın parlak yapısından dolayı diğer deri ayakkabılara göre daha fazla göze çarpmaktadır.

Rugan Ayakkabı Boyanır mı?

Ruganın parlak yapısını koruması, çatlama ve yıpranma olmaması için hangi ürün veya aksesuar olduğu fark etmeksizin bakım gerekmektedir. Boyama işlemi de bu bakımın bir parçası olarak sayılabilir çünkü rugan boyası, rugan deriye bakım sağlayan maddeler içerir. Ancak ayakkabı boyama işleminde kaliteli ve rugan deri için özel olarak üretilmiş olan boyalar kullanılmalıdır. Diğer ayakkabılar için kullandığınız boyaları kullanırsanız rugan derinin parlak yüzeyinde dalgalı ve lekeli bir görünüm oluşabilir. Ayrıca farklı renkteki ayakkabılarınızı boyarken aynı süngeri kullanmamalı ve olası kazaların önüne geçmelisiniz.

Rugan Ayakkabı ve Diğer Rugan Ürünlerin Bakımı Aynı mıdır?

Sorunun cevabı evet! Bütün bu bilgilerden sonra rugan çanta nasıl temizlenir ya da diğer rugan deri ürünlerimi nasıl temizleyebilirim soruları aklınıza takılmış olabilir. Rugan deri eşyaların birbirinden farklı olarak dikkat gerektiren bazı yönleri olabilir. Örneğin, kullanılan derinin gevşekliğinden dolayı bazen bir deri ceket, ayakkabıdan daha fazla kırışıklığa sahip olabilir. Ya da süet, nubuk gibi farklı deri türleri bir arada kullanılmış olabilir. Bu nedenle bu bölgeleri temizlerken dikkatli olduğunuzdan emin olun çünkü farklı deri türleri farklı temizleme ve bakım yöntemleri uygulamanızı gerektirebilir. Ayrıca rugan ayakkabı bakımı yöntemlerini ayakkabınıza veya rugan diğer ürünlere uygulamadan önce ürünün görünmeyen bir bölgesinde derinin hassasiyetini ölçüp zarar görüp görmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Süet Ayakkabı Neyle Temizlenir?

Süet ayakkabı temizliğini için özel olarak üretilmiş bir süet fırçası edinin. Süet ayakkabınızdaki leke ve izlerden kurtulmak için bunu kullanın. Fırçayla çıkaramadığınız lekeler için özel süet silgisi, bulamıyorsanız da kalem silgisi kullanın.

Deri Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

Ayakkabılar için özel olarak üretilmiş ayakkabı kalıplarını kullanarak deri ayakkabılarınızı genişletebilirsiniz. Eğer elinizde kalıp bulunmuyorsa eski usül yöntemlerden gazete kağıdını uygulayabilirsiniz. Ayakkabınızı gergin tutacak kadar gazete kağıdını buruşturup ayakkabınızın içine sıkıştırın. Gazetelerin ayakkabı tabanına zarar vermesinden endişe duyuyorsanız renksiz poşetleri de buruşturarak kullanabilirsiniz.

Deri Ayakkabı Yıkanır mı?

Çamaşır makinesinde deri ayakkabı yıkanır mı? Deri ayakkabılar için bu kesinlikle iyi bir seçenek değildir. Makinede yıkamak ayakkabınızın yapışkanlarına zarar verip yapısını bozar. Deri ayakkabıyı elde yıkamak da aynı şekilde tavsiye edilmez. Çünkü gerçek deri, suyu bir sünger gibi içine çeker; ıslanan deri sertleşir ve bu durum ayakkabı derisinin çatlamasına sebep olur. Bu yüzden her zaman tavsiye edilen, nemli bir bezle hafifçe silmektir.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

2-3 yemek kaşığı kabartma tozunu eşit bir şekilde ayakkabınızın içine yayın. Ertesi sabah, bir gece beklettiğiniz ayakkabılarınızın ferahlamış kokusu sizi çok şaşırtacak. Ayakkabı tabanından toz halindeki bir maddeyi temizlemek size zor geliyor olabilir. Bunun için ince bir keseye ya da içini boşalttığınız bir sallama çay poşetine kabartma tozu koyup bir gece bekletebilirsiniz. Kabartma tozuna karanfil, lavanta gibi güzel kokulu bitkiler de ekleyebilirsiniz. 

Ayakkabı Kokusu Neden Olur?

Ayaklarınız terlemese bile uzun süre ayakkabı içerisinde yeterince havalanamadıkları için istenmeyen bir koku oluşur. Hem sizi, hem de gittiğiniz yerde bulunan kişileri rahatsız eden bu kokunun sebebi olan ayakların hijyenini sağlamak koku oluşumunu önlemede ilk sırayı alır. Ayaklarınızı her gün ılık suyla yıkamak ve mantar oluşumunu engellemek için iyice kurulamanız sağlığınız açısından da önemlidir. Pamuklu çoraplar cildinizde oluşan teri emerken, ayaklarınızın daha rahat bir şekilde havalanmasını sağlar. Aynı ayakkabıyı üst üste iki günden fazla giymemek de ayakkabılarda oluşan kötü kokuları önlemede etkilidir.

Ayakkabı İçi Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı temizliği için önce ayakkabı içinden başlamak gerekir. Ayakkabı içi temizleme, ayak sağlığımız için en önemli adımlardan biridir. Ayakkabı içi nasıl temizlenir sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Öncelikle ayakkabının iç kısmını ayırın ve su ile yıkayın. Küçük bir kapta sıcak su ve ile bir karışım oluşturun. Bir sünger yardımıyla ayakkabı içlerini iyice ovalayın. Sıcak suyla duruladıktan sonra kuruması için havalandırın.

Aslen yayınlandı