Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

En endişe verici lekelerden olan nar ve nar ekşisi lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, anlatacağımız yöntemlerle etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Nar sonbahar aylarının keyifle yenen bir meyvesidir. Zengin vitamin içeriğiyle oldukça sağlıklı olan bu meyveyle ilgili tek olumsuz şey ayıklamasının zor oluşudur. Kıpkırmızı ve sulu nar taneleri ayıklama sırasında kolaylıkla ezilip kıyafetlerimizi lekeleyebilirler. Bu da maalesef nar lekesiyle uğraşmamızı gerektirecektir. Ancak nar lekesi nasıl çıkar dediğinizde işe yarayan yöntemler de mevcuttur.

Nar lekesi nasıl çıkar dediğinizde hızlı hareket etmek önemlidir. Lekeye soğuk suyla müdahale ettikten üzerine üzerine karbonat uygulanabilir. Bir sonraki adım olarak lekelere karşı etkili  Omo Active Sıvı gibi bir deterjanla giysinizi yıkayabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Nar Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Kırmızı rengiyle nar lekesi oldukça endişe verici olabilir ancak panik yapmayın ve şu adımları uygulayın:

  1. Lekeyi soğuk suyun altında tutarak mümkün olduğu kadar rengini açın
  2. Karbonatla lekeyi iyice ovun ve tekrar soğuk suyla durulayın. Lekenin rengi açık maviye dönecektir.
  3. Lekenin iki yüzüne de değecek şekilde sıcak su geçirin.
  4. Leke söküldükten sonra giysinizi Omo Active Sıvı Deterjan gibi inatçı lekeler üzerinde etkili bir deterjanla normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Bu yöntem beyazlar üzerinde etkili olduğu gibi, renkli kıyafetlerinizin üzerindeki lekeleri de soldurmadan çıkaracaktır. Nar suyu lekesi nasıl çıkarılır dediğinizde etkili bir diğer madde de limondur. Limonu lekenin üzerine sıkıp biraz bekledikten sonra temiz beyaz bir bezle hafifçe bastırarak silebilirsiniz. Ancak limonun giysinize zarar vermediğinden emin olmak için öncelikle görünmeyen bir bölgesine uygulayarak kontrol etmeyi unutmayın.

Reklam

Nar Ekşisi Lekesi Nasıl Çıkar?

Nar ekşisi lekesi çıkar mı dediğinizde, salataların bu lezzetli sosu da nardan yapıldığı için cevap evet olacaktır. Bu lekelere karşı çözüm bulmak için öncelikle lekeyi soğuk suyun altında iyice durulayın. Sonrasında şu yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz:

  • Kıyafetinizin etiketini kontrol ettikten ve görünmeyen bir bölgesinde test ettikten sonra lekelere karşı etkili bir deterjan olan Omo Active Sıvı'dan bir miktar lekenin üzerine dökün. Hafifçe ovalayın ve biraz bekledikten sonra soğuk suyla durulayın.
  • Lekeye limon sıkın ve etki etmesi için biraz bekledikten sonra temiz biz bezle lekeyi silin ve sonra durulayın. Ancak limonun giysinize zarar vermediğinden emin olmak için öncelikle görünmeyen bir bölgesine uygulayarak kontrol etmeyi unutmayın.

Bu yöntemlerle lekeden kurtulduktan sonra giysiyi normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Nar lekesi çıkar mı dediğinizde bu yöntemlerle probleminize çare bulabilirsiniz. Ancak eğer nar lekesi sizin için sık tekrarlanan bir problemse ayıklanmış nar almayı seçebilir ya da bu meyveyi ayıklarken eski kıyafetlerinizden birini giymeyi tercih edebilirsiniz.

Nar lekesi bekledikçe çıkarması çok daha  zorlaşır, dolayısıyla lekeye çabuk müdahale etmek önemlidir. Limon ve karbonat uygulamak hem taze hem de eski nar lekeleri üzerinde etkili bir yöntemdir. Nar ekşisi lekesi nasıl çıkar dediğinizde ise limon veya deterjan ile müdahale etmek işe yarayacaktır.

Aslen yayınlandı