Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Nar lekesi çıkar mı diye endişelenmeyin! Kıyafetten nar lekesi nasıl çıkar, nar ekşisi lekesi çıkarma yöntemleri nelerdir, öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Gömlek lekesine deterjan kapağı ile sıvı deterjan döken kadın eli
Reklam
Sign Up Banner

Nar, sonbahar aylarının keyifle yenen bir meyvesidir. Zengin vitamin içeriğiyle oldukça sağlıklı olan bu meyveyle ilgili tek olumsuz şey ayıklamasının zor oluşudur. Kıpkırmızı ve sulu nar taneleri, ayıklanma esnasında kolaylıkla ezilip kıyafetlerimizi lekeleyebilirler. Bu da maalesef zorlu nar lekesiyle uğraşmamızı gerektirecektir. Peki, nar lekesi çıkar mı? Nar lekesi nasıl geçer dediğinizde işe yarayan yöntemler de mevcuttur.

Nar lekesi nasıl çıkar dediğinizde hızlı hareket etmek önemlidir. Lekeye soğuk suyla müdahale ettikten üzerine üzerine karbonat uygulanabilir. Bir sonraki adım olarak lekelere karşı etkili Omo Active Sıvı gibi bir deterjanla giysinizi yıkayabilirsiniz.

Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Kırmızı rengiyle nar lekesi oldukça endişe verici olabilir ancak panik yapmanıza gerek yok. Kıyafetten nar lekesi nasıl çıkar diyorsanız şu adımları uygulayın:

  1. Lekeyi soğuk suyun altında tutarak mümkün olduğu kadar rengini açın

  2. Karbonatla lekeyi iyice ovun ve tekrar soğuk suyla durulayın. Lekenin rengi açık maviye dönecektir.

  3. Lekenin iki yüzüne de değecek şekilde sıcak su geçirin.

  4. Leke söküldükten sonra giysinizi Omo Active Sıvı Deterjan gibi inatçı lekeler üzerinde etkili bir deterjanla normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bu yöntem, beyazlar üzerinde etkili olduğu gibi, renkli kıyafetlerinizin üzerindeki lekeleri de soldurmadan çıkaracaktır. Nar suyu lekesi nasıl çıkarılır, nar lekesi neyle çıkar dediğinizde etkili bir diğer madde de limondur. Limonu lekenin üzerine sıkıp biraz bekledikten sonra temiz beyaz bir bezle hafifçe bastırarak silebilirsiniz. Ancak limonun giysinize zarar vermediğinden emin olmak için öncelikle görünmeyen bir bölgesine uygulayarak kontrol etmeyi unutmayın.

Nar Ekşisi Lekesi Nasıl Çıkar?

Nar ekşisi lekesi çıkar mı dediğinizde, salataların bu lezzetli sosu da nardan yapıldığı için cevap evet olacaktır. Bu lekelere karşı çözüm bulmak için öncelikle lekeyi soğuk suyun altında iyice durulayın. Sonrasında şu yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz:

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

  • Kıyafetinizin etiketini kontrol ettikten ve görünmeyen bir bölgesinde test ettikten sonra lekelere karşı etkili bir deterjan olan Omo Active Sıvı'dan bir miktar lekenin üzerine dökün. Hafifçe ovalayın ve biraz bekledikten sonra soğuk suyla durulayın.

  • Lekeye limon sıkın ve etki etmesi için biraz bekledikten sonra temiz biz bezle lekeyi silin ve sonra durulayın. Ancak limonun giysinize zarar vermediğinden emin olmak için öncelikle görünmeyen bir bölgesine uygulayarak kontrol etmeyi unutmayın.

Bu yöntemlerle nar ekşisi lekesinden kurtulduktan sonra giysiyi normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Nar lekesi çıkar mı dediğinizde bu yöntemlerle probleminize çare bulabilirsiniz. Ancak eğer nar lekesi veya nar ekşisi lekesi sizin için sık tekrarlanan bir problemse ayıklanmış nar almayı seçebilir ya da bu meyveyi ayıklarken eski kıyafetlerinizden birini giymeyi tercih edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Nar Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Nar lekesi bekledikçe çıkarması çok daha zorlaşır, dolayısıyla lekeye çabuk müdahale etmek önemlidir. Limon ve karbonat uygulamak hem taze hem de eski nar lekeleri üzerinde etkili bir yöntemdir. Nar ekşisi lekesi nasıl çıkar dediğinizde ise limon veya deterjan ile müdahale etmek işe yarayacaktır.

Dut Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Öncelikle lekenin oluştuğu yerde meyve parçaları kalmışsa onları temizleyin. Eğer meyvenin fazla suyu kumaş üzerinde duruyorsa onu da bir kağıt peçete yardımıyla dağıtmadan alın. Daha sonra kumaşı bol suda, sürekli ovarak yıkayın. Leke azalıyor fakat tamamen kaybolmuyorsa kumaşın lekeli kısmını iyice gerdirip ovalayarak yarım limonu üzerine sürün. Bol su ile durulayın ve sonra kurumasını bekleyin. Gerekirse bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Nasıl Silinir?

Halınıza dökülen vişne lekesini önce bol su ve bir bez ile silerek kabasını alın. Hidrojen peroksit, limon suyu ve amonyak, vişne lekesine karşı uygulanabilecek en etkili üç temizlik ürünüdür. Halının liflerine zarar vermemek için silme işlemi sırasında çok baskı uygulamamaya özen gösterin.

Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir kovaya doldurduğunuz soğuk suya bir ölçek sıvı deterjan ekleyin. Lekeli giysiyi bu deterjanlı suyun içerisinde 15 ila 30 dakika arası bekletin. Ardından giysiyi deterjanlı sudan çıkarıp çamaşır makinesinde yıkatın. Yıkama bittikten sonra lekenin çıktığından emin olun ve elbiseyi normal şekilde kurutun.

Çimen Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çimen lekesini sıvı deterjan kullanarak yavaşça ovun, daha sonra durulayın. Giysinizi normal yıkama programında yıkayın. Eğer kıyafetinizin yıkama etiketinde asetat/triasetat yazıyorsa bu işlem kıyafetiniz için uygun değildir.

Aslen yayınlandı