Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

En endişe verici lekelerden olan nar ve nar ekşisi lekesi çıkar mı diyorsanız bu yöntemlerle etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Güncellenmiş

nar lekesi nasıl çıkar?

Nar sonbahar aylarının lezzetli ve keyifle yenen bir meyvesidir. Zengin vitamin içeriğiyle oldukça sağlıklı olan bu meyveyle ilgili tek olumsuz şey ayıklamasının zor oluşudur. Kıpkırmızı ve sulu nar taneleri ayıklama sırasında kolaylıkla ezilip kıyafetlerimizi lekeleyebilirler. Bu da maalesef nar lekesiyle uğraşmamızı gerektirecektir. Ancak nar lekesi nasıl çıkar dediğinizde işe yarayan yöntemler mevcuttur.

Nar lekesi nasıl çıkar dediğinizde hızlı hareket etmek önemlidir. Lekeye soğuk suyla müdahale ettikten üzerine karbonat uygulanabilir. Bir sonraki adım olarak Omo Active Sıvı Deterjan gibi etkili bir deterjanla giysinizi yıkayabilirsiniz.

Nar Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Kırmızı rengiyle nar lekesi oldukça endişe verici olabilir ancak panik yapmayın ve şu adımları uygulayın:

  1. Lekeyi soğuk suyun altında tutarak mümkün olduğu kadar rengini açın
  2. Karbonatla lekeyi iyice ovun ve tekrar soğuk suyla durulayın. Lekenin rengi açık maviye dönecektir.
  3. Lekenin iki yüzüne de değecek şekilde sıcak su geçirin.
  4. Leke söküldükten sonra giysinizi Omo Ultra Active Fresh Sıvı Deterjan gibi inatçı lekeler üzerinde etkili bir deterjanla normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Bu yöntem beyazlar üzerinde etkili olduğu gibi renkli kıyafetlerinizin renklerini de soldurmayacaktır. Nar suyu lekesi nasıl çıkarılır dediğinizde etkili bir diğer madde limondur. Limonu lekenin üzerine sıkıp biraz bekledikten sonra temiz beyaz bir bezle hafifçe bastırarak silebilirsiniz. Ancak limonun giysinize zarar vermediğinden emin olmak için öncelikle görünmeyen bir bölgesine uygulayarak kontrol etmeyi unutmayın.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Nar Ekşisi Lekesi Nasıl Çıkar?

Nar ekşisi lekesi çıkar mı dediğinizde salataların bu lezzetli sosu da nardan yapıldığı için cevap evet olacaktır. Bu lekelere karşı çözüm bulmak için öncelikle lekeyi soğuk suyun altında iyice durulayın. Sonrasında şu yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz:

  • Kıyafetinizin etiketini kontrol ettikten ve görünmeyen bir bölgesinde test ettikten sonra lekelere karşı etkili bir deterjan olan Omo Active Sıvı Deterjan bir miktar lekenin üzerine dökün. Hafifçe ovalayın ve biraz bekledikten sonra soğuk suyla durulayın.
  • Lekeye limon sıkın ve etki etmesi için biraz bekledikten sonra temiz biz bezle lekeyi silin ve sonra durulayın. Ancak limonun giysinize zarar vermediğinden emin olmak için öncelikle görünmeyen bir bölgesine uygulayarak kontrol etmeyi unutmayın.

Bu yöntemlerle lekeden kurtulduktan sonra giysiyi normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Nar lekesi çıkar mı dediğinizde bu yöntemlerle probleminize çare bulabilirsiniz. Ancak eğer nar lekesi sizin için sık tekrarlanan bir problemse ayıklanmış nar almayı seçebilir ya da bu meyveyi ayıklarken eski kıyafetlerinizden birini giymeyi tercih edebilirsiniz.

  • Nar lekesi bekledikçe daha çok zorlaşır, dolayısıyla lekeye çabuk müdahale edin.
  • Limon ve karbonat uygulamak hem taze hem de eski nar lekeleri üzerinde etkili olabilir.
  • Nar ekşisi lekesi nasıl çıkar dediğinizde limon veya deterjan ile müdahale etmek işe yarayacaktır.
  • Aslen yayınlandı