Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysileriniz motor yağı mı oldu? Zorlu motor yağı lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız yazımızı okuyun, lekeden kolayca kurtulun!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
motor yağı lekesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Giysilere bulaşan yağ lekeleri her zaman korkutucudur. Yağ lekesi nasıl çıkar diye düşünürken, özellikle leke motor yağından kaynaklanıyorsa işiniz biraz daha zor olabilir. Ancak hemen umutsuzluğa kapılmayın! Sizin için hazırladığımız adımlara uyun, motor yağı lekesinden hemen kurtulun.

Kurumuş Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekeleri kuruduğunda çıkması çok daha zor hale gelebiliyor. Özellikle lekeyi fark etmeyip yıkayıp kuruttuğunuzda leke dokuya iyice yerleşecektir. Bu yüzden, ilk önerimiz giysiniz lekelendiği an müdahale etmenizdir.

Peki, motor yağı lekesi nasıl çıkarılır, motor yağı lekesi neyle çıkar? İşte, kurumuş motor yağı lekesini çıkarmak için tüyolar!

 1. 1

  Kurumuş motor yağı lekesi muhtemelen dokuya işlemiştir. Bu yüzden, ön işlem uygulamak etkili olacaktır. Öncelikle karbonatı lekenin üzerine uygulayın.

 2. 2

  Temiz bir diş fırçası kullanarak karbonatı lekeli alana yayın. Bu işlemle, karbonat kurumuş yağ lekesine etki ederek topaklanmaya başlayacaktır.

 3. 3

  Leke görünmez hale gelene kadar karbonatı fırçalama işlemine devam edin.

 4. 4

  Giysinizin yıkama talimatlarını kontrol edin ve makineye atın. Düşük sıcaklıkta bile üstün leke çıkarma gücüne sahip Omo Active Sıvı deterjan kullanın.

 5. 5

  Yıkama programı bittiğinde giysiyi makineden çıkarın. Lekeli alanı kontrol edin. Eğer leke çıkmamışsa kurutma işlemine geçmeden önce tüm adımları tekrarlayın.

Kurumuş motor yağı lekesinden kurtulmak işte bu kadar basit!

Ayakkabıdan Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Ayakkabınıza motor yağı mı bulaştı? Endişelenmeyin, sizin için derlediğimiz adımları uygulayın, ayakkabınızdaki zorlu motor yağı lekesinden kolayca kurtulun!

İşte, ayakkabıdan motor yağı lekesi temizleme adımları…

 1. 1

  Ayakkabıdan motor yağını çıkarmak için öncelikle yağın emilebilmesi için lekenin üstüne talk pudrası, eğer pudra yoksa mısır nişastası dökün.

 2. 2

  Pudranın yağı en iyi miktarda emebilmesi için 15-20 dakika kadar bekleyin.

 3. 3

  Sert uçlu bir fırçayla lekeli alanı fırçalayın. Yağın iyice emilerek lekenin yüzeyde belli belirsiz kaldığını göreceksiniz.

 4. 4

  Motor yağı lekesinin olduğu bölgeye çok amaçlı formülü sayesinde tüm yüzeylerde gönül rahatlığıyla kullanılabilen, pratik ve güvenli bir şekilde lekeleri yok eden Cif Her Yer Leke Uzmanı püskürtün.

 5. 5

  Motor yağı zorlu bir leke olduğundan ürünün dokuya işlemesi için bir süre bekleyin.

 6. 6

  Nemli bir bezle yaymadan silin.

Ayakkabınız artık tertemiz!

Elbiseden Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Elbisenize motor yağı bulaştığında kurumadan harekete geçmeniz gerekir. Çünkü yağın kuruması, çok daha inatçı bir lekeyle karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Peki, elbisedeki motor yağı lekesi nasıl çıkarılır, elbiseye bulaşan motor yağı lekesi neyle çıkar? Uzman ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

 1. 1

  Öncelikle bulaşan motor yağının yüzeyde kalan fazlalığını alarak işe başlamalısınız. Bu işlemi bir kaşık ya da sert bir kart yardımıyla yapabilirsiniz. Bunu yaparken ise dıştan içe doğru yuvarlak çizerek gitmeli, yağın kumaşa yayılmasına izin vermemelisiniz.

 2. 2

  Yağın fazlasını aldıktan sonra dokudaki yağı emmesi için havlu kağıdı kumaşın üzerine bastırmadan yerleştirin. Tampon hareketlerle yüzeye dokundurup çekin. Yağa değen havlu kağıdı, sürekli temiz tarafıyla değiştirmeyi unutmayın.

 3. 3

  Havlu kağıda yağ gelmediğini yani kağıdın ıslanmadığını gördüğünüzde artık bu işlemi bitirebilirsiniz.

 4. 4

  İnatçı motor yağı lekesini çıkarmak için dokudaki yağın maksimum seviyede emilmesi çok önemlidir. Bu yüzden, bebek pudrası, mısır nişastası ya da un ürünlerinden birini seçmelisiniz. Seçtiğiniz ürünü lekenin üzerine bolca uygulayın.

 5. 5

  10-15 dakika kadar bu şekilde bekletin.

 6. 6

  Elbise fırçası ya da temiz bir diş fırçasıyla lekeli alanı fırçalayın. Fırçalama işlemini yaparken üzerine döktüğünüz ürünün kumaşın lekesiz alanlarına yayılmamasına dikkat etmelisiniz.

 7. 7

  Elbisenin üzerine üstün leke çıkarma gücüne sahip Omo Active Sıvı deterjan uygulayın ve parmaklarınızla ya da diş fırçası yardımıyla yuvarlaklar çizerek yedirin.

 8. 8

  Aynı işlemi kumaşın ters tarafından da yapın. Bu, dokuya işleyen yağın çok daha kolay temizlenmesine yardımcı olacaktır.

 9. 9

  Elbisenizin yıkama talimatlarını kontrol edin ve makineye yerleştirin. Deterjan gözüne Omo Active Sıvı deterjan ekleyin.

 10. 10

  Yıkama programı bittiğinde kurutma işlemine geçmeden önce lekenin çıktığından emin olun. Eğer leke çıkmamışsa 4ncü adımdan başlayarak işlemi tekrarlayın.

 11. 11

  Havadar bir alanda kurumaya bırakın.

İnatçı motor yağı lekesini elbiseden çıkarmak her ne kadar uğraştırıcı gibi gelse de adımların hepsini uygulamak, lekenin tamamen ortadan kaybolması ve elbisenizi uzun süre kullanabilmeniz için işinize yarayacaktır. Uzman bilgilerimize uyun, lekelerden kurtulun!

Pantolondan Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolonunuza bulaşan motor yağı lekesinden kurtulmak için dikkat etmeniz gereken en önemli adım, yağ kurumadan hızlıca işleme geçmenizdir. Peki, pantolondan motor yağı lekesi çıkar mı, pantolondan motor yağı çıkarmak için ne yapmak gerekir? Motor yağı lekesi temizleme adımları için okumaya devam edin!

 1. 1

  Öncelikle motor yağının pantolonunuzun diğer tarafında geçmemesi için arasına havlu ya da bol miktarda kağıt peçete koyun.

 2. 2

  Yüzeyde kalan motor yağını kaşık ya da kart yardımıyla yaymadan alın.

 3. 3

  Kağıt havluyla tampon hareketlerle yağı emdirin. Fazla bastırmamaya ve yağ bulaşan peçeteyi her tampon hareketinden önce temiz tarafıyla değiştirmeyi unutmayın. Havlu kağıda yağ gelmediğini fark ettiğinizde diğer işleme geçebilirsiniz.

 4. 4

  Motor yağı lekesi, zorlu bir leke olduğundan dokudan maksimum derecede emilmesi önemlidir. Bu yüzden, bebek pudrası, mısır nişastası ya da un gibi lekeyi emebilecek ürünlerden birini tercih ederek lekenin üstüne bolca uygulayın.

 5. 5

  Hiç dokunmadan 10-15 dakika kadar bu şekilde bekletin.

 6. 6

  Giysi fırçası ya da temiz bir diş fırçasıyla lekeli alanı fırçalayın. Lekenin yayılmaması ve üzerine döktüğünüz ürünün diğer alanlara bulaşmaması için yuvarlaklar çizerek, diğer alanlara taşırmadan fırçalama işlemini yapmaya dikkat edin.

 7. 7

  Pantolondaki lekeli alana Omo Active sıvı deterjan uygulayın.

 8. 8

  Elinizle ya da temiz bir diş fırçasıyla yuvarlaklar çizerek deterjanı dokuya yedirin.

 9. 9

  Aynı işlemi pantolonun diğer yüzüne de uygulayın. Bu sayede, dokuya işleyen yağın temizlenmesi çok daha kolay olacaktır.

 10. 10

  Pantolonunuzun yıkama talimatlarını kontrol edin ve makineye atın. Deterjan gözüne Omo Active Sıvı deterjan ekleyin. Makineyi çalıştırın.

 11. 11

  Yıkama programı bittiğinde pantolonu çıkarıp lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer leke çıkmadıysa 4ncü adımdan başlayarak tekrar edin.

 12. 12

  Temizlenen pantolonunuzu havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Adımlara uyun, pantolonunuzdaki motor yağı lekesinden kolayca kurtulun.

Giysiden, ayakkabıdan motor yağı lekesi nasıl çıkarılır öğrendik. Peki, duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar, zift lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız ilgili yazılarımıza gidebilir, uzman tüyolarımızı uygulayarak lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kıyafetten Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

  1. 1

   Hemen müdahale edin

   Mürekkep lekesi oluştuğu anda hemen müdahale etmeniz çok önemlidir çünkü leke henüz ıslakken müdahale edildiğinde çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Fark ettiğiniz anda mürekkep lekesi oluşan bölgeyi temiz ve kuru bir bezle hemen kurulayın. Bu mümkün değilse bile en kısa sürede, leke çok kurumadan lekeye müdahale etmeye çalışın.

  2. 2

   Soğuk su kullanın

   Kumaşı sıcak suya sokmak lekeyi yayar. Bunun yerine lekeyi kuru bir bez veya peçete ile kurulayarak yayılmasını önleyin. Lekeyi kesinlikle ovalamayın.

  3. 3

   Yıkayın

   Sonrasında kumaşın cinsine göre en uygun yıkama yöntemini uygulayın. Mürekkep lekesini ne çıkarır diye merak ediyorsanız giysilerinize zarar vermeyen Omo Hijyen Sıvı gibi hijyenik temizlik sağlayan kaliteli bir deterjan kullanmanın ve kumaşa uygun yöntemle yıkamanın çok önemli olduğunu unutmayın.

  4. 4

   Leke çıkmadan kurulamayın

   Mürekkep lekesi tam olarak çıkmadan çamaşır kurutma makinesine koymayın. Sıcak, lekenin daha çok yerleşmesine neden olur.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?