Bikini ve Mayo Nasıl Yıkanır?

Hemen yıprandıkları için her yıl mayo ve bikini almak zorunda değilsiniz. Mayo ve bikini temizliği hakkında merak ettiklerinizi keşfetmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
dışarıda ipte asılı şapka, renkli mayo, deniz gözlüğü, parmak arası terlik

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yaz tatilinde en sık kullanılan eşyalar arasında yer alan bikini ve mayolarınızı daha uzun süre kullanabilmek tamamen sizin elinizde. Çabuk kuruyan, ıslandığında vücuda yapışmayan kumaşlardan üretilen ürünler, dikkatli kullanılmazlar ve doğru yöntemlerle temizlenmezlerse çok çabuk deforme olabilirler. Peki, bikini ve mayo nasıl yıkanır? Sentetik ve ‌likralı, hassas kumaşlardan üretilen mayo ve bikinilerinizi daha uzun süre kullanmak için dikkat etmeniz gereken temizlik hususlarını sizin için derledik.

Bikini ve mayolarınıza tüm yaz sezonu iyi baktığınız gibi kış aylarında da doğru yöntemlerle saklamanız gerekir. Bu nedenle bikinilerinizi dolabınızda saklamanıza yardımcı olacak bez bir torba edinmeniz iyi olacaktır.

Mayo ve Bikini Temizliği: Plajda veya Havuzda Yapmanız Gerekenler

Bikini ve mayo nasıl temizlenir diyorsanız, deniz ya da havuzda kullandığınız mayo ve bikininizi her kullanımdan sonra muhakkak soğuk su ile elde yıkamanızı öneririz. Islak mayo ve bikininizi, sudan çıktıktan sonra üzerinizde çok uzun süre taşımak sağlığınız açısından da faydalı değildir. Bu yüzden sudan çıktıktan sonra mayonuzu değiştirmenizi ve ıslak olanı soğuk su ile yıkamanızı öneririz. Bikini ve mayolarınızı, çitilemeden, sıkmadan yıkamanız ve havlu üzerinde gölgede kurutmanız, daha uzun süre kullanmanızı sağlar.

Bikini giyen kadın

Bikini ve Mayo Temizliği: Plajdan Sonra Yapılması Gerekenler

Bütün günü havuz başında ya da plajda geçirdikten sonra ıslak bikininizi doğrudan çantanızın içine atmamalısınız. Bir poşet içine katlayarak koyduğunuz ıslak bikiniyi eve gider gitmez soğuk su ile tekrar yıkayarak banyoda ya da balkonda asarak kurutabilirsiniz. Sıkmadan asmanız gerektiği gibi mandalların iz bırakmaması için de iplerinden ‌tutturmanızı öneririz. Bikininizi evde kuruturken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kuruttuğunuz ortamın nemli olmamasıdır. Eğer banyo nemli ise açık havada, gölge bir yerde kurutmanızı tavsiye ederiz. Bikini ve mayolarınızı etiketinde yazmadığı sürece çamaşır makinesinde yıkamanıza gerek yoktur.

Bikini ve Mayo ‌Temizliği: Deterjan Kullanımı

Bikini ve mayo yıkama konusunda merak edilen sorular arasında mayo makinede yıkanır mı, mayo kaç derecede yıkanır, bikini nasıl temizlenir gibi soruların yanı sıra mayodan leke nasıl çıkar gibi sorular da yer alır. Bikini ve mayo kumaşları kolay kolay leke tutmaz. Denize girip çıktıktan sonra soğuk su ile yıkamadığınız ürünler üzerinde oluşan tuz lekeleri ise yıkama ile geçer. Ancak güneş kremi kullanımı ile oluşan güneş kremi lekeleri anında yıkamadığınız takdirde mayonuzun üzerinde kuruyabilir. Krem lekelerini, eve gittiğinizde çok az doğal sabun kullanarak çıkarabilirsiniz. Sabunu sadece lekeli ‌kısma hafifçe sürmenizi ve elde çitilememenizi öneririz. ‌Söz konusu bikini ve mayo temizliği ise kesinlikle deterjan kullanmamalısınız.

Özetle, mayo ve bikini nasıl yıkanır sorusunun cevabı aslında çok basit. Soğuk su kullanın, yalnızca lekeler üzerine az miktarda doğal sabun uygulayın ve bikininizi elde yıkarken çitileyip çekiştirmeyin. Aksi takdirde bikininizin yapısını bozabilirsiniz. Artık mayo ve bikini nasıl temizlenir öğrendiğinize göre gelelim sezon dışında mayo ve bikinilerin nasıl saklanması gerektiğine.

Güneş kremi ya da deniz tuzlarının leke yaptığı durumlarda mayo ve bikinilerinizi deterjan ve çamaşır makinesi kullanarak yıkamamanızı öneririz.

Sezon Dışında Mayo ve Bikini Nasıl Saklanır?

Sezon sonunda mayo ve bikinilerinizi diğer yazlıklarınız ile birlikte yıkayıp kuruttuktan sonra katlayarak saklamanız gerekir. Bez bir torba içine koyarak saklamanızı önereceğimiz bikini ve ‌mayolarınızı naylon torba içine koymamalısınız. Naylon torba hava almayacağı için kumaşlarına zarar verme ‌ihtimali yüksektir. Kış aylarında kapalı havuz ya da kaplıcalarda kullanacağınız bikinilerinizi ise en eski olanlar arasından seçmeniz faydalı olacaktır. Sıcak su, bikini ve mayoların ‌likralı kumaşlarına zarar vereceği için ürünler esnekliğini kaybederek çabuk deforme olurlar.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?