Köri Lekesi Nasıl Çıkar?

Küçük dokunuşlarla yemeklere lezzet katan köri baharatı, sarımsı rengiyle giysilerin korkulu rüyasıdır. Beklenmedik bir kaza yaşadıysanız ve köri lekesi nasıl çıkar diyorsanız okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ahşap Zemin Önünde Sarı ve Mavi Tişört

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Köri sosu kullanımı yemeklere lezzet katsa da zorlu lekelere sebep olabilir. Köri lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, önerilerimizi dikkate almalısınız. Köri gibi ağır baharatları çıkarmaya çalışırken öncelikle kumaşa ve dokuya göre işlem yapmalısınız. Doğru malzemeyi yanlış dokuda kullandığınızda, lekenin daha da kalıcı olmasına neden olabilirsiniz. İşte, sizin için hazırladığımız adımları takip ederek farklı yüzeylerden köri lekesi nasıl çıkar öğrenebilirsiniz. 

Çamaşırları yıkarken çamaşır makinesinde tüm kumaşlar için uygun olan Omo Active Sıvı deterjanı tercih edebilirsiniz.

Kumaşlardan Köri Sosu Lekesi Nasıl Çıkar?

Biraz diş macunu ve soğuk su ile köri sosu lekesini çıkarabilirsiniz. Evde köri sos lekesini ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle diş macununu parmaklarınıza sürün ve lekenin üzerinde nazikçe gezdirin. 

 • Birkaç saat beklemenin ardından soğuk su ile köri sosu lekesinin olduğu alanı durulayın. 

 • Ardından kumaşı, uygun olan sıcaklıkta her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayın. 

Kıyafetlere dökülen köri sos nasıl çıkar merak ediyosanız, deneyeceğiniz ikinci leke çıkarıcı ise limon suyu. Doğal limonu sıkarak suyunu alabilirsiniz. Basit ama etkili bu yöntem sayesinde yalnızca bir gece bekleyerek lekeleri yok etmeniz mümkün. 

 • Yarım limonu leke üzerine iyice sıkmalısınız. Bu adımda daha başarılı bir sonuç alabilmek için gerçek limon kullanmaya dikkat edin. Yapay limon sularından aynı etkiyi alamayabilirsiniz. 

 • Lekeli kıyafeti bir gece limon suyu ile bekletin. 

 • Şimdi köri lekesi olan giysiyi çamaşır makinesinde deterjan ile yıkayarak temizleyin. 

İlk denemenizde köri lekesi çıktıysa çamaşırlarınızı kurutabilirsiniz, çıkmadıysa kumaş kurumadan işlemi yinelemelisiniz. Çamaşır makinesinde yıkama aşamasına geçmeden önce, yapacağınız tüm işlemlerde soğuk uygulamalar yapmaya dikkat edin. Durulamada sıcak su kullanmak lekenin derinleşmesine neden olabilir. Ellerinizden köri lekelerini çıkarırken de makyaj pamuğu tercih edebilir, pamuk liflerinin cildinize yapışmasının önüne geçebilirsiniz.

Köri gibi inatçı lekeleri çıkarmaya çalışırken çamaşırların dokularına zarar verebilecek ovalamalardan kaçınmalısınız. Çamaşırları çitilemek yerine doğru malzemelerle lekeye müdahale etmeyi denemelisiniz. Maddeleri kumaşa sürerken elinizi veya yumuşak bir süngeri kullanmanız doğru olacaktır.

El ve Tırnaklardan Köri İzlerini Temizleyin

Elleriniz ve tırnaklarınız da köriden lekelenebilir. Sarıya dönen tırnaklar ve eller ile vakit geçirmek istemezseniz, kısa sürede sonuç alacağınız kolay yöntemi denemelisiniz. Örneğin bebek yağı kullanarak lekelerle kolayca baş etmek mümkün. 

 • Bebek yağını bir pamuğa dökün. 

 • Ellerinizi yağlı pamukla silin. 

 • Tırnaklarınızı, aynı oje çıkarır gibi bebek yağı ile silebilirsiniz. 

 • Lekeler tamamen çıkana kadar silmeye devam edin. 

 • Son olarak ellerinizi sabun ve su ile yıkayarak temizleyin. 

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?