Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Köri Lekesi Nasıl Çıkar?

Küçük dokunuşlarla yemeklere lezzet katan köri baharatı, sarımsı rengiyle giysilerin korkulu rüyasıdır. Döküldüğü çamaşırlarda sarı lekeler bırakan köriyi temizlemek çok da kolay değil. Ancak doğru yöntemi biliyorsanız körü lekesini çıkarabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Köri Lekesi Nasıl Çıkar?

"Köri lekesi nasıl çıkar?" diye düşünüyorsanız, önerilerimizi dikkate almalısınız. Köri gibi ağır baharatları çıkarmaya çalışırken öncelikle kumaşa ve dokuya göre işlem yapmalısınız. Doğru malzemeyi yanlış dokuda kullandığınızda, lekenin daha da kalıcı olmasına neden olabilirsiniz. İşte, sizler için hazırladığımız farklı yüzeylere göre köri lekesi çıkarma yöntemleri... 

Çamaşırları yıkarken çamaşır makinesinde tüm kumaşlar için uygun olan Omo Active Sıvı deterjanı tercih edebilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Kumaşlardan Köri Lekesini Çıkarmak İçin 

İhtiyacınız olan şeyler biraz diş macunu, soğuk su ve yalnızca birkaç saat. Evdeki malzemelerle köri lekesini ortadan kaldırabilirsiniz. 

 • Öncelikle diş macununu parmaklarınıza sürün ve lekenin üzerinde nazikçe gezdirin. 
 • Birkaç saat  beklemenin ardından lekeli alanı soğuk su ile durulayın. 
 • Ardından kumaşı, uygun olan sıcaklıkta her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayın. 

Püf Noktaları

İlk denemenizde köri lekesi çıktıysa çamaşırlarınızı kurutabilirsiniz, çıkmadıysa kumaş kurumadan işlemi yinelemelisiniz. Çamaşır makinesinde yıkama aşamasına geçmeden önce, yapacağınız tüm işlemlerde soğuk uygulamalar yapmaya dikkat edin. Durulamada sıcak su kullanmak lekenin derinleşmesine neden olabilir. Ellerinizden köri lekelerini çıkarırken de makyaj pamuğu tercih edebilir, pamuk liflerinin cildinize yapışmasının önüne geçebilirsiniz.

Deneyeceğiniz ikinci leke çıkarıcı ise limon suyu. Doğal limonu sıkarak suyunu alabilirsiniz. Basit ama etkili bu yöntem sayesinde yalnızca bir gece bekleyerek lekeleri yok etmeniz mümkün. 

 • Yarım limonu leke üzerine iyice sıkmalısınız. Bu adımda daha başarılı bir sonuç alabilemek için gerçek limon kullanmaya dikkat edin. Yapay limon sularından aynı etkiyi alamayabilirsiniz. 
 • Lekeli kıyafeti bir gece limon suyu ile bekletin. 
 • Şimdi köri lekesi olan giysiyi çamaşır makinesinde deterjan ile yıkayarak temizleyin. 

El ve Tırnaklardan Köri İzlerini Temizleyin

Elleriniz ve tırnaklarınız da köriden lekelenebilir. Sarıya dönen tırnaklar ve eller ile vakit geçirmek istemezseniz, kısa sürede sonuç alacağınız kolay yöntemi denemelisiniz. Örneğin bebek yağı kullanarak lekelerle kolayca baş etmek mümkün. 

 • Bebek yağını bir pamuğa dökün. 
 • Ellerinizi yağlı pamukla silin. 
 • Tırnaklarınızı, aynı oje çıkarır gibi bebek yağı ile silebilirsiniz. 
 • Lekeler tamamen çıkana kadar silmeye devam edin. 
 • Son olarak ellerinizi sabun ve su ile yıkayarak temizleyin. 

Bunlara Dikkat

Köri gibi inatçı lekeleri çıkarmaya çalışırken çamaşırların dokularına zarar verebilecek ovalamalardan kaçınmalısınız. Çamaşırları çitilemek yerine doğru malzemelerle lekeye müdahale etmeyi denemelisiniz. Maddeleri kumaşa sürerken elinizi veya yumuşak bir süngeri kullanmanız doğru olacaktır.

Aslen yayınlandı