Kıyafetten Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşa işleyen pas lekesi, çıkarması zorlu lekelerden biridir. Kıyafetlerden pas lekesi çıkarma yöntemlerini sizler için yazımızda paylaştık.

Güncellenmiş 31 Temmuz 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Pas

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kıyafetten Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Daha önce paslı bir demire yaslandığınızda veya hiç dikkat etmediğiniz bir anda kıyafetinize pas lekesi bulaştığını fark ettiniz mi? Kumaşa işleyen pas lekesi, çıkarması zorlu lekelerden biridir. Bu yüzden 'Kumaşta pas lekesi nasıl çıkar?' diye düşünüp canınız sıkılabilir. Tam da bu yüzden, kıyafette pas lekesi çıkarma yöntemlerini sizler için yazımızda paylaştık.

Tişörtten pas lekesi çıkarırken, mutlaka paslanan malzemenin özelliğini tespit etmeniz gerekir. Eğer pas lekesi, yün, ipek veya süet gibi narin bir kumaşa bulaştıysa, böyle durumlarda profesyonel temizlemecilerde yardım almanız gerekebilir. Çünkü kuru temizlemeyle temizlenmesi gereken kumaşlar, suyla temas ettiği takdirde kullanılamaz bir hale bulaşabilir. Giysiden pas lekesi çıkarmadan önce, kıyafetin etiketini okuyarak makinede yıkamaya uygun olup olmadığını kontrol edin. 

Daha detaylı bir temizlik için, kıyafetler nasıl dezenfekte edilir yazımızdan yardım alabilir, kumaş türlerinin çamaşır makinesinde nasıl yıkanacağını öğrenmek için, çamaşır yıkama talimatları yazımıza göz atabilirsiniz.

Kıyafetten Pas Lekesi Çıkar Mı?

Pas lekesi, zorlu bir leke olsa da, doğru yöntemlerle kolayca çıkarılabilir. Özellikle limon, sirke gibi asitli malzemeler, kıyafette pas lekesini çıkarma konusunda son derece etkilidir. Limon suyunun içindeki sitrik asit, pas lekesi için doğal bir leke çıkarıcıdır. Bu yüzden kıyafetten pas lekesi çıkar mı sorusunu, doğru yöntemleri uyguladığınız takdirde evet olarak cevaplayabiliriz.

Kıyafetten Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetteki pas lekesini çıkarmak için, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz;

  • Limonla temizleme

Giysiden pas lekesi çıkarma konusunda en etkili ürün, limon suyudur. Limon suyunu kıyafetteki lekeli alanın üzerine sıkın. Leke, limon suyunu emdikçe pas çözülmeye başlayacaktır. Kumaşı, güneş gören bir alana koyun ve limonun emilmesini sağlayın. Daha sonra soğuk suyla kıyafeti durulayın ve makinede yıkayın. Limon, tişörtten pas lekesini çıkararak eski haline kavuşmasını sağlar.

  • Karbonatla temizleme

Karbonat, temizlik alanında en çok kullanılan doğal malzemelerden biridir. Bir miktar karbonatı, su ile macun kıvamına getirin. Karbonatı, pas lekesinin üzerine sürün ve yayın. 10 dakika bekledikten sonra kıyafeti soğuk suyun altında ovalayın ve makinede yıkayın.

  • Sirkeyle temizleme

Sirke de, asit içeriği yüksek olan malzemelerden biridir. Beyaz sirkeyi, kıyafette pas lekesi olan alana uygulayın ve pasın çözünmesi için 10 dakika bekleyin. Ardından üzerine karbonat dökün ve dikkatlice ovalayın. Daha sonra soğuk suyla durulayın ve makinede yıkayın.

Daha zorlu lekelerden biri olan boya lekesi çıkarma yöntemlerine de göz atmayı unutmayın.

Renkli Kıyafetten Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Renkli kıyafetten pas lekesini çıkarmak için, limon suyu ve karbonat birleşimini kullanabilirsiniz. Ancak limon suyunun kıyafetin rengini açmaması için, ovalama işlemini dikkatli bir şekilde yapın.

  • Giysideki pas lekesinin olduğu alana limon suyu dökün ve 15 dakika bekleyin.

  • Daha sonra lekenin üzerine tuz veya karbonat döküp parmağınızla çok bastırmadan lekeli alanı ovalayın.

  • Lekeli alanı güneşte kuruttuktan sonra, soğuk suda kumaşı yıkayın ve makinede uygun sıcaklıkta yıkayın.

  • Kıyafetten pas lekesi nasıl çıkar sorusu için, bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Beyaz Kıyafetten Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz kıyafetteki pas lekesini çıkarmak için, paslı bölgeye bol miktarda limon sıkın. Üzerine tuz dökerek parmağınızla veya temiz bir diş fırçası ile lekeli bölgeyi ovalayın. Daha sonra güneşin altında kıyafeti 1-2 saat kuruması için bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın ve makinede yıkayın. Beyaz kıyafette pas lekesi nasıl çıkar sorusu için deneyebileceğiniz ikinci yöntem ise, beyazlar için özel üretilen deterjanlardır. Lekeli bölgeye beyaz sıvı deterjanı uygulayın ve yumuşak sünger yardımıyla kıyafeti ovalayın. Ardından soğuk suyla durulayın ve kıyafetinizi makinede 30-40 derece sıcaklıkta yıkayın.

Pamuklu Kumaştan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pamuklu kumaşlara bulaşan pas lekesi için, en çok Cif tercih edilir. Cif kremi pas lekesinin olduğu bölgeye dökün ve yumuşak sünger yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın. Eğer lekeler küçükse, sıvı çamaşır deterjanı da kullanabilirsiniz. Temiz nemli bir bez yardımıyla bölgeyi temizleyin ve makinede yıkayın.

Halıdan, koltuktan ve duvardan pas lekesi nasıl çıkar sorularınız için pas lekesi çıkarma yöntemlerine göz atın.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar: Sıkça sorulan sorular

İpek Kumaştan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşta pas lekesi nasıl çıkar sorusu için, kumaşın türüne dikkat etmeniz gerekir. İpek kumaşlar, genellikle kuru temizlemede yıkanmaya daha uygundur. Ancak evde temizlemek istiyorsanız, pas lekesinin olduğu bölgeye sıvı çamaşır deterjanı dökün. Lekeli alanı parmağınızla dikkatlice ovalayın. Bir kabın içine ılık su doldurun ve çamaşır deterjanını bu suya ekleyin. Kumaşı bu suya batırın ve ıslatın. Islanan ipek kumaşı narin bir şekilde ovalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Saten Kumaştan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafette pas lekesi çıkarmak için kullanılan limon suyu yöntemi, saten kumaşlar için de geçerlidir. Lekeli alana limon suyu döktükten sonra 15 dakika bekleyin. Daha sonra lekeli bölgeyi parmak ucunuzla veya yumuşak bir sünger yardımıyla ovalayın ve ılık suyla durulayın. Saten kumaşı profesyonelce temizletmek de tercih edebileceğiniz yöntemler arasındadır.

Deriden Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Temiz bir süngerin yumuşak kısmına beyaz sirke dökün. Pas lekelerinin olduğu deri kıyafeti bu sünger yardımıyla silin. Daha sonra sirkenin üzerine tuz serpiştirin ve 10 dakika bekleyin. Ardından suyla ıslatılmış yumuşak sünger yardımıyla tekrar lekeli alanı silin. İşte, kıyafette bulunan pas lekesini çıkarmak bu kadar kolay!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?