Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Boya Lekesi Nasıl Çıkar, Boya Aparatları Nasıl Temizlenir?

Boya lekelerini çıkarmak artık sorun değil. Boya çözme ve temizleme tavsiyeleri için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Renkli duvar önünde kitaplar ve vazo

Yeni taşındığınız bir yere kendi imzanızı atmanın ya da uzun zamandır yaşadığınız evinize yeni bir hava katmanın yolu dekorasyondan geçer. Dekorasyondan ve boya işlerinden sonra yapılması gereken temizlik gözünüzü korkutabilir, ancak bu evinizi kendiniz dekore etmenize engel değil. Boya aletlerini nasıl temizleyeceğinizi ve boya lekelerinden nasıl kurtulacağınızı adım adım anlatan bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi boya işine girişmeye hazır hissedeceksiniz.

Deterjan, boya sökücü ve inceltici gibi ürünleri kullanmadan önce kullanım talimatlarına mutlaka göz atın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Giysi, Halı ve Döşemelerdeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Öncelikle boya yapmadan önce üzerinize bir önlük ya da eski bir şeyler giyin. Boya yapılacak ortamdaki tüm halı ve döşemeleri ya ortadan kaldırın ya da güzelce üzerlerini örtün. Buna rağmen büyük olasılıkla birkaç damla boya giysi, halı ya da döşemelerinize bulaşacaktır. Bu durumda mümkünse lekeye kurumadan müdahale etmelisiniz.
  • İster plastik boya, ister yağlı boya olsun, boyanın fazla kısmını bıçak gibi bir nesneyle bastırmadan, hafifçe kazıyarak kumaş ya da halıdan uzaklaştırın. Bu işlemi peçete, bez gibi şeylerle yaparak boyanın daha fazla bulaşmasına yol açmayın.

Plastik Boya Lekesinin Giysi ve Halılardan Çıkarılması

  • Plastik boyalar su bazlı olduklarından suyla yıkamak lekelerin büyük kısmını çıkarır. Giysinizi birkaç dakika soğuk suda bekletin ve iyice durulayın. Daha sonra etikette belirtilen yıkama talimatlarına uygun olarak Omo Active Sıvı gibi bir deterjan ile yıkayın.
  • Halınıza bulaşan plastik boyayı temiz, soğuk suya batırılmış bir bez ya da süngerle silerek temizleyin. Temizleme işlemini dışarıdan içeriye doğru dairesel hareketlerle ve fazla bastırmadan yaparsanız, boyayı halının temiz kısmına bulaştırmamış ve lekelenmiş bölgeyi yıpratmamış olursunuz. Daha sonra kuru ve temiz bir bez ya da kağıt havlu bastırarak suyun fazlasını emdirin ve halıyı kurumaya bırakın. Kuruyana kadar lekeli bölgenin üzerine basmayın.
Boya lekesine olabildiğince erken müdahale edin. Boyanın fazla kısmını bıçak gibi bir nesneyle bastırmadan, hafifçe kazıyarak kumaş ya da halıdan uzaklaştırın. Plastik boyalar su bazlı olduklarından suyla yıkamak lekeleri büyük oranda çıkarır. Plastik boya bulaşan giysinizi birkaç dakika soğuk suda bekletip yıkayın. Halılara bulaşan boya lekelerini temiz, ıslak bir bezle dışarıdan içeriye doğru dairesel hareketlerle silerek temizleyin. Giysilere bulaşan yağlı boya lekelerine yıkama öncesi Omo Active Sıvı gibi direkt olarak lekelere uygulanabilen bir deterjan uygulayın. Plastik boya gibi su bazlı boyalarla kullandığınız fırça ve ruloları su içinde birkaç saat beklettikten sonra durulayın. Yağlı boya fırçaları ve rulolarını temizlemek için tiner kullanın. Bu uygulamayı iyi hava alan bir yerde yapın.

Yağlı Boya Lekesinin Giysi ve Halılardan Çıkarılması

  • Giysinize bulaşan yağlı boya lekesinin üzerine Omo Active Sıvı gibi direkt olarak lekelere uygulanabilen bir deterjan dökün. Deterjanı dairesel hareketlerle boyanın üzerine yayın. Lekeyi yumuşak bir biçimde ovalayarak giysinizi ılık suda yıkayın. Daha sonra etiketteki yıkama talimatlarına uygun olarak yıkayın. Boya lekesi kurumuş ise birkaç saat deterjanlı ılık suda bekletmek boyayı yumuşatacaktır. Bundan sonra boyanın fazlasını bıçak gibi bir cisimle kazıyıp, giysinizi yukarıda anlatıldığı şekilde yıkayın.
  • Halınıza yağlı boya bulaştı ise temiz bir sünger ya da bezi sıvı deterjanlı ılık suya batırın, dairesel hareketlerle lekenin üzerine dışarıdan içeriye doğru fazla bastırmadan uygulayın. Bu işlemi leke çıkana kadar birkaç kez yapın. Daha sonra sünger ya da bezinizi iyice durulayıp, temiz su ile bölgeyi birkaç kez silin. Kuru ve temiz bir bez ya da kağıt havlu bastırarak suyun fazlasını emdirin ve halıyı kurumaya bırakın.
  • Kurumuş yağlı boya lekeleri için de yukarıdaki yöntemi uygulayın. Leke buna rağmen çıkmıyorsa boya inceltici ya da boya sökücü maddeler kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemi kullandığınız ürünün kullanım talimatlarına uyarak, iyi hava alan bir bölgede yapmaya dikkat edin.

Boya Aletleri, Fırçalar ve Rulolar Nasıl Temizlenir?

Plastik boya gibi su bazlı boyalarla kullandığınız fırça ve ruloları su içinde birkaç saat beklettikten sonra bol su ile yıkayıp durulayın.

Yağlı boya fırçaları ve rulolarını temizlemek için bunların sığabileceği büyüklükte bir metal kabın içine tiner koyun. Sonra kullandığınız boya aletlerini bunun içinde bekletin. Bu uygulamayı mutlaka açık havada ya da iyi hava alan bir yerde yapın. Tiner koyduğunuz kabı yakıcı maddeler ve çocuklardan uzak bir yerde tutun.

Aslen yayınlandı