Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar

Muhteşem elbisenize şarap mı döküldü? Paniklemeden kolaylıkla uygulayabileceğiniz kırmızı şarap lekesi çıkarma yöntemlerimizi buradan okuyun!

Güncellenmiş

giysilerden pas lekesi nasıl çıkarılır

İlk aşama:

  1. Fazla sıvıyı kurulayın.
  2. Tuz dökün. Böylece fazla sıvı emilmiş olacak ve kumaşa daha fazla yerleşmesi önlenecektir.
  3. Ilık su ile durulayın.
  4. Normal yıkama programınızda yıkama yapın.

Hepimizin başına gelmiştir – arkadaşlarınızla yemek yerken veya birkaç kadeh bir şeyler içerken aniden bardak ya da şişe elinizden kayar ve yeni aldığınız bembeyaz gömleğiniz kan kırmızısı şaraba bulanır. Kırmızı şarap üzerinize döküldüğünde yarattığı görüntüyle sizi utandırsa da kıyafetlerinizde uzun süre kalmasına gerek yoktur – lekelerden kurtulmak için bazı basit yöntemler bulunmaktadır. Aşağıda kırmızı şarap lekesi çıkarma ile ilgili bazı basit ipuçları paylaştık.

Lekenin kurumasına izin vermeyin! Lekenin yerleşip zorlaşmaması için hızlıca müdahale etmeniz gerekir.

Adım Adım Kırmızı Şarap Lekesi Çıkarma Rehberi

  1. Dökülen kırmızı şarabın miktarına göre, temiz bir bezle veya kağıt havlu yardımıyla fazla sıvıyı alın. Lekeyi ovalamayın – daha kötü olmasını istemezsiniz.
  2. Mümkünse, leke hala nemliyken üzerine tuz dökün. Tuz, fazla sıvıyı emip lekenin kumaşın içerisine nüfuz etmesini önlediğinden dolayı kırmızı şarap lekesi gibi lekelerde etkili bir araçtır. Tabii, restoran ortamı gibi kalabalık mekanlarda gömleğinizi çıkarıp tuz kullanmanız mümkün olmayabilir.
  3. Ilık su ile durulayın.
  4. Normal yıkama programınızda yıkama yapın.
  5. Bu metotları uygulamanız mümkün değilse ya da kırmızı şarap lekesini tamamen çıkaramamışsa, giysinizde leke çıkarıcı ürün kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce talimatları okumanız gerekmektedir.
  6. Bu işlemler tamamlandıktan sonra, kıyafetinizi Omo gibi kaliteli bir deterjan kullanarak soğuk yıkama ayarında yıkayın. Sıcak suda yıkamak veya çamaşır kurutucusu kullanmak lekenin daha fazla yerleşmesine sebep olabilir.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
NA

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Bu leke çıkarıcı yöntemler, pamuklu ve polyester kumaşlar için tasarlanmıştır. İpek gibi daha hassas yapıda olan kumaşlardaki kırmızı şarap lekesi için profesyonel temizleyiciye danışmanız tavsiye edilir. Temizlik yöntemlerini veya kimyasal leke çıkarıcı gibi ürünleri giysilerinizde kullanırken her zaman kıyafetlerinizin yıkama talimatlarına göre uygulayın. Lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz sonucunu o kadar iyi alırsınız.

Kırmızı şarap lekeleri artık dünyanın sonu değil. Bu durumda tek endişelenmeniz gereken durum ise, şarabın üzerinize döküldüğü o korkunç andan ibarettir.

Aslen yayınlandı