Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Muhteşem elbisenize şarap mı döküldü? Paniklemeden kolaylıkla uygulayabileceğiniz kırmızı şarap lekesi çıkarma yöntemlerimizi buradan okuyabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Ahşap Zeminde Kırmızı Şarap, Şarap Açacağı ve Şişe Mantarı

Bazen küçük bir dikkatsizlik, değer verdiğiniz bir giysinizde şarap lekesine sebep olabilir. Her leke gibi bunun da çaresini bulmak mümkün; yeter ki yapmanız gerekenleri doğru sırayla uygulamayı unutmayın. İşte şarap lekesi çıkarma işlemi için bilmeniz gerekenler.

Lekenin kurumasına izin vermeyin. Lekenin yerleşip daha zorlu hale gelmemesi için hızlıca müdahale etmeniz gerekir.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Kırmızı Şarap Lekesi Çıkarma Rehberi

Yapmanız gereken ilk işlemler sırasıyla şöyle olmalıdır: Fazla sıvıyı temiz bir bez veya havlu ile kurulayın, daha sonra lekenin üzerine bir miktar tuz dökün. Böylece fazla sıvı emilmiş olacak ve kumaşa daha fazla yerleşmesi önlenecektir. Daha sonra ılık su ile durulayın ve normal yıkama programınızda, kumaşın niteliklerine uygun bir şekilde yıkama yapın.

Yukarıda anlattığımız metotları uygulamanız mümkün değilse ya da kırmızı şarap lekesini tamamen çıkaramamışsa, giysinizde leke çıkarıcı ürün kullanabilirsiniz fakat kullanmadan önce talimatları dikkatlice okumayı ihmal etmeyin. Bu işlemler tamamlandıktan sonra, kıyafetinizi lekeler üzerinde etkili Omo Active Sıvı gibi kaliteli bir deterjan kullanarak soğuk yıkama ayarında yıkayın. Sıcak suda yıkamak veya çamaşır kurutucusu kullanmak lekenin daha fazla yerleşmesine sebep olabilir.

Şarap lekesi sadece giysilerde ve kumaşlarda olmayabilir. Peki halıdan şarap lekesi nasıl çıkarılır? Cevabı aşağıdaki videoda.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Bu leke çıkarıcı yöntemler, pamuklu ve polyester kumaşlar için tasarlanmıştır. İpek gibi daha hassas yapıda olan kumaşlardaki kırmızı şarap lekesi için profesyonel temizleyiciye danışmanız tavsiye edilir.

Temizlik yöntemlerini veya kimyasal leke çıkarıcı gibi ürünleri giysilerinizde kullanırken her zaman kıyafetlerinizin yıkama talimatlarına göre uygulayın. Lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz sonucunu o kadar iyi alırsınız.

Aslen yayınlandı