Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Muhteşem elbisenize şarap mı döküldü? Endişelenmeyin! Kolaylıkla uygulayabileceğiniz kırmızı şarap lekesi çıkarma yöntemleri için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Ahşap Zeminde Kırmızı Şarap, Şarap Açacağı ve Şişe Mantarı
Reklam
Sign Up Banner

Bazen küçük bir dikkatsizlik, değer verdiğiniz bir giysinizde zorlu şarap lekesine neden olabilir. Şarap lekesi çıkar mı diyorsanız, her leke gibi bunun da çaresini bulmak mümkün; yeter ki yapmanız gerekenleri doğru sırayla uygulamayı unutmayın. İşte, şarap lekesi çıkarma işlemi için bilmeniz gerekenler!

Kurumuş şarap lekesi nasıl çıkar merak ediyor olabilirsiniz, ancak şarap lekesinin kurumasına izin vermemelisiniz. Şarap lekesinin yerleşip daha zorlu hale gelmemesi için hızlıca müdahale etmeniz gerekir.

Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetten şarap lekesi nasıl çıkar diyorsanız yapmanız gereken ilk işlemler sırasıyla şöyle olmalıdır: Fazla sıvıyı temiz bir bez veya havlu ile kurulayın, daha sonra lekenin üzerine bir miktar tuz dökün. Böylece fazla sıvı emilmiş olacak ve kumaşa daha fazla yerleşmesi önlenecektir. Daha sonra ılık su ile durulayın ve normal yıkama programınızda, kumaşın niteliklerine uygun bir şekilde yıkama yapın.

Şarap şişesi ve kadehi

Reklam

MPU Sign Up Banner

Temizlik yöntemlerini veya kimyasal leke çıkarıcı gibi ürünleri giysilerinizde kullanırken her zaman kıyafetlerinizin yıkama talimatlarına göre uygulayın. Şarap lekesine ne kadar erken müdahale ederseniz sonucunu o kadar iyi alırsınız.

Yukarıda anlattığımız metotları uygulamanız mümkün değilse ya da kırmızı şarap lekesi tamamen çıkmadıysa giysinizde leke çıkarıcı ürün kullanabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce talimatları dikkatlice okumayı ihmal etmeyin. Bu işlemler tamamlandıktan sonra kıyafetinizi lekeler üzerinde etkili Omo Active Sıvı gibi kaliteli bir deterjan kullanarak soğuk yıkama ayarında yıkayın. Sıcak suda yıkamak veya çamaşır kurutucusu kullanmak, lekenin daha fazla yerleşmesine sebep olabilir.

Artık giysilerden şarap lekesi nasıl çıkar biliyorsunuz. Bu leke çıkarıcı yöntemler, pamuklu ve polyester kumaşlar için tasarlanmıştır. İpek gibi daha hassas yapıda olan kumaşlardaki kırmızı şarap lekesi için profesyonel temizleyiciye danışmanız tavsiye edilir. Koltuktan ve halıdan şarap lekesi çıkarmak için farklı yöntemler kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorulan

Giysiden Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Fazla sıvıyı temiz bir bez veya havlu ile kurulayın ve lekenin üzerine bir miktar tuz dökün. Böylece fazla sıvı emilmiş olacak ve kumaşa daha fazla yerleşmesi önlenecektir. Daha sonra ılık su ile durulayın ve normal yıkama programında, kumaşın niteliklerine uygun bir şekilde yıkama yapın.

Çam Sakızı Giysiden Nasıl Çıkar?

Sıcak su, kumaş üzerine yapışmış ve orada kurumuş çam sakızının yumuşamasını ve böylece kumaş üzerinden kolayca çıkmasını sağlar. Sıcak su ile ıslattığınız bir bezi lekenin üzerinde yaklaşık bir dakika bekletin ve yumuşayan lekeyi kumaşa zarar vermeden kazıyın.

Rimel Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Lekenin üzerine birkaç damla deterjan veya bulaşık deterjanı damlatın. Ovalayarak lekeye yedirin. Deterjanlı bölgeyi soğuk ya da ılık suda durulayın. Lekeyi tamamen uzaklaştırmak için çamaşır makinesine atarak giysiyi yıkayın.

Mayo ve Bikiniden Güneş Kremi Lekesi Nasıl Çıkar?

Güneş kremi kullanımı ile oluşan lekeler anında yıkamadığınız takdirde mayonuzun üzerinde kuruyabilir. Krem lekelerini eve gittiğinizde çok az doğal sabun kullanarak çıkarabilirsiniz. Sabunu sadece lekeli ‌kısma hafifçe sürmenizi ve elde çitilememenizi öneririz. ‌Söz konusu bikini ve mayo temizliği ise kesinlikle deterjan kullanmamalısınız.

Giysiden Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafeti ters çevirerek lekenin arkasından ılık su ile durulama yapın. Ardından lekeli kısmı ılık suya bastırın. Leke üzerine, leke çıkarıcı özel formüle sahip bir deterjan ekleyerek uygulamaya devam edin. Deterjanı nazikçe ovalayarak dokuya işlemesine yardımcı olabilirsiniz. Ardından lekeli kıyafeti makinede, uygun deterjan ve programda yıkayın. Bu aşamada bebekler için sensitive deterjanları, yünlü ve ipekler için de hassas kumaşlar için üretilen temizleyicileri tercih etmeye özen gösterin.

Kıyafetten Köri Lekesi Nasıl Çıkar?

İhtiyacınız olan şeyler; diş macunu, soğuk su ve yalnızca birkaç saat. Evdeki malzemelerle köri lekesini ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle diş macununu parmaklarınıza sürün ve lekenin üzerinde nazikçe gezdirin. Birkaç saat beklemenin ardından lekeli alanı soğuk su ile durulayın. Ardından kumaşı, uygun olan sıcaklıkta her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayın.

Aslen yayınlandı