Koltuk Kılıfları Nasıl Yıkanır?

Koltuk Kılıfları Nasıl Yıkanır? Koltuklar, en sık kullanılan eşyalardan olduğu için bütün aksesuarları ile birlikte düzenli temizlenmelidir. Koltuk, koltuk örtüsü, yastık ve yastık kılıfı temizliği için rehberimizi inceleyin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Koltuk kılıfları nasıl yıkanır

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Koltuk kılıfları nasıl yıkanır, evde, ofiste, iş yerlerinde sıklıkla kullandığımız koltuklar için düzenli olarak düşündüğümüz bir sorudur. Gün içinde cildimizle sürekli olarak temas eden koltuk yüzeylerinin temizliğine son derece özen gösterilmesi gerekir. Kullanılacak malzemelerin koltuk ve kırlent kılıfını yıpratmayacak, soldurmayacak türde olması, ürünün kumaş özelliklerine uygun olan bakımın yapılması, kullanımın uzun soluklu olması açısından oldukça önemlidir. Bu sebeplerle de koltuk kılıfı temizleme yöntemlerini öğrenmek ve kırlent kılıfı nasıl yıkanır sorusuna cevap vermek gerekiyor. İşte tüm bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımız.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Koltuk Kılıfları Makinede Nasıl Yıkanır?

  1. 1

   Koltuk Kılıflarını Çamaşır Makinesinde Yıkamak

   Koltuk kılıflarını makinede yıkamadan evvel kullanma talimatını inceleyin. Koltuk kılıflarının yıkama talimatında, çamaşır makinesinde mi elde mi yıkanacağı ve kaç derece suda yıkanması gerektiğiyle ilgili pek çok ipucu içeren yönergelere uyum sağlayarak yıkama işlemi yapmalısınız.

   Koltuk kılıflarını makineye atmadan önce elektrikli süpürge ile üzerinde kalan toz ve kirlerin vakumlanması gerekmektedir. Elektrikli süpürge olmadan kuru fırça ile koltuk kılıfı temizleme, tozun daha da yerleşmesine sebep olur.

   Eğer koltuk kılıfında fermuar ve çıtçıt bulunuyorsa, öncelikle bunların kapalı olduğundan emin olun.

   Koltuk kılıfları hassas ve yıkama sonucu deforme olabilecek kumaş tiplerine sahip olabilmektedir. Örneğin kimi koltuk kılıflarının makinede veya elde yıkanması parlaklık, elastikiyet gibi özelliklerine zarar verebilir. Bu tarz kumaşların yalnızca bez ile silinmesi önerilmekte, bunun dışında makinede yıkanabilen koltuk kılıfları için ise maksimum su sıcaklığı 30 derece olmalıdır.

   Koltuk kılıfları hangi programda yıkanır? Koltuk kılıflarının uzun süreli kullanılabilmesi ve deformasyon oranının azaltılması için çamaşır makinesinde, hassas programlarda yıkanması gerekir.

   Koltuk kılıfları yıkanırken kumaşa ve lekeye uygun deterjan seçimi yapılmalıdır. Çamaşır makinesinde yıkanacak kılıflar için renk soldurmayan ve yıpratmayan çamaşır deterjanları kullanın. Omo Active Sıvı Deterjan hem renkliler hem de beyazlar için etkili temizlik sağlayacaktır. Evde bebek olması durumunda ise bebek cildi için uygun olarak üretilmiş çamaşır deterjanlarının kullanılması daha sağlıklıdır.

   Makineden çıkan koltuk kılıflarını asarak kurutun. İyice kuruduktan sonra kullanılmaya başlanması, hijyen ve kumaşın korunması açısından önemlidir.
  2. 2

   Kadife Koltuk Kılıfı Makinede Nasıl Yıkanır?

   Kadife koltuk kumaşları çıkarılabilir özellikte ise ve yıkama talimatında makinede yıkanabilir diyorsa çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Mümkünse 20 – 30 derece gibi düşük bir sıcaklık ve düşük devir hızı tercih edin. Hassas programda yıkamak kadife kılıfları korumak için iyi bir tercih olabilir. Dilerseniz, çamaşır deterjanı dökeceğiniz büyük bir leğende ya da küvette bekleterek elde de yıkayabilirsiniz. Kadife kumaşlar hassas olduğu için yıkama talimatında makinede yıkanabilir demiyorsa muhakkak elde yıkamalı ya da kuru temizleme yapmalısınız. Ardından asarak kurutmalı, kurutma makinesine atmaktan kaçınmalısınız.

  3. 3

   Süngerli Koltuk Örtüsü Nasıl Yıkanır?

   Süngerli koltuk örtülerinin iç kısmındaki süngerler makinede yıkanma durumunda zarar görebilir. Ancak emin olmak için etiketindeki yıkama talimatına bakmalı, tercihen silerek temizlemelisiniz. Yoksa deterjanlı suda bekleterek ve durulayarak iyice kuruduğundan emin olunca kullanmayı da tercih edebilirsiniz. 

  4. 4

   Koltuk Minder Kılıfı Nasıl Yıkanır?

   Koltukların en fazla kazaya maruz kalan kısımları minderlerdir. Koltuk minder kılıflarının büyük kısmı çamaşır makinesinde yıkanabilmektedir. Çamaşır makinesinde yıkanırken hassas programda ve yıkama talimatında verilen derecede yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra kılıfların asarak kurutmayı deneyin.

  5. 5

   Suni Süet Koltuk Kılıfları Makinede Nasıl Yıkanır?

   Suni süet ve nubuk yastık kılıfı yıkanır mı diye düşünüyorsanız, cevabımız evet. Bu tarz kumaşlar da düşük derecede ve hassas programda çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ancak yıkamadan evvel ürün etiketi incelenmeli, farklı renkler aynı anda makineye atılmamalıdır. Makinede yıkanması önerilmiyorsa, deterjanlı suda bekleterek elinizde hassas yıkama yapabilirsiniz.

 • Koltuk Örtüsü Kaç Derecede Yıkanır?

  1. 1

   Koltuk örtüsü makinede yıkanabilir.

   Koltuk örtünüzün kumaşının türü yıkama tercihi açısından belirleyicidir. Ancak koltuk örtüleri genel olarak çamaşır makinesinde yıkanabilmektedir. Yıkama talimatını inceleyerek, koltuk örtüsünü başka renklerle karıştırmadan çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

  2. 2

   Koltuk örtüsünü en yüksek 30 derece sıcaklıkta yıkayın.

   Koltuk örtülerinin ilk günkü parlak renklerini koruması ve kumaşının bozulmaması için en yüksek 30 derece sıcaklıkta yıkanmasını öneririz. Koltuk örtüsü makinede kaç derecede yıkanır, en fazla kafa kurcalayan sorulardan biridir. Eğer yıkama talimatında soğuk su öneriliyorsa, yalnızca soğuk suda yıkamalısınız. Herhangi bir sıcaklık önerisi yoksa maksimum 30 dereceyi tercih etmelisiniz.

  3. 3

   Koltuk örtüsünü asarak kurutun.

   Koltuk örtülerinin bozulma ihtimali olduğu için kurutma makinesine atmamanız tavsiye edilir. En ideal kurutma yöntemi asarak kurutmaktır.

   Koltuk kılıfı temizleme ve aksesuarların hijyeni tamamlandı; ancak hala bir şeyler eksik gibi mi görünüyor? Koltuk genel olarak nasıl temizlenir ve eski koltuk yenileme fikirlerimize göz atmadan geçmeyin.

 • Kırlent ve Minderler Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

  Kırlent makinede yıkanır mı?Kırlent ve minderler oldukça hızlı kirlenir fakat nasıl yıkanacağı konusu kafa karıştırıcıdır.

  1. 1

   Kırlent ve minderleri yıkamak için yıkama talimatına bakın.

   Kırlentlerin yapıldığı malzeme nasıl yıkanacağı konusunda önemlidir. Bazıları için makinede yıkama uygunken bazılarında sadece lekeli alan ya da tüm yüzeyin silinmesi önerilir. Bazı yastıkları da kuru temizlemeye vermeniz gerekebilir.

  2. 2

   Uygunsa küçük kırlentleri makineye atabilirsiniz.

   Eğer yıkama talimatında da uygun görünüyorsa, küçük kırlentleri birlikte makineye atıp hassas ayarda yıkayabilirsiniz. Kırlent ve minderlerin çıkarılabilir kılıfı varsa bunları çıkardığınızdan ve ayrı yıkadığınızdan emin olun. Az miktarda deterjan kullanın. 

  3. 3

   Yastıkları kurutun.

   Yastıkları ve kırlentleri açık havada, asarak kurutabilirsiniz. Kırlentleri birkaç topla birlikte kurutma makinesine atıp soğuk ayarda çevirerek kabarmasını sağlayabilirsiniz.

  4. 4

   Büyük minderleri makinede değil süngerle silerek temizleyin ya da kuru temizleme yapın.

   Makineye sığmayacak büyüklükteki minderler için mikrofiber bez ve sabunlu suyla nazikçe silerek temizleme işlemi yapabilirsiniz. Yıkama talimatında kuru temizleme öneriyorsa temizlik işlemini kendiniz yapmamalı ve minderleri kuru temizlemeye göndermelisiniz.

 • Minder Kılıfları ve Koltuk Yastık Kılıfları Nasıl Yıkanır?

  1. 1

   Koltuk Yastık Kılıfları Makinede Nasıl Yıkanır?

   Kırlentler, pelüş, deri, nubuk, tay tüyü, kadife gibi pek çok kumaş çeşidine sahip olabilmektedir. Kırlent kumaşları hassas özellikte olduğundan makinede yıkanabilir olanlar, en fazla 30 derecede ve hassas programda yıkanmalıdır. Koltuk yastık kılıfları, çıtçıt ve fermuarlarından ayrılıp çamaşır makinesinde ayrı yıkanabilir. Yıkama yaparken Omo Sıvı Deterjanlar içerisinden ürününüze uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ardından asarak kurutmak en doğru tercihtir.

  2. 2

   Koltuk Minder Kılıfları Hangi Programda Yıkanır?

   Koltuk minder kılıfları minderden çıkartılarak makinenin hassas ayarında yıkanmalıdır. Mümkünse 30 derece gibi düşük sıcaklıklar ayarlanmalı ve yıkama işleminden önce mevcut lekelere müdahale edilmelidir. Yıkamadan önce etiketindeki yıkama talimatını incelemek daha kesin bilgi verecektir.

  3. 3

   Kadife Yastık Kılıfları Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

   Koltuk yastık kılıfları nasıl yıkanır ve koltuk yastık kılıfları makinede nasıl yıkanır sorularına cevap verirken atlanmaması gereken konulardan biri de kadife yastık kılıfıdır. Kadife yastık kılıflarının sonrasında iyice kurutmak şartıyla soğuk suda ya da 20 - 30 derecede, çamaşır makinesinde yıkanması mümkündür.

   Minder ve kılıfların temizliği tamamlandı; ancak tay tüyü koltuğunuzu nasıl temizleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Cevabı yazımızda.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?